REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Światła do jazdy dziennej: jak je zamontować? Jakie są wymagania prawne? Ekspert ITS radzi

 Instytut Transportu Samochodowego
Instytut Transportu Samochodowego prowadzi, koordynuje i popularyzuje badawczo-wdrożeniową działalność naukową w dziedzinie transportu samochodowego. ITS istnieje od 1952 roku i jest najstarszą tego typu jednostką badawczą w Polsce.
dr inż. Piotr Kaźmierczak
Dopiero od niedawna wprowadzono obowiązek montowania świateł do jazdy dziennej w nowych typach pojazdów (należy tu zaznaczyć, że nie chodzi tu o nowe egzemplarze pojazdów homologowanych sprzedawanych w salonach danej marki, tylko o nowe typy pojazdów zgłoszonych do homologacji po wejściu w życie tego przepisu). Ford Mondeo Fot. Moto.wieszjak.pl
Dopiero od niedawna wprowadzono obowiązek montowania świateł do jazdy dziennej w nowych typach pojazdów (należy tu zaznaczyć, że nie chodzi tu o nowe egzemplarze pojazdów homologowanych sprzedawanych w salonach danej marki, tylko o nowe typy pojazdów zgłoszonych do homologacji po wejściu w życie tego przepisu). Ford Mondeo Fot. Moto.wieszjak.pl

REKLAMA

REKLAMA

Choć obowiązek posiadania w nowych samochodach świateł do jazdy dziennej wszedł dopiero w 2011 roku, wielu kierowców decyduje się na założenie świateł do jazdy dziennej. Jak to zrobić, aby były zgodne z przepisami i nie narażały nas na mandat?

REKLAMA

Dopiero od niedawna wprowadzono obowiązek montowania świateł do jazdy dziennej w nowych typach pojazdów (należy tu zaznaczyć, że nie chodzi tu o nowe egzemplarze pojazdów homologowanych sprzedawanych w salonach danej marki, tylko o nowe typy pojazdów zgłoszonych do homologacji po wejściu w życie tego przepisu).

REKLAMA

Obecnie większość pojazdów nie posiada takich świateł i oszczędni kierowcy musza sobie takie światła dokupić. Światła do jazdy dziennej, tak jak inne lampy, muszą posiadać homologację europejską, która oznaczana jest na kloszu lub korpusie lampy w postaci okręgu z dużą literą „E” ( w przypadku homologacji wg Regulaminów EKG ONZ) lub małą literą „e” (w przypadku homologacji wg dyrektyw UE) i numerem stanowiącym wyróżnik kraju udzielającego homologacji (np. E20 lub e20 dla Polski) oraz umieszczonego w pobliżu niepowtarzalnego numeru homologacji i dodatkowych symboli określających przeznaczenie urządzenia (w przypadku świateł do jazdy dziennej będą to litery RL).

Jak kupować?

Podczas zakupu takich świateł, warto poprosić sprzedawcę o kopię świadectwa homologacji, które może się przydać do pokazania np. podczas przeglądu technicznego, w przypadku wątpliwości diagnosty, a przy okazji potwierdzimy wiarygodność zakupu, bo wiele ze sprzedawanych lamp, zwłaszcza przez internet, homologacji po prostu nie posiada.

Zobacz też: Co dają światła do jazdy dziennej i jak z nich korzystać?

Jak montować?

Lampy powinny być zamocowane na pojeździe zgodnie z wymogami Regulaminu nr 48 EKG ONZ. Wymagany jest montaż 2 szt. lamp, z przodu pojazdu, jedna lampa w pobliżu prawego, druga w pobliżu lewego boku nadwozia, na wysokości 250mm÷1500mm (mierząc od podłoża do krawędzi powierzchni świetlnej lampy). Odległość miedzy lampami powinna wynosić nie mniej niż 600mm (przy czym, odległość ta może być zmniejszona do 400mm, gdy całkowita szerokość pojazdu jest mniejsza niż 1300mm).

Zobacz też: Czy można stosować lampy przeciwmgielne jako światła do jazdy dziennej?

Światła drogowe jako światła do jazdy dziennej?

REKLAMA

Często pojawia się także pytanie, czy jako światła do jazdy dziennej można wykorzystać światła drogowe doposażone w układ obniżający napięcie zasilania (w celu ograniczenia oślepiania innych kierowców). Niestety ze względów formalnych i technicznych nie jest to możliwe. Po pierwsze, w pojazdach można stosować tylko homologowane lampy zgodne z odpowiednim regulaminem. W tej sytuacji światła drogowe (homologowane wg wymagań Regulaminu nr 112) nie mają homologacji według wymagań Regulaminu 87 obowiązującego dla świateł do jazdy dziennej, co powoduje, że tak na naprawdę nie wiadomo, czy takie wymagania będą spełnione.

Po drugie, światło drogowe nie spełni wymagań dla świateł do jazdy dziennej, głównie ze względu na inny kształt rozsyłu strumienia świetlnego (światło drogowe świeci w sposób skupiony, a światło do jazdy dziennej w sposób rozproszony). Napięcie zasilania żarówki światła drogowego można obniżyć o tyle, aby nie przekraczać maksimum światłości dopuszczalnej dla światła do jazdy dziennej, ale wówczas nie spełni ono wymagań dotyczących światłości w innych kierunkach obserwacji. Ponadto powoduje to zmianę barwy światła (w kierunku barwy czerwonej) i wówczas nie są spełnione wymagania dla białej barwy światła do jazdy dziennej.Eksp

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Typy ładowarek samochodowych. Moc ważniejsza od liczby punktów! Przynajmniej dla ciężarówek

    Elektryfikacja oznacza konieczność rozbudowy sieci stacji ładowania. Dziś jednak coraz jaśniejsze staje się to, że do tej pory Europa szła w złym kierunku. Bo na mapie nie liczy się wcale ilość punktów, a oferowania przez nie moc.

    Kto musi odśnieżać drogi? Czasami to obowiązek... kierowcy. Inaczej zapłaci odszkodowanie

    Kierowcy też muszą odśnieżać drogi. Co prawda nie publiczne, ale mimo wszystko obowiązek taki mają. I warto o nim pamiętać. Zwłaszcza że w razie jego zaniedbania, mandat dochodzący do 1500 zł to naprawdę najmniejszy z problemów.

    Powołanie samochodu do wojska w 2024 r. Temat powraca. Jest nowe rozporządzenie

    Temat powołania samochodu do wojska powraca. A wszystko za sprawą rozporządzenia ministra o groźnie brzmiącej nazwie. To mówi o rodzajach rzeczy ruchomych podlegających ewidencji dotyczącej świadczeń na rzecz obrony. Co to oznacza dla kierowców?

    Kara za brak przeglądu. Mandaty czy zatrzymanie dowodu rejestracyjnego?

    Samochód oznacza wygodę. To jednak też obowiązek. I kierowca musi pamiętać nie tylko o polisie OC, ale także ważnym przeglądzie technicznym. Jaka jest kara za brak przeglądu w samochodzie?

    REKLAMA

    Jakie diesle wjadą do strefy czystego transportu? Te silniki oznaczają spokój na lata

    Nie wszystkie diesle nie będą mogły wjechać do stref czystego transportu. Są takie, których właściciele nie muszą się obawiać zakazu wjazdu do SCT przez długie lata! Co jednak z cenami diesli?

    Zmiany dla kierowców w 2024 r. Lista jest długa. Szykuje się kolejna rewolucja w przepisach

    Pojawią się strefy czystego transportu, konfiskata samochodu pijanych kierowców oraz obowiązkowa kamera na kierownicy i czarna skrzynka w aucie. A to dopiero początek zmian dla kierowców, które przyniesie 366 dni 2024 r. W tym materiale znajdziesz pełną listę nowości.

    Mandat za brak płynu do spryskiwaczy w 2023 r. Czy płyn jest obowiązkowy?

    Czy mandat za brak płynu do spryskiwaczy jest jedynie mitem kreowanym przez kierowców? I czym sam płyn do spryskiwaczy jest obowiązkowy w aucie? To dwa kluczowe pytania, które zostały postawione przed tym materiałem.

    Jak zrobić odmrażacz do szyb w domu? To proste i tanie

    Odmrażacze do szyb samochodowych biją rekordy popularności wśród kierowców zimą. Temu nie można się dziwić. Jedno psiknięcie wystarczy, aby szron zniknął. Bez skrobania! Czy taki płyn można jednak zrobić w domu? Sposób jest bardzo prosty, ale i tani.

    REKLAMA

    Kondycja branży motoryzacyjnej. Kto będzie budować samochody przyszłości?

    Branżę motoryzacyjną czeka szereg wyzwań. Wraca do normalności po okresie pandemii, a do tego stoi u progu transformacji. I w tym punkcie warto spojrzeć na nią, ale od strony HR-u. Jak wygląda dostępność wykwalifikowanej kadry w tym sektorze?

    Jak odpalić silnik z kabli? Kierowca musi pamiętać o kolejności

    Jak odpalić silnik z kabli? To pytanie, które jest szczególnie aktualne o tej porze roku. A odpowiedź dotyczy kolejności podłączania przewodów do obydwu akumulatorów. Ta jest najważniejsza.

    REKLAMA