REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak uruchomić silnik, który nie chce „zaskoczyć”?

Jakubowski Ryszard
Jak uruchomić silnik, który nie chce „zaskoczyć”? Fot. Fotolia
Jak uruchomić silnik, który nie chce „zaskoczyć”? Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Co zrobić, jeśli rozrusznik kręci silnikiem, a ten z uporem nie chce zapalić? Trudności podczas rozruchu silnika nie świadczą o jego awarii. Oto kilka porad.

Bez względu na porę roku podczas uruchamiania silnika należy pamiętać, aby uruchamiać rozrusznik na krócej niż 5 sekund. Jeżeli silnik nie zacznie w tym czasie pracować, radzi się odczekać przy wyłączonej stacyjce co najmniej kilkanaście sekund i ponowić próbę. Nie naciskać przy tym na pedał gazu, chyba że instrukcja fabryczna zaleca inaczej.

REKLAMA

Częstą przyczyną nieskutecznego rozruchu jest zawodna pamięć kierowcy. Chociaż dziś samochody mają automatyczne ssanie czy, w przypadku silnika wysokoprężnego, automatyczne włączanie świec żarowych. Przed próbą rozruchu należy upewnić się, że zostały wykonane wszystkie zalecane w instrukcji obsługi pojazdu czynności.

Do rozruchu rozgrzanego silnika nie wolno stosować „ssania” . Nie powinno się też uruchamiać świec żarowych (w silniku Diesla), jeżeli nie ma automatu, który nimi steruje.

Po kilku bezowocnych próbach trzeba zacząć poszukiwania przyczyny „nieposłuszeństwa” maszyny. A więc zobaczyć, co dzieje się pod maską.

W przypadku silnika benzynowego wyraźny zapach paliwa będzie sugerował zalanie silnika i świec. Można temu zaradzić przez powolne wciśnięcie do oporu pedału gazu przy wyłączonym „ssaniu”, a następnie uruchomienie rozrusznika na 5 do 10 sekund. Silnik powinien odpalić już za drugim lub trzecim razem. Jeżeli tak się nie stanie, należy nadal podejmować próby, ale nie dopuścić do całkowitego rozładowania akumulatora. Konieczne są dłuższe przerwy między każdą próbą rozruchu. W ostateczności należy odczekać kilkanaście minut aż paliwo odparuje z elektrody świecy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Kiedy wymieniać świece?

Jeżeli w samochodzie za zapłon odpowiada urządzenie elektroniczne (moduł) lub komputer, można podejrzewać jego uszkodzenie. Nie wolno sprawdzać tradycyjnymi sposobami (poprzez zdjęcie przewodu ze świecy), czy pojawia się wysokie napięcie na przewodach zapłonowych. Tak więc, gdy paliwo dopływa, silnik nie jest zalany, instalacja zapłonowa nie zawilgocona, a nam nie udaje się uruchomić pojazdu, pozostaje wezwać pomoc drogową.

W samochodach wyposażonych w automatyczne skrzynie biegów nie wolno podejmować prób uruchamiania silnika „na pych” lub podczas holowania przez inny pojazd.

Gdy silnik wysokoprężny nie chce „zaskoczyć”, przyczyn może być co najmniej kilka. Pierwszą jest uszkodzenie automatu sterującego świecami żarowymi. To, czy dopływa do nich prąd, można łatwo sprawdzić czujnikiem złożonym z kilkuwatowej żarówki na dwóch przewodach. Jeden przewód łączymy z nakrętką dowolnej świecy, do której dochodzi przewód z automatu, drugi – do jakiejkolwiek metalowej części silnika. Po włączeniu „grzania” żarówka powinna się zaświecić. Oczywiście końce przewodów muszą być izolowane.

Zobacz również: Jak naprawić połączenia elektryczne?

Jeżeli napięcie dopływa do świec żarowych, to z pewnością nie dopływa paliwo do wtryskiwaczy. Można się o tym przekonać, wykonując próbę odpowietrzenia układu wtryskowego zgodnie z zaleceniami instrukcji danego samochodu. Czasem przyczyną odcięcia dopływu paliwa jest zatkanie filtra paliwa – pomaga jego wymiana, połączona z odpowietrzeniem. Zimą przy bardzo silnych mrozach paliwo (olej napędowy) robi się tak gęste, że nie jest w stanie przecisnąć się przez mikrokanaliki filtra. W takiej sytuacji pomocne, choć nie zawsze, może być ogrzanie filtra np. przez polewanie go po wierzchu gorącą wodą lub zastosowanie kompresów z gorących szmat. Nie wolno używać otwartego ognia.

Warto pamiętać, że po rozładowaniu akumulatora podczas bezowocnych prób rozruchu można skorzystać z uprzejmości innego kierowcy i wziąć od niego trochę prądu.

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zaniedbana zieleń - milionowe straty i zagrożenie dla życia. Czy samorządy obudzą się na czas

Regularne kontrole stanu drzewostanu, inwestycje w pielęgnację zieleni oraz zastępowanie starych, spróchniałych drzew nowymi nasadzeniami to minimum, które możemy i musimy zrobić. To nie wydatek – to inwestycja w przyszłość.

Nowy program dopłat do samochodów elektrycznych. Kiedy start? Kto może otrzymać dopłatę?

Wiceminister klimatu Krzysztof Bolesta poinformował, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchamia nowy program dopłat do zakupu i leasingu samochodów elektrycznych. Budżet to 1,6 mld zł, a otrzymać będzie można 40 tys. zł. Kto będzie mógł się ubiegać?

KGP: 99 551 interwencji, 306 wypadków drogowych, 28 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 551 interwencji. Byli wzywani do 306 wypadków drogowych.

Kontrole na granicy polsko-niemieckiej 2025 - do kiedy?

Do kiedy przewidywane są kontrole na granicy polsko-niemieckiej w 2025 roku? Okazuje się, że dłużej niż się spodziewano. Branża transportowa traci czas i pieniądze. Największe zatory są w lubuskim, ale zachodniopomorskie już obawia się poważnych utrudnień.

REKLAMA

Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości. Co jeszcze zawierają założenia projektu nowelizacji mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

REKLAMA

Strefy Czystego Transportu obowiązkowe. Przed jakimi wyzwaniami stoją polskie miasta?

Jeden z kluczowych zapisów nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, podpisanej w grudniu przez Prezydenta RP mówi o tym, że samochody spalinowe będą mogły poruszać się po centrach miast tylko wtedy, gdy spełnią określone normy emisji spalin. To wymaga stworzenia Stref Czystego Transportu. Jakie wyzwania czekają polskie miasta?

Bezpieczeństwo na polskich drogach: Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Wciąż jest wiele do zrobienia. Kluczowe rekomendacje

Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Znacząca poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach – ale wciąż jest wiele do zrobienia. Rekomendacje ukierunkowane na realną poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

REKLAMA