REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Szlak Zamków Gotyckich: Bytów – Człuchów - Nowe

Kajetan Puszek
Proponujemy podróż po zamkach krzyżackich.
Proponujemy podróż po zamkach krzyżackich.

REKLAMA

REKLAMA

Proponujemy podróż samochodowym szlakiem prowadzącym przez Bytów, Człuchów i Nowe. Szlak zapewnia zwiedzenie zabytkowych zamków krzyżackich oraz muzeów. Wycieczkę rozpoczynamy od miasta położonego w sercu Kaszub.

Jak dojechać?

REKLAMA

Z Gdyni jedziemy trasą nr 20 przez Żukowo, Kościerzynę (104 km; czas jazdy ok. 1 godz. 36 min.) DK20 możemy dojechać także ze Szczecina (Stargard Szczeciński – Drawsko Pomorskie – Czaplinek – Szczecinek – Miastko - Bytów).

Na tablicach informacyjnych w Szczecinku znajdziemy mylące informacje. Tablica pokazuje zjazd w prawo do Słupska drogą nr 20, podczas gdy powinien to być zjazd do Miastka. Do Słupska prowadzi inna droga - DK21. Niefrasobliwość drogowców może dezorientować.

Przebieg trasy

REKLAMA

Szlak rozpoczyna się w Bytowie na Kaszubach, czyli w środkowo-zachodniej części województwa pomorskiego. Szlak samochodowy zamków gotyckich nie wymaga od nas sztywnego trzymania się wyznaczonej trasy, można przebyć tylko ten odcinek, który będzie dla nas najbardziej interesujący. Pierwsze miasto na szlaku mieści na swoim terenie zamek gotycki wzniesiony XIV/XV wieku przez Krzyżaków.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W północnym jego skrzydle umiejscowione jest Muzeum Zachodnio-Kaszubskie, nazywane Domem Zakonnym. Jeżeli odwiedzimy ekspozycje w poniedziałek (czynna od 10.00 do 16.00), to wstęp będzie bezpłatny, jednakże dostępna jest wtedy tylko ekspozycja etnograficzna. Pozostałe części wystawy możemy obejrzeć tylko w obecności przewodnika, po wcześniejszym uzgodnieniu. W sezonie muzeum czynne jest od wtorku do niedzieli w godzinach 10.00-18.00.

Zobacz też: Samochodem na weekend: Pojezierze Kaszubskie

REKLAMA

Lokalizacja Bytowa daje możliwość odwiedzenia Pomorza, jadąc drogą nr 20 przez Kościerzynę, od Gdańska dzieli nas 92,5 kilometra. Podróż z Kaszub do Trójmiasta zajmie nam półtorej godziny. Jeżeli zechcemy jednak poruszać się szlakiem historycznych zabytków, następnym przystankiem będzie Człuchów. Aby się tam dostać należy jechać trasą nr 212. Przejazd odcinka szlaku pomiędzy Bytowem a Człuchowem zajmuje ok. półtorej godziny. Za paliwo wydamy w przybliżeniu ok. 45 złotych.

W Człuchowie wrażenie robi wieża zamkowa tamtejszej budowli gotyckiej. Zamek został wybudowany ok. 1365 roku i był drugą co do wielkości fortyfikacją wzniesioną przez Krzyżaków. Przewyższał ją tylko Malbork. W zamku znajduje się także muzeum, w którym eksponowane są wystawy stałe "Pradzieje ziemi człuchowskiej", "Sztuka i rzemiosło artystyczne XV-XX w." oraz "Kultura materialna ziemi człuchowskiej". Muzeum czynne jest poza sezonem od poniedziałku do piątku w godzinach od 9 do 16. W okresie letnim z kolei czynne jest od wtorku do piątku od 9 do 17, a także w weekendy od 11 do 15.

Zobacz też: Samochodem na weekend: Karpacz - poradnik

125 kilometrów od Człuchowa, w powiecie świeckim, znajduje się ostatni etap tej części szlaku. W miejscowości Nowe XII/XIII wieku stanął potężny gród, który wraz z grodami w Stargardzie i Świeciu kontrolował ruch statków na Wiśle. Miejscowość leży w połowie drogi między Bydgoszczą a Gdańskiem. Obecnie znajduje się tam Centrum Kultury "Zamek".

Opisywany odcinek jest częścią Szlaku Zamków Gotyckich, biegnącego pomiędzy Bytowem a Rynem. Jego łączna długość to 642 kilometry. Na tablicach informacyjnych oznaczony jest symbolem E-22a. Wycieczka objazdowa samochodem po szlaku łączy w sobie walory turystyczne, rekreacyjne i krajoznawcze.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Problemy z serwisem odstraszają Polaków od zakupu samochodów elektrycznych

Obawy dotyczące kosztów serwisowania i dostępności odpowiednich usług skłaniają część Polaków do odkładania decyzji o zakupie samochodu elektrycznego. Jak wynika z Barometru Nowej Mobilności, co 11. Polak podziela te wątpliwości. Bartosz Jeziorański, założyciel i dyrektor generalny EV Repair, podkreśla, że serwis samochodów elektrycznych, mimo początkowych obaw, nie różni się znacząco od serwisu aut spalinowych, a często bywa tańszy.

43 nowe urządzenia odcinkowego pomiaru prędkości. Gdzie? Od kiedy? [LISTA]

Główny Inspektorat Transportu Drogowego poinformował, że projekt rozbudowy systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym wchodzi w kolejny etap. Podpisano umowę na dostawę i montaż 43 nowych urządzeń odcinkowego pomiaru prędkości.

KGP: 92 589 interwencji, 311 wypadków drogowych, 20 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 92 589 interwencji. Byli wzywani do 311 wypadków drogowych.

Bierz 40 tysięcy złotych dopłaty do zakupu samochodu elektrycznego i premię za zezłomowanie starego auta

Program Mój Elektryk wkracza w nową fazę. Już za kilka tygodni, począwszy od 1 lutego można na zakup samochodu elektrycznego otrzymać bezprecedensową dotację. Dodatkową premią objęta jest też czynność zezłomowania starego auta.

REKLAMA

Prowadzisz samochód w okularach? Zapłacisz mandat od 1,5 tys. do nawet 5 tys. zł [i możesz stracić uprawnienia], jeżeli masz to w swoim prawie jazdy. To samo tyczy się soczewek kontaktowych

Osoby mające wadę wzroku, w stosunku do których lekarz – w orzeczeniu lekarskim – stwierdził konieczność korekty lub ochrony wzroku podczas prowadzenia pojazdów mechanicznych – na rewersie swojego prawa jazdy (w rubryce nr 12) – mają wpisany specjalny kod, który wprowadza dla nich ściśle określone ograniczenie w korzystaniu z uprawnienia do kierowania pojazdami. Kierowcę niewłaściwie stosującego się do ww. ograniczenia – czekają poważne konsekwencje.

W 2024 r. wzrosła ilość wypadków drogowych, kolizji drogowych oraz osób rannych w wypadkach. Podsumowanie roku na polskich drogach

Komenda Główna Policji opublikowała wstępne dane dotyczące roku 2024 na polskich drogach. Wzrosła ilość wypadków drogowych, kolizji drogowych oraz osób rannych w wypadkach. Liczba ofiar śmiertelnych zmalała.

Jak odpalić samochód z kabli rozruchowych? Czy ważna jest kolejność?

Chyba większość kierowców spotkała sytuacja, w której nie mogli odpalić auta z powodu rozładowanego akumulatora. Czasem wystarczy noc z przymrozkami, aby samochód przestał współpracować. Z pomocą przychodzą wtedy kable rozruchowe i pojazd "dawca". Jak prawidłowo podłączyć kable, aby bezpiecznie odpalić auto? Podpowiadamy.

Rok 2024 w motoryzacji. Zmiany, wyzwania i przełomowe momenty

Rok 2024 przyniósł kluczowe zmiany i wyzwania dla przemysłu motoryzacyjnego. Zaostrzone regulacje, jak Fit for 55 i AFIR, przyspieszają przejście na elektromobilność, podczas gdy spadające zainteresowanie elektrykami, rosnąca konkurencja z Chin i niedostateczna infrastruktura ładowania utrudniają rozwój tego sektora. Eksperci podsumowują najważniejsze wydarzenia i trendy, które ukształtowały rynek motoryzacyjny w minionym roku, oraz dzielą się prognozami na przyszłość.

REKLAMA

Stop bandytom drogowym – projekt Ministerstwa Sprawiedliwości już gotowy

Stop bandytom drogowym – projekt Ministerstwa Sprawiedliwości już gotowy. Wiceminister sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha zapewnił, że osoby łamiące sądowy zakaz będą surowo karane i najmocniej odczują proponowane przez nas zmiany. Projekt nowego prawa jest już przygotowany.

Badanie techniczne pojazdu 2025 r. Ile wynosi?

Zgodnie z prawem o ruchu drogowym, każdy właściciel pojazdu samochodowego, ciągnika rolniczego, pojazdu wolnobieżnego wchodzącego w skład kolejki turystycznej, motoroweru, przyczepy lub samochodu osobowego przeznaczonego do zawodów sportowych jest obowiązany przedstawiać go do badania technicznego. Ile wynosi badanie techniczne pojazdu w 2025 r.?

REKLAMA