REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Trudne do usunięcia plamy na lakierze: jak się ich pozbyć?

Jakubowski Ryszard
Trudne do usunięcia plamy na lakierze: jak się ich pozbyć? Fot. Fotolia
Trudne do usunięcia plamy na lakierze: jak się ich pozbyć? Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Karoserie samochodów są narażone na przeróżne zanieczyszczenia, z których nie wszystkie dają się usunąć przy pomocy nawet najsilniejszych detergentów i gorącej wody. Należą do nich plamy z żywic roślinnych, ptasich odchodów, mas bitumicznych, a także pozostałości po kwaśnych deszczach w rejonach o dużym uprzemysłowieniu.

REKLAMA

Niestety, szampony samochodowe nie zawsze są w stanie usunąć plamy z zanieczyszczeń przemysłowych, które przeniknęły do wnętrza mikroporów lakieru karoseryjnego. Można je usunąć jedynie przy pomocy specjalnych past do polerowania karoserii, zawierających dodatek bardzo drobnoziarnistych substancji ściernych. Nie ma jednak żadnych gwarancji, że użycie takich past nie spowoduje zmatowienia lakieru. Jeśli nie potrafimy sami przeprowadzić polerowania i nie mamy potrzebnego sprzętu, lepiej jest skorzystać z pomocy fachowca. Możemy też zakupić specjalną gąbkę do polerowania lakieru i pastę. Gąbkę taką zakłada się na wiertarkę, jeśli jednak nigdy tego nie robiliśmy, lepiej jest spolerować lakier ręcznie, bez wiertarki. Na resztki po plamach powinno wystarczyć.

REKLAMA

Najważniejsza rzecz to szybka reakcja: im dłużej pozwolimy zabrudzeniu oddziaływać na lakier, tym trudniej będzie się ich pozbyć i bardziej uszkodzą one powłokę lakierniczą.  Unikajmy też mocnego szorowania lakieru ostrą stroną gąbki lub szczotką, możemy bardzo łatwo porysować lakier.

Zobacz też: Czy kolor auta może wpływać na jego osiągi? Ile waży lakier samochodowy?

Zanieczyszczenia żywicami roślinnymi można dość łatwo zmyć przy pomocy ściereczki, zwilżonej olejem napędowym lub benzyną, z zachowaniem ostrożności, ponieważ substancje te są łatwo palne. Lepsze rezultaty daje mycie plam dowolnym płynem, przeznaczonym do usuwania etykiet samoprzylepnych. Płyny te mogą jednak zmyć także lakier, o ile nie jest to lakier utwardzany chemicznie lub termicznie. Przed ich zastosowaniem należy w niewidocznym miejscu wykonać próbę, aby mieć pewność że wraz z uporczywą plamą nie zostanie usunięty także lakier znajdujący się pod nią i w jej pobliżu. Lakier samochodowy jest obojętny za to na środki na bazie alkoholu.

Zobacz też: Naprawy blacharskie: jakie uszkodzenia karoserii i lakieru naprawić w pierwszej kolejności?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Plamy z mas bitumicznych powstają często podczas bardzo silnych upałów, kiedy rozgrzany asfalt osiąga stan półpłynny i jest wyrzucany spod kół mijanych pojazdów. Niekiedy mogą pochodzić z rozgrzanej w słońcu smoły, wypełniającej dylatacje między płytami tworzącymi drogę. Zmywa się je dość łatwo olejem napędowym, a często nawet dowolnym tłuszczem spożywczym, w którym one się częściowo rozpuszczają. Miejsce po usuniętej plamie należy potem starannie umyć gorącą wodą z dodatkiem silnego detergentu, aby usunąć resztki rozpuszczalnika.

Największe problemy stwarza usunięcie z karoserii plam, powstających w wyniku agresywnego działania kwaśnych deszczów, które są zanieczyszczone bardzo często pyłami przemysłowymi, sadzą i innymi trudno usuwalnymi substancjami. Dlatego plamy takie należy usuwać natychmiast po ich powstaniu, a więc z chwilą gdy ustanie opad kwaśnego deszczu. Karoserię należy myć wówczas roztworem wodnym detergentu o odczynie zasadowym dla zneutralizowania resztek kwasu. Ogromna większość szamponów samochodowych odpowiada temu kryterium. Pod żadnym pozorem nie wolno dodawać do przygotowanej kąpieli ani kwasu fosforowego, ani nawet zwykłego octu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA