REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Spoiler (lub spojler) - od angielskiego "spoil" czyli "psuć" to elementy wpływające na aerodynamikę danego pojazdu, a których celem jest zwiększenie siły dociskającej pojazd do nawierzchni, poprawiając jego właściwości trakcyjne.

W czasach kiedy samochody rozwijały niewielkie prędkości i paliwo było tanie, nie przywiązywano większej wagi do kształtu karoserii. Ważniejszy był jej wygląd. Panowała wówczas moda na karoserie kanciaste, o niewielkim nachyleniu przedniej szyby i dominującym z przodu pionowym wlocie powietrza chłodzącego silnik.

REKLAMA

REKLAMA

Bryły samochodów były duże, o ciężkim kształcie, przez co opór, jaki stawiały powietrzu, był nieproporcjonalnie duży. Jego współczynnik rzadko spadał poniżej 0,4. Dla przypomnienia: współczynnik oporu równy 1 miała pionowo ustawiona płaska płyta, stanowiąca przedni rzut sylwetki samochodu. Samochody z rodziny fiata 125 p miały współczynnik oporu powietrza zbliżony do 0,6.

Tak duży opór powietrza powodował, ze samochody spalały dużo więcej paliwa, niż powinny. Niektórzy kierowcy próbowali na własną rękę modernizować ich sylwetkę, dodając różne elementy, poprawiające głównie ich wygląd, upodobniając do maszyn rajdowych, natomiast praktycznie wcale nie zmniejszały oporu powietrza, a czasem nawet go powiększały. Dowiedziono empirycznie (o czym pisała prasa motoryzacyjna), że domowej produkcji owiewka podzderzakowa, zamontowana w polskim fiacie 125p MR z silnikiem 1500 zwiększała zużycie paliwa prawie o 10% przy prędkościach powyżej 100 km/godz. Jednym „wymiernym” efektem jej działania było uniemożliwienie podjeżdżania pod wysokie krawężniki z zamiarem zaparkowania na chodniku.

REKLAMA

Prawie wszystkie współczesne samochody osobowe mają kształty niezwykle aerodynamiczne, dopracowane niemal do perfekcji w tunelach aerodynamicznych i podczas miesięcy prób drogowych. Niektóre mają na stałe zamontowane różnego rodzaju spojlery i owiewki, które są przede wszystkim elementami stylizacyjnymi, to jest pełnią funkcję ozdoby lub wyróżnika.

Podstawowym zadanie różnego rodzaju owiewek, „skrzydeł” i spojlerów jest takie ukierunkowanie strug powietrza, opływającego jadący samochód, aby dociążyć lub odciążyć pożądaną parę kół. Ma to za zadanie ułatwienie jazdy, zwłaszcza sportowej, a także zwiększenie przyczepności danej pary kół do drogi, co ma ogromne znaczenie z punktu widzenia bezpieczeństwa, jednak pod warunkiem że dodatkowe urządzenie nie będzie zamontowane bez wcześniejszych badań na danym typie samochodu w tunelach aerodynamicznych. W przeciwnym wypadku nie tylko nie będzie spełniało oczekiwań kierowcy co do osiągów samochodu, ale może także podnieść zużycie paliwa przez pogorszenie aerodynamiki samochodu, a w skrajnym przypadku może nawet doprowadzić do częściowej utraty kontroli nad pojazdem, co prawie zawsze owocuje groźnym wypadkiem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Mieszanka paliwowo-powietrzna

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przewoźnik nie zmieni tachografu do końca 2024 r. Kara to 10 tys. zł

W Polsce ponad 300 tys. aut będzie musiało otrzymać nowy tachograf. Kiedy jest on konieczny i ile kosztuje jego montaż? To kluczowe pytania. Zwłaszcza że kara za nieprzystosowanie pojazdu do nowych wymogów to nawet 10 tys. zł.

Kolizja z dzikiem. Czy kierowca dostanie odszkodowanie? Jedyną nadzieją AC

Kolizja ze zwierzęciem wcale nie jest rzadkim scenariuszem na polskich drogach. Jak się zachować w takim przypadku i czy kierowca może liczyć na odszkodowanie na naprawę auta? Sprawdźcie.

Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

REKLAMA

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

REKLAMA

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

REKLAMA