REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Ford Focus MK1: pomiar ciśnienia sprężania

Robert Kuśpiel
Pomiar ciśnienia sprężania w Fordzie Focusie MK1.
Pomiar ciśnienia sprężania w Fordzie Focusie MK1.

REKLAMA

REKLAMA

Wykonanie ciśnienia sprężania pozwala na uzyskanie wiarygodnej informacji dotyczącej stanu technicznego naszego silnika. Oto opis jak wykonać to samemu.

Czas, w którym musimy wykonać tą czynność jest trudny do określenia. Producent zaleca dokonać pomiaru, co 60 000 kilometrów jednak decyzję musimy podjąć sami biorąc pod uwagę nasze własne odczucia z jazdy Focusem. Jeżeli stwierdzimy, że nasze auto straciło na dynamice warto pomyśleć o wykonaniu pomiaru sprężania zanim zdecydujemy się na kosztowne naprawy. Zazwyczaj takie odczucia mamy, kiedy zbliżamy się do przebiegu 200 000 kilometrów. Pamiętajmy, że nie jest to regułą.

REKLAMA

Przedstawiona tutaj metoda tyczy się wszystkich modeli Forda Focusa pierwszej generacji nie zależnie czy mamy silnik benzynowy czy wysokoprężny. Oczywiście należy wiedzieć, że wartości ciśnienia sprężania są różne dla każdej z tych wersji. Jednak celem naszego testu nie jest osiągnięcie jak najwyższego ciśnienia. Nas bardziej interesuje różnica ciśnienia w poszczególnych cylindrach. Nie może być wyższa niż 0,2MPa.

Zobacz też: Ford Focus Electric pojawi się w 2012 roku

REKLAMA

Ciśnienie spada wraz ze zużyciem silnika. Po wykonaniu takiego pomiaru warto zastanowić się nad dalszym losem naszego silnika. Pozostaje nam remont lub wymiana na nowy. Przyczyną rozbieżności na każdym z cylindrów może być: zapieczenie pierścieni tłoka (osad po procesie spalania), zużycie tłoków oraz pierścieni tłoka, utrata oryginalnego kształtu cylindra, nadpalone zawory lub powyginane.

Do wykonania takiego testu będzie nam potrzebny przyrząd pomiarowy. Cena zakupu jest naprawdę zróżnicowana. Od 100 złotych wzwyż. Profesjonalny (lepszy) zestaw może kosztować około 400 złotych. Podczas całej pracy będzie nam potrzebna pomoc drugiej osoby. Przy wykonywaniu tej czynności akumulator musi być w nienagannym stanie. Kontrolę zaczynamy od pierwszego cylindra.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W silniku benzynowym wyjmujemy przekaźnik pompy paliwa ze skrzynki bezpieczników. W Dieslu musimy odłączyć złącze od zaworu odcinającego paliwo od silnika. Teraz wykręcamy świece żarowe lub zapłonowe i wkręcamy nasz przyrząd w otwór gniazda świec. Druga osoba uruchamia rozrusznik na około 6 sekund. Pamiętajmy o wciśnięciu pedału gazu i sprzęgła. Notujemy najwyższą wartość i przechodzimy do sprawdzania drugiego cylindra.

Zobacz tez: Nowy Ford Focus

Odczytane wartości porównujemy ze sobą i wyciągamy wnioski odnośnie naszego stanu silnika. Warto wiedzieć, jakie są poprawne wartości ciśnień. Dla silników benzynowych jest to od 1,2 do 1.4 MPa. Graniczne zużycie to 1,0 MPa. W silnikach wysokoprężnych zakres ten jest pomiędzy 2,8 – 3,4 MPa. Graniczna wartość to 2,4 MPa.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

KGP: 100 285 interwencji, 385 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 285 interwencji. Byli wzywani do 385 wypadków drogowych.

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza [Projekt ustawy]

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza. Projekt ustawy trafił do uzgodnień i konsultacji.

Jak zarządzać flotą pojazdów elektrycznych

Badania rynkowe pokazują, że główne obawy, potrzeby i oczekiwania użytkowników elektromobilności, zarówno w firmach, jak i wśród indywidualnych konsumentów, dotyczą infrastruktury ładowania, zasięgu pojazdów elektrycznych oraz kosztów ich eksploatacji. To właśnie te kwestie stanowią obecnie największe wyzwania techniczne w procesie elektryfikacji flot. Dodatkowym wyzwaniem jest przekonanie pracowników do adaptacji nowych technologii.

REKLAMA

Dlaczego bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam?

Dobre opony to podstawa bezpiecznej jazdy. Warto wiedzieć, że bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam. To ważne, zwałszcza w przypadku decyzji o wypłacie ubezpieczenia. Ostatnio Rzecznik Finansowy wydał interpretację dla wszystkich ubezpieczycieli odnośnie do wysokości bieżnika na tej samej osi pojazd. Jak to jest więc z tymi bieżnikami?

KGP: 82 680 interwencji, 327 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 82 680 interwencji. Byli wzywani do 327 wypadków drogowych.

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. [Projekt ustawy]

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. Projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych zakłada, że nie tylko miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy parkowania.

Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

REKLAMA

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

REKLAMA