REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Używany Opel Corsa D - dobra passa trwa dalej

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Pasjonat motoryzacji, pracownik warsztatu mechanicznego
Opel Corsa D - mimo długiego stażu rynkowego niemiecki
Opel Corsa D - mimo długiego stażu rynkowego niemiecki "maluch" nie odstaje od nowszych rywali. Warto zainteresować się nim zarówno jako autem używanym jak i nowym.

REKLAMA

REKLAMA

Opel Corsa D niedługo ustąpi miejsca następnej generacji tego modelu. To dobry moment żeby pomyśleć o zakupie tego samochodu jeśli poszukujemy auta miejskiego niesprawiającego szczególnych problemów w codziennej eksploatacji.

Opel Corsa D to kolejna edycja bestsellera niemieckiego producenta. Corsa C była solidnym samochodem. Kolejna generacja miała ugruntować pozycję Opla na rynku małych aut miejskich. Miała w tym pomóc współpraca z koncernem Fiat. Niemiecki samochód został zbudowany na platformie wykorzystanej przez Fiata w swoim hitowym modelu – Grande Punto.

REKLAMA

Opel Corsa: nadwozie

Zobacz też: Alfa Romeo 145/146 (1994 - 2001) - ciągle piękna

Lata mijają, a sylwetka ciągle sprzedawanej Corsy wygląda bardzo dobrze. Upływu czasu naprawdę nie widać, pomimo że Corsa przeszła tylko jeden face lifting. Projektanci zadbali o detale i zgrabność nadwozia. Sylwetka naprawdę cieszy oko. Karoseria zdecydowanie urosła w porównaniu do poprzedniego modelu, co zaowocowało większą ilością miejsca we wnętrzu i wyższą masą pojazdu. Dobrze zabezpieczono nadwozie przed rdzą, jednak pierwsze wykwity korozji mogą się pojawiać.

Opel Corsa D: wnętrze

Zobacz też: Używana Skoda Fabia II (2007 - ) – opinie

Corsa zaskakuje bardzo barwnym wykończeniem wnętrza. Ładną dla oka i prostą w obsłudze deskę rozdzielczą można było konfigurować na wiele kolorystycznych sposobów. Dlatego dziś łatwo o Corsę z niekonwencjonalnie skomponowaną deską rozdzielczą. Należy dodać, iż wykonano ją starannie i z dobrych materiałów. Miejsca w samochodzie jak na auto klasy B jest sporo. Spokojnie małym Oplem możemy wyjechać w dalszą podróż, bez obaw o złe samopoczucie pasażerów tylnej kanapy. Tak to już dziś jest z segmentem B, to ciągle auta miejskie, ale nie bojące się zadań zarezerwowanych jeszcze kilka lat temu dla kompaktów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Opel Corsa D: silniki

Zobacz też: Renault Clio III (2005 - 2012) - "mieszczuch" z ambicjami

Jednostki montowane w Corsie D to właściwie te same konstrukcje, które napędzały poprzedni model. Na szczęście niewiele się zmieniło także jeśli chodzi o eksploatację. Jeśli dobrze wybierzemy będziemy cieszyć się bezproblemową obsługą. Po liftingu zwiększyły się moce właściwie wszystkich jednostek.

Opel Corsa: benzynowe

Zobacz też: Używana Alfa Romeo MiTo ( 2008 - ) – usterki

Wszystkie motory oprócz 1.6T pochodzą z rodziny Twinport Ecotec. Konstrukcję tą wyróżnia zmodyfikowany układ dolotowy wyposażony w dodatkową przepustnicę sterującą dopływem mieszanki paliwowej do cylindrów w zależności od obciążenia silnika. Do napędu rozrządu zastosowano łańcuch, co także powinno korzystnie wpływać na spokojną eksploatację silnika. Niestety w najmniejszym z rodziny 1 litrowym, trzycylindrowym  "Ecotecu" dochodzi do przedwczesnego wyciągania łańcucha (najczęściej spowodowane agresywnym stylem jazdy). Objawia się to jego głośną pracą. To nie jedyny powód dlaczego lepiej oszczędzić sobie nerwów i nie kupować auta wyposażonego  w ten napęd, ponieważ zapewnia on bardzo słabe osiągi i ma fatalną kulturę pracy. Lepiej postawić na którąś z 4-cylindrowych jednostek. Niestety ciężar auta sprawia, że i one nie zapewniają świetnych osiągów, lecz są trwałe, a ich kompleksowa obsługa nie jest przesadnie droga. Wszystkie Twinporty mogą „brać” olej, dlatego należy kontrolować jego stan jak najczęściej. Sporadycznie zdarzały się awarie list wtryskowych. 1.6 T to zupełnie inna bajka. Corsa OPC pięknie brzmi i jest bezkompromisowym sportowcem, lecz słabo nadaje się na co dzień.

silnik moc [KM] moment obrotowy [Nm] 0-100 km/h [s] v-max [km/h] śr. spalanie
1.0 Twinport 60-65 90 18,2 155 5
1.2 Twinport 70-85 115 13,6 172 5,3
1.4 Twinport 90-100 130 11,9 180 5,5
1.6 Turbo GSi 150 210 8,1 210 7,2
1.6 Turbo OPC 192 230 7,2 225 7,5

Opel Corsa: diesle

Zobacz też: Używany Fiat Punto II (1999 – 2008) - usterki

Oferowano dwa diesle, konstrukcji Fiata i Isuzu. Oba dość bezproblemowe. 1.3 nie boryka się z poważnymi usterkami, chyba że zmusimy go do pracy z niskim poziomem oleju. Takie zaniedbanie szybko doprowadzi do zniszczenia drogiego mechanizmu rozrządu realizowanego poprzez łańcuch. Istnieją także problemy z zanikami mocy podczas wilgotnej pogody. Przedwczesne zużycie łańcucha (wymiana ok 1600 zł) spowodowane najczęściej jest "sportowym" stylem jazdy. Uważajmy także na wycieki płynu chłodniczego z okolic termostatu. Jego niedobór może doprowadzić do pęknięcia głowicy. Oprócz tego to całkiem dynamiczna jednostka odwdzięczająca się bardzo niskim spalaniem, realnie na poziomie 5-5,5 l/100km w mieście. Ciekawą alternatywą jest od lat napędzający Ople 1.7 CDTI stworzony przez Isuzu, a produkowany w gliwickiej fabryce. To bardzo trwały i sprawdzony silnik, z nietypową, dzieloną konstrukcją głowicy. Zapewnia dużo lepsze osiągi od 1.3 CDTI, nie zużywając przy tym wiele więcej paliwa. Typowe dla silników wysokoprężnych niedomagania zaczynają się po przejechaniu mniej więcej 200 tys. kilometrów i mogą to być problemy ze świecami żarowymi, dwumasowym kołem zamachowym, czujnikiem położenia wału i sterowaniem turbiną. Gdy zawiodą wtryskiwacze, z pomocą przyjdzie nam szereg producentów oferujących zamienniki. Uwaga także na cieknącą pompę oleju napędzaną paskiem zębatym (cieknący olej, który trafi na pasek rozrządu bardzo skraca jego żywotność). Kłopoty mogą sprawiać auta wyposażone w filtr DPF, eksploatowane po mieście (nowy kosztuje ok. 5500 zł).

silnik moc [KM] moment obrotowy [Nm] 0-100 km/h [s] v-max [km/h] śr. spalanie
1.3 CDTI 75 190 14,9 163 4,1
1.3 CDTI 90-95 200 12,3 172 4,6
1.7 CDTI 130 300 9,5 200 4,8

Opel Corsa D: układ jezdny

Zobacz też: Używana Mazda 2 DY: japoński Ford Fusion?

Corsa przeciętnie się prowadzi. Proste rozwiązania konstrukcyjne i spora masa pojazdu nie pozwalają kierowcy ponieść się fantazji. Kolumny MacPhersona z przodu i belka skrętna z tyłu nie są przesadnie awaryjne. Częściej dochodzi do uszkodzenia łączników stabilizatora i sworzni wahacza. Po jeździe na naszych drogach poddają się również silentblocki. Bardzo bezkompromisowo rozwiązano zawieszenie w wersji OPC. Jest wyjątkowo twarde i sztywne. Niezwykła precyzja z jaką pracuje pozwala na wyczucie każdej nierówności, którą mijamy. Do codziennej jazdy jednak się nie nadaje, bo po pewnym czasie staje się zbyt męczące dla naszego kręgosłupa. W Corsie D mogą zdarzyć się niestety awarie modułu elektrycznego wspomagania kierownicy, często hałasują łożyska. Niskiej trwałości i podatne na przegrzanie są tarcze hamulcowe.

Opel Corsa D: skrzynia biegów

Zobacz też: Używany Mitsubishi Colt VI: ze wszech miar solidny

Niepokój może budzić Corsa wyposażona w skrzynię zautomatyzowaną Easytronic. Po pewnych przebiegach przestają one pracować precyzyjnie, a koszty wymiany mogą przyprawić nas o zawrót głowy. Naprawę można wykonać, ale mało który serwis się jej podejmuje, poza tym koszt naprawy nie jest wcale taki niski.

Ceny części dla wersji 1.4 100KM

części ceny [PLN]
filtr oleju od 14
filtr paliwa od 36
sprzęgło od 602
amortyzatory przód komplet od 412
łożysko koła komplet od 250

Podsumowanie

Opel Corsa D to wszechstronne auto. Jego gabaryty predestynują niemieckie auto do jazdy w mieście, jednak samochód dobrze sprawdzi się także w innej roli. Na rynku aut używanych znajdziemy mnóstwo pojazdów pochodzących od pierwszego właściciela i kupionych w polskim salonie, co ułatwi wybór zadbanego i serwisowanego egzemplarza. Przystępne ceny części zamiennych pozwalają utrzymać auto w dobrej kondycji za rozsądne pieniądze, a silniki nie sprawiają nadmiernych kłopotów.

Opel Corsa D - na zdjęciu z opcjonalnym bagażnikiem rowerowym wysuwanym ze zderzaka tylnego.
Opel Corsa OPC - wersja OPC to prawdziwy drogowy gokart.
Opel Corsa OPC Line
Opel Corsa OPC Line - kupujący mają duże pole manewru jeśli chodzi o zestawienie kolorystyczne deski rozdzielczej.
Opel Corsa OPC Line
Opel Corsa OPC Line - silniki z rodziny "Ecotec" są oszczędne i dość trwałe, oczekiwałoby się po nich jednak lepszej dynamiki.
Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bezpłatna komunikacja zamiast biletów i rowerów miejskich? Czas na odważne decyzje w polskich miastach

Czy naprawdę warto utrzymywać system biletowy, skoro i tak w ponad 68% ( 2025 roku może to być jeszcze więcej) pokrywamy koszty transportu publicznego z budżetów miast? A może pora na poważną debatę o całkowicie bezpłatnej komunikacji miejskiej w Polsce?

KGP: 106 002 interwencji, 389 wypadków drogowych, 27 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 106 002 interwencji. Byli wzywani do 389 wypadków drogowych.

Ekologiczny samochód może być droższy od normalnego, uważają teraz polscy posiadacze aut. O ile więcej za niego są skłonni zapłacić

Podejście Polaków do tego, czy ich nowe auto będzie miało rozwiązania ekologiczne czy też nie, widoczne jest w gotowości do poniesienia wyższych kosztów w imię bardziej przyjaznych środowisku technologii. Już co trzeci uważa, że samochód ekologiczny może być droższy niż standardowy.

Ekologiczne auto? Ponad połowa Polaków nie dopłaciłaby do niego

Czy ekologiczność samochodu to dla Polaków ważny czynnik i element decyzyjny przy zakupie? Ponad jedna trzecia ankietowanych w badaniu przeprowadzonym przez Santander Consumer Multirent byłaby w stanie dopłacić do takiego pojazdu.

REKLAMA

Bezpieczeństwo na opak – dlaczego polskie drogi z pierwszeństwem są sztucznie spowalniane?

Na polskich drogach coraz częściej mamy do czynienia z sytuacją, w której bezpieczeństwo planowane jest wbrew logice inżynierii ruchu drogowego. Droga z pierwszeństwem powinna gwarantować płynność. Czas na rewizję praktyk inżynierii drogowej.

System e-TOLL - co zrobić w przypadku nieuzasadnionego mandatu?

Cyfryzacja w działalności transportowej to duże ułatwienie. Wciąż jednak zdarzają się pomyłki. Zdarzyło Ci się dostać mandat, pomimo uiszczonej opłaty za przejazd autostradą? Sprawdź, co należy zrobić w przypadku niesłusznego mandatu.

KGP: 110 588 interwencji, 460 wypadków drogowych, 24 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 110 588 interwencji. Byli wzywani do 460 wypadków drogowych.

Transport ostatniego etapu – czy elektryczne pojazdy to klucz do efektywności?

Choć to tylko końcowy odcinek drogi, „ostatnia mila” bywa najdroższym elementem całego łańcucha dostaw – potrafi pochłonąć od 40[1] do nawet 53[2] procent jego kosztów. W erze błyskawicznego e-commerce i rosnących oczekiwań klientów dotyczących tempa oraz elastyczności dostaw, wyzwania logistyczne mnożą się. Dodatkowo nowe przepisy o Strefach Czystego Transportu ograniczają możliwość korzystania z pojazdów spalinowych, zmuszając firmy do modernizacji flot i inwestowania w nisko- lub zeroemisyjne rozwiązania. Wszystko to sprawia, że skuteczne zarządzanie dostawami na ostatnim etapie wymaga dziś nie tylko sprawności operacyjnej, ale także innowacyjnego podejścia i zrównoważonych technologii.

REKLAMA

KGP: 110 999 interwencji, 427 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 110 999 interwencji. Byli wzywani do 427 wypadków drogowych.

Samochody elektryczne potrzebują teraz tyle prądu co wszystkie ładowane w Polsce smartfony. Co będzie z zapotrzebowaniem na energię elektryczną gdy będzie ich milion

Obecnie wszystkie jeżdżące po polskich drogach auta elektryczne potrzebują tyle samo prądu co smartfony. Gdyby jednak w Polsce było milion elektryków, co według prognoz może nastąpić za pięć-siedem lat, i wszystkie one ładowały się w tym samym momencie, obciążenie systemu elektroenergetycznego z tego tytułu wyniosłoby 15,2 procent.

REKLAMA