REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Audi 80: wymiana płynu chłodniczego

Robert Kuśpiel
Wymiana płynu chłodniczego w Audi 80.
Wymiana płynu chłodniczego w Audi 80.

REKLAMA

REKLAMA

Producent nie przewiduje wymiany płynu chłodniczego w Audi 80. Wymiana płynu chłodniczego jest jednak konieczna w przypadku napraw układu chłodzenia, wymiany bądź remontu silnika.

Kiedy podczas remontu Audi 80 wymagane jest opróżnienie układu chłodzenia, wówczas najlepiej zdecydować się na wymianę. Ponowne skorzystanie ze starego płynu nie jest wskazane. Środki antykorozyjne znajdujące się w nowym płynie osiadają na wszystkich nowych elementach metalowych tworząc skuteczne zabezpieczenie antykorozyjne. W przypadku używanego płynu może być ich za mało, przez co nie zapewnią odpowiedniej ochrony. Ciecz chłodząca nie podlega wymianie na corocznych przeglądach.

REKLAMA

Podczas pracy należy uważać, żeby nie rozlewać płynu. Jest on bardzo trujący dla otoczenia. Unikajmy również na naszą karoserię. Jeżeli dojdzie do kontaktu z płynem należy natychmiast wytrzeć takie miejsce za pomocą wilgotnej szmatki.

Przechodzimy do wymiany płynu. Na początku ustawiamy przełącznik ogrzewania na maksymalną wydajność. Odkręcamy korek wlewowy zbiorniczka wyrównawczego.

Zobacz też: Audi 80: regulacja luzów zaworowych

REKLAMA

Przed otwarciem korka wlewowego najlepiej nałożyć na niego szmatę by nie doszło do poparzenia. Warto odczekać kilka minut aż temperatura spadnie poniżej 90 stopni. Teraz luzujemy śrubę odpowietrzającą i podkładamy puste naczynie pod dolny wąż chłodniczy. Luzujemy go wraz z wężem na dolnej rurze cieczy chłodzącej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czekamy aż spłynie cały płyn. Jeżeli jest koloru rdzawego bezwzględnie musimy przepłukać układ. W tym celu wlewamy kilka butelek miękkiej wody. Robimy to do momentu aż nie zacznie wypływać czysta ciecz. Po takim zabiegu przykręcamy dolny wąż chłodniczy.

Zobacz też: Audi 80: sprawdzanie ciśnienia sprężania i popychaczy hydraulicznych

REKLAMA

Przechodzimy do napełnienia układu. Najlepiej użyć gotowego, rozcieńczonego już płynu gwarantujący zachowanie swoich właściwości przy bardzo niskich temperaturach. Ustawiamy pokrętło ogrzewania na maksymalną temperaturę i zaczynamy uzupełniać układ. Dla pojazdów bez klimatyzacji potrzebne jest 6.2 litrów płynu, natomiast z klimą 7 litrów. W zależności od posiadanego modelu, wlewamy płyn do chłodnicy lub zbiorniczka wyrównawczego.

Robimy to do momentu aż ciecz nie wypłynie z otworu śruby odpowietrzającej, wówczas przykręcamy ją. W samochodach ze zbiorniczkiem uzupełniamy płyn do ok. 2cm nad dolnym oznaczeniem – MIN. Zakręcamy chłodnicę lub zbiornik i uruchamiamy silnik. Czekam aż włączy się wentylator. Następnie gasimy silnik i sprawdzamy poziom płynu. W przypadku konieczności uzupełnienia w aucie ze zbiorniczkiem musimy zachować poziom pomiędzy znakiem MIN a MAX. W pojazdach bez tego elementu uzupełniamy ciecz do górnego oznaczenia na króćcu wlewowym.

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zaniedbana zieleń - milionowe straty i zagrożenie dla życia. Czy samorządy obudzą się na czas

Regularne kontrole stanu drzewostanu, inwestycje w pielęgnację zieleni oraz zastępowanie starych, spróchniałych drzew nowymi nasadzeniami to minimum, które możemy i musimy zrobić. To nie wydatek – to inwestycja w przyszłość.

Nowy program dopłat do samochodów elektrycznych. Kiedy start? Kto może otrzymać dopłatę?

Wiceminister klimatu Krzysztof Bolesta poinformował, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchamia nowy program dopłat do zakupu i leasingu samochodów elektrycznych. Budżet to 1,6 mld zł, a otrzymać będzie można 40 tys. zł. Kto będzie mógł się ubiegać?

KGP: 99 551 interwencji, 306 wypadków drogowych, 28 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 551 interwencji. Byli wzywani do 306 wypadków drogowych.

Kontrole na granicy polsko-niemieckiej 2025 - do kiedy?

Do kiedy przewidywane są kontrole na granicy polsko-niemieckiej w 2025 roku? Okazuje się, że dłużej niż się spodziewano. Branża transportowa traci czas i pieniądze. Największe zatory są w lubuskim, ale zachodniopomorskie już obawia się poważnych utrudnień.

REKLAMA

Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości. Co jeszcze zawierają założenia projektu nowelizacji mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

REKLAMA

Strefy Czystego Transportu obowiązkowe. Przed jakimi wyzwaniami stoją polskie miasta?

Jeden z kluczowych zapisów nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, podpisanej w grudniu przez Prezydenta RP mówi o tym, że samochody spalinowe będą mogły poruszać się po centrach miast tylko wtedy, gdy spełnią określone normy emisji spalin. To wymaga stworzenia Stref Czystego Transportu. Jakie wyzwania czekają polskie miasta?

Bezpieczeństwo na polskich drogach: Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Wciąż jest wiele do zrobienia. Kluczowe rekomendacje

Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Znacząca poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach – ale wciąż jest wiele do zrobienia. Rekomendacje ukierunkowane na realną poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

REKLAMA