REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wodorowanie silnika - cud techniki czy nabijanie w butelkę?

Wodorowanie silnika - cud techniki czy nabijanie w butelkę?
Wodorowanie silnika - cud techniki czy nabijanie w butelkę?
Osram

REKLAMA

REKLAMA

Opinie kierowców w Polsce są różne. Część twierdzi, że wodorowanie silnika to cud techniki, który pozwala na bezinwazyjne usunięcie nagarów. Część porównuje go jednak do działania... wody święconej. Gdzie leży prawda?

Zbieranie się nagaru w silniku (w tym np. w dolocie, na zaworach, pierścieniach tłokowych, katalizatorze, turbosprężarce czy zaworze EGR) jest zjawiskiem dość popularnym - szczególnie w motorach z bezpośrednim wtryskiem paliwa. Jak się go pozbyć? Do tej pory kierowcy mieli dostępne przede wszystkim dwie metody. Pierwszą jest płukanka - chemiczne oczyszczenie układu za pomocą kupionego w sklepie motoryzacyjnym środka wartego jakieś 60 - 70 złotych. Druga metoda zakłada rozebranie dolotu i demontaż głowicy. To rozwiązanie sporo droższe i mocno inwazyjne. Procedura trwa kilka godzin i potrafi kosztować nawet ponad 1000 złotych.

REKLAMA

Zobacz również: Silnik 2.0 FSI VAG - awarie, problemy, opinie

Wodorowanie silnika - procedura prosta i ponoć skuteczna

REKLAMA

Jakiś czas temu na rynku zaproponowana została trzecia metoda. Chodzi o tzw. wodorowanie silnika. Na czym ono polega? Mechanik przy pomocy specjalnego urządzenia - które na marginesie kosztuje jakieś 21 tysięcy złotych - wprowadza do dolotu pracującego silnika mieszaninę wodoru i tlenu. Jak przebiega karbonizacja? W pierwszej kolejności podnoszona jest temperatura spalin. Następnie wodór reaguje z nagarem, rozpuszcza go i zamienia w gaz, który zostaje wydalony przez układ wydechowy. Co ważne, po wykonaniu procedury nie ma konieczności wymiany filtrów - w przeciwieństwie np. do stosowania środka chemicznego. Oczyszczony silnik jest gotowy do dalszej pracy.

Skutki wodorowania silnika zdaniem zwolenników rozwiązania są oczywiste. Benzyniak lub diesel odzyskuje pierwotną moc, poprawia się jego kultura pracy, a do tego spada zapotrzebowanie na paliwo, zadymienie spalin i emisja szkodliwych związków do atmosfery. Jeżeli chodzi o cenę wodorowania silnika, ta w przypadku aut osobowych na ogół waha się w okolicy 250 złotych. Karbonizacja silnika jest zalecane w przypadku wszystkich sprawnych technicznie jednostek napędowych. Tak naprawdę warsztaty wykonujące usługę mówią tylko i wyłącznie o jednym przeciwwskazaniu. To dotyczy wieku motoru. W przypadku konstrukcji, które są eksploatowane dłużej niż 20 lat, może dojść do rozszczelnienia.

Zobacz również: Najczęstsze usterki silnika

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wodorowanie silnika - wątpliwości są przede wszystkim dwie!

REKLAMA

Na koniec zasadnicze pytanie: czy wodorowanie silnika rzeczywiście jest skuteczne? No i tutaj zaczynają się wątpliwości. I te dotyczą przede wszystkim dwóch kwestii. Po pierwsze chodzi o warunki opisywane przez warsztaty realizujące usługę. Wodór być może podnosi temperaturę, jednak bez wątpienia nie we wszystkich układach jednostki napędowej. Nie ma możliwości, aby wygenerował większą ilość stopni Celsjusza w zaworze EGR czy chociażby układzie ssącym - który znajduje się przed komorą spalania. A to tam najczęściej zbiera się sadza i to tam powoduje skutkujące awariami jednostek napędowych osady. Może w jakimś stopniu działać głównie w komorze spalania czy układzie wydechowym i filtrze DPF.

Po drugie szkodzą sobie same warsztaty reklamujące karbonizację jednostki napędowej. Pokazują zdjęcia, które mają przedstawiać elementy silnika przed i po wykonaniu zabiegu. Po wodorowaniu elementy stają się błyszcząco czyste nawet w miejscach mocowań i pod uszczelkami. A to oznacza, że z mechanicznego punktu widzenia spokojnie można mówić o… prawdziwym cudzie! Skutek? Wodorowanie silnika pewnie przynosi jakieś skutki. Te z pewnością nie są jednak tak spektakularne jak opisują to warsztaty wykonujące usługę. W efekcie wodorownie raczej nie da silnikowi nowego życia, z drugiej strony też nie powinno mu zasadniczo zaszkodzić.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KGP: 119 918 interwencji, 545 wypadków drogowych, 41 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie pierwszego tygodnia września. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 119 918 interwencji.

Odcinkowe pomiary prędkości nielegalne? Sprawdzamy. Co grozi kierowcom i kiedy mogą nie przyjąć mandatu?

Odcinkowe pomiary prędkości to coraz popularniejszy w Polsce sposób na wychwytywanie i karanie kierowców, którzy nie przestrzegają przepisów prawa o ruchu drogowym w zakresie dopuszczalnych prędkości. Nowe urządzenia rejestrujące, służące do automatycznej kontroli średniej prędkości na wyznaczonym odcinku drogi, wyrastają jak grzyby po deszczu, a wraz z nimi mnożą się pytania kierowców o legalność tej formy pomiarów prędkości. Jak się okazuje – wątpliwości te są uzasadnione.

Nowa funkcja dla kierowców. Google Maps wprowadza aktualizację

Mapy Google są na bieżąco udoskonalane. Google często wprowadza nowe, przydatne funkcje, w tym wiele udogodnień dla kierowców. Tym razem na użytkowników czekają aż dwie nowości. Na czym polegają te nowe funkcje Google Maps? Dowiesz się z tego artykułu.

Ten dokument będzie mógł mieć już 17-latek. Zaskakująca propozycja ministerstwa

Posiadanie prawa jazdy to dla wielu bardzo ważna kwestia. Możliwość prowadzenia samochodu przynosi wiele korzyści, zarówno w życiu codziennym i zawodowym. Coraz częściej z wybranych kategorii prawa jazdy (takich jak AM czy B1) korzystają już 14- czy 16-latkowie. Ministerstwo Infrastruktury zaproponowało zmiany w dostępie do prawa jazdy kat. B. Czego one dotyczą? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

REKLAMA

KGP: 103 519 interwencji, 401 wypadków drogowych, 35 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała dane z ostatniego tygodnia dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci od poniedziałku do niedzieli przeprowadzili 103 519 interwencji. Od początku tegorocznych wakacji policjanci odnotowali 375 wypadków na drogach ze skutkiem śmiertelnym.

Kierowco, uważaj na to! Nowe przepisy przewidują konfiskatę pojazdu

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaproponowało zaostrzenie kar za wjazd do lasu w miejscach niedozwolonych. Nowe przepisy znacząco zwiększyłyby kary za tego typu wykroczenia. Na co warto uważać, by uniknąć kłopotów i wysokiego mandatu? Kiedy kierowca mógłby stracić pojazd?

Na drogach pojawią się młodsi kierowcy?

Na drogach pojawią się młodsi kierowcy? Wszystko na to wskazuje, bo ministerstwo infrastruktury poinformowało, że jest już gotowy projekt zmian pozwalający uzyskać prawo jazdy siedemnastolatkom.

Pierwszy przepadek pojazdu. Zapadł prawomocny wyrok

W Skierniewicach zapadł pierwszy w kraju prawomocny wyrok orzekający przepadek pojazdu, którego kierowca miał ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie. Chodzi o przepisy, które weszły w życie 14 marca 2024 r. Kierująca miała ponad 2 promile.

REKLAMA

Rozszerzenie strefy płatnego parkowania w Warszawie 3 lutego 2025 r.? Radni zadecydują już w najbliższy czwartek

W czwartek, 29 sierpnia warszawscy radni mają zadecydować, czy strefa płatnego parkowania niestrzeżonego w Warszawie zostanie rozszerzona. Zgodnie z projektem ustawy, rozszerzenie granic strefy płatnego parkowania niestrzeżonego ma nastąpić 3 lutego 2025 r. 

QUIZ Dopasuj model do marki samochodu. 12/12 tylko dla fanów motoryzacji
Dopasujesz poprawnie model do marki? Pytania dotyczą także modeli i marek, które już nie są produkowane.

REKLAMA