Volkswagen Passat B5/B5FL: kontrola skrzyni biegów i półosi napędowych
REKLAMA
REKLAMA
Taką kontrolę zalecamy wykonywać raz w roku, podczas wymiany filtrów. Zaczniemy od sprawdzenia poziomu oleju w manualnej skrzyni. W przypadku tej przekładni niewymagana jest wymiana oleju, jeżeli nie wykonujemy żadnych napraw skrzyni biegów. Do całej pracy będzie nam potrzebny podnośnik warsztatowy lub kanał.
REKLAMA
Demontujemy dolną osłonę silnika i wykręcamy korek wlewu oleju. Znajduje się on na skrzyni biegów przed lewą półosią. Sprawdzamy poziom oleju. Prawidłowy stan jest wtedy, gdy sięga do dolnej krawędzi otworu wlewowego. W razie potrzeby dolewamy ewentualną różnicę. Wkręcamy korek i przechodzimy do sprawdzenia skrzyni automatycznej. Występują tutaj dwa typy przekładni.
Zobacz też: Volkswagen Passat B5/B5FL: wymiana oleju silnikowego
4-biegowy automat 01N
Stosowany w silnikach benzynowych 100 i 125km oraz wysokoprężnych 90 i 110km. Zanim podejmiemy jakiekolwiek działania naprawcze warto dokonać sprawdzenia szczelności. Nie są nam potrzebne do tego specjalne narzędzia. Jest kilka miejsc, które zdecydowanie możemy podejrzewać o wycieki. Przede wszystkim miejsce łączenia silnika ze skrzynią biegów, korek wlewu oleju, półosie w miejscu łączenia ze skrzynią. Na koniec sprawdzamy poziom oleju.
Zobacz też: Volkswagen Passat B5/B5FL: wymiana świec zapłonowych
REKLAMA
Zakładamy okulary ochronne i wykręcamy korek gwintowany z miski olejowej. Skrzynia musi mieć temperaturę ok. 35 – 40 stopni, wówczas poziom oleju jest właściwy. Jeśli wycieknie niewielka ilość to znak, że niewymagana jest dolewka. Podczas sprawdzania silnik musi pracować na biegu jałowym
Przechodzimy do wymiany oleju. Do całej operacji poza podnośnikiem lub kanałem będzie nam potrzebny zestaw kluczy nasadowych, puste naczynie na olej, świeży olej, wygięta rurka wlewowa lub olejarka z pompką. Unosimy samochód (olej w skrzyni musi być rozgrzany) i odkręcamy korek spustowy oleju przekładniowego wraz z rurką przelewową. Czekamy aż spłynie cały olej i wkręcamy ponownie przewód przelewowy.
Przekładnie będziemy uzupełniać poprzez rurę wlewową. Zdejmujemy z rury wlewu kołpak i korek i wlewamy świeży olej ATF za pomocą wygiętej rury wlewowej.
Zobacz też: Volkswagen Passat B5/B5FL: wymiana filtra paliwa, przeciwpyłkowego i powietrza w silniku Diesla
Robimy to do momentu aż wyleci przez otwór rury przelewowej. Ustawiamy dźwignię w położeniu „P”. Uruchamiamy silnik i pozostawiamy go na luzie. Kiedy silnik pracuje ponownie uzupełniamy stan oleju do momentu aż będzie widoczny wyciek, zakręcamy korek. Wciskamy hamulec i ustawiamy dźwignie we wszystkie możliwe położenia.
5-biegowa skrzynia 01V
REKLAMA
Użytkowników Passata z 5-biegową automatyczną skrzynią biegów dotyczy opis znajdujący się poniżej. Ten typ przekładni był stosowany w silnikach benzynowych 150km i 193km oraz w silniku wysokoprężnym o mocy 150km. W przypadku skrzyni 01V producent nie przewiduje wymiany oleju. Poziom jest sprawdzany w przypadku stwierdzenia nieszczelności.
Tutaj również będzie nam potrzebna wygięta rurka wlewowa lub olejarka z pompką, olej przekładniowy i pierścień uszczelniający korka gwintowanego. Do całej operacji najlepszy jest kanał, jednak z pozycji platformy warsztatowej również można wykonać taki przegląd. Jest kilka miejsc, które zdecydowanie możemy podejrzewać o wycieki. Przede wszystkim miejsce łączenia silnika ze skrzynią biegów, korek wlewu oleju, półosie w miejscu łączenia ze skrzynią. Na koniec sprawdzamy poziom oleju.
Zakładamy okulary ochronne i wykręcamy korek gwintowany z miski olejowej. Skrzynia musi mieć temperaturę ok. 35 – 40 stopni, wówczas poziom oleju jest właściwy. Jeśli wycieknie niewielka ilość to znak, że niewymagana jest dolewka. Podczas sprawdzania silnik musi pracować na biegu jałowym.
Zobacz też: Volkswagen Passat B5/B5FL: wymiana świec zapłonowych
W przypadku problemów z lokalizacją wycieku można zastosować dosyć prostą metodę jednak bardzo skuteczną. Myjemy obudowę skrzyni biegów, posypujemy kredą miejsca podejrzane o nieszczelność, opuszczamy samochód i udajemy się na jazdę próbną. Nie jest to zabieg konieczny, duże wycieki będą widoczne bez użycia kredy. Po przejechaniu ok. 30km wracamy, unosimy auto i sprawdzamy czy są widoczne jakieś ślady.
Oczywiście możemy ją zastosować w przypadku przekładni 4 i 5 – biegowej. Na koniec po wymianie oleju (skrzynia 01N) można udać się na jazdę próbną w celu sprawdzenia płynności pracy skrzyni biegów.
Teraz przechodzimy do sprawdzenia półosi napędowych. Tutaj również samochód powinien być uniesiony lub znajdować się na kanale. Cały przegląd radzimy wykonywać z wykorzystaniem mocnej lampy. Na początku kontrolujemy osłony gumowe, czy nie ma na nich śladów pęknięć lub porowatości. Uszkodzone osłony należy niezwłocznie wymienić. Zwracajmy szczególną uwagę na ślady smarów i opaski zaciskowe.
Wszelkie nieszczelności doprowadzają do szybkiego zużycia przegubów. Należy o tym pamiętać, gdyż Passat jest bardzo często spotykany w warsztatach właśnie z powodu uszkodzonego przegubu. Jeżeli nie stwierdziliśmy żadnych usterek, opuszczamy samochód.
Zobacz też: Jak określić w domowych warunkach stan skrzyni biegów i mechanizmu różnicowego?
REKLAMA
REKLAMA