REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moto

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

O czym pamiętać w czasie holowania?

Oprócz przepisów mówiących o technicznej stronie holowania zawartych w Prawie o ruchu drogowym warto pamiętać o kilku zasadach zwiększających bezpieczeństwo w czasie holowania.

Jak parkowac w lesie? Ekspert radzi

Wjeżdżanie do lasu czy parkowanie na poboczach w letnie dni bywa niebezpieczne. Nie dość, że grozi mandatem czy zapaleniem się samochodu, to jeszcze uzyskanie odszkodowania może być znacznie utrudnione.

Dlaczego warto mieć ważne badania techniczne? Poradnik

W przypadku zatrzymania przez policję samochodu bez ważnych badań technicznych może skończyć się zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego. Choć nie musi.

Jak trwałe jest paliwo?

Termin przydatności do użycia zależy od rodzaju paliwa. Przechowywane w dobrych warunkach może się nadawać do użytku nawet po dwóch latach.

REKLAMA

Jakie są najczęstsze błędy podczas hamowania?

Przyzwyczajenia i obiegowe opinie mają spory wpływ na to, w jaki sposób korzystamy z pedału hamulca. A prowadzą one albo do wydłużenia drogi hamowania, albo do zwiększonego zużycia układu hamulcowego.

Jak awaryjnie otworzyć samochód?

Zdarza się, że w samochodzie zostaną kluczyki, a system automatycznie zamyka drzwi w kilkanaście sekund po ich zamknięciu. Wybicie szyby jest najprostszą opcją, ale są także inne, często tańsze. Najważniejsze to nie wpadać w panikę.

Jak odkręcić zapieczone śruby?


Śrubę, która pozornie stawia opór nie do złamania, może pokonać nieco chemii i czas. Lepiej jednak zapobiegać takim sytuacjom.

Co zrobić gdy jasność reflektorów jest za mała?


Gdy po wymianie żarówek reflektory nie świecą wystarczająco jasnym światłem, warto zainteresować się ich stanem. Poniżej kilka wskazówek, na co zwrócić szczególną uwagę.

REKLAMA

Jak dobrać lakier?

Malowanie jednego elementu nadwozia może przynieść niemiłą niespodziankę, jeśli będziemy kierować się tylko numerem lakieru.

Jak pokonać chorobę lokomocyjną? Ekspert radzi

Niewiele jest rzeczy bardziej denerwujących dla kierowcy niż konieczność przepuszczania samochodów, które wyprzedziło się na krętych i wąskich drogach. Z taką ewentualnością trzeba się pogodzić, gdy w samochodzie mamy osobę cierpiącą na chorobę lokomocyjną.

Na czym polega dezynfekcja wnętrza pojazdu urządzeniem MIST? Poradnik.

Trwa tylko kilkanaście minut a zapewnia usunięcie wszelkiego rodzaju bakterii, roztoczy czy kurzu pozostającego w układzie nawiewowym. Co ciekawe, podczas dezynfekcji można zająć się czymś innym.

Jak walczyć z zabrudzeniami po owadach?

W tym przypadku powiedzenie „mucha nie siada” znaczny naprawdę tyle, co nic. Owady, które niestety często lądują na szybach i karoserii samochodów są wyjątkowo irytujące i niebezpieczne dla lakieru.

Jak działa dmuchany bagażnik? Ekspert radzi

Producenci twierdzą, że na dmuchanym bagażniku można przewozić materiały do 80 kg. Bez problemu powinno udać się zapakować deskę snowboardową, lub surfingową, narty, kajak i inne bagaże.

Czy można zainstalować dodatkowe, pneumatyczne zawieszenie?

Tak. I to nie tylko do aut dostawczych i camperów, ale także terenowych samochodów z napędem na wszystkie koła. Co ważne instalacja jest nieinwazyjna i nie powoduje utraty gwarancji samochodu.

W kabinie nie grzeje, czy to na pewno termostat?

Winą za nieprawidłowe działanie układu chłodzenia obarczany jest najczęściej termostat sterujący obiegiem płynu chłodniczego. A może przyczyna jest inna?

Kiedy pióra wycieraczek nadają się do wymiany?


Sprawność wycieraczek znacznie spada już po kilku miesiącach eksploatacji. Wydawało by się, że ich jakość spada głównie podczas zimy. Niezupełnie tak to wygląda.

Jak samodzielnie zdiagnozować zużyty reflektor? Poradnik

Nawet zakup najlepszych żarówek nie zawsze poprawia parametry świetlne naszego samochodu. Aby poznać przyczynę będziemy musieli przyjrzeć się reflektorom.

Dlaczego warto zamontować obrotomierz?

Stoisz przed wyborem zakupu auta zadbanego i w dobrej cenie, ale bez obrotomierza? Nie martw się, po transakcji dopłacisz 100-300 zł i będziesz mógł go zainstalować samodzielnie. Ważne, że wiesz, jakie są jego zalety.

Co warto mieć w apteczce?

Zakres wyposażenia apteczki samochodowej jest uzależniony od jej producenta. Warto zatem zwrócić uwagę czy posiada najważniejsze elementy.

Skąd biorą się problemy z przyspieszeniem?

Winny takich objawów może być zatkany katalizator. Niestety, bardzo trudno zdiagnozować to samodzielnie.

Które kino samochodowe jest najlepsze?

Wybaczcie – nie wiemy. Wiemy jednak, że jest to sprzęt na tyle drogi, że warto przed zakupem konkretny model dopasować, zarówno do naszych potrzeb jak i posiadanego samochodu.

Jak samodzielnie zainstalować elektryczny podnośnik szyb bocznych?


Gotowe zestawy można kupić w większości sklepów, choć lepiej dopasować te przystosowane do konkretnego modelu. Osoby ze „smykałką” do prac mechaniczno-elektrycznych mogą pokusić się samodzielny montaż, ale nie jest to sprawa prosta.

Czym grozi montaż używanego osuszacza klimatyzacji? Poradnik

Osuszacz tak jak chociażby filtr oleju, to element eksploatacyjny jednorazowego użytku. Używki z allegro nadają się głównie na śmietnik.

Co to jest klasa skuteczności PIMOT dla alarmów samochodowych?

Specjaliści z Przemysłowego Instytutu Motoryzacji określili cztery klasy alarmów. Im wyższa tym mniejsze prawdopodobieństwo, że złodziej sobie z nim poradzi.

Podświetlenie „zegarów” – czy kolor ma znaczenie?

Wielu kierowców powie, że podświetlenie "zegarów" nie ma znaczenia o ile nie ma to wpływu na ich czytelność. I chyba między bajki trzeba włożyć opinie niektórych producentów, którzy przekonują, że kolor zielony uspokaja…

Jak zimować przyczepę kempingową?


Przyczepa kempingowa z zasady nie wymaga od nas większej uwagi, jednak sposób przechowywania w czasie zimowych miesięcy, wbrew pozorom ma wpływ na trwałość przyczepy i niezawodność eksploatacji.

Jak przykleić lusterko wewnętrzne?


W tym przypadku nie polecamy stosowania uniwersalnych klejów. Ich skuteczność jest niewielka, a mogą jeszcze spowodować uszkodzenie szyby.

Czy w każdym samochodzie można zamontować szyberdach?

Tak. Zamontowanie szyberdachu nie jest dużym wydatkiem, chyba że zdecydujemy się na dodatkowe okno otwierane elektrycznie. Tak, czy inaczej dodatkowy chłód w upalne dni mamy gwarantowany.

Co jest przyczyną drgań na tzw. luzie?

Jeśli odczuwany wibracje na biegu jałowym  połączoneze słabą mocą silnika i tym samym kiepskim przyśpieszeniem, nasze podejrzenia kierujemy na katalizator.

Kiedy można liczyć na zwrot pieniędzy z ubezpieczenia?

W sytuacji, gdy zamierzamy sprzedać samochód, możemy ubiegać się o zwrot składki za niewykorzystany okres ubezpieczenia.

Czy można zrezygnować z ubezpieczenia? Poradnik

Nawet jeśli podpiszemy umowę z firmą ubezpieczeniową, mamy prawo zrezygnować z ubezpieczenia OC. Warto o tym wiedzieć, szczególnie gdy np. inny ubezpieczyciel zaproponuje nam korzystniejsze cenowo warunki.

Karta parkingowa dla niepełnosprawnych

Karta parkingowa jest jedynym dokumentem, który uprawnia osoby niepełnosprawne do parkowania na miejscach specjalnie wydzielonych i przeznaczonych dla nich, czyli tzw. kopertach. Powinna być umieszczona za przednią szybą samochodu w sposób umożliwiający jej odczytanie.

Bezpieczeństwo kobiet ciężarnych w aucie

W Stanach Zjednoczonych rocznie 5 tysięcy kobiet w ciąży traci dziecko wskutek wypadków drogowych. W Polsce przepisy Kodeksu Drogowego zezwalają kobietom w widocznej ciąży na jazdę bez zapiętych pasów bezpieczeństwa.

Jaki ekwipunek potrzebny jest do eskapady na Jurę Krakowsko – Częstochowską?

Jeśli chcemy wybrać się na wycieczkę po jednym ze szlaków Jury Krakowsko- Częstochowskiej to powinniśmy mieć ze sobą odpowiedni ekwipunek.

Jaki ekwipunek potrzebny jest do eskapady na Jurę Krakowsko – Częstochowską? Cz. II

Podczas eskapady na Jurę Krakowsko - Częstochowską należy mieć należy być dobrze wyposażonym. Nie wystarczy tylko namiot, dwuwarstwowy śpiwór czy też baniak z czystą wodą. Należy przygotować się na każda ewentualność np. biorąc ze sobą finkę.

Jak rozpocząć przygodę z paralotnią?

Jeśli chcemy nauczyć się łatać na paralotni to najlepszym wyjściem będzie zapisanie się na kurs. Wszelkie samodzielne próby nauki tego sportu są zbyt niebezpieczne i odradzamy prób ich wykonania.

Samochodem na wyspę Wolin

Wolin jest to największa polska wyspa położona w północno - zachodniej części kraju. Otoczona jest wodami Bałtyku, Zalewu Szczecińskiego oraz rozlewiskami Dźwiny i Świny. Jego krajobraz to klifowe wybrzeże, jeziorka polodowcowe oraz gęste lasy sosnowe i buczyny.

Jak bezpiecznie poruszać się po szlakach górskich zimą?

Jest wiele czynników atmosferycznych, na które powinniśmy zwracać uwagę podczas wędrówek górskich. Należą do nich m.in. wiatr, mgła, słońce czy wyładowania atmosferyczne. Nieprzestrzeganie zasad globtroterów wypracowanych na przestrzeni lat może zakończyć się tragicznie.

Śladami Sommelierów: Skajboty na Mazurach

Mazury to region, który charakteryzuje się całą gamą rozrywek w sezonie letnim oraz zimowym. W Skajbotach, malowniczej miejscowości położonej w województwie Warmińsko – Mazurskim znajduje się winnica. Odznacza się ona na tle małych winnic dobrze rozwiniętą bazą agroturystyczną.

"Illusion" - zapraszamy do obejrzenia filmu

Zapraszamy na premierę długo oczekiwanego klipu pt. "Illusion", który ukazuje w swej prostocie piękno motoryzacji.

Nissan Qashqai: bestseller po liftingu


Nissan odświeżył model Qashqai nie biorąc sobie do serca powiedzenia, że lepsze jest wrogiem dobrego. I dobrze, bo spoglądając na sylwetkę Qashqaia po liftingu można stwierdzić, że przeprowadzone zmiany to jak postawienie kropki nad „i”.

Peugeot RCZ: TT po francusku


Niebanalny styl Peugeota RCZ przywodzi na myśl Audi TT. Samochód jest jednak dużo tańszy od niemieckiego rywala. Ale czy to oznacza, że jest dużo gorszy?

Holendersko-szwedzka nowość: Saab 9-4X


Nowy crossover 9-4X został konstruowany, gdy właścicielem Saaba był jeszcze General Motors, dlatego jego konstrukcja jest technologicznie zbliżona do Cadillaca SRX.

Wada wzroku a prawo jazdy


Osoby, które mają wadę wzroku mogą ubiegać się o prawo jazdy każdej kategorii. Jedyne utrudnienie, jakie napotykają to to, że zawsze podczas jazdy będą musieli stosować szkła korekcyjne.

Usuwanie lekkich rys z karoserii za pomocą pasty lekkościernej


Czasami wystarczy chwila nieuwagi czy też zwykły pech, a na karoserii naszego auta pojawia się niezbyt głęboka, ale szpecąca rysa. Malowanie i lakierowanie całego samochodu, czy też poszczególnego elementu, to dość drogi zabieg, a z płytką rysą możemy poradzić sobie sami.

Rozpórka zawieszenia

Rozpórka przydaje się głównie w pojazdach, w których zamierzamy szybko jeździć po krętych drogach. Jednak montaż rozpórki może dać rezultat w starszych autach, gdzie nadwozie po setkach tysięcy przejechanych kilometrów również traci wiele ze swojej sztywności, co wpływa na bezpieczeństwo kierowcy i pasażera.

Prawo jazdy kategorii B a przyczepa


Posiadanie prawa jazdy kategorii B upoważnia nas do kierowania zespołem pojazdów, czyli samochodem z przyczepą. Nie może to być dowolna przyczepa, warto wiedzieć, na co pozwalają nam przepisy.

Odpalanie samochodu przy „pożyczeniu” prądu z drugiego auta

Zimą wystarczy nie odpalać samochodu przez kilka dni i akumulator może się rozładować. W takim przypadku może uratować nas sąsiad, który „pożyczy” nam trochę prądu ze swojego samochodu.

Podpowiadamy jak naprawić 1, 2 i 3 biegu dmuchawy - Ford Focus Mk1

Jeżeli w Fordzie Focusie pierwszej generacji działa jedynie 4 bieg dmuchawy, a przy pierwszych trzech biegach wentylator się nie kręci, należy wymienić bezpiecznik termiczny.

Mieszanie płynów eksploatacyjnych

Choć powszechnie wiadomo, że nie można mieszać większości płynów eksploatacyjnych, możemy znaleźć się w sytuacji, gdy nie będziemy mieli innego wyjścia.

REKLAMA