REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ford Fiesta czy Opel Corsa?

Konrad Bagiński
fot. Newspress
fot. Newspress

REKLAMA

REKLAMA

Dwa małe, europejskie, oszczędne, całkiem zgrabne autka, bardzo często wybierane przez duże firmy jako transport dla pracowników. Które warto kupić?

Przede wszystkim warto unikać samochodów, które służyły we flocie. Z jednej strony były na pewno regularnie serwisowane, z drugiej zaś mają wysokie przebiegi i potrafią być mocno zużyte. Na własny użytek warto kupić samochód po osobie prywatnej. Będzie miało mniejszy przebieg i raczej nie było katowane – te auta po prostu się do tego nie nadają.

REKLAMA

Zobacz również: Opinie kierowców o Fordzie Fiesta

REKLAMA

Opel Corsa C był produkowany w latach 2000-2006. W 2003 Corsa przeszła niewielki lifting. Gama silników obejmuje benzynowe 1.0 (60 KM), 1.2 (75 KM), 1.2 (80 KM), 1.4 (90 KM), 1.8 (125 KM) oraz diesle 1.3CDTI (70 KM), 1.7 DI (65KM), 1.7 DTI (75KM), 1.7CDTI (100 KM).

Ford Fiesta VI zadebiutował w 2002 roku, w 2008 został zastąpiony przez kolejną generację. Lifting stylistyczny przeszła w roku 2006 – można ją poznać po zmienionych reflektorach z „oczkami” i nowych zegarach. Gama silników obejmuje benzynowe 1.25 (75 KM), 1.3 (60 i 69 KM), 1.4 (80 KM), 1.6 (100 KM), 2.0 (150 KM) i diesle 1.4 TDCi (68 KM) i 1.6 TDCi 16V (90 KM).

Mimo sporej liczby wersji silnikowych, na rynku bardzo ciężko znaleźć te najmocniejsze. Na rynku dominują trzy najmniejsze propozycje z obu firm. Które silniki warto polecić?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Litrowy silnik Corsy nie radzi sobie dobrze z jej rozpędzaniem, lepiej wybrać wersję 1.2 lub 1.4. Podobnie jest w Fieście. Silnik 1.3 występuje w dwóch wersjach – jedna ma 60, druga 69 koni. Należy się upewnić, czy wybraliśmy tę mocniejszą. Dużo lepiej sprawują się jednak 1.25 i 1.4. Różnica w cenie jest minimalna, podobnie w spalaniu. Trzeba pamiętać, że i Corsa, i Fiesta demonami prędkości nie są, więc nawet odrobinę lepszy silnik będzie znacznie skuteczniejszy.

Oba auta przyspieszają do setki w więcej, niż 10 sekund, w zasadzie nie rozpędzają się powyżej 180 km/h. Kompensują to trwałością i niskimi kosztami eksploatacji. Fiesta i Corsa to auta naprawdę dopracowane i bezawaryjne. Prowadzenie obu jest podobne, ale zawieszenie małego Forda sprawuje się nieco pewniej. Z kolei Corsa ma lepsze wspomaganie.

Dlaczego Corsa?

Bo ma nowocześniejsze silniki, postawiono w nich na oszczędność. Na trasie spalanie spada poniżej 6 litrów na setkę, w mieście jest niewiele gorzej. Jest nieco dynamiczniejsza od Fiesty. Awariom ulega najczęściej rozrząd, plastikowe elementy w skrzyni biegów, poza tym mało trwały bywa osprzęt – silniki wycieraczek, szyb. Corsa miała też fabrycznie lepsze wyposażenie od Fiesty – częściej znajdziemy w niej ABS, czy elektryczne szyby.

Dlaczego Fiesta?

Bo mimo opinii o samochodach na „F” bardzo rzadko zdarzają się jej awarie. Jeśli coś padnie to na ogół pompa wody czy napinacz paska alternatora. Poza tym szwankować mogą również silniki wycieraczek, ale to po sporym przebiegu. Najpoważniejszą wadą jest korozja – Fiesta lubi rdzewieć na kantach drzwi i przy bagażniku. Jej silniki nie są zbyt nowoczesne, ale to sprawdzone, trwałe i ekonomiczne konstrukcje.

Werdykt – Fiesta, czy Corsa?

Ogłaszamy remis, oba auta można z czystym sumieniem polecić. Podobne wymiary, prawie identyczny bagażnik (284-285 l), wszystkie parametry zbliżone. Tu nie trzeba wybierać rozumem, ale skupić się na gustach.

Zobacz również: Opinie kierowców o Oplu Corsa

Ceny obu aut zaczynają się od mniej więcej 6-7 tysięcy złotych, za 10 da się kupić egzemplarz zadbany i w dobrym stanie. Najnowsze modele kosztują ponad 20 tys. zł.

fot. Newspress
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

KGP: 100 285 interwencji, 385 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 285 interwencji. Byli wzywani do 385 wypadków drogowych.

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza [Projekt ustawy]

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza. Projekt ustawy trafił do uzgodnień i konsultacji.

Jak zarządzać flotą pojazdów elektrycznych

Badania rynkowe pokazują, że główne obawy, potrzeby i oczekiwania użytkowników elektromobilności, zarówno w firmach, jak i wśród indywidualnych konsumentów, dotyczą infrastruktury ładowania, zasięgu pojazdów elektrycznych oraz kosztów ich eksploatacji. To właśnie te kwestie stanowią obecnie największe wyzwania techniczne w procesie elektryfikacji flot. Dodatkowym wyzwaniem jest przekonanie pracowników do adaptacji nowych technologii.

REKLAMA

Dlaczego bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam?

Dobre opony to podstawa bezpiecznej jazdy. Warto wiedzieć, że bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam. To ważne, zwałszcza w przypadku decyzji o wypłacie ubezpieczenia. Ostatnio Rzecznik Finansowy wydał interpretację dla wszystkich ubezpieczycieli odnośnie do wysokości bieżnika na tej samej osi pojazd. Jak to jest więc z tymi bieżnikami?

KGP: 82 680 interwencji, 327 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 82 680 interwencji. Byli wzywani do 327 wypadków drogowych.

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. [Projekt ustawy]

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. Projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych zakłada, że nie tylko miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy parkowania.

Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

REKLAMA

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

REKLAMA