Wentylacja kabiny pasażerskiej
REKLAMA
Wiele samochodów jest wyposażonych w klimatyzację, co powoduje, że otwieranie w nich okien podczas jazdy nie jest wskazane. Ich cechy konstrukcyjne zapewniają jednak niezbędną wymianę powietrza, przy czym odbywa się ona najczęściej całkowicie poza świadomością kierowcy, bez najmniejszego udziału z jego strony.
REKLAMA
REKLAMA
Wentylacja wnętrza kabiny we współczesnych samochodach odbywa się albo w sposób naturalny, kiedy strumień powietrza jest kierowany do wnętrza przez różne nawiewy, albo w sposób wymuszony, kiedy powietrze zasysane jest z zewnątrz za pomocą dmuchawy o sporej wydajności, często pracującej z kilkoma różnymi prędkościami obrotowymi. Aby w kabinie nie powstało szkodliwe dla kierowcy i pasażerów nadciśnienie, nadmiar powietrza wydostaje się na zewnątrz przez otwory wentylacyjne, usytuowane najczęściej w tylnej części kabiny.
W droższych modelach instalowane są dodatkowo urządzenia, za pomocą których jest odsysane powietrze z foteli pasażerskich, a następnie usuwane poza samochód. Rozwiązanie takie mają miedzy innymi nowe modele mercedesa oraz liczne samochody o ponadprzeciętnym standardzie wyposażenia.
W części aut są instalowane przy każdym siedzeniu pasażerskim dodatkowe nadmuchy powietrza, które może być zarówno ciepłe, jak i zimne, podawane wprost z urządzenia klimatyzacyjnego. Tego typu rozwiązanie jest stosowane zwłaszcza w luksusowych limuzynach o znacznej długości, w których odległości od radiatora nagrzewnicy i urządzenia klimatyzacyjnego są duże.
Wiele współczesnych samochodów jest wyposażonych w szyberdach, czyli w dachowe okno, które można albo uchylać, albo całkowicie otwierać (odsuwać) zapewniając sobie dodatkowy nawiew świeżego powietrza.
Praca układu wentylacji wnętrza pojazdu jest zazwyczaj niezauważana, a kierowcy poświęcają jej mało uwagi, uznając zasadę, że skoro nie przeszkadza, to po co się nią zajmować. Tymczasem kierowca powinien zapewnić sobie najbardziej optymalne warunki w czasie jazdy. Zbyt ciepłe i duszne wnętrze powoduje szybkie zmęczenie, przechodzące w senność. Zbytni chłód może z kolei odbić się na zdrowiu, powodując pojawienie się chrypy, kaszlu i kataru.
Zobacz też: WHIPS
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.