REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak sprawdzić stan rozrządu?

Robert Kuśpiel

REKLAMA

REKLAMA

Kupując samochód bez historii serwisowej ciężko nam ocenić stan rozrządu. Nalepki na obudowie silnika nie zawsze pokazują autentyczny stan. Podpowiemy, jak samemu sprawdzić rozrząd - choć najlepiej jest zawsze, profilaktycznie, rozrząd wymienić.

Kiedy mamy rozrząd na łańcuchu, nie musimy się teoretycznie o nic martwić. W większości samochodów jest to element bezobsługowy. Łańcuch powinien bez problemu pracować ok. 500 tysięcy kilometrów. W przypadku rozrządu na pasku wymiany są konieczne. Mieszczą się one w zakresie od 80 do 150 tysięcy kilometrów. Jest to uzależnione od marki samochodu.

REKLAMA

Zobacz też: Wymiana oleju w skrzyni biegów

REKLAMA

Jednak, jesteśmy w stanie sami obejrzeć pasek rozrządu i ocenić jego stan. Do naszego artykułu wykorzystamy przykład Toyoty Corolli E12 z silnikiem Diesla 2.0 D4D.Otwieramy maskę i odkręcamy obudowę silnika. Do tego wykorzystujemy klucz nasadowy 10. Wykręcamy wszystkie nakrętki i demontujemy osłonę. Po prawej stronie silnika mamy plastikową obudowę, to właśnie tam znajduje się pasek rozrządu.

Nie można dopuścić do pęknięcia paska rozrządu, koszty remontu silnika będą bardzo wysokie. Istnieją co prawda silniki z rozrządem bezkolizyjnym, gdzie pęknięcie paska nie powoduje zniszczeń, jednak samochód zostanie wtedy unieruchomiony do czasu założenia nowego paska.

Zobacz również: Jak działa turbodoładowanie?

Odpinamy wtyczki elektryczne, które znajdują się tuż przy obudowie. Następnie odciągamy wiązkę elektryczną zamocowaną na spinkach na tyle, by mieć swobodny dostęp to innych podzespołów. Zobaczymy, że obudowa również zamocowana jest na śrubach. Do wykręcenia będzie nam potrzebny klucz nasadowy 10 i płaski o tym samym rozmiarze. Tam gdzie nie mamy dojścia kluczem nasadowym, używamy płaskiego. Odchylamy lekko obudowę i widzimy pasek rozrządu.

Wszelkie uszkodzenia paska lub widoczne zużycie oznacza, że element ten wymaga  wymiany. Pasek powinien chodzić równo, nie być wyszczerbiony ani postrzępiony na krawędziach.

Skręcamy wszystko w odwrotnej kolejności, przykręcając solidnie obudowę rozrządu.

Zobacz również: Jak wymienić poduszki silnika?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Xenia
    2023-04-18 23:50:10
    BMW x5 e70 3,0l 235km na łańcuchu przebieg ca 165 tyś i łancuch się rozleciał -jazda turystyczna!
    0
QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
PKN ORLEN nie narusza prawa niskimi cenami? Bezpodstawne oskarżenia? [Wybory 2023]

Jest wytłumaczenie dlaczego PKN Orlen legalnie sprzedaje paliwa jakby ropa kosztowała 50 dolarów za baryłkę. A jest po 94 dolary. 

Sztuczna inteligencja w samochodzie. Auta już są inteligentne, a ich IQ rośnie!

Sztuczna inteligencja w samochodzie ma znaczenie nie tylko dla kierowców. To kluczowy trend rynkowy! Już dziś jedna piąta środków wydawanych na prace nad AI, trafiają właśnie do sektora moto. To potężny potencjał. Warto jednak zastanowić się nad tym, co może właściwie oznaczać dla właścicieli aut.

Historia pojazdu w aplikacji mObywatel. Nowe przepisy już obowiązują

Usługa "Historia pojazdu" jest niezwykle popularna. Korzysta z niej nawet 27 mln osób miesięcznie. Teraz liczba ta może się zwiększyć. Bo usługa pojawiła się w rządowej aplikacji mObywatel. Rozporządzenie w tej sprawie już działa.

Czym kierują się Polacy podczas zakupu używanego auta?

Przy wyborze auta z rynku wtórnego Polacy kierują się przede wszystkim ceną. Tuż za nią, z niemal identyczną liczbą wskazań, plasują się: rocznik oraz przebieg. Nabywcy chcą także znać historię serwisową i wypadkową pojazdu - wynika z badań serwisu autobaza.pl. Co jeszcze wpływa na motoryzacyjne wybory i w jaki sposób świadczy to o świadomości kupujących? Analizują eksperci autobaza.pl.

REKLAMA

Fałszywy mandat od straży miejskiej. Nowy sposób złodziei w Warszawie

Wezwanie od straży miejskiej wygląda łudząco realistycznie. Prawdziwe jednak nie jest. Fakt, że dokument sporządzili oszuści, a nie strażnicy miejscy, zdradza kilka rzucających się w oczy detali. Sprawdź, na co zwrócić uwagę i jak nie dać się oszukać.

Wracają kontrole na granicy ze Słowacją. Czy twoje auto też skontrolują?

Na granicy między Polską a Słowacją ponownie pojawią się strażnicy graniczni. Ci nie będą obserwować ruchu, a zatrzymywać pojazdy i je kontrolować. Na jakich autach się skupią i co ma na celu przywrócenie kontroli granicznych? O tym w tym materiale.

Dopłaty gwarantowane przez państwo wpływają na zainteresowanie Polaków elektrykami

Dopłaty gwarantowane przez państwo wpływają na zainteresowanie Polaków elektrykami - wynika z badania zrealizowanego na potrzeby raportu „E-rewolucja w świecie motoryzacji”.

Czy Ukrainiec może zrobić prawo jazdy w Polsce?

Czy Ukrainiec może zrobić prawo jazdy w Polsce? Teoretycznie tak. Teoretycznie, bo przed przystąpieniem do kursu i egzaminu, musi spełnić kilka wymogów dodatkowych. O wszystkich koniecznych formalnościach opowiem w tym materiale.

REKLAMA

Wybory 2023: Ile będzie kosztować transport wyborców do komisji wyborczych?

40 mln zł będzie kosztować transport wyborców do komisji wyborczych. Suma po części wynika ze skali przejazdów, a po części faktu, że ministerstwo... nie opracowało stawek, na podstawie których można byłoby taki transport realizować. Oto szczegóły programu "taksówka+".

Obwodnica Pułtuska. Jest ZRID, zaraz startują prace

Pułtusk jest pięknym miastem o mocnym akcencie historycznym. Nie ma się zatem co dziwić, że rząd postanowił zainwestować w nie 442 mln zł. A właściwie to nie tyle w nie, co w jego okolice. Bo powstanie obwodnica Pułtuska. Trasa otrzymała właśnie ZRID.

REKLAMA