REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak dbać o podwozie samochodu?

Łukasz Krasowski
Od czasu do czasu warto skontrolować stan podwozia ot. Newspress
Od czasu do czasu warto skontrolować stan podwozia ot. Newspress

REKLAMA

REKLAMA

Podczas eksploatacji samochodu dużo uwagi przykładamy do wyglądu jego nadwozia. Od czasu do czasu należy również sprawdzić w jakim stanie jest spód naszego auta, wszak jeżeli czegoś nie widać, to nie znaczy, że tego nie ma.

To co znajdziemy po podniesieniu samochodu możemy podzielić na kilka głównych grup. Oprócz płyty podłogowej, stanowiącej jedną całość ze szkieletem nadwozia, pod spodem auta kryje się jeszcze układ wydechowy, podzespoły zawieszenia, dolna część silnika oraz elementy układów hamulcowego i paliwowego. Każdy z nich ma duży wpływ na działanie pojazdu i wymaga częstszej lub rzadszej kontroli oraz czynności konserwacyjnych.

REKLAMA

Zobacz również: Odpowietrzanie układu hamulcowego

REKLAMA

Najbardziej skomplikowany jest układ zawieszenia i we własnym zakresie raczej nie będziemy w stanie precyzyjnie określić jego stanu. Najlepiej jest skorzystać z usług warsztatu samochodowego, który za pomocą szarpaków i narzędzi ręcznych stwierdzi czy jakiś element wymaga wymiany. Lepiej z nią nie zwlekać, ponieważ nawet niewielkie luzy w zawieszeniu, oprócz stuków, skutkują zmianą geometrii zawieszenia i mogą się np. przyczynić do przyspieszonego zużycia opon. Geometrię zawieszenia warto kontrolować raz w roku. Przy okazji przeglądu zawieszenia dobrze jest zwrócić uwagę na newralgiczne punkty układu kierowniczego, takie jak końcówki drążków oraz przekładnia kierownicza. 

Przez całą długość podłogi samochodu poprowadzony jest układ wydechowy. Należy go skontrolować pod względem uszkodzeń mechanicznych oraz korozji. Często zdarza się, że słyszalne w kabinie stuki nie pochodzą od luzów w układzie zawieszenia, ale z obijających o podłogę pojazdu części układu wydechowego. Z biegiem lat parcieją i pękają gumowe uchwyty tłumików, więc należy raz na jakiś czas skontrolować w jakim są one stanie i w razie potrzeby wymienić je. Częstym uszkodzeniom ulegają nisko umieszczone elastyczne łączniki układu wydechowego, tzw. plecionki.

Zobacz również: Jak zabezpieczyć podwozie przed rdzą?

REKLAMA

Jednym z najniżej umieszczonych elementów samochodu jest miska olejowa. Jej uszkodzenie skutkuje wyciekiem oleju lub uszkodzeniem tzw. „smoka”, który pompuje olej do układu smarowania. Może to prowadzić to zatarcia silnika, więc nie należy ignorować nawet niewielkich wgięć w obudowie miski olejowej. W nowszych samochodach zbiornik paliwa wykonany jest z tworzyw sztucznych, jednak w bardziej wiekowych konstrukcjach spotykamy się ze stalowym zbiornikiem, który po latach może być skorodowany, co grozi wyciekiem paliwa, a nawet pożarem.

Korozja jest również głównym zagrożeniem dla podłogi oraz progów. Współczesne samochody są dość dobrze zabezpieczone przed rdzą, ale nawet w ich przypadku po kilku latach eksploatacji warto nieco poprawić warstwę antykorozyjną. Opłaci się również umycie spodu auta po zimie, a wszelkie uszkodzenia podłogi bezzwłocznie należy zabezpieczać farbą typu „baranek”.

Zobacz też: Volkswagen B5: demontaż zderzaków - krok po kroku

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Nowa benzyna E10 od 1 stycznia 2024 r. na stacjach. Co gdy silnik nie jest dostosowany do nowego PB 95?

    1 stycznia 2024 r. na polskich stacjach pojawi się nowa benzyna E10. Zastąpi oferowane dotychczas PB 95 E5. A to oznacza jedno. Właściciele starszych samochodów powinni sprawdzić, czy ich samochód jest dostosowany do nowego paliwa.

    Czy można przerobić samochód spalinowy na elektryczny?

    Przerobienie samochodu na napęd elektryczny staje się nośnym hasłem. Nośnym, ale czy realnym? Istnieje taka możliwość. Konwersje pojazdów spalinowych na elektryczne są jak najbardziej wykonalne. Takimi właśnie przeróbkami zajmuje się nawet polska firma.

    Zmiany w Park & Ride Warszawa. Ładowanie elektryków będzie płatne. Zniknie Karta Eko

    Podczas parkowania w ramach Park & Ride Warszawa kierowcy samochodów elektrycznych stracą możliwość bezpłatnego ładowania pojazdu i zniknie wydawana im Karta Eko. A to nie koniec zmian. Kiedy zaczną obowiązywać?

    Jak się produkuje dywaniki samochodowe?

    Dywaniki samochodowe to część wyposażenia aut, na którą kierowcy zwracają coraz większą uwagę. Rzadko jednak zastanawiamy się nad tym, jak dywaniki zostały wyprodukowane. Okazuje się, że to wcale nie taki łatwy proces...

    REKLAMA

    Ekologia transportu drogowego. Ekologiczna flota może oznaczać wydajną flotę

    Dekarbonizacja transportu to temat, który ma coraz większe znaczenie dla osób związanych z branżą TSL. Tu powstaje jednak kluczowe pytanie. Czy transport drogowy może być ekologiczny?

    Czy można jeździć rowerem zimą? Co na to przepisy drogowe?

    Pytanie o to, czy można jeździć rowerem zimą, jest o tyle zasadnicze, że warunki pogodowe stają się coraz trudniejsze. Jaką odpowiedź przynoszą przepisy? I jakie kierującym grożą mandaty?

    Kradzież tablicy rejestracyjnej stała się przestępstwem. Zmiana od 1 października 2023 r.

    1 października 2023 r. w życie weszła cześć nowelizacji Kodeksu karnego. Ta sprawiła, że kradzież tablicy rejestracyjnej stała się przestępstwem. Przestała być wykroczeniem. Jaką karę oznacza ten czyn? I kto właściwie może ją dostać?

    Unia Europejska chce zakazać importu uszkodzonych aut używanych. Biznes wart miliony się skończy?

    Unia Europejska chce zakazać importu uszkodzonych aut używanych? Zdaje się, że przy okazji nowego rozporządzenia Komisja Europejska postanowiła unormować tę kwestię. Zapisy brzmią groźnie. Branża importowa może być zaniepokojona. Kiedy przepisy mogłyby wejść w życie?

    REKLAMA

    Strefy czystego transportu w Polsce startują w 2024 r. Co musisz o nich wiedzieć?

    W 2024 r. w Polsce mogą pojawić się pierwsze strefy czystego transportu. Tylko czy kierowcy wiedzą, jakie zasady wjazdu i ruchu w nich obowiązują? Przypomnijmy zatem wszystkie z nich. Zebraliśmy w jednym punkcie najważniejsze informacje.

    Podatek od samochodu w 2026 r. Kilka tysięcy zł rocznej opłaty jest realne?

    Podatek od samochodu w 2026 r. został zapisany w KPO. Ma dotyczyć wszystkich aut spalinowych i będzie opłacany corocznie. Jaką stawkę będą musieli płacić kierowcy? Czy nowa opłata jest pewnikiem?

    REKLAMA