REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Silnik 1.2 EcoTec/TwinPort Opel - awarie, problemy, opinie

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Silnik 1.2 EcoTec/TwinPort Opel - awarie, problemy, opinie
Silnik 1.2 EcoTec/TwinPort Opel - awarie, problemy, opinie
Materiały prasowe Opel

REKLAMA

REKLAMA

Miał 16 zaworów i aluminiową głowicę. A to w połowie lat dziewięćdziesiątych stanowiło najnowszy krzyk mody. Silnik 1.2 EcoTec jest też znany jako 1.2 TwinPort lub 1.2 EcoFlex.

Silnik 1.2 EcoTec zadebiutował pod maską Opla Corsy B w roku 1996. Zadanie postawione przed jednostką było dwojakie. Po pierwsze miał być wolumenowy - Niemcy liczyli, że stanie się ulubieńcem kierowców. Po drugie stanowił powiew świeżości w ofercie skierowanej do segmentu B. Jednostka wywodzi się w rodziny Family 0. A to oznacza żeliwny blok i aluminiową głowicę, 4 cylindry i 16 zaworów. W pierwszej wersji benzyniak był w stanie zaoferować kierowcy 65 lub 75 koni mechanicznych. Tak, moc stała się raczej symboliczna. Druga generacja Corsy była jednak autem stosunkowo lekkim. Motor spisywał się zatem dobrze podczas napędzania hatchbacka.

REKLAMA

Silnik 1.2 EcoTec Opla: miał w sumie dwie modernizacje

REKLAMA

W roku 2002 Niemcy po raz pierwszy zmodernizowali benzyniaka. Zasadnicze zmiany były przede wszystkim cztery. W pierwszej kolejności jednostka zyskała nową nazwę - od teraz pojawiała się w gamie jako 1.2 TwinPort. Poza tym wzrosła pojemność silnika z 1199 do 1229 cm3 oraz inżynierowie zastosowali zmienną długość kanałów dolotowych. Użycie tej technologii pozwoliło na regulację ilości powietrza wtłaczanego do komory spalania. To z kolei poskutkowało innym sposobem rozwijania momentu obrotowego oraz wzrostem mocy. Benzyniak 1.2 TwinPort oferował już 80 koni mechanicznych.

W okolicy początków drugiej dekady XXI wieku Niemcy po raz kolejny zmodernizowali konstrukcję 1.2-litrowego benzyniaka. Od tego momentu można mówić o pojawieniu się w gamie jednostki 1.2 EcoFlex. Pojemność pozostała bez zmian. Nowością stał się system zmiennych faz rozrządu DCVCP. Za jego sprawą zwiększone zostały możliwości motoru, a do tego Oplowi udało się zoptymalizować zapotrzebowanie na paliwo przy niskich, miejskich prędkościach. Do sprzedaży ponownie trafiły jednak dwa warianty mocy. Słabszy dysponował stadem 69, a mocniejszy 84 koni mechanicznych.

Zobacz również: Z tymi silnikami mogą być problemy: 1.0 EcoTec Opel

Silnik 1.2 Opel - oznaczenia wersji:

Oznaczenie Nazwa Pojemność Moc Moment obrotowy
X12XE EcoTec 1199 cm3 65 KM 110 Nm
Z12XE EcoTec 1199 cm3 75 KM 110 Nm
Z12XEP TwinPort 1229 cm3 80 KM 110 Nm
A12XEL EcoFlex 1229 cm3 69 KM 115 Nm
A12XER EcoFlex 1229 cm3 86 KM 115 Nm

4-cylindrowy benzyniak o pojemności 1.2 litra powstał przede wszystkim z myślą o hitowej Corsie. Motor pojawiał się jednak nie tylko w segmencie B. Niemcy dość szybko zaimportowali go również do modeli sprzedawanych w segmencie A. Przykład? Doskonały stanowi chociażby Agila czy Adam. Jednostka wypadła ze sprzedaży dopiero w roku 2019 - a to oznacza, że była sprzedawana przez 23 lata! Co więcej, w polskiej ofercie występowała też w wariancie zasilanym LPG. Montaż instalacji już w salonie sprawiał, że kierowca nie obawiał się utraty gwarancji. Z drugiej strony mógł się cieszyć jazdą za grosze.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Silnik 1.2 Opel - dane techniczne:

Model Moc Moment obrotowy Przyspieszenie 0 - 100 km/h Prędkość maksymalna
Corsa B 1.2 EcoTec 65 KM 110 Nm 14,0 s. 163 km/h
Corsa C 1.2 TwinPort 80 KM 110 Nm 12,5 s. 175 km/h
Corsa D 1.2 EcoFlex 86 KM 115 Nm 13,6 s. 172 km/h
Agila A 1.2 EcoTec 75 KM 110 Nm 13,5 s. 155 km/h
Adam 1.2 EcoFlex 69 KM 115 Nm 14,9 s. 165 km/h

Zobacz również: Silnik 1.0 Turbo SIDI Opel - awarie, problemy, opinie

Silnik 1.2 EcoTec, TwinPort i EcoFlex cieszy się dobrą opinią wśród kierowców. To jednostka raczej mało problematyczna, która podczas spokojnej eksploatacji nie wymaga uwagi mechanika przez długie lata. Co mimo wszystko może się zepsuć? Benzyniak z Russelsheim miewa problemy z rozciągającym się łańcuchem rozrządu. Nie są one tak nagminne jak w motorze 1.0 EcoTec, mimo wszystko zdarzają się. Montaż nowego rozrządu kosztuje zazwyczaj od tysiąca do półtora tysiąca złotych. Ostateczna kwota zależy od zakresu wymiany oraz wybranego przez kierowcę warsztatu. Górna granica dotyczy głównie ASO.

Silnik 1.2 EcoTec Opla - jak wydłużyć trwałość rozrządu?

REKLAMA

Winny problemów z rozrządem jest wadliwy element? Nie zawsze. Miska olejowa zastosowana w silniku 1.2 EcoTec ma tylko 3,5 litra pojemności. Tym samym już niewielkie wycieki czy spalanie oleju w silniku może się odbić na sposobie pracy układu smarowania. Wyższe przeciążenia w pierwszej kolejności odbiją się na napinaczu łańcucha. Dopiero ten element doprowadzi do rozciągnięcia napędu. Aby uniknąć uszkodzenia, kierowca powinien w pierwszej kolejności regularnie kontrolować stan oleju. Poza tym warto skrócić interwał jego wymiany w nowszych wersjach nawet o połowę. Od silnika 1.2 TwinPort Opel zaleca zalanie nowego smarowidła co 30 tysięcy kilometrów, ewentualnie raz na dwa lata.

W silniku 1.2 EcoTec Opla zdarzają się też problemy z uszkodzeniem cewek zapłonowych. Element psuje się raczej przy większych przebiegach, a jego wymiana jest stosunkowo droga. Mechanik musi bowiem wymienić całą listwę. A ta kosztuje co najmniej 290 złotych. Przy przebiegu przekraczającym 100 tysięcy kilometrów w silniku 1.2 EcoTec potrafi paść też czujnik ciśnienia oleju czy może dojść do zabrudzenia zaworu EGR lub przepustnicy. Dwie ostatnie części można tanio wyczyścić. Jeżeli chodzi o czujnik oleju, nowy zostanie wyceniony przez sklep motoryzacyjny na zaledwie 19 złotych.

Zobacz również: Z tymi silnikami mogą być problemy: 2.2 Direct Opel

Silnik 1.2 EcoTec Opla - podsumowanie:

Silnik 1.2 EcoTec Opla jest konstrukcją prostą i stosunkowo trwałą. A to nie kończy jeszcze jego zalet. Bo motor idealnie nadawał się np. do zasilania gazem, co z polskiego punktu widzenia stanowi bardzo zasadniczą zaletę. Czy warto kupić Opla z tym benzyniakiem z rynku wtórnego? To dobry wybór dla kierowców, którzy oczekują głównie trwałości i jeżdżą na krótkich dystansach. Bo dziś największym ograniczeniem benzyniaka z Niemiec jest nie takie niskie spalanie i raczej mizerne osiągi.

Silnik 1.2 EcoTec Opla - ceny części zamiennych:

  • filtr oleju - od 10 zł
  • filtr powietrza - od 22 zł
  • filtr paliwa - od 26 zł
  • zestaw łańcucha rozrządu - od 262 zł
  • zestaw paska wielorowkowego - od 256 zł
  • sprzęgło komplet - od 167 zł
  • zawór EGR - od 192 zł
  • świeca zapłonowa - od 7 zł
  • cewka zapłonowa - od 287 zł
  • sonda lambda - od 179 zł

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CANARD uruchomiło dwa nowe fotoradary [mapa fotoradarów, taryfikator mandatów, punkty karne]

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym uruchomiło w zeszłym tygodniu dwa nowe fotoradary. Gdzie znajdują się nowo uruchomione fotoradary? Jakie są ograniczenia na drogach? Z jakimi konsekwencjami powinni liczyć się kierowcy za przekroczenie prędkości?

Bezpłatna komunikacja zamiast biletów i rowerów miejskich? Czas na odważne decyzje w polskich miastach

Czy naprawdę warto utrzymywać system biletowy, skoro i tak w ponad 68% ( 2025 roku może to być jeszcze więcej) pokrywamy koszty transportu publicznego z budżetów miast? A może pora na poważną debatę o całkowicie bezpłatnej komunikacji miejskiej w Polsce?

KGP: 106 002 interwencji, 389 wypadków drogowych, 27 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 106 002 interwencji. Byli wzywani do 389 wypadków drogowych.

Ekologiczny samochód może być droższy od normalnego, uważają teraz polscy posiadacze aut. O ile więcej za niego są skłonni zapłacić

Podejście Polaków do tego, czy ich nowe auto będzie miało rozwiązania ekologiczne czy też nie, widoczne jest w gotowości do poniesienia wyższych kosztów w imię bardziej przyjaznych środowisku technologii. Już co trzeci uważa, że samochód ekologiczny może być droższy niż standardowy.

REKLAMA

Ekologiczne auto? Ponad połowa Polaków nie dopłaciłaby do niego

Czy ekologiczność samochodu to dla Polaków ważny czynnik i element decyzyjny przy zakupie? Ponad jedna trzecia ankietowanych w badaniu przeprowadzonym przez Santander Consumer Multirent byłaby w stanie dopłacić do takiego pojazdu.

Bezpieczeństwo na opak – dlaczego polskie drogi z pierwszeństwem są sztucznie spowalniane?

Na polskich drogach coraz częściej mamy do czynienia z sytuacją, w której bezpieczeństwo planowane jest wbrew logice inżynierii ruchu drogowego. Droga z pierwszeństwem powinna gwarantować płynność. Czas na rewizję praktyk inżynierii drogowej.

System e-TOLL - co zrobić w przypadku nieuzasadnionego mandatu?

Cyfryzacja w działalności transportowej to duże ułatwienie. Wciąż jednak zdarzają się pomyłki. Zdarzyło Ci się dostać mandat, pomimo uiszczonej opłaty za przejazd autostradą? Sprawdź, co należy zrobić w przypadku niesłusznego mandatu.

KGP: 110 588 interwencji, 460 wypadków drogowych, 24 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 110 588 interwencji. Byli wzywani do 460 wypadków drogowych.

REKLAMA

Transport ostatniego etapu – czy elektryczne pojazdy to klucz do efektywności?

Choć to tylko końcowy odcinek drogi, „ostatnia mila” bywa najdroższym elementem całego łańcucha dostaw – potrafi pochłonąć od 40[1] do nawet 53[2] procent jego kosztów. W erze błyskawicznego e-commerce i rosnących oczekiwań klientów dotyczących tempa oraz elastyczności dostaw, wyzwania logistyczne mnożą się. Dodatkowo nowe przepisy o Strefach Czystego Transportu ograniczają możliwość korzystania z pojazdów spalinowych, zmuszając firmy do modernizacji flot i inwestowania w nisko- lub zeroemisyjne rozwiązania. Wszystko to sprawia, że skuteczne zarządzanie dostawami na ostatnim etapie wymaga dziś nie tylko sprawności operacyjnej, ale także innowacyjnego podejścia i zrównoważonych technologii.

KGP: 110 999 interwencji, 427 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 110 999 interwencji. Byli wzywani do 427 wypadków drogowych.

REKLAMA