Czy można stosować lampy przeciwmgielne jako światła do jazdy dziennej?
REKLAMA
REKLAMA
Z reflektorów przeciwmgielnych większość kierowców miała okazję skorzystać co najwyżej kilka razy w życiu nie dziwi więc fakt, że wielu szoferów postanowiło znaleźć dla „halogenów” nowe zastosowanie. Jakie? Zapalają je jako światła do jazdy w dzień...
REKLAMA
Zastosowanie oryginalne, ale... niezgodne z przepisami. Nie wolno włączać świateł przeciwmgielnych w normalnych warunkach pogodowych (wyjątkiem jest bardzo kręta droga). Grozi za to mandat w wysokości 100 złotych plus jeszcze kara za brak włączonych świateł mijania!
Zobacz galerię: Najmniej awaryjne 10-letnie auta
Jak działają PRAWDZIWE światła do jazdy dziennej?
Światła do jazdy dziennej muszą być umieszczone symetrycznie względem osi pojazdu i na równej wysokości, przy czym powinna je dzielić odległość minimum 60 centymetrów. Wysokość montażu lamp musi się mieścić w zakresie od 25-150 centymetrów nad drogą.
Zobacz też: Jak wykonać zastępcze światła cofania ze świateł „stop”?
Teraz działanie: Włączenie świateł dziennych powinno (ale nie musi – jeśli nie jest to montaż fabryczny) następować automatycznie po uruchomieniu silnika. Pamiętajmy jednak, ze prawidłowo zrobiona instalacja NIE WŁĄCZA razem ze światłami dziennymi świateł mijania, tylnych pozycyjnych, obrysowych czy oświetlenia tablicy rejestracyjnej. Te MUSZĄ pozostać wyłączone. Ponadto włączenie świateł mijania lub przeciwmgielnych musi powodować automatyczne wyłączenie świateł do jazdy dziennej.
Zobacz też: Kiedy używać świateł przeciwmgłowych?
(Nie taka) prosta przeróbka
REKLAMA
Na zakończenie dodajmy jeszcze, że są specjalne zestawy świateł do jazdy dziennej, które stosuje się w miejsce świateł przeciwmgielnych. Zestawy te w zależności od specyfikacji, albo zastępują halogeny, albo są rozwiązaniem kompleksowym, czyli w jednej obudowie umieszczono zintegrowany halogen z lampą do jazdy dziennej. Coś takiego da się złożyć na własna rękę w przydomowym garażu.
Nie radzimy natomiast stosować tzw. samoróbek, lub tym bardziej na własną rękę rozmontowywać i przerabiać reflektory! Światła do jazdy dziennej oraz światła przeciwmgielne mają zupełnie inne odbłyśniki i strumienie światła. Nawet żarówki są różne. Te do jazdy dziennej mają zazwyczaj moc 8-21 W, a przednich lamp przeciwmgielnych - 55 W.
Zobacz też: Jak podłączyć poprawnie amperomierz i woltomierz w samochodzie?
REKLAMA
REKLAMA