Jak wybrać ciche opony? Jakie opony są bardziej ciche i dlaczego?
REKLAMA
REKLAMA
Jakie opony będą najcichsze ?
Do cech sprzyjających cichobieżności nowej opony zalicza się przede wszystkim rodzaj bieżnika, co należy rozumieć jako jego konstrukcję, układ i rodzaj.
REKLAMA
Generalnie rzecz ujmując najcichsze opony to te z bieżnikiem kierunkowym asymetrycznym, czyli takim jaki ma większość opon deszczowych. Kostki bieżnika w takich oponach są stosunkowo małe, luźno ułożone i nie maja symetrycznych kształtów. Cichobieżności sprzyjają też szerokie rowki na całym obwodzie opony i możliwe łagodne (równe) krańce czoła ogumienia.
Taka budowa powoduje przede wszystkim zmniejszenie zawirowań w przepływie powietrza, co wycisza wysokie dźwięki (świst), ale zmniejsza też tendencję do wpadania bieżnika w rezonans ograniczając zdolność całej opony do przenoszenia dźwięku.
Duża szerokość = dużo hałasu
Chcąc zmniejszyć poziom hałasu w kabinie samochodu zawsze trzeba pamiętać, że im szersza jest opona tym będzie głośniejsza - niezależnie od marki, rodzaju, firmy. To wynika z najprostszych praw fizyki.
Szerokość przekłada się na większą powierzchnię styku z nawierzchnią. To ma swoje plusy – chociażby większą przyczepności - ale i wady. W przypadku tak chropowatej materii jak asfalt znacząco wzrasta tarcie a zatem i hałas. Wystarczy wspomnieć aktualne normy przyjęte w Unii Europejskiej: Limit głośności dla opon o szerokości do 145 mm wynosi 72 dB(A), ale dla opon powyżej 215 mm już 76 dB(A).
Zobacz też: Czym grozi jazda z niewyważonymi kołami? Jak często trzeba wyważać koła?
Pamiętajmy również, że na głośność w równym stopniu wpływa tez profil. Im większy tym opona ma większe pudło rezonansowe i lepiej przenosi fale dźwiękowe. W tym przypadku zależność nie jest jednak tak prostoliniowa. Najcichsze są opony o profilu od 40 do 55. Bardzo niskie profile są już znacząco głośniejsze – podobnie jak „duże balony” do samochodów terenowych.
Ekologia, wiek i inne...
REKLAMA
Poszukując cichych opon warto pamiętać, że nie istnieje na rynku coś takiego jak ogumienie „wyciszające”. Proste prawa fizyki – o których już wspomnieliśmy – pozwalają jednak dość łatwo dojść do tego jakie ogumienie będzie najbardziej komfortowe.
Najcichsze opony to tzw. opony deszczowe i opony ekologiczne. Te pierwsze mają stosunkowo najbardziej „neutralny” bieżnik. Te drugie – charakteryzują się najmniejszymi oporami toczenia i zminimalizowanym tarciem.
Wbrew powszechnej opinii nowoczesne opony zimowe do samochodów osobowych są (statystycznie) tylko minimalnie głośniejsze od letnich. Zauważalnie głośniejsze są natomiast opony o wzmocnionym karkasie. Nie kupujmy więc bez wyraźnej potrzeby opon o wyższym indeksie nośności, niż dedykowana do naszego auta.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.