REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Audi 80: wymiana płynu chłodniczego

Robert Kuśpiel
Wymiana płynu chłodniczego w Audi 80.
Wymiana płynu chłodniczego w Audi 80.

REKLAMA

REKLAMA

Producent nie przewiduje wymiany płynu chłodniczego w Audi 80. Wymiana płynu chłodniczego jest jednak konieczna w przypadku napraw układu chłodzenia, wymiany bądź remontu silnika.

Kiedy podczas remontu Audi 80 wymagane jest opróżnienie układu chłodzenia, wówczas najlepiej zdecydować się na wymianę. Ponowne skorzystanie ze starego płynu nie jest wskazane. Środki antykorozyjne znajdujące się w nowym płynie osiadają na wszystkich nowych elementach metalowych tworząc skuteczne zabezpieczenie antykorozyjne. W przypadku używanego płynu może być ich za mało, przez co nie zapewnią odpowiedniej ochrony. Ciecz chłodząca nie podlega wymianie na corocznych przeglądach.

REKLAMA

Podczas pracy należy uważać, żeby nie rozlewać płynu. Jest on bardzo trujący dla otoczenia. Unikajmy również na naszą karoserię. Jeżeli dojdzie do kontaktu z płynem należy natychmiast wytrzeć takie miejsce za pomocą wilgotnej szmatki.

Przechodzimy do wymiany płynu. Na początku ustawiamy przełącznik ogrzewania na maksymalną wydajność. Odkręcamy korek wlewowy zbiorniczka wyrównawczego.

Zobacz też: Audi 80: regulacja luzów zaworowych

REKLAMA

Przed otwarciem korka wlewowego najlepiej nałożyć na niego szmatę by nie doszło do poparzenia. Warto odczekać kilka minut aż temperatura spadnie poniżej 90 stopni. Teraz luzujemy śrubę odpowietrzającą i podkładamy puste naczynie pod dolny wąż chłodniczy. Luzujemy go wraz z wężem na dolnej rurze cieczy chłodzącej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czekamy aż spłynie cały płyn. Jeżeli jest koloru rdzawego bezwzględnie musimy przepłukać układ. W tym celu wlewamy kilka butelek miękkiej wody. Robimy to do momentu aż nie zacznie wypływać czysta ciecz. Po takim zabiegu przykręcamy dolny wąż chłodniczy.

Zobacz też: Audi 80: sprawdzanie ciśnienia sprężania i popychaczy hydraulicznych

REKLAMA

Przechodzimy do napełnienia układu. Najlepiej użyć gotowego, rozcieńczonego już płynu gwarantujący zachowanie swoich właściwości przy bardzo niskich temperaturach. Ustawiamy pokrętło ogrzewania na maksymalną temperaturę i zaczynamy uzupełniać układ. Dla pojazdów bez klimatyzacji potrzebne jest 6.2 litrów płynu, natomiast z klimą 7 litrów. W zależności od posiadanego modelu, wlewamy płyn do chłodnicy lub zbiorniczka wyrównawczego.

Robimy to do momentu aż ciecz nie wypłynie z otworu śruby odpowietrzającej, wówczas przykręcamy ją. W samochodach ze zbiorniczkiem uzupełniamy płyn do ok. 2cm nad dolnym oznaczeniem – MIN. Zakręcamy chłodnicę lub zbiornik i uruchamiamy silnik. Czekam aż włączy się wentylator. Następnie gasimy silnik i sprawdzamy poziom płynu. W przypadku konieczności uzupełnienia w aucie ze zbiorniczkiem musimy zachować poziom pomiędzy znakiem MIN a MAX. W pojazdach bez tego elementu uzupełniamy ciecz do górnego oznaczenia na króćcu wlewowym.

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe przepisy fotoradarowe: Właściciel pojazdu jako kozioł ofiarny?

Ustawodawca szykuje kolejną rewolucję w przepisach drogowych. Tym razem uderzy ona nie tylko w kierowców łamiących przepisy, ale także w właścicieli pojazdów, którzy nie wskażą osoby prowadzącej pojazd w chwili popełnienia wykroczenia. Jeśli fotoradar uchwyci pojazd przekraczający prędkość, a właściciel odmówi podania danych kierowcy, nie tylko zapłaci karę, ale również straci dowód rejestracyjny swojego samochodu.

Pijany senior uciekał przed policją po polach uprawnych. Auto dachowało

72-latek jechał bez zapiętych pasów, więc policja chciała zatrzymać go do kontroli. Rzucił się w pościg, który zakończył się dachowaniem. Okazało się, że jest pijany.

Otrzymałeś wiadomość ws. zaległych płatności w e-TOLL? KAS ostrzega przed oszustami

Krajowa Administracja Skarbowa w przesłanym we wtorek, 25 marca 2025 r. komunikacie prasowym ostrzega przed oszustami wysyłającymi fałszywe wiadomości w sprawie zaległych płatności w e-TOLL. Publikujemy przykładową fałszywą wiadomość.

Już nie tylko diesel czy benzyna. I nawet nie zawsze samochód. Jak Polacy wybierają środek transportu?

W dzisiejszych czasach wybór środka transportu to nie tylko decyzja między samochodem z silnikiem benzynowym a dieslem. Możliwości jest więcej, a kierowcy mają różne oczekiwania. Jak Polacy wybierają codzienny środek lokomocji?

REKLAMA

KGP: 93 352 interwencji, 312 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 93 352 interwencji. Byli wzywani do 312 wypadków drogowych.

Mandat za przeładowaną ciężarówkę, a zaniżona waga w CMR. Kto za to ponosi odpowiedzialność?

Przeładowanie pojazdu w transporcie drogowym to częsty problem, który może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych, w tym mandatów nałożonych na przewoźnika. W sytuacjach, gdy błędne dane o wadze towaru zostały przekazane przez spedytora lub nadawcę towaru, pojawia się pytanie o podział odpowiedzialności między przewoźnika a spedytora czy nadawcę. Najczęściej problem dotyczy mandatów zagranicznych, dlatego kluczowe znaczenie w tej kwestii mają przepisy Konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR).

Przestraszył się policjantów, więc uciekał samochodem, łamiąc przepisy

Nocy pościg ulicami Białegostoku zakończył się zatrzymaniem 32-letniego kierowcy. Mężczyzna najpierw przekroczył prędkość, a potem - zamiast zatrzymać się do kontroli - zaczął uciekać.

Kolejne skrzyżowania i przejazdy kolejowo-drogowe z systemem RedLight. 2 000 zł mandatu i 15 punktów karnych

Kolejne skrzyżowania i przejazdy kolejowo-drogowe z systemem RedLight. Kiedy zaczną działać nowe systemy RedLight? Gdzie zostaną rozlokowane? Jakie mandaty obowiązują w przypadku przejazdu na czerwonym świetle?

REKLAMA

Chińskie samochody podbijają rynki – teraz także polski, Czy decyduje tylko cena

Chińskie auta nie bez powodu są znacznie tańsze od europejskich. Oczywiście chodzi tutaj przede wszystkim o zdobycie rynku, a najlepszym argumentem do tego jest przystępna cena. Dla nabywcy zresztą przyczyny są najmniej ważne, liczy się dobra cena.

Strefy Czystego Transportu – fakty, analiza i konsekwencje

Warszawa już wprowadziła Strefę Czystego Transportu (SCT), Kraków się do tego przygotowuje, a kolejne miasta analizują możliwość wdrożenia podobnych rozwiązań. Ale czy SCT to rzeczywiście skuteczna metoda na poprawę jakości powietrza? A może to kolejny projekt, który w teorii brzmi dobrze, ale w praktyce może przynieść więcej problemów niż korzyści?

REKLAMA