REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Spoiler (lub spojler) - od angielskiego "spoil" czyli "psuć" to elementy wpływające na aerodynamikę danego pojazdu, a których celem jest zwiększenie siły dociskającej pojazd do nawierzchni, poprawiając jego właściwości trakcyjne.

W czasach kiedy samochody rozwijały niewielkie prędkości i paliwo było tanie, nie przywiązywano większej wagi do kształtu karoserii. Ważniejszy był jej wygląd. Panowała wówczas moda na karoserie kanciaste, o niewielkim nachyleniu przedniej szyby i dominującym z przodu pionowym wlocie powietrza chłodzącego silnik.

REKLAMA

REKLAMA

Bryły samochodów były duże, o ciężkim kształcie, przez co opór, jaki stawiały powietrzu, był nieproporcjonalnie duży. Jego współczynnik rzadko spadał poniżej 0,4. Dla przypomnienia: współczynnik oporu równy 1 miała pionowo ustawiona płaska płyta, stanowiąca przedni rzut sylwetki samochodu. Samochody z rodziny fiata 125 p miały współczynnik oporu powietrza zbliżony do 0,6.

Tak duży opór powietrza powodował, ze samochody spalały dużo więcej paliwa, niż powinny. Niektórzy kierowcy próbowali na własną rękę modernizować ich sylwetkę, dodając różne elementy, poprawiające głównie ich wygląd, upodobniając do maszyn rajdowych, natomiast praktycznie wcale nie zmniejszały oporu powietrza, a czasem nawet go powiększały. Dowiedziono empirycznie (o czym pisała prasa motoryzacyjna), że domowej produkcji owiewka podzderzakowa, zamontowana w polskim fiacie 125p MR z silnikiem 1500 zwiększała zużycie paliwa prawie o 10% przy prędkościach powyżej 100 km/godz. Jednym „wymiernym” efektem jej działania było uniemożliwienie podjeżdżania pod wysokie krawężniki z zamiarem zaparkowania na chodniku.

REKLAMA

Prawie wszystkie współczesne samochody osobowe mają kształty niezwykle aerodynamiczne, dopracowane niemal do perfekcji w tunelach aerodynamicznych i podczas miesięcy prób drogowych. Niektóre mają na stałe zamontowane różnego rodzaju spojlery i owiewki, które są przede wszystkim elementami stylizacyjnymi, to jest pełnią funkcję ozdoby lub wyróżnika.

Podstawowym zadanie różnego rodzaju owiewek, „skrzydeł” i spojlerów jest takie ukierunkowanie strug powietrza, opływającego jadący samochód, aby dociążyć lub odciążyć pożądaną parę kół. Ma to za zadanie ułatwienie jazdy, zwłaszcza sportowej, a także zwiększenie przyczepności danej pary kół do drogi, co ma ogromne znaczenie z punktu widzenia bezpieczeństwa, jednak pod warunkiem że dodatkowe urządzenie nie będzie zamontowane bez wcześniejszych badań na danym typie samochodu w tunelach aerodynamicznych. W przeciwnym wypadku nie tylko nie będzie spełniało oczekiwań kierowcy co do osiągów samochodu, ale może także podnieść zużycie paliwa przez pogorszenie aerodynamiki samochodu, a w skrajnym przypadku może nawet doprowadzić do częściowej utraty kontroli nad pojazdem, co prawie zawsze owocuje groźnym wypadkiem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Mieszanka paliwowo-powietrzna

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało o uruchomieniu nowego fotoradaru na Al. Jerozolimskich. W zeszłym tygodniu uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1.

REKLAMA

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. [Nowelizacja]

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. Resort Infrastruktury zaprezentował główne rozwiązania dotyczące nowelizacji przepisów na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego.

KGP: 94 973 interwencji, 352 wypadków drogowych, 25 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 94 973 interwencji. Byli wzywani do 352 wypadków drogowych.

Samochód elektryczny w firmie jak optymalizować koszty i sposób korzystania z ładowarek firmowych i publicznych

Z punktu widzenia zarządzania flotą, firmowe oraz publiczne stacje ładowania mają inne zadania, które są wobec siebie komplementarne. Ładowarki dostępne przy siedzibach firm służą pracownikom do codziennego użytku.

Polacy kupują coraz więcej samochodów z segmentu premium. Cena 222 tys. zł już nie zniechęca. Jakie marki są na topie

Polacy pokochali wręcz samochodowy segment premium. Wrzesień 2024 r. był najlepszym miesiącem pod względem liczby rejestracji nowych samochodów osobowych w Polsce od 19 lat. Rekordy notują auta segmentu premium, gdzie wzrost rejestracji jest sześć razy większy niż w przypadku aut popularnych.

REKLAMA

QUIZ Co oznaczają te znaki drogowe? Większość znasz na pewno, ale z niektórymi może być problem
Jesteś kierowcą? Sprawdź, czy na pewno znasz polskie znaki drogowe. Nie prowadzisz samochodu? Zobacz, czy dasz radę odpowiedzieć na pytania bezbłędnie.
Rynek nowych aut mocno przyspiesza, zwłaszcza samochodów premium. Rejestracje po październiku 2024 r.

Analiza danych rynku motoryzacyjnego za październik wskazuje na wyraźne ożywienie sektora, co potwierdza kontynuację trendu wzrostowego z ostatnich miesięcy. Pozycję lidera niezmiennie utrzymuje Toyota wśród nowych samochodów osobowych i Renault wśród nowych samochodów dostawczych o dopuszczalnej masie całkowitej – dmc do 3,5 tony. 

 

REKLAMA