REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Silnik 1.4 Turbo Ecotec Opel - awarie, problemy, opinie

Silnik 1.4 Turbo Ecotec Opel - awarie, problemy, opinie
Silnik 1.4 Turbo Ecotec Opel - awarie, problemy, opinie
Materiały prasowe Opel

REKLAMA

REKLAMA

W roku 2010 w gamie Opla coraz swobodniej czuł się… downsizing. Dowód? Idealnym jest silnik 1.4 Turbo Ecotec. To doładowana konstrukcja z wielopunktowym wtryskiem, która niestety ma jedną, ale dość poważną wadę…

Silnik 1.4 Turbo Ecotec pojawił się w gamie Opla w roku 2010. Charakterystyka? Ma 1364 cm3 pojemności, 4 cylindry, 16 zaworów i doładowanie. Paliwo jest dostarczane do cylindrów za sprawą wtrysku wielopunktowego, Niemcy nie zapomnieli o zmiennych fazach rozrządu, a napęd elementów silnika został oparty na bezobsługowym łańcuchu. W przypadku rynku polskiego doładowany benzyniak zaczął rynkową karierę od modelu Meriva B. Dość szybko zaczął być jednak montowany pod maskami tak naprawdę wszystkich hitów sprzedaży z Russelsheim.

REKLAMA

Silnik 1.4 Turbo Ecotec Opel - oznaczenia:

  • A14NEL: 120 KM, 200 Nm
  • A14NET: 140 KM, 200 Nm

Zobacz również: Używane: Opel Mokka (2012 - 2019) - opinie i typowe usterki

Silnik 1.4 Turbo Ecotec to całkiem nowoczesna konstrukcja i jeden z pierwszych kroków Opla w stronę downsizingu. Krok bez wątpienia jest dość udany - kierowcy lubią tą konstrukcję i uważają ją za dość trwałą. Benzyniak nie jest jednak idealny. Jego główna wada dotyczy... spalania, w oficjalnej specyfikacji można znaleźć informację, że Astra J napędzana 140-konnym wariantem pali średnio 5,9 litra. Wynik jest jednak zapożyczony z pogranicza bajek. W rzeczywistości pewnie jest o dobre dwa litry wyższy. Skutek? Jazda na benzynie jest droga. Na szczęście Opel już w salonach montował instalacje LPG.

Silnik 1.4 Turbo Ecotec Opel - modele:

  • Corsa D
  • Meriva B
  • Astra J
  • Mokka I
  • Zafira C
  • Insignia A

Silnik 1.4 Turbo Ecotec Opel - dane techniczne:

Model Moc Moment obrotowy Przyspieszenie 0 - 100 km/h Prędkość maksymalna Średnie spalanie w litrach na 100 km
Corsa D 120 KM 175 Nm 10,3 s. 195 km/h 5,5
Astra J 140 KM 200 Nm 9,9 s. 202 km/h 5,9
Mokka I 140 KM 200 Nm 9,9 s. 193 km/h 5,9

Zobacz również: Używany Opel Corsa D - dobra passa trwa dalej

Silnik 1.4 Turbo Ecotec Opel - awarie:

REKLAMA

W opiniach kierowców dotyczących silnika 1.4 Turbo Ecotec Opla przewijają się raporty mówiące o dwóch problemach. Pierwszy dotyczy niskiej trwałości pompy cieczy chłodzącej. Usterki najczęściej pojawiają się w Chevroletach Cruze, a ich ujawnienie nie jest specjalnie problematyczne. Wystarczy że kierowca sprawdzi czy w okolicy pompy nie pojawia się płyn chłodniczy. Drugi z problemów odnosi się do koła dwumasowego. To na ogół nie wytrzymuje więcej niż jakieś 120 - 130 tysięcy kilometrów. Dwumasa niestety jest dość droga w wymianie i to nawet w przypadku, w którym kierowca zleci naprawę warsztatowi niezrzeszonemu.

Samo koło dwumasowe stanowi wydatek wynoszący od niespełna tysiąca do prawie dwóch tysięcy złotych. A do kwoty tej doliczyć należy jeszcze minimum 500 złotych za komplet sprzęgła oraz kolejne 500 złotych za robociznę mechanika. Co jeszcze może się popsuć w silniku 1.4 Turbo Ecotec Opla? Zdarzają się problemy np. z cewkami zapłonowymi. Te są jednak sporadyczne i nie stanowią zasadniczego wydatku. Tak, nowa cewka kosztuje co najmniej 290 złotych. Z drugiej strony to moduł przeznaczony do wszystkich czterech świec.

Silnik 1.4 Turbo Ecotec Opel - awarie sterownika? Sporadyczne!

Bardziej z obowiązku niż konieczności muszą wspomnieć o jeszcze jednym problemie. Podczas prac nad tym materiałem znalazłem informację mówiącą o tym, że bardzo sporadycznie, ale jednak w silniku 1.4 Turbo Ecotec pojawiają się niesprawności sterownika. Objawy? W pierwszej kolejności motor chwilami praktycznie nie reaguje na wciśnięcie pedału gazu. Z czasem mogą zacząć wariować np. kontrolki ABS-u czy wspomagania układu kierowniczego. Sterownik silnika należy wymienić lub regenerować. Poza tym uszkodzenie często występowało jeszcze w czasie ochrony gwarancyjnej - to oznacza, że było usuwane bezpłatnie.

Zobacz również: Używane: Opel Zafira C (2011 - 2019) - opinie i typowe usterki

Silnik 1.4 Ecotec Opla to zdecydowanie nie konstrukcja podwyższonego ryzyka. Tak, jednostka ma pewne wady. Z drugiej strony nawet z mało wytrzymałym kołem dwumasowym i tak nie jest tak problematyczna jak chociażby pierwsze wersje benzyniaka 1.4 TSI z Grupy Volkswagena. Na co warto uważać podczas zakupu? Należy rozważyć instalację LPG - nawet o połowę obniży koszty eksploatacji. W autach już eksploatowanych na gazie koniecznie trzeba jednak pojechać do specjalisty i sprawdzić jej stan. W zasadzie tyle.

Silnik 1.4 Turbo Ecotec Opel - ceny części zamiennych:

  • filtr oleju - od 10 zł
  • filtr powietrza - od 24 zł
  • zestaw łańcucha rozrządu - od 267 zł
  • zestaw paska wielorowkowego - od 240 zł
  • sprzęgło komplet - od 518 zł
  • koło zamachowe - od 993 zł
  • świeca zapłonowa - od 42 zł
  • cewka zapłonowa - od 290 zł
  • filtr cząstek stałych
  • sonda lambda - od 141 zł
  • turbosprężarka - od 2702 zł

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Przełomowy projekt Polaka ma szansę pojawić się na ścieżkach rowerowych na całym świecie!

    Uczestnicy ruchu drogowego cieszą się z innowacji, która ma potencjał zmienić ich codzienne podróże i uczynić je bardziej bezpiecznymi. Odpowiedzią na ich rosnące potrzeby jest BikeWatch. Urządzenie to jest skierowane głównie do włodarzy gmin, którzy przekształcają przestrzeń publiczną w celu zwiększenia bezpieczeństwa i komfortu korzystających z niej mieszkańców. Oficjalna premiera BikeWatch odbyła się 21 września 2023 r. 

    Ile kosztuje kurs redukujący 6 punktów karnych?

    Kurs redukujący 6 punktów karnych powrócił. Kierowcy rzucili się do ośrodków ruchu drogowego w całym kraju, ale zszokowała ich jedna rzecz. Cena szkolenia wzrosła 3-krotnie. WORD-y chyba postanowiły odbić sobie chude lata.

    Konfiskata samochodu za przekraczanie prędkości - czy to możliwe?

    Zbliża się termin wejścia w życie przepisów umożliwiających konfiskatę pojazdów za prowadzenie w stanie nietrzeźwości. Podczas gdy władze mają czas na przyjrzenie się ewentualnym konsekwencjom tej nowelizacji, ustawa przegłosowana przez Sejm wciąż wzbudza wiele emocji. Niektórzy właściciele pojazdów obawiają się, że z czasem ten rodzaj kary będzie miał znacznie szersze zastosowanie. Czy w przyszłości może dojść do wprowadzenia w Polsce konfiskaty aut za przekroczenie prędkości, skoro takie przepisy obowiązują od lat w innych krajach Europy?

    Za co zabierają prawo jazdy na 3 miesiące?

    W Polsce są przepisy pozwalające na odbieranie kierowcom prawa jazdy na 3 miesiące. Te działają jednak w ściśle określonych przypadkach. Scenariusze są tak naprawdę trzy. Dziś każdy z nich dokładnie omówię w tym poradniku.

    REKLAMA

    Naklejka w strefie czystego transportu. Zniknie, zanim się pojawi?

    Naklejka w strefie czystego transportu miała się stać must have. Teraz rządzący wycofują się z tego pomysłu. I choć idą w dobrym kierunku, ten nadal jest problematyczny, ale dla gmin. Bo choć pojawiła się furtka kasująca nalepkę w SCT, ta okazuje się kosztowna.

    Unijne rozporządzenie AFIR. Wyższe wymogi dla infrastruktury ładowania elektryków!

    Rozporządzenie AFIR, przyjęte w lipcu tego roku przez Radę Unii Europejskiej, nakazuje rozbudowanie infrastruktury ładowania samochodów elektrycznych. Czy Polska jest na to gotowa?

    Akcja „Prędkość” w środę 20 września. Drogówka zapowiada wzmożone kontrole

    Policjanci ruchu drogowego będą w środę 20 września prowadzić działania kontrolno-prewencyjne „Prędkość” – poinformował podkom. Marcin Sulik z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji. Dodał, że działania będą prowadzone w ramach corocznej europejskiej kampanii „Roadpol Safety Day 2023”.

    Odbieranie prawa jazdy seniorom. Przepisy pozwalają na to od lat!

    Wiek i ewentualne choroby robią swoje. Senior może nie nadawać się do prowadzenia pojazdu i to pomimo wielu lat spędzonych za kółkiem. Czy jest zatem możliwość, aby stracił prawo jazdy? Trochę nie, a trochę tak. Są przepisy, które stanowią furtkę. I obowiązują od lat.

    REKLAMA

    Zakaz wjazdu do Polski i UE dla samochodów zarejestrowanych w Rosji

    Samochody zarejestrowane w Rosji dostały właśnie zakaz wjazdu na teren UE. 17 września 2023 r. stosowne przepisy zaczęły obowiązywać w Polsce. Co oznaczają? Czy przewidują jakieś wyjątki? O tym w naszym poradniku.

    Darmowe OC dla kupujących auta (nowe i używane) przed wyborami. Warto złapać okazję, bo niedługo będzie drożej!

    Duża obniżka stóp procentowych dokonana na początku września przez Radę Polityki Pieniężnej, wskutrek czego stopa WIBOR „zjechała” poniżej 6%, spowodowało zauważalny spadek raty za samochód nowy i używany – wynika z symulacji Carsmile i Otomoto Klik. Obniżka raty jest już na tyle znacząca, że pozwala pokryć koszt ubezpieczenia OC. Korzyść ta może jednak okazać się krótkotrwała, bo za chwilę auta znów zaczną drożeć – ostrzegają eksperci. 

    REKLAMA