REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Używany VW Polo IV: już nie tak solidny jak dawniej

Subskrybuj nas na Youtube
Za sprawą specyficznych przednich lamp, do Polo IV generacji przytknął przydomek
Za sprawą specyficznych przednich lamp, do Polo IV generacji przytknął przydomek "okular".

REKLAMA

REKLAMA

Volkswagen Polo IV generacji to auto poszukiwane na rynku wtórnym. W opinii użytkowników swoją renomę zawdzięcza swym poprzednikom.

Volkswagen Polo IV generacji, oznaczany fabrycznie jako 9N, zadebiutował na rynku w 2001 roku. Powstał na płycie podłogowej wspólnej ze Skodą Fabią I. Z czeskim autem współdzielił także jednostki napędowe, oraz wiele innych elementów. W 2006 roku auto przeszło face lifting (ozn.9N3)oraz pojawiły się nowe silniki w ofercie(m.in. popularny w Polsce 1.4 16V 80KM). Samochody koncernu Volkswagena jeszcze do niedawna uznawane były za wzór pod względem solidności ich montażu i bezawaryjnej eksploatacji. Niestety, w ostatnich latach zauważalny jest wyraźny spadek jakości aut niemieckiego producenta, także w przypadku modelu Polo 9N. Jest jednak szansa, by dzięki odpowiedniej wiedzy, znaleźć egzemplarz, który posłuży nam dobrze jeszcze przez kilka, a może nawet kilkanaście lat. Trzeba tylko wiedzieć, czego dokładnie szukać.

REKLAMA

Zobacz też: Mercedes-Benz klasy C W204: luksus kosztuje

Nadwozie

Elementem zewnętrznym, wyróżniającym IV generację Polo od jej poprzedników, są jej charakterystyczne przednie lampy, dzięki którym przytknął do niej przydomek „okular”.  Poza tym auto nie wyróżnia się niczym szczególnym na tle klasowych rywali. To prostu klasyczny mały hatchback, występujący w nadwoziu zarówno 3-, jak i 5-drzwiowym. Na rynku spotkać tez można wersję sedan, która pojawiła się w 2004 roku jednak jej dostępność jest mocno ograniczona. Zaletą samego nadwozia jest jego bardzo dobre zabezpieczenie przed korozją oraz wysoki poziom bezpieczeństwa jaki zapewnia pasażerom pojazdu( 4 gwiazdki w teście Euro NCAP).

Zobacz też: Używany Peugeot 206: tani, ale mało solidny

Wnętrze

Wszelkie testy nowych aut zapewniały o wysokiej jakości materiałów użytych do wykończenia wnętrza w Polo IV generacji. Trzeba jednak podkreślić, że opinie te były jednak trochę na wyrost, bo w wielu egzemplarzach widać już poważne ślady ich zużycia. Plastiki dosyć łatwo się rysują, gałka skrzyni biegów potrafi popękać, podobnie jak jej mieszek. Właściciele skarżą się także na trzaski dochodzące z deski rozdzielczej w trakcie jazdy na nierównościach. Także materiał na drzwiach bocznych potrafi się powycierać. Do listy wad należy dodać częste przypadki uszkodzenia potencjometru silniczków sterujących nawiewem(także w autach z klimatyzacją), usterki podnośników szyb, immobilisera czy regulacji wysokości świateł. Do zalet należy zaliczyć przede wszystkim sporą ilość miejsca dla podróżnych i bagażnik o pojemności 270litrów(430l w sedanie). W autach importowanych jest również szansa na znalezienie dobrze wyposażonej wersji, w której nie zabraknie automatycznej klimatyzacji, 4 poduszek powietrznych, systemów ABS i ESP, 8-głośnikowego zestawu audio czy dwukolorowej deski rozdzielczej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Używany Ford Escort: ekonomia w niemieckim wydaniu

Silniki

Wybór odpowiedniej jednostki napędowej w przypadku Polo IV, to kluczowa sprawa w kontekście jego przyszłej, bezproblemowej eksploatacji. Tak naprawdę, niezależnie od przebiegu, należy omijać obie wersje benzynowego silnika 1.2 ze względu na jego wadę fabryczną. Silnik ten ma problem z zaworami wydechowymi(ulegały wypaleniu),co objawia się spadkiem kompresji, najczęściej na 3 cylindrze. Gdy  dojdzie do takiej sytuacji, należy przygotować się na regenerację głowicy(koszt od 900-3000zł). Poza tym, problem ten, nawet po naprawie, może pojawić się ponownie w przyszłości. Innymi, notorycznie powtarzającymi się usterkami w tym silniku, są awarie cewek zapłonowych oraz przeskakiwanie rozrządu. Zdecydowanie lepszym wyborem będzie sprawdzony silnik 1.4 16V/75KM, który zapewnia przyzwoite osiągi i akceptowalne spalanie(0-100km/h 12,9 sekundy, średnie spalanie 6,3l na 100km). Jeśli dynamika tej wersji nie zachwyca, warto poszukać odmiany 1.4 16V 101KM, która pozwala na sprint 0-100km/h w równe 10 sekund i potrafi rozpędzić Polo do prawie 190km/h. Dla osób poszukujących małego sportowego hatchbacka warto polecić wersję GTI opartą o sprawdzony, dwudziestozaworowy silnik 1.8T, który z pomocą turbosprężarki generuje 150KM. W późniejszym okresie pojawiła się także wersja GTI Cup Edition, w której ten sam silnik legitymował się mocą 180KM. Odradzamy silnik 1.4FSI z bezpośrednim wtryskiem paliwa, który nie dość, że utrudnia montaż instalacji LPG to dodatkowo sprawia kłopoty eksploatacyjne.

Radzimy unikać jak ognia Polo 9N z benzynowymi silnikami o pojemności 1,2litra. Są bardzo awaryjne, zapewniają słabe osiągi i cechuje je niska kultura pracy.

Zobacz też: Używana Toyota Celica VII: sportsmenka dla cierpliwych

REKLAMA

Silniki wysokoprężne zawsze były mocną stroną koncernu VW. W Polo to się nie zmieniło, jednak należy pamiętać o tym, że jeśli oczekujemy niezawodności powinniśmy wybrać przestarzały technologicznie silnik 1.9SDI. Zapewnia on równie niskie osiągi(0-100km/h w 17sekund) co i spalanie(średnio 4,7l na 100km). Jest on solidny a brak turbosprężarki czy nowoczesnych wtryskiwaczy typu common rail, wyraźnie ogranicza ryzyko ewentualnych jego napraw. Najlepiej prezentuje się silnik 1.9TDI o mocy 100KM, który co prawda może wymagać okresowej regeneracji turbiny ale zapewnia naprawdę dobre osiąg(0-100km/h w 10,7s)i i niewiele większe zużycie paliwa(średnio 4,8l/100km) od odmiany 1.9SDI. Zdecydowanie rzadziej na rynku występuje wersja mocy 130KM. Najmniejszy diesel w Polo ma pojemność 1,4litra, 3 cylindry, turbosprężarkę i moc 75KM(są też wersje o mocy 70 bądź 80KM). Cieszy się dobrą opinią użytkowników, jednak trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim na stan turbosprężarki oraz zawór EGR, który stwarza czasem problemy.

Silniki 1.4 TDI mogą mieć problemy z luzem na wale korbowym. Jest to sporadyczne zjawisko, ale jeśli wystąpi, należy liczyć się z naprawą opiewającą na ponad 5tys.zł. Wersje 80-konne posiadają turbosprężarkę o zmiennej geometrii łopatek, która nie lubi eksploatacji w mieście, gdyż zaciera się w niej kierownica powietrza(można stosować do niej specjalny środek w spraju).

Zawieszenie

Mimo prostej budowy, kolumny McPhersona z przodu, belka skrętna za tyłu, Polo dość przeciętnie spisuje się na polskich drogach. Nadmiernemu zużyciu ulegają przede wszystkim przednie wahacze(a właściwie ich tuleje) oraz amortyzatory. Za sprawą dobrze rozwiniętego rynku części zamiennych do Polo IV, koszt naprawy nie jest jednak duży.

Zobacz też: Używany Fiat Uno: miejskie auto za grosze

Układ kierowniczy i hamulcowy

Większy problem stanowi awaryjna maglownica. Tyczy się to zarówno wersji benzynowych jak i wysokoprężnych. Jej stan jest jednak łatwy do zdiagnozowania(ewidentny luz i stuki na przekładni kierowniczej w trakcie dynamicznego obracania kierownicą w miejscu). Inną nieprzyjemną cechą Polo IV-generacji jest szybkie zużywanie się układu hamulcowego.

LPG

Wszystkie silniki benzynowe montowane w Polo 9N mają plastikowy kolektor, dlatego wymagają montażu sekwencyjnej instalacji gazu. Koszt jest większy ale i działanie bezpieczniejsze dla silnika. Poza tym praca na takiej instalacji nie wpływa drastycznie na pogorszenie dynamiki danej jednostki.

Zobacz też: Używany Peugeot 406 Coupe: cień Ferrari

Przykładowe części zamienne do Volkswagena Polo 9N w wersji 1.416V 75KM

-cewka zapłonowa(z modułem): 160zł(480zł)

-silentblock wahacza- 40zł

-wahacz przedniego zawieszenia- 310zł

-amortyzator przedni/tylny:300zł/220zł

-maglownica- 1200zł         

-tarcza hamulcowa przód/tył: 160zł/110zł

-klocki hamulcowe na oś: 160zł

Podsumowanie

Volkswagen Polo IV generacji zaskakuje skalą problemów jakie trapią ten model. Poczynając od niskiej jakości materiałów użytych do wykończenia jego wnętrza, poprzez wrażliwe przednie zawieszenie a kończąc na fatalnej jakości 3 cylindrowych silników benzynowych, widać jak na dłoni, że ten model nie jest tak solidny jak można by spodziewać się autach koncerny VW. Aby eksploatacja nie okazałą się zbyt kosztowna, należy wziąć pod uwagę zwłaszcza benzynowe silniki 1.4 16V(poza FSI), 1.6 8V/102KM bądź wysokoprężny silnik 1.9SDI. Trochę droższe w eksploatacji będą dynamiczne odmiany 1.8T 150KM oraz 1.9TDI(100 lub 130KM), ale je także można śmiało polecić. Jeśli funduszy starczy nam tylko na benzynową wersje 1.2 8V/12V, to lepiej będzie pomyśleć o innym modelu auta.

Zobacz też: Toyota Land Cruiser J120: nie potrzebuje reklamy

Wybrani, klasowi konkurenci:

- Toyoto Yaris II (benz. 1.0/69KM, 1.3/87KM, 1.33/100KM,1.8/133KM; diesel 1.4D4-D)

- Opel Corsa D(benz. 1.0/60KM, 1.2/70KM, 1.4/100KM, 1.6T/192KM; diesel 1.3CDTI/70KM,90KM,95KM, 1.7CDTI/125KM,130KM)

- Suzuki Swift(benz. 1.3/92KM, 1.5/102KM, 1.6/125KM; diesel 1.3DDiS/70,75KM)

VW Polo w wersji hatchback ma pojemność 270 litrów.
Materiały użyte do wykończenia wnętrza okazują się słabej jakości.
Volkswagen
Sedan to bardzo rzadko występujący model Polo IV generacji.
Volkswagen
Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bezpłatna komunikacja zamiast biletów i rowerów miejskich? Czas na odważne decyzje w polskich miastach

Czy naprawdę warto utrzymywać system biletowy, skoro i tak w ponad 68% ( 2025 roku może to być jeszcze więcej) pokrywamy koszty transportu publicznego z budżetów miast? A może pora na poważną debatę o całkowicie bezpłatnej komunikacji miejskiej w Polsce?

KGP: 106 002 interwencji, 389 wypadków drogowych, 27 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 106 002 interwencji. Byli wzywani do 389 wypadków drogowych.

Ekologiczny samochód może być droższy od normalnego, uważają teraz polscy posiadacze aut. O ile więcej za niego są skłonni zapłacić

Podejście Polaków do tego, czy ich nowe auto będzie miało rozwiązania ekologiczne czy też nie, widoczne jest w gotowości do poniesienia wyższych kosztów w imię bardziej przyjaznych środowisku technologii. Już co trzeci uważa, że samochód ekologiczny może być droższy niż standardowy.

Ekologiczne auto? Ponad połowa Polaków nie dopłaciłaby do niego

Czy ekologiczność samochodu to dla Polaków ważny czynnik i element decyzyjny przy zakupie? Ponad jedna trzecia ankietowanych w badaniu przeprowadzonym przez Santander Consumer Multirent byłaby w stanie dopłacić do takiego pojazdu.

REKLAMA

Bezpieczeństwo na opak – dlaczego polskie drogi z pierwszeństwem są sztucznie spowalniane?

Na polskich drogach coraz częściej mamy do czynienia z sytuacją, w której bezpieczeństwo planowane jest wbrew logice inżynierii ruchu drogowego. Droga z pierwszeństwem powinna gwarantować płynność. Czas na rewizję praktyk inżynierii drogowej.

System e-TOLL - co zrobić w przypadku nieuzasadnionego mandatu?

Cyfryzacja w działalności transportowej to duże ułatwienie. Wciąż jednak zdarzają się pomyłki. Zdarzyło Ci się dostać mandat, pomimo uiszczonej opłaty za przejazd autostradą? Sprawdź, co należy zrobić w przypadku niesłusznego mandatu.

KGP: 110 588 interwencji, 460 wypadków drogowych, 24 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 110 588 interwencji. Byli wzywani do 460 wypadków drogowych.

Transport ostatniego etapu – czy elektryczne pojazdy to klucz do efektywności?

Choć to tylko końcowy odcinek drogi, „ostatnia mila” bywa najdroższym elementem całego łańcucha dostaw – potrafi pochłonąć od 40[1] do nawet 53[2] procent jego kosztów. W erze błyskawicznego e-commerce i rosnących oczekiwań klientów dotyczących tempa oraz elastyczności dostaw, wyzwania logistyczne mnożą się. Dodatkowo nowe przepisy o Strefach Czystego Transportu ograniczają możliwość korzystania z pojazdów spalinowych, zmuszając firmy do modernizacji flot i inwestowania w nisko- lub zeroemisyjne rozwiązania. Wszystko to sprawia, że skuteczne zarządzanie dostawami na ostatnim etapie wymaga dziś nie tylko sprawności operacyjnej, ale także innowacyjnego podejścia i zrównoważonych technologii.

REKLAMA

KGP: 110 999 interwencji, 427 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 110 999 interwencji. Byli wzywani do 427 wypadków drogowych.

Samochody elektryczne potrzebują teraz tyle prądu co wszystkie ładowane w Polsce smartfony. Co będzie z zapotrzebowaniem na energię elektryczną gdy będzie ich milion

Obecnie wszystkie jeżdżące po polskich drogach auta elektryczne potrzebują tyle samo prądu co smartfony. Gdyby jednak w Polsce było milion elektryków, co według prognoz może nastąpić za pięć-siedem lat, i wszystkie one ładowały się w tym samym momencie, obciążenie systemu elektroenergetycznego z tego tytułu wyniosłoby 15,2 procent.

REKLAMA