REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Silnik 1.6 CDTI Opla - awarie, problemy, opinie

Opel Astra 1.6 BiTurbo CDTi
Opel Astra 1.6 BiTurbo CDTi
Opel

REKLAMA

REKLAMA

Miał być mocny, oszczędny i rekordowo cichy. I choć dieslowi 1.6 CDTI Opla nie da się odmówić zaawansowania technologicznego, jednostka nie jest też wolna od wad. Jakich? O tym za chwilę.
rozwiń >

Rok 2013 zaczął się dla koncernu General Motors pod znakiem prezentacji nowego, wolumenowego diesla. Silnik 1.6 CDTI został pokazany światu podczas targów motoryzacyjnych w Genewie, jego produkcja została uruchomiona w zakładzie na Węgrzech i z miejsca zaczął być wdrażany praktycznie do całej gamy modelowej marki. Diesel miał przynieść rynkową rewolucję - był reklamowany jako wyjątkowo cichy. W jaki sposób to osiągnięto? Inżynierowie zadbali o to, aby poziom wibracji i hałasu był rekordowo niski. Drugą twarzą jednostki była ekologia - silnik spełniał wymogi normy Euro 6.

REKLAMA

Silnik 1.6 CDTI Opla - turbo VGT, DPF i SCR

Nowy diesel Opla ma 1598 cm3 pojemności. Zarówno głowica, jak i blok zostały wykonane z aluminium, a wtryskiwanie paliwa do czterech cylindrów stało się zadaniem powierzonym systemowi common rail. Turbosprężarka montowana w jednostce napędowej General Motors korzysta ze zmiennej geometrii łopatek, a rozrząd jest oparty o łańcuch. Niezwykle precyzyjne jest sterowanie procesem spalania. To realizuje komputer sterujący, w którym aż 150 rozwiązań zostało opatentowanych. Uzupełnieniem konstrukcji stał się filtr cząstek stałych oraz konwerter katalityczny SCR odcedzający ze spalin tlenki azotu.

Zobacz również: Katalizatory trójfunkcyjne, utleniające oraz SCR i DeNOx. Do czego one służą?

REKLAMA

Diesel 1.6 CDTI Opla występuje w pięciu wersjach mocy. Bazowa oferuje 95 koni mechanicznych i stawia przede wszystkim na oszczędność paliwa. Przykład? Pod maską Opla Merivy B jednostka według deklaracji producenta spala w cyklu mieszanym tylko 4 litry oleju napędowego! W przypadku Astry generacji K stosowana jest topowa odmiana diesla. W tym przypadku motor posiada aż dwie turbosprężarki, zminimalizowany efekt turbo dziury i aż 160 koni mechanicznych. Tak skomponowany motor nadal jest oszczędny, ale do tego gwarantuje hatchbackowi dobre osiągi.

Silnik 1.6 CDTI Opla pamięta o wysokiej kulturze pracy. Na wolnych obrotach pracuje prawie jak benzyniak! W efekcie choć był dedykowany autom popularnym, spokojnie sprawdziłby się też w samochodach segmentu premium.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Silnik 1.6 CDTI Opla - wersje mocy i modele aut:

  • 160 KM, 350 Nm, bi-turbo: Astra K
  • 136 KM, 320 Nm: Astra J i K, Zafira C, Meriva B, Mokka, Insignia A
  • 120 KM, 320 Nm: Insignia A, Zafira C
  • 110 KM, 300 Nm: Astra J i K, Meriva B, Mokka
  • 95 KM, 280 Nm: Astra K, Meriva B

Bardzo ważne w tym zestawieniu jest to, że kompaktowy Opel, czyli Astra, stał się głównym odbiorcą tych jednostek. Opel Astra to bowiem flotowy hit - a floty jak nikt cenią sobie oszczędne jednostki wysokoprężne.

Silnik 1.6 CDTI Opla - dane techniczne producenta:

ModelMocMoment obrotowyPrzyspieszenie 0 - 100 km/hPrędkość maksymalnaSpalanie w l na 100 km
Astra K160 KM350 Nm8,6 s.220 km/h4,2
Zafira C136 KM320 Nm11,2 s.195 km/h5,2
Insignia A120 KM320 Nm11,9 s.195 km/h4,1
Mokka B110 KM300 Nm12,5 s.178 km/h3,9
Meriva B95 KM280 Nm13,8 s.174 km/h4,0

Silnik 1.6 CDTI Opla choć cichy i oszczędny, nie jest wolny od wad. Kierowcy skarżą się głównie na niską żywotność łańcucha rozrządu. Ten może wymagać wymiany już po pokonaniu 80 - 100 tysięcy kilometrów. Objawy? Po dłuższym postoju - gdy olej spłynie do misy - po rozruchu pojawia się charakterystyczny hałas. Winny rozciąganiu napędu jest prawdopodobnie wadliwy napinacz. Za zestaw konieczny do wymiany rozrządu trzeba zapłacić w sklepie motoryzacyjnym jakieś 700 złotych. Sama wymiana nie powinna być droższa niż 400 - 450 złotych. W przypadku ASO kwoty mogą wzrosnąć nawet o 50 proc.

Zobacz również: Używane: Opel Meriva B (2010 - 2017) - opinie i typowe usterki

Silnik 1.6 CDTI Opla - problemem jest rura idąca do EGR

REKLAMA

Problemy z łańcuchem rozrządu nie wyczerpują listy usterek silnika 1.6 CDTI Opla, na które kierowcy skarżą się na forach internetowych. Pojawiają się również informacje dotyczące uszkodzeń kolektorów wydechowych. Jako że te są zintegrowane z rurą karbowaną doprowadzającą spaliny do zaworu EGR, element jest drogi. Nowa część kosztuje jakieś 1600 złotych, używana zostanie wyceniona na 500 - 600 złotych. Wysokie są też koszty wymiany. A wszystko za sprawą tego, że do elementu niezwykle trudno jest się dostać mechanikowi.

Na listę usterek diesla 1.6 CDTI Opla wpisać można też usterki czujników ciśnienia DPF. Nowa część kosztuje jakieś 150 - 200 złotych. Cena oczywiście dotyczy zakupu w sklepie motoryzacyjnym, a nie ASO. Poza tym niską trwałość mają wtryskiwacze oleju napędowego - ich niesprawność zwiastuje komunikat "Awaria pojazdu - skontaktuj się z serwisem". Początkowo serwisy stosują adaptacje. To jednak rozwiązanie prowizoryczne. Ostatecznie i tak konieczna jest wymiana. W sieci nowy mechanizm można kupić już za 1450 złotych za sztukę. W przypadku wyboru usług autoryzowanej stacji nowy wtryskiwacz zostanie wyceniony na 2,5 tysiąca złotych.

Zobacz również: Łańcuch czy pasek rozrządu - trwałość i koszt wymiany

Silnik 1.6 CDTI Opla - wydłużony interwał wymiany oleju a panewki

W przypadku silnika 1.6 CDTI Opel zalecał interwał wymiany oleju typu long life. Wizyta w serwisie była zatem konieczna co 30 tys. km. To niestety nie służy jednostce napędowej. Przy przebiegu na poziomie nieco ponad 200 tys. km, przedłużone interwały wymiany kończą się na ogół generalnym remontem diesla. Silnik traci kompresję, a do tego dochodzi do "zmielenia" panewek wału korbowego. O tego typu scenariuszu można wiele przeczytać na forach internetowych. Osobiście miałem też podobny przypadek w gronie rodzinnym.

  • Remont oznacza potężne koszty. Pomijając elementy, które należy wymienić w silniku, kierowca musi zainwestować też w nowy rozrząd. Cena naprawy może zatem śmiało sięgnąć kwoty na poziomie 12 czy nawet 14 tys. zł.
Ważne

Świętością po zakupie Opla z dieslem 1.6 CDTI jest zatem skrócenie interwału wymiany oleju. Silnik należy zalewać nowym środkiem co 10 do maksymalnie 15 tys. km lub raz w roku.

Silnik 1.6 CDTI Opla - podsumowanie:

Kierowca podczas zakupu Opla z silnikiem 1.6 CDTI musi się liczyć z dwiema rzeczami. Tak, mocniejsze wersje gwarantują wystarczające osiągi, a do tego diesel naprawdę mało spala. Z drugiej strony jego obsługa nie będzie należała do tanich oraz ma on kilka usterek, które mogą się ujawnić w toku eksploatacji. Zdecydowanie nie jest to motor, który można kupować w ciemno. Z drugiej strony po wnikliwej kontroli i przy skróceniu interwały wymiany oleju (do maksymalnie roku lub 10 - 15 tysięcy kilometrów), powinien zaoferować przyzwoitą trwałość.

Silnik 1.6 CDTI Opla - ceny części zamiennych:

  • filtr oleju - od 22 zł
  • filtr powietrza - od 71 zł
  • filtr paliwa - od 135 zł
  • pasek wielorowkowy - od 48 zł
  • sprzęgło komplet - od 761 zł
  • koło dwumasowe - od 1398 zł
  • zawór EGR - od 696 zł
  • świeca żarowa - od 58 zł

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA