REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak uruchomić silnik, który nie chce „zaskoczyć”?

Jakubowski Ryszard
Jak uruchomić silnik, który nie chce „zaskoczyć”? Fot. Fotolia
Jak uruchomić silnik, który nie chce „zaskoczyć”? Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Co zrobić, jeśli rozrusznik kręci silnikiem, a ten z uporem nie chce zapalić? Trudności podczas rozruchu silnika nie świadczą o jego awarii. Oto kilka porad.

Bez względu na porę roku podczas uruchamiania silnika należy pamiętać, aby uruchamiać rozrusznik na krócej niż 5 sekund. Jeżeli silnik nie zacznie w tym czasie pracować, radzi się odczekać przy wyłączonej stacyjce co najmniej kilkanaście sekund i ponowić próbę. Nie naciskać przy tym na pedał gazu, chyba że instrukcja fabryczna zaleca inaczej.

REKLAMA

Częstą przyczyną nieskutecznego rozruchu jest zawodna pamięć kierowcy. Chociaż dziś samochody mają automatyczne ssanie czy, w przypadku silnika wysokoprężnego, automatyczne włączanie świec żarowych. Przed próbą rozruchu należy upewnić się, że zostały wykonane wszystkie zalecane w instrukcji obsługi pojazdu czynności.

Do rozruchu rozgrzanego silnika nie wolno stosować „ssania” . Nie powinno się też uruchamiać świec żarowych (w silniku Diesla), jeżeli nie ma automatu, który nimi steruje.

Po kilku bezowocnych próbach trzeba zacząć poszukiwania przyczyny „nieposłuszeństwa” maszyny. A więc zobaczyć, co dzieje się pod maską.

W przypadku silnika benzynowego wyraźny zapach paliwa będzie sugerował zalanie silnika i świec. Można temu zaradzić przez powolne wciśnięcie do oporu pedału gazu przy wyłączonym „ssaniu”, a następnie uruchomienie rozrusznika na 5 do 10 sekund. Silnik powinien odpalić już za drugim lub trzecim razem. Jeżeli tak się nie stanie, należy nadal podejmować próby, ale nie dopuścić do całkowitego rozładowania akumulatora. Konieczne są dłuższe przerwy między każdą próbą rozruchu. W ostateczności należy odczekać kilkanaście minut aż paliwo odparuje z elektrody świecy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Kiedy wymieniać świece?

Jeżeli w samochodzie za zapłon odpowiada urządzenie elektroniczne (moduł) lub komputer, można podejrzewać jego uszkodzenie. Nie wolno sprawdzać tradycyjnymi sposobami (poprzez zdjęcie przewodu ze świecy), czy pojawia się wysokie napięcie na przewodach zapłonowych. Tak więc, gdy paliwo dopływa, silnik nie jest zalany, instalacja zapłonowa nie zawilgocona, a nam nie udaje się uruchomić pojazdu, pozostaje wezwać pomoc drogową.

W samochodach wyposażonych w automatyczne skrzynie biegów nie wolno podejmować prób uruchamiania silnika „na pych” lub podczas holowania przez inny pojazd.

Gdy silnik wysokoprężny nie chce „zaskoczyć”, przyczyn może być co najmniej kilka. Pierwszą jest uszkodzenie automatu sterującego świecami żarowymi. To, czy dopływa do nich prąd, można łatwo sprawdzić czujnikiem złożonym z kilkuwatowej żarówki na dwóch przewodach. Jeden przewód łączymy z nakrętką dowolnej świecy, do której dochodzi przewód z automatu, drugi – do jakiejkolwiek metalowej części silnika. Po włączeniu „grzania” żarówka powinna się zaświecić. Oczywiście końce przewodów muszą być izolowane.

Zobacz również: Jak naprawić połączenia elektryczne?

Jeżeli napięcie dopływa do świec żarowych, to z pewnością nie dopływa paliwo do wtryskiwaczy. Można się o tym przekonać, wykonując próbę odpowietrzenia układu wtryskowego zgodnie z zaleceniami instrukcji danego samochodu. Czasem przyczyną odcięcia dopływu paliwa jest zatkanie filtra paliwa – pomaga jego wymiana, połączona z odpowietrzeniem. Zimą przy bardzo silnych mrozach paliwo (olej napędowy) robi się tak gęste, że nie jest w stanie przecisnąć się przez mikrokanaliki filtra. W takiej sytuacji pomocne, choć nie zawsze, może być ogrzanie filtra np. przez polewanie go po wierzchu gorącą wodą lub zastosowanie kompresów z gorących szmat. Nie wolno używać otwartego ognia.

Warto pamiętać, że po rozładowaniu akumulatora podczas bezowocnych prób rozruchu można skorzystać z uprzejmości innego kierowcy i wziąć od niego trochę prądu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA