REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Eksploatacja auta

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Co to jest ET? Jak można korygować ET felgi?

Przy kupnie nowych felg trzeba pamiętać nie tylko o odpowiednim rozstawie śrub montażowych. Kolejny ważny parametr to ET, czyli osadzenia. Jeśli o nim zapomnimy może się okazać, ze opona ociera o kolumnę zawieszenia albo całe koło wystaje poza obrys auta. ET możemy jednak w pewnym stopniu korygować.

Czy narzędzia dodawane w zestawie do auta wystarczą do bezpiecznej wymiany koła? Czy warto mieć dodatkowy sprzęt?

Kiedy najczęściej złamiemy gumę? Oczywiście podczas wyjazdów – czyli wtedy kiedy o problemach wolelibyśmy nie myśleć. Dlatego warto sprawdzić jak wygląda nasz komplet podstawowych narzędzi. Chodzi o prawdziwe minimum: lewarek, klucz do kół i uniwersalny śrubokręt.

Zestawy naprawcze w sprayu – czy to działa, kiedy można je stosować, kiedy nie uszczelnią opony

Zamiast 9 kilogramów gumy i stali 200-gramowy pojemnik z pianką i elektryczna pompka do kół. Zestawy do naprawy przebitej opony coraz częściej stanowią standardowe wyposażenie auta. Czy takie rozwiązanie się sprawdza? Jakie ma wady i zalety?

Wymiana opon parami – o czym warto pamiętać, kiedy można wymienić opony na osi, a kiedy trzeba wszystkie naraz?

Polskie przepisy dopuszczają jazdę z różnymi oponami na poszczególnych osiach pojazdu. To daje kierowcy możliwość wymiany opon/kół stopniowo – parami. Warsztaty wulkanizacyjne patrzą na taką formę „oszczędzania” bardzo nieprzychylnie. Dlaczego? Czy chodzi tylko o sprzedanie nam od razu czterech opon?

REKLAMA

Ford Focus MK1: wymiana oleju silnikowego

Wymiana oleju silnikowego to jedna z czynności, którą musimy wykonywać regularnie. W poradniku tym pokażemy jak samemu przeprowadzić wymianę oleju silnikowego w modelu Focus MK1.

Ford Focus MK1: pomiar ciśnienia sprężania

Wykonanie ciśnienia sprężania pozwala na uzyskanie wiarygodnej informacji dotyczącej stanu technicznego naszego silnika. Oto opis jak wykonać to samemu.

Jak wybrać ciche opony? Jakie opony są bardziej ciche i dlaczego?

Szum opon może stanowić nawet 1/3 niechcianych dźwięków docierających do uszu pasażerów w kabinie auta. Dobór odpowiednich opon może zmniejszyć natężenie nieprzyjemnych dźwięku nawet o 3-4 dB. Dla ludzkiego ucha to duża różnica – 3 dB mniej to blisko dwukrotnie ciszej!

Indeks prędkości opon – jak odczytać, co oznaczają poszczególne znaki, jaki indeks powinny mieć opony do auta rodzinnego?

Indeks prędkości opony, podobnie jak indeks nośności, powinien być dostosowany do możliwości auta - do jego prędkości maksymalnej – nie do „założeń” kierowcy. Jeśli nasze auto może jechać ponad 200 km/h nie powinno się stosować opon z niższym indeksem prędkości niż H i nieważne czy korzystamy z pełni możliwości auta czy nie.

REKLAMA

Czym grozi jazda z niewyważonymi kołami? Jak często trzeba wyważać koła?

Niewyważone koło daje nieprzyjemne efekty akustyczne i drgania na kierownicy, ale nie tylko! Niewyważone koło daje podobny efekt, jakby ktoś systematycznie walił młotkiem w zawieszenie naszego auta. Dlatego warto wyważać koła przynajmniej raz w sezonie. To może nam oszczędzić wydatków na remont zawieszenia.

Opony wzmacniane XL. Kto musi je kupować i dlaczego?

Opony wzmacniane na pierwszy rzut oka mogą niczym nie różnić się od tych „normalnych”, a zazwyczaj są od nich wyraźnie droższe. Dlaczego? I kiedy bezwzględnie trzeba stosować ogumienie z oznaczeniem XL, a kiedy jest to wyrzucanie pieniędzy w błoto?

Opony deszczowe – czy warto kupić, co dają, jak wypadają na tle klasycznej opony letniej?

Opony deszczowe stają się coraz bardziej „modne”. Kierowcy cenią takie ogumienie głównie za duży margines bezpieczeństwa nawet na kiepskiej jakości nawierzchniach i za wysoki komfort. Opony deszczowe maja jednak i swoje wady – jakie? O czym warto wiedzieć przed zakupem?

Czy testy opon są miarodajne. O czym warto wiedzieć czytając testy opon?

Przeglądając czasopisma motoryzacyjne każdy z nas natknął się na taki czy inny test opon. Z reguły testy wykonywane są przed sezonami wymian i teoretycznie maja one ułatwić zadanie kupującemu. To istna „pigułka wiedzy” na temat nowości oponiarskich i możliwości nowych produktów. Warto jednak nie podchodzić do takich porównań zupełnie bezkrytycznie.

Gwarancja na opony – jak działa, co obejmuje, jak można zareklamować opony?

Opona jak każdy inny produkt objęta jest gwarancją producenta. Długość trwania gwarancji na opony, warunki oraz odpowiedzialność producenta, zawarte są w "Karcie Gwarancyjnej". Ten dokument wyznacza zatem zakres obowiązków, które spoczywają na producencie, sprzedawcy i kupującym. W gwarancji znajdziemy również pełne informacje o tym, co kwalifikuje oponę do wymiany, czego gwarancja nie obejmuje oraz jakie kroki należy poczynić chcąc zgłosić reklamację opony.

Jak marka opony wpływa na jej cenę – ile procent ceny to marka, a ile technologie?

Markowe opony są zazwyczaj dużo droższe od tych produkowanych przez zupełnie nieznanych producentów. Wielkie korporacje zawsze tłumaczą, że cena wynika z nowatorskich technologii zastosowanych w oponach, najwyższej jakości materiałów, czy nowatorskich „patentów”. Ile jednak kosztuje sama marka?

Opel Astra H i Zafira B: przegląd układu hamulcowego

Sprawny układ hamulcowy jest bardzo ważny w każdym samochodzie. Wszelkie niedociągnięcia mogą być tragiczne w skutkach. Oto opis krok po kroku jak przeprowadzić taki przegląd.

Opel Astra H i Zafira B: kontrola układu kierowniczego i zawieszenia przedniego

Podczas przeglądu układu kierowniczego warto podjąć się sprawdzenia zawieszenia przedniego. W poradniku tym dowiesz się jak zrobić to samemu.

Opel Astra H i Zafira B: kontrola skrzyni biegów

W poradniku tym pokażemy jak dokonać przeglądu skrzyni biegów w modelu Opel Astra H i Opel Zafira B. Cała operacja przebiega bardzo szybko i nie przysparza żadnych problemów.

Opel Astra H i Zafira B: wymiana świec zapłonowych

Wymiana świec zapłonowych w modeli Opel Zafira II i Opel Astra III nie jest trudna. W poradniku tym znajduje się opis krok po kroku jak samemu dokonać wymiany świec zapłonowych w tych modelach.

Opel Astra H i Zafira B: wymiana i odwadnianie filtra paliwa w silniku wysokoprężnym

W poradniku tym pokażemy jak szybko i sprawnie odwodnić i wymienić filtr paliwa w silniku wysokoprężnym. Cała operacja jest łatwa i bezproblemowa.

Opel Astra H i Zafira B: wymiana oleju silnikowego

W poradniku tym pokażemy jak samemu dokonać wymiany oleju silnikowego w Oplu Zafirze II i Oplu Astrze III. Oto opis krok po kroku przedstawiający prawidłową wymianę oleju silnikowego.

Peugeot 206: odpowietrzenie układu i wymiana płynu hamulcowego

W poradniku tym pokażemy jak samemu dokonać wymiany płynu hamulcowego. Przy okazji tej pracy wykonamy odpowietrzenie całego układu hamulcowego.

Peugeot 206: kontrola układu hamulcowego

Przegląd układu hamulcowego jest bardzo ważny. Należy go przeprowadzić dokładnie i wnikliwie. Wszelkie niedociągnięcia mogą być powodem poważnej awarii podczas jazdy.

Peugeot 206: przegląd układu kierowniczego

W poradniku tym przeprowadzimy przegląd układu kierowniczego w Peugeocie 206. Oto opis krok po kroku jak samemu przeprowadzić taki przegląd.

Peugeot 206: kontrola skrzyni biegów

W poradniku tym przeprowadzimy kontrolę skrzyni biegów manualnej jak i automatycznej. Cała operacja będzie połączona z wymianą oleju.

Reflektory dodatkowe

Fabrycznie montowane światła pojazdów są dziś wielokrotnie silniejsze i jaśniejsze od dawniejszych, wśród których przeważały światła z żarówkami próżniowymi, o niewielkiej mocy. Mimo to kierowcy montują w swoich pojazdach dodatkowe światła, głównie – reflektory.

Amortyzatory. Zasada działania, budowa, rodzaje.

Amortyzatory w samochodzie mają za zadanie przede wszystkim maksymalnie wytłumić tendencje karoserii do rozkołysu, który bez nich mógłby powstać samoistnie albo w czasie jazdy nawet po niewielkich nierównościach.

Reflektory samochodowe: rodzaje, budowa, konserwacja

Reflektory w samochodzie należą do elementów, od których sprawności zależy w dużej mierze bezpieczna i mało męcząca jazda po zmroku.

Wentylacja kabiny pasażerskiej

Czasy, kiedy do wentylacji wnętrza samochodu musiał wystarczyć niewielki nawiew świeżego powietrza, tłumiony przez radiator nagrzewnicy, oraz nisko opuszczone szyby w oknach, dawno odeszły w niepamięć. Dziś wnętrze samochodu jest wietrzone i wentylowane na kilka różnych, bardzo efektywnych sposobów.

Spojler

Spoiler (lub spojler) - od angielskiego "spoil" czyli "psuć" to elementy wpływające na aerodynamikę danego pojazdu, a których celem jest zwiększenie siły dociskającej pojazd do nawierzchni, poprawiając jego właściwości trakcyjne.

Trudne do usunięcia plamy na lakierze: jak się ich pozbyć?

Karoserie samochodów są narażone na przeróżne zanieczyszczenia, z których nie wszystkie dają się usunąć przy pomocy nawet najsilniejszych detergentów i gorącej wody. Należą do nich plamy z żywic roślinnych, ptasich odchodów, mas bitumicznych, a także pozostałości po kwaśnych deszczach w rejonach o dużym uprzemysłowieniu.

Jak dbać o felgi aluminiowe – czy trzeba stosować specjalne środki?

Felgi aluminiowe od kilkunastu lat systematycznie wypierają te klasyczne stalowe. Są ładniejsze, lżejsze ale wielu kierowców martwi się o ich trwałość. Niepotrzebnie – dobrze wykonane i polakierowane alufelgi są bardzo trwałe. Potrzebują jednak odrobinę dbałości przy pielęgnacji i wcale nie chodzi o specjalne środki czyszczące.

Jakie znaczenie ma szerokość felgi – czy szersza felga jest zawsze lepsza?

Ta sama opona na feldze rożnej szerokości będzie inaczej pracować. To dlatego auta sportowe mają szersze felgi na osi napędowej. Dzięki szerszym felgom szerokości styku bieżnika z drogą jest większa, a różnica w prowadzeniu auta jest oczywista. Wiele zależy jednak od stylu jazdy konkretnego kierowcy – każdy inaczej będzie też odczuwać różnice.

Peugeot 206: wymiana świec zapłonowych i żarowych

W poradniku tym pokażemy jak samemu wymienić świece zapłonowe i żarowe. Cała operacja nie jest trudna i bez problemu przeprowadzimy ją we własnym zakresie.

Peugeot 206: wymiana filtru paliwa i powietrza

Regularna wymiana filtrów pozwala nam utrzymać silnik w dobrej kondycji. W poradniku tym pokażemy jak samemu wymienić filtr powietrza i paliwa w Peugeocie 206.

Peugeot 206: przegląd układu chłodzenia

Prawidłowe chłodzenie naszego silnika zapewnia mu optymalne warunki pracy. W poradniku tym pokażemy jak dokonać prawidłowego przeglądu układu chłodzenia.

Peugeot 206: wymiana oleju silnikowego

Wymiana oleju silnikowego to jedna z podstawowych czynności, które powinniśmy wykonywać regularnie. W poradniku tym pokażemy jak to zrobić we własnym zakresie.

Peugeot 206: kontrola ciśnienia sprężania

Chcąc poznać prawdziwą kondycję naszego silnika należy poddać go testowi ciśnienia sprężania. W poradniku tym dowiesz się jak zrobić to samemu.

Peugeot 206: sprawdzenie i regulacja luzów zaworowych w silniku benzynowym 1.4

Kontrola luzów zaworowych jest bardzo ważna. Niepoprawny luz negatywnie wpływa na pracę naszego silnika. W poradniku tym pokażemy jak samemu dokonać kontroli i regulacji.

Volkswagen Passat B5/B5FL: sprawdzanie układu hamulcowego

Dobrze działające hamulce to podstawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym. W poradniku tym pokażemy jak samemu dokonać przeglądu układu hamulcowego w Passacie B5 i B5FL.

Volkswagen Passat B5/B5FL: kontrola skrzyni biegów i półosi napędowych

W poradniku tym pokażemy jak samemu skontrolować skrzynie biegów wraz z półosiami napędowymi. Cała operacja wymaga od nas trochę czasu jednak jest łatwa w wykonaniu.

Volkswagen Passat B5/B5FL: wymiana świec zapłonowych

W poradniku tym dokonamy przeglądu świec zapłonowych. Nie jest to trudna czynność i z powodzeniem wykonamy ją samemu. Przy okazji warto pomyśleć nad wymianą świec.

Światła do jazdy dziennej: jak je zamontować? Jakie są wymagania prawne? Ekspert ITS radzi

Choć obowiązek posiadania w nowych samochodach świateł do jazdy dziennej wszedł dopiero w 2011 roku, wielu kierowców decyduje się na założenie świateł do jazdy dziennej. Jak to zrobić, aby były zgodne z przepisami i nie narażały nas na mandat?

Homologacja świateł: czemu służy? Ekspert ITS radzi

Dlaczego sprzęt „homologowany” jest lepszy? Dlaczego potrzebna jest homologacja urządzeń oświetleniowych pojazdów? Czy to urzędnicza fanaberia, czy jednak homologacja czemuś służy?

Audi 80: wymiana płynu chłodniczego

Producent nie przewiduje wymiany płynu chłodniczego w Audi 80. Wymiana płynu chłodniczego jest jednak konieczna w przypadku napraw układu chłodzenia, wymiany bądź remontu silnika.

Volkswagen Passat B5/B5FL: wymiana filtra paliwa, przeciwpyłkowego i powietrza w silniku Diesla

Regularna wymiana filtrów nie pozostaje bez znaczenia w eksploatacji samochodu. W poradniku tym pokażemy jak samemu wymienić filtr paliwa, kabinowy i powietrza w Passacie B5 i B5FL.

Volkswagen Passat B5/B5FL: sprawdzenie układu chłodzenia

Prawidłowo działający układ chłodzenia to podstawa w eksploatacji każdego auta. W poradniku tym pokażemy jak go kontrolować, żeby przewidzieć ewentualne usterki.

Volkswagen Passat B5/B5FL: wymiana oleju silnikowego

Wymiana oleju nie jest trudną pracą i z powodzeniem możemy wykonać ją sami. W poradniku tym pokażemy jak przeprowadzić wymianę oleju w Passacie B5 i B5FL.

Audi 80: wymiana filtra powietrza i paliwa

Regularna wymiana filtrów jest bardzo ważna w każdym samochodzie. Poniżej znajduje się opis jak prawidłowo wymienić takie filtry w Audi 80.

Jak prawidłowo dbać o dach w kabriolecie?

Zbliża się lato. A to oznacza, że właściciele kabrioletów będą mogli cieszyć się nimi w pełni. Konserwacja górnej części tego rodzaju pojazdów jest niezwykle ważna. Poniżej podajemy wskazówki, jak prawidłowo dbać o dach w kabriolecie.

Audi 80: sprawdzanie ciśnienia sprężania i popychaczy hydraulicznych

Sprawdzanie ciśnienia sprężania pozwoli nam na ocenę stanu naszego silnika. Przy okazji wykonamy kontrolę popychaczy hydraulicznych w Audi 80.

REKLAMA