Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach
REKLAMA
REKLAMA
Na stałą ekspozycję muzeum składają się zakłady wielkopiecowe z połowy i końca XIX wieku, czyli pochodzący z 1899 roku Wielki Piec, muzeum paleontologiczne i Archeopark.
REKLAMA
Do najcenniejszych eksponatów muzealnych zalicza się Star 20. Ciężarówka została oznaczona symbolem A 20 i odznacza się ładownością około trzech ton. Założenia konstrukcyjne były opracowywane w latach 1946-1947 przez różnych konstruktorów. Silnik S40, sprzęgło, skrzynia biegów, wał napędowy, jest dziełem Jana Wernera. Mieczysław Dębicki stworzył ramę, zawieszenie, układ kierowniczy. Bronisław Morozowski zaś jest autorem osi przedniej i układ hamulcowego.
Zobacz też: Samochodem na weekend: Ziemia łęczycka
Następnym cennym eksponatem jest Star 660 M2 - polski papa mobile. Papieski samochód został wyprodukowany w 1979, na okoliczność pierwszej pielgrzymki papieża Polaka do Polski.
Samochód został zbudowany na bazie podwozia Stara 660M2. Pojazd mógł pomieścić 16 dostojników towarzyszących papieżowi oraz został wyposażony w nagłośnienie. Fabryka Samochodów Ciężarowych w Starachowicach stworzyła również dublera, na wypadek awarii polskiego papa mobile.
Zobacz też: Jak spędzić weekend w Sochaczewie?
Ciekawym eksponatem jest również Star 266R, uczestnik X Rajdu Paryż Dakar 1988. Podobne modele Stara mają masę 7350 kg, lecz dla potrzeb rajdowych zmniejszono jego masę o 1450 kg. Ponadto Star ma zmniejszoną skrzynię ładunkową, w której umieszczono akumulatory zapasowe. Charakteru sportowego dodają ciężarówce wygodne fotele kubełkowe, pałąki bezpieczeństwa oraz sześć dodatkowych reflektorów halogenowych.
Informacje praktyczne
Muzeum czynne jest od wtorku do piątku od 8.00 do 18.00 (1 kwietnia–31 października). W soboty i niedziele muzeum otwarte jest 11.00–18.00. Ekspozycja w okresie od 1 listopada do 31 marca czynna jest 8.00-16.00 w dni powszednie, a w soboty i niedziele możemy ją zwiedzać od 11.00 do 16.00.
Zobacz też: Jak spędzić weekend w Puszczy Białowieskiej? cz. I
Wejścia odbywają się o pełnych godzinach od ulicy Piłsudskiego. Jedna grupa nie może liczyć więcej niż 25 osób. Ostatnia grupa może wejść na teren ekspozycji najpóźniej na godzinę przed zamknięciem muzeum. Średni czas zwiedzania wynosi dwie godziny. Jeżeli mamy w planach wybrać się do muzeum grupą powyżej 15 osób, to musimy dokonać telefonicznej lub e-mailowej rezerwacji.
REKLAMA
REKLAMA