REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Volkswagen Passat B5/B5FL: wymiana filtra paliwa, przeciwpyłkowego i powietrza w silniku Diesla

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Robert Kuśpiel
Wymiana filtra paliwa, przeciwpyłkowego i powietrza w silniku Diesla w Volkswagenie Passacie B5/B5FL.
Wymiana filtra paliwa, przeciwpyłkowego i powietrza w silniku Diesla w Volkswagenie Passacie B5/B5FL.

REKLAMA

REKLAMA

Regularna wymiana filtrów nie pozostaje bez znaczenia w eksploatacji samochodu. W poradniku tym pokażemy jak samemu wymienić filtr paliwa, kabinowy i powietrza w Passacie B5 i B5FL.

Zaczynamy od wymiany filtru powietrza. Producent przewiduje wymianę, co 2 lata lub co 60 000km. My proponujemy skrócić ten okres i wymieniać filtr, co roku. Nie jest on drogi w zakupie ok. 40zł – lepszej jakości. Cała operacja nie jest trudna do wykonania i możemy ją przeprowadzić we własnym zakresie. Nie będą nam do tego potrzebne żadne specjalne narzędzia.

REKLAMA

Zobacz też: Volkswagen Passat B5/B5FL: wymiana świec zapłonowych

REKLAMA

Wyjmujemy do góry osłonę górną, jeśli występuje w naszym modelu. Następnie odłączamy przewód dolotowy powietrza. Teraz odkręcamy opaskę śrubową i wyjmujemy przewód elastyczny wyprowadzający z obudowy czyste powietrze. Odpinamy cztery zaczepy, zdejmujemy pokrywę i wyjmujemy stary wkład. Przyglądając się dokładnie dolnej części obudowy możemy zobaczyć sito, wszystko zależy od wersji naszego wyposażenia.

Odpowiedzialne jest one za oddzielanie większych zanieczyszczeń, aby można było zachować drożność filtru. Ten element również trzeba zdemontować. Wykręcamy śrubę i wyjmujemy sito. Wystukujemy z niego całe zanieczyszczenie i jeśli mamy taką możliwość to czyścimy dokładnie sprężonym powietrzem.

Zobacz też: Volkswagen Passat B5/B5FL: wymiana oleju silnikowego

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Przechodzimy do zamontowania nowego wkładu. Wycieramy dokładnie wnętrze obudowy filtru za pomocą wilgotnej szmaty. Nie może być ona mokra tylko wilgotna. Jeżeli wymontowaliśmy sito, wsuwamy je od góry w prowadnice na obudowie filtru i przykręcamy śrubą. Wkładamy nowy filtr do obudowy, zakładamy pokrywę i zamykamy zaciski. Podłączamy przewód wyprowadzający czyste powietrze z filtra i zaciskamy jego koniec za pomocą opaski śrubowej. Montujemy przewód dolotowy oraz opcjonalnie osłonę, jeśli występuje w naszej wersji.

Przechodzimy do wymiany filtra kabinowego. Tutaj również polecamy regularną wymianę, co roku wraz z innymi filtrami. Koszt zakupu uzależniony jest od firmy, na którą się zdecydujemy, średnio należy przyjąć cenę ok. 40zł. Zasada postępowania uzależniona jest od daty produkcji naszego auta. Najpierw przedstawimy sposób wymiany dla modeli wyprodukowanych do września 2000 roku.

Filtr znajduje się w króćcu wlotowym układu wentylacyjnego z prawej strony przed przednią szybą. Na początku wykręcamy śrubę i wyjmujemy osłonę. Filtr jest dociskany za pomocą specjalnego zatrzasku. Wyciągamy go ku górze i wyjmujemy stary wkład. Montaż przeprowadzamy w odwrotnej kolejności. Montujemy nowy filtr tak, żeby znalazł się pod prawym ogranicznikiem. Napis znajdujący się na nim powinien znajdować się na górze. Wciskamy klips zabezpieczający, zakładamy obudowę i przykręcamy śrubę.

Zobacz też: Volkswagen Passat B5/B5FL: sprawdzanie układu hamulcowego

Powyższe czynności znajdują zastosowanie również w silnikach benzynowych. Teraz przechodzimy do wymiany i odwadniania filtru paliwa w silniku wysokoprężnym.

Producent zaleca wymianę, co 60 000km. My podobnie jak w przypadku wyżej opisanych filtrów zalecamy wymianę, co roku o tej samej porze. Koszt zakupu filtru to ok. 50zł. Jeżeli zdecydujemy się na wymianę, co 2 lata lub 60 000km to pamiętajmy o odwodnieniu filtru paliwa. Zaczynamy od silników o mocy 90 i 110km.

Filtr paliwa znajduje się z lewej strony silnika za alternatorem. Na początku warto zaznaczyć, że dostęp do niego jest trudny. Zaczynamy od wymontowania przewodu powietrza doładowującego. W tym celu musimy zdjąć opaski mocujące i wykręcić jedną śrubę. Na górze znajduje się śruba odpowietrzająca, którą musimy delikatnie poluzować. Na dole filtru jest zawór odwadniający. Odkręcamy go i zlewamy do naczynia ok. 0.1l cieczy.

W celu ułatwienia pracy można założyć kawałek przewodu elastycznego na zawór. Wtedy łatwiej będzie nam zebrać całe paliwo do pustego naczynia. Teraz dokręcamy ręcznie zawór odwadniający wraz z śrubą odpowietrzającą na górze filtra. Montujemy na swoje miejsce przewód powietrza doładowującego za pomocą opasek i przykręcamy do wspornika. Uruchamiamy silnik. Nie ma potrzeby samodzielnego odpowietrzania, układ robi to automatycznie po kilkukrotnym wciśnięciu pedału gazu.

Zobacz też: Volkswagen Passat B5/B5FL: kontrola skrzyni biegów i półosi napędowych

Przechodzimy do wymiany filtra w tych samych wersjach silnikowych. Początek jest identyczny jak w przypadku odwadniania, czyli zlewamy całą ciecz z filtru paliwa. Następnie czyścimy z zewnątrz przewody paliwa w miejscach ich podłączenia. Za pomocą szczypiec przecinamy opaski znajdujące się na nich i zsuwamy je. Odkręcamy opaskę zaciskową przy wsporniku i wyjmujemy z niego filtr.

Teraz wykręcamy go z górnej części zamocowania. W tym miejscu należy szczególnie uważać. Nie można chwytać za pomocą szczypiec głowicy filtru. Chcąc sobie go przytrzymać wystarczy użyć klucza płaskiego 17 na łeb śruby odpowietrzającej. Pokrywamy pierścień uszczelniający małą warstwą oleju napędowego. Napełniamy filtr świeżym paliwem w celu ułatwienia rozruchu.

Przykręcamy ręcznie nowy filtr do górnej części zamocowania. Wkładamy go we wspornik i montujemy opaskę zaciskową. Wsuwamy przewody paliwowe i zaciskamy opaskami śrubowymi. Montaż pozostałych elementów przebiega identycznie jak w przypadku odwadniania filtra.

Przechodzimy do silników 100, 115 i 130km. Podobnie jak wyżej zaczynamy od odwadniania filtra paliwa. Na początku zdejmujemy osłonę silnika. W tym celu musimy podważyć małym śrubokrętem zaślepki, następnie trzeba wykręcić znajdujące się pod nimi śruby. W tych wersjach dostęp jest znacznie łatwiejszy. W modelach do grudnia 2001 należy wykręcić śrubę imbusową i odłożyć górną część filtru wraz z przewodami paliwowymi.

Zobacz też: Volkswagen Passat B5/B5FL: wymiana świec zapłonowych

W modelach od stycznia 2002 musimy zdemontować spinkę i zdjąć zawór regulacyjny z podłączonymi przewodami paliwa. Teraz przechodzimy do odwadniania w obydwu przypadkach przebiega w ten sam sposób. U dołu filtra znajduje się śruba odpowietrzające. Na jej króciec zakładamy przewód elastyczny, aby ułatwić sobie zbieranie cieczy do naczynia. Odkręcamy ją i zlewamy ok. 0.1L. Dokręcamy ją ręcznie i zdejmujemy przewód.

W modelach do grudnia 2001 przykręcamy górną część filtru a w wersjach od stycznia 2002 montujemy nowy pierścień uszczelniający zawór regulacyjny. Uruchamiamy silnik i czekamy aż układ się odpowietrzy (kilka sekund). Teraz montujemy osłonę silnika i wciskamy zaślepki ochronne.

Na koniec pozostaje nam silnik wysokoprężny 150km. Tutaj sprawa jest bardzo łatwa jednak potrzebna jest pompka podciśnienia. Na początku zaczniemy od odwadniania filtru. Otwieramy maskę i wykręcamy śrubę odpowietrzającą. To właśnie przez nią będziemy prowadzić spuszczanie wody. Do otworu po śrubie podłączamy ręczną pompkę podciśnienia z naczyniem.

Całą operację przeprowadzamy bardzo ostrożnie, ciecz nie powinna wlewać się do ręcznej pompki podciśnienia. Pompujemy i spuszczamy z filtra ok. 0.1L cieczy. Teraz odłączamy pompkę i przykręcamy śrubę odpowietrzającą. Uruchamiamy silnik, układ odpowietrza się sam. Na koniec sprawdzamy czy nie ma ewentualnych wycieków. Przechodzimy do wymiany filtra.

Zobacz też: Volkswagen Passat B5/B5FL: kontrola skrzyni biegów i półosi napędowych

Na początku przecinamy opaski zaciskowe przewodów paliwowych za pomocą szczypiec i odłączamy je od filtru. Wyjmujemy spinkę oraz zawór regulacyjny z przewodami paliwa. Luzujemy opaskę zaciskową na boku filtru i wyjmujemy go. Nowy zalewamy czystym olejem napędowym. Wkładamy filtr w opaskę zaciskową i dokręcamy nakrętkę. Montujemy zawór regulacyjny (zabezpieczamy spinką) wraz z przewodami paliwa. Nasunąć zdjęte wcześniej przewody paliwa i zacisnąć opaskami. Uruchamiamy silnik, układ odpowietrzy się automatycznie.

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
OC dla rowerzystów – konieczność czy ograniczanie wolności? Polacy podzieleni

Czy rowerzyści powinni mieć obowiązkowe OC? Wraz ze wzrostem liczby jednośladów na drogach, temat ten wraca jak bumerang i dzieli opinię publiczną. Najnowsze badanie Rankomat.pl pokazuje, że Polacy są niemal równo podzieleni – nie brakuje zarówno zwolenników bezpieczeństwa, jak i obrońców niezależności.

Masz radio w samochodzie? Możesz spodziewać się kontroli

Właściciele samochodów – zarówno osoby prywatne, jak i przedsiębiorcy – powinni pamiętać o opłatach za używanie odbiorników radiofonicznych. Chodzi o konieczność opłacania abonamentu RTV za radioodbiornik zamontowany w pojeździe. Jaka jest opłata abonamentowa w 2025 r.? Kto jest zwolniony?

KGP: 116 725 interwencji, 519 wypadków drogowych, 32 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 116 725 interwencji. Byli wzywani do 519 wypadków drogowych.

Rozwiązanie umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC) [PROJEKT]

W środę, 4 czerwca 2025 r. w wykazie prac legislacyjnych rządu pojawił się projekt nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Chodzi o zmiany dotyczące rozwiązania umowy OC.

REKLAMA

Transport w Polsce 2024: Spadek przewozów towarów, wzrost liczby pasażerów. Informacja sygnalna GUS

Główny Urząd Statystyczny opublikował informację sygnalną dotyczącą przewodu ładunków i pasażerów w 2024 r. Z informacji GUS wynika, że w porównaniu z 2023 r., wzrosła liczba pasażerów korzystających z większości środków transportu – wyjątkiem był jedynie transport wodny śródlądowy. Z kolei całkowita masa przewiezionych ładunków oraz wykonana praca przewozowa nieznacznie się zmniejszyły.

KGP: 117 251 interwencji, 487 wypadków drogowych, 33 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 117 251 interwencji. Byli wzywani do 487 wypadków drogowych.

Komunikat CANARD: e-Doręczenia w sprawach o wykroczenia dopiero od 1 października 2029 r.

Mimo postępującej cyfryzacji administracji publicznej, w sprawach o wykroczenia nadal nie obowiązują przepisy ustawy o doręczeniach elektronicznych. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) przypomina, że wdrożenie e-Doręczeń w tym obszarze nastąpi dopiero 1 października 2029 roku.

Już 60 proc. używanych aut w Polsce pochodzi z importu. Dlaczego Polacy wciąż tak chętnie kupują samochody używane z zagranicy?

Ponad połowa używanych samochodów na polskim rynku pochodzi z zagranicy – a liczby te wciąż rosną, zbliżając się do rekordowych poziomów sprzed kilku lat. Prym w imporcie wiodą auta z Niemiec, ale to import z USA notuje najbardziej dynamiczny wzrost. Jednocześnie przeciętny wiek i przebieg sprowadzanych pojazdów są wyraźnie wyższe niż w przypadku transakcji na autach krajowych, co może stanowić wyzwanie dla nabywców.

REKLAMA

Przestarzałe przepisy taxi blokują rozwój nowoczesnej mobilności w Europie

Do 2030 roku nawet 190 milionów Europejczyków – niemal 40 proc. populacji – może regularnie korzystać z usług taksówkarskich zamawianych za pośrednictwem aplikacji mobilnych. W ocenie koalicji Shared Mobility Europe, dynamiczny rozwój sektora nowoczesnych przejazdów taksówkarskich jest skutecznie hamowany przez przestarzałe, rozdrobnione i często sprzeczne przepisy krajowe.

Spłata mandatu karnego na raty, a wygaszenie punktów karnych. Resort infrastruktury zajmie się tematem

Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił z pismem do ministra infrastruktury Dariusza Klimczaka ws. kierowców, którzy podejmują się spłaty mandatu karnego na raty. Choć działają zgodnie z prawem, są traktowani mniej korzystnie niż ci, którzy opłacili grzywnę jednorazowo.

REKLAMA