REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Ford Focus MK1: wymiana świec żarowych. Krok po kroku

Robert Kuśpiel
Prosty i bezpieczny sposób na wymianę świec żarowych w Fordzie Focusie MK1
Prosty i bezpieczny sposób na wymianę świec żarowych w Fordzie Focusie MK1

REKLAMA

REKLAMA

Największą wadą świec żarowych w Fordzie Focusie Mk1 jest to, że można łatwo ukręcić gwint przy ich demontażu. Oznacza to duże koszty naprawy. Czytając ten poradnik, dowiesz się jak samemu w prosty i bezpieczny sposób wymienić świece żarowe w Focusie Mk1.

W najgorszym przypadku możemy ukręcić wszystkie świece, wówczas w zależności od tego ile tych świec było i jaki jest do nich dostęp, mechanik ustali cenę usługi. Oczywiście, można wyjąć taką świecę, bez demontażu silnika. Jednak my postaramy się uniknąć ponoszenia dodatkowych opłat i sami w bezpiecznie wykręcimy świece.

REKLAMA

Zobacz też: Ford Focus Mk1: czynności związane z obsługą wycieraczek i spryskiwaczy

Co będzie nam potrzebne do wymiany świec żarowych w Fordzie Focusie Mk1

Zobacz też: Ford Focus MK1: przegląd układu zapłonowego

• 4 świece
• Śrubokręt płaski
• Śrubokręt gwiazdkowy
• Klucz nasadowy 7, 8, 10

Przed podjęciem pracy ze świecami musimy się upewnić, czy mamy odpowiednio długi klucz 10. Jeżeli korzystamy z wymiennych nasadek, musi być ona odpowiednio głęboka. Mimo, że będziemy wymieniać wszystkie świece, sprawdzimy jak zachowują się nowe. Podpinamy kable do akumulatora i szczękami kabla minusowego, chwytamy za bok obudowy. Natomiast szczękami kabla plusowego łapiemy za górną końcówkę świecy. W czasie ok. 10 sekund, nasza świeca powinna rozgrzać się do białości. W ten sposób, możemy sprawdzić kondycje świec.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Kiedy wymieniać świece?

REKLAMA

Tak samo możemy zrobić ze starymi świecami po ich wyjęciu. Teraz możemy przystąpić do wymiany świec. Pamiętamy, że świece wymieniamy, tylko i wyłącznie na zimnym silniku. Najpierw odłączmy akumulator. Następnie, zdejmujemy obudowę silnika i intercoolera. Demontujemy intercooler. W tym celu musimy odkręcić 4 śruby, które go mocują. Musimy poluzować górne opaski zaciskowe na gumowych rurkach i odpiąć kostkę z kablami z prawej strony intercoolera.

Teraz możemy odkręcić 3 świece, zaczynając liczyć od lewej strony. Chcąc zapewnić sobie dostęp do 4 świecy, musimy odłączyć gumową rurę od górnej pokrywy silnika, oraz plastikową rurkę prowadzącą bagnet oleju, a od tej rury kabel zasilający świece. Po rozsunięciu kabli i rurek będziemy mieli dostęp do ostatniej świecy.

Zobacz również: Jak bezpiecznie zdemontować świece żarowe i wtryskiwacze?

Podczas wykręcania świec musimy użyć trochę siły. Jeżeli świeca jest zapieczona, istnieje duże ryzyko jej ukręcenia. Jeżeli przypuszczamy taką ewentualność, dzień przed polecamy spryskanie gniazd świec preparatem WD40. Jeżeli posiadamy klucz dynamometryczny, każda świeca musi być dokręcona z odpowiednim momentem (najlepiej robić to kluczem dynamometrycznym) 15 Nm. Składamy wszystko w odwrotnej kolejności, podłączamy akumulator i odpalamy silnik.

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości. Co jeszcze zawierają założenia projektu nowelizacji mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

REKLAMA

Strefy Czystego Transportu obowiązkowe. Przed jakimi wyzwaniami stoją polskie miasta?

Jeden z kluczowych zapisów nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, podpisanej w grudniu przez Prezydenta RP mówi o tym, że samochody spalinowe będą mogły poruszać się po centrach miast tylko wtedy, gdy spełnią określone normy emisji spalin. To wymaga stworzenia Stref Czystego Transportu. Jakie wyzwania czekają polskie miasta?

Bezpieczeństwo na polskich drogach: Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Wciąż jest wiele do zrobienia. Kluczowe rekomendacje

Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Znacząca poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach – ale wciąż jest wiele do zrobienia. Rekomendacje ukierunkowane na realną poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

KGP: 97 506 interwencji, 260 wypadków drogowych, 13 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 97 506 interwencji. Byli wzywani do 260 wypadków drogowych.

Zmiany dla młodych kierowców. Jakie są najważniejsze założenia projektu?

Do konsultacji i opiniowana został skierowany projekt zmieniający przepisy w zakresie ruchu drogowego. Celem nowelizacji jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, oraz mobilności młodych osób.

REKLAMA

Prawo jazdy dla nastolatka coraz bliżej

Projekt resortu infrastruktury zawierający m.in. propozycję możliwości uzyskania prawa jazdy przez osoby mające 17 lat trafił do konsultacji publicznych.

Uciekał przed kontrolą drogową, spowodował kolizję. Ale to dopiero początek kłopotów

Kierujący renaultem 46-latek nie zatrzymał się do kontroli drogowej przy jednej ze stołecznych ulic. Uciekając przed patrolem, spowodował kolizję. Okazało się, że był pod wpływem narkotyków i miał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów.

REKLAMA