Jak wybrać warsztat wulkanizacyjny? Jak powinien być wyposażony dobry warsztat wulkanizacyjny i jakie usługi powinien oferować?
REKLAMA
REKLAMA
Pośpiech nie wskazany...
Najczęściej z wymianą kół (lub opon) czekamy do ostatniej chwili. Efekt jest taki, że gdy aura zaczyna wyraźnie odbiegać od tej w której opony pracują prawidłowo gwałtownie szukamy warsztatu wulkanizacyjnego. A niestety pośpiech to bardzo zły doradca. Dodając do tego natłok klientów w okresie przełomu sezonów – bo większość kierowców zawsze czeka ze zmianą opon do ostatniej chwili - możemy trafić do zupełnie amatorskiego warsztatu. Taka wymiana opon może zakończyć się tragicznie.
REKLAMA
Zobacz też: Jak nie dać się oszukać w warsztacie samochodowym?
Niedokręcone lub pourywane śruby, źle wyważone koła, nieprawidłowe ciśnienie powietrza, niewymienione i nieszczelne wentyle... „miejsc” w których można popełnić błąd jest wbrew pozorom dość dużo, a każde niedopatrzenie wpływa na nasze bezpieczeństwo. Dlatego lepiej sprawdzić warsztat zanim oddamy tam nasze auto. Czasami wystarczy po prostu wejść i dobrze się rozejrzeć!
Co powinno być w dobrym warsztacie?
REKLAMA
Większość warsztatów nie wpuszcza osób postronnych na halę napraw – wymówka zawsze taka sama: względy bezpieczeństwa. Dobre warsztaty nigdy jednak nie ograniczają klientów w monitorowaniu pracy mechaników, chociażby przez duże okna. Choć to bardziej kwestia bardziej estetyczna, ale nie polecamy warsztatów w których mechanik w żaden sposób nie pozwala sobie patrzeć na ręce – to automatycznie budzi podejrzenia, że coś się przed nami ukrywa... A zdarzają się przypadki w warsztatach mechanicznych, że nieuczciwy mechanicy zakładają stare i zużyte części zamiast nowych - za które klient zapłacił.
Przejdźmy jednak do kwestii najważniejszych czyli niezbędnego wyposażenia – narzędzi – jakie powinien mieć warsztat, żeby uznać go za profesjonalny. Punkt pierwszy to oczywiście odpowiedni podnośnik najazdowy hydrauliczny lub w ostateczności kolumnowy. Choć samochód podnieść można nawet „trapezem” z zestawu w bagażniku to profesjonalny duży podnośnik gwarantuje bezpieczeństwo (dla mechanika i samochodu) i dużą oszczędność czasu.
Zobacz też: Zestawy naprawcze w sprayu – czy to działa, kiedy można je stosować, kiedy nie uszczelnią opony
Druga ważna rzecz to – wydawałoby się banalne – klucze do kół. Profesjonaliści dokręcają koła kluczem dynamometrycznym na 1 metrowej dźwigni. Pneumatycznych narzędzi używa się na luźnych śrubach, co mniej je niszczy.
W końcu numer 3 – wyważarka dynamiczna. Każdy warsztat z prawdziwego zdarzenia ma komputerowo sterowaną wyważarkę do kół, która rozpędza oponę z felgą do prędkości około 40 km/h i mierzy dokładnie wibracje. Takie maszyny nie są oczywiście nieomylne, ale minimalizują ryzyko poważnego niedoważenia koła.
Usługi w komplecie...
REKLAMA
Kolejną rzeczą charakteryzującą dobry warsztat wulkanizacyjny jest... kompleksowość usług. Co to oznacza? Mniej więcej tyle, że dobry wulkanizator nie zdecyduje się na przykład na wymianę opon bez wyważenia (co niestety w małych przydomowych warsztatach się zdarza ), zawsze też dostaniemy informację o tym w jakim stanie są zdejmowane i zakładane opony - jak głęboki jest bieżnik i jak długo możemy jeszcze jeździć na obecnym komplecie.
Ostatnia sprawa to... Szczegóły takie jak: możliwość przechowywania opon na miejscu (oczywiście za odpowiednią opłatą), czy chociażby przyzwoitej jakości worki na brudne koła zamiast najtańszych worków na śmieci.. Niby nie znaczące, a zawsze pokazuje jak poważnie dana firma podchodzi do klienta i swojej pracy...
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.