REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Reflektory samochodowe: rodzaje, budowa, konserwacja

Jakubowski Ryszard

REKLAMA

Reflektory w samochodzie należą do elementów, od których sprawności zależy w dużej mierze bezpieczna i mało męcząca jazda po zmroku.

Reflektory samochodowe pod względem przeznaczenia dzielą się na:

REKLAMA

REKLAMA

- główne (zasadnicze), których parametry muszą ściśle odpowiadać określonym w odpowiednich normach. Są to najczęściej reflektory uniwersalne, czyli takie, dzięki którym pojazd ma zarówno światła mijania, jak i światła drogowe.
- dodatkowe, których stosowanie nie jest obowiązkowe, natomiast jeżeli są użytkowane we właściwy sposób, w znacznym stopniu ułatwiają prowadzenie pojazdu i korzystnie wpływają na bezpieczeństwo na drodze. Zaliczają się do nich reflektory przeciwmgłowe i reflektory dalekiego zasięgu. Jedne i drugie mogą także stanowić fabryczne wyposażenie samochodu i wówczas są zamontowane pod jednym kloszem, razem z reflektorami głównymi.
- reflektory do jazdy dziennej. Od czasu wprowadzenia obowiązku jazdy z włączonymi światłami przez całą dobę niektórzy kierowcy wygłaszali nie mające żadnego uzasadnienia tezy, iż jazda z włączonymi światłami zwiększa zużycie paliwa. W rzeczywistości zużycie paliwa wzrasta niezauważalnie, zaledwie o niewielki ułamek procenta. Jednak pod naciskiem opinii społecznej zezwolono na stosowanie od świtu do zmierzchu dodatkowych reflektorów o znacznie mniejszej sile światła niż reflektory główne. Nazwano je „światłami do jazdy dziennej”.  

Pod względem zastosowanych źródeł światła reflektory dzielą się na tzw. zwykłe, czyli dostosowane do tradycyjnych, próżniowych żarówek typu R 2, reflektory halogenowe w których można stosować różnego rodzaju żarówki halogenowe, oraz ksenonowe, dostosowane do palników ksenonowych. W zasadzie nie powinno stosować się w reflektorach innych źródeł światła, niż te, do których są one fabrycznie dostosowane. Można jednak w reflektorach, dostosowanych do żarówek halogenowych H-4 stosować bez ryzyka żarówki R-2, natomiast zastosowanie halogenów w reflektorach przeznaczonych do żarówek R-2 może doprowadzić do zniszczenia ich odbłyśników, a co gorsza, reflektory te nie dadzą się poprawnie ustawić i będą oślepiały kierowców pojazdów, nadjeżdżających z przeciwka.

Reflektory przeznaczone do palników ksenonowych powinny być wyposażone w mechanizm samopoziomujący i w spryskiwacze do spłukiwania klosza reflektora. Automatyczne ustawianie reflektorów ksenonowych jest konieczne, ponieważ dysponują one znacznie większą siłą światłą niż najsilniejsze halogeny, a na dodatek linia odcinająca światło od cienia w światłach mijania jest bardzo ostro zarysowana. Wskutek tego nawet minimalny błąd w ich ustawieniu może powodować oślepianie kierowców w pojazdach nadjeżdżających z przeciwka. Reflektory ksenonowe muszą więc być ustawione niezwykle precyzyjnie.

Zobacz też: AFL

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Jak się produkuje dywaniki samochodowe?

    Dywaniki samochodowe to część wyposażenia aut, na którą kierowcy zwracają coraz większą uwagę. Rzadko jednak zastanawiamy się nad tym, jak dywaniki zostały wyprodukowane. Okazuje się, że to wcale nie taki łatwy proces...

    Ekologia transportu drogowego. Ekologiczna flota może oznaczać wydają flotę

    Dekarbonizacja transportu to temat, który ma coraz większe znaczenie dla osób związanych z branżą TSL. Tu powstaje jednak kluczowe pytanie. Czy transport drogowy może być ekologiczny?

    Czy można jeździć rowerem zimą? Co na to przepisy drogowe?

    Pytanie o to, czy można jeździć rowerem zimą, jest o tyle zasadnicze, że warunki pogodowe stają się coraz trudniejsze. Jaką odpowiedź przynoszą przepisy? I jakie kierującym grożą mandaty?

    Kradzież tablicy rejestracyjnej stała się przestępstwem. Zmiana od 1 października 2023 r.

    1 października 2023 r. w życie weszła cześć nowelizacji Kodeksu karnego. Ta sprawiła, że kradzież tablicy rejestracyjnej stała się przestępstwem. Przestała być wykroczeniem. Jaką karę oznacza ten czyn? I kto właściwie może ją dostać?

    REKLAMA

    Unia Europejska chce zakazać importu uszkodzonych aut używanych. Biznes wart miliony się skończy?

    Unia Europejska chce zakazać importu uszkodzonych aut używanych? Zdaje się, że przy okazji nowego rozporządzenia Komisja Europejska postanowiła unormować tę kwestię. Zapisy brzmią groźnie. Branża importowa może być zaniepokojona. Kiedy przepisy mogłyby wejść w życie?

    Strefy czystego transportu w Polsce startują w 2024 r. Co musisz o nich wiedzieć?

    W 2024 r. w Polsce mogą pojawić się pierwsze strefy czystego transportu. Tylko czy kierowcy wiedzą, jakie zasady wjazdu i ruchu w nich obowiązują? Przypomnijmy zatem wszystkie z nich. Zebraliśmy w jednym punkcie najważniejsze informacje.

    Podatek od samochodu w 2026 r. Kilka tysięcy zł rocznej opłaty jest realne?

    Podatek od samochodu w 2026 r. został zapisany w KPO. Ma dotyczyć wszystkich aut spalinowych i będzie opłacany corocznie. Jaką stawkę będą musieli płacić kierowcy? Czy nowa opłata jest pewnikiem?

    Na stacjach ceny paliw już niższe, a będzie jeszcze taniej!

    Wreszcie obniżki cen paliw na stacjach. To pierwsze od połowy października, a analitycy przewidują, że to jeszcze nie koniec. Na przełomie listopada i grudnia maja spaść ceny wszystkich paliw.

    REKLAMA

    Nowa lista obowiązkowego wyposażenia pojazdu w 2024 r. Standardem stanie się 5 systemów

    Już w roku 2024 także w Polsce pojawi się nowa lista obowiązkowego wyposażenia pojazdu. Narzuca ją Unia Europejska. Czy nowe wyposażenie podwyższy ceny aut z salonu? I co z używanymi pojazdami?

    Włamał się do salonu samochodowego, ukradł trzy auta, laptopy, sejf, ekspres do kawy, telewizor

    Na duże łowy wybrał się 26-latek z Łodzi. Z salonu samochodowego ukradł m.in. trzy auta, komputer, gotówkę i telewizor. Policjantom udało się zatrzymać sprawcę, teraz grozi mu do 10 lat więzienia. 

    REKLAMA