REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Peugeot 206: sprawdzenie i regulacja luzów zaworowych w silniku benzynowym 1.4

Robert Kuśpiel
Sprawdzenie i regulacja luzów zaworowych w silniku benzynowym 1.4 w Peugeocie 206.
Sprawdzenie i regulacja luzów zaworowych w silniku benzynowym 1.4 w Peugeocie 206.

REKLAMA

REKLAMA

Kontrola luzów zaworowych jest bardzo ważna. Niepoprawny luz negatywnie wpływa na pracę naszego silnika. W poradniku tym pokażemy jak samemu dokonać kontroli i regulacji.

Wraz z rosnącą temperaturą silnika następuje rozszerzenie elementów napędu zaworów. Jest to uwzględnione przez luz pomiędzy wałkiem rozrządu, dźwigniami zaworów i ich trzonkami. Jeżeli zawory mają poprawnie pracować musi być on idealnie ustawiony. Na początku warto wiedzieć, co powoduje zbyt mały luz.

REKLAMA

Zobacz też: Peugeot 206: wymiana kierownicy

REKLAMA

W takim przypadku zawory nie przylegają szczelnie do gniazd. Jest to zjawisko bardzo niebezpieczne dla rozgrzanych zaworów wylotowych. Powstaje sytuacja, gdzie ciepło nie może być oddane gniazdom. Efektem tego jest deformacja lub pękanie krawędzi grzybka oraz wypalenie gniazd zaworów. Jak to się przekłada na pracę silnika? Przede wszystkim spada ciśnienie sprężania poprzez niedomknięty zawór, samochód traci moc i silnik uruchamia się z dużymi problemami. Oczywiście to wszystko łączy się z większym spalaniem.

Zbyt duży luz powoduje zbyt późne otwieranie się zaworów. Efekt jest tak, że cylinder nie napełnia się w całości, czego efektem jest utrata mocy. Napęd zaworów pracuje głośniej i szybciej się zużywa. Luzy zaworowe należy sprawdzić po remoncie silnika lub gdy jest słyszalne wyraźne klekotanie zaworów. Przed rozpoczęciem pracy należy zaopatrzyć się w uszczelkę pokrywy głowicy. Przy demontażu ulega zniszczeniu.

Zobacz też: Peugeot 206: wymiana świec zapłonowych i żarowych

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W silniku benzynowym 1.4 wartości luzów zaworowych są następujące: dla zaworu dolotowego 0.2mm, dla zaworu wylotowego 0.4mm. Zaczynamy od demontażu przewodu podciśnienia z pokrywy głowicy. Następnie odkręcamy samą pokrywę. W tym celu należy wykręcić śruby po jej lewej i prawej stronie. Unosimy ją do góry i zsuwamy z szpilek tuleje dystansowe wraz z blaszaną osłoną.

Teraz przyglądamy się dokładnie wszystkim elementom. W przednim rzędzie znajdują się zawory wylotowe natomiast w tylnym zawory dolotowe. Proponujemy ustawianie luzów według poniższego schematu. Zaczynamy od pierwszego cylindra,. który znajduje się najdalej od rozrządu. Pierwszy numer oznacza zawór dolotowy a drugi wylotowy.

  • 1 cylinder – 3 i 4
  • 2 cylinder – 1 i 3
  • 3 cylinder – 4 i 2
  • 4 cylinder – 2 i 1

Pomiaru dokonujemy za pomocą szczelinomierza. Wsuwamy odpowiednią blaszkę pomiędzy dźwignię i końcówkę trzonka zaworu. Jeżeli przesuwa się płynnie bez większego oporu oznacza to prawidłowy luz. Kiedy stwierdzimy, że jest niepoprawny musimy go wyregulować. Robimy to w następujący sposób. Odkręcamy śrubę kontrującą i za pomocą śrubokręta ustawiamy prawidłowy luz obracając śrubą regulacyjną. Nie powinniśmy mieć żadnego problemu z lokalizacją, jest dobrze widoczna.

Zobacz też: Peugeot 206: wymiana oleju silnikowego

Dokręcamy nakrętkę kontrującą i ponownie sprawdzamy luz. Jeżeli jest wszystko dobrze, zakładamy pokrywę stosując nową uszczelkę.

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zaniedbana zieleń - milionowe straty i zagrożenie dla życia. Czy samorządy obudzą się na czas

Regularne kontrole stanu drzewostanu, inwestycje w pielęgnację zieleni oraz zastępowanie starych, spróchniałych drzew nowymi nasadzeniami to minimum, które możemy i musimy zrobić. To nie wydatek – to inwestycja w przyszłość.

Nowy program dopłat do samochodów elektrycznych. Kiedy start? Kto może otrzymać dopłatę?

Wiceminister klimatu Krzysztof Bolesta poinformował, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchamia nowy program dopłat do zakupu i leasingu samochodów elektrycznych. Budżet to 1,6 mld zł, a otrzymać będzie można 40 tys. zł. Kto będzie mógł się ubiegać?

KGP: 99 551 interwencji, 306 wypadków drogowych, 28 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 551 interwencji. Byli wzywani do 306 wypadków drogowych.

Kontrole na granicy polsko-niemieckiej 2025 - do kiedy?

Do kiedy przewidywane są kontrole na granicy polsko-niemieckiej w 2025 roku? Okazuje się, że dłużej niż się spodziewano. Branża transportowa traci czas i pieniądze. Największe zatory są w lubuskim, ale zachodniopomorskie już obawia się poważnych utrudnień.

REKLAMA

Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości. Co jeszcze zawierają założenia projektu nowelizacji mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

REKLAMA

Strefy Czystego Transportu obowiązkowe. Przed jakimi wyzwaniami stoją polskie miasta?

Jeden z kluczowych zapisów nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, podpisanej w grudniu przez Prezydenta RP mówi o tym, że samochody spalinowe będą mogły poruszać się po centrach miast tylko wtedy, gdy spełnią określone normy emisji spalin. To wymaga stworzenia Stref Czystego Transportu. Jakie wyzwania czekają polskie miasta?

Bezpieczeństwo na polskich drogach: Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Wciąż jest wiele do zrobienia. Kluczowe rekomendacje

Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Znacząca poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach – ale wciąż jest wiele do zrobienia. Rekomendacje ukierunkowane na realną poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

REKLAMA