REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Samochodem na weekend: okolice Torunia

Kajetan Puszek
podróż
podróż

REKLAMA

REKLAMA

Samochodowa wyprawa do trzech miast ziemi chełmińskiej to wycieczka w przeszłość, która prowadzi po urokliwych zakątkach Polski. Radzyń Chełmiński, Chełmno oraz Chełmża leżą od siebie w odległości kilkudziesięciu kilometrów, a ich historia związana jest z Zakonem Krzyżackim.

Jak dojechać ?

REKLAMA

Z Warszawy trasą nr.10 dojedziemy do Chełmna w niespełna 4 godziny. Odległość pomiędzy miastami wynosi 246 km. Z Gdańska autostradą A1 przez Pruszcz Gdański, Pelplin, Świecie jedzie się 1 godz. 30 minut. Po pokonaniu 131 km znajdujemy się w Chełmnie. Z Torunia do Chełmna trasą nr. 1/E75. Czas przejazdu będzie wynosił około 45 minut.

W Radzyniu Chełmińskim największą z atrakcji stanowią ruiny zamku pochodzącego z przełomu XIII/XIV wieku. Jeżeli będziemy kierować się drogą do Torunia to na pewno go zauważymy. Zamek został wybudowany przez mistrza krzyżackiego Hermana von Balcka. Zabytek nie jest udostępniony do zwiedzania – z całej budowli najlepiej zachowało się jego południowe skrzydło z bramą i dwiema narożnymi wieżami.

Zobacz również: Podpowiadamy jak można ciekawie spędzić weekend w Sulęczynie

REKLAMA

40 km na północny zachód od Radzynia znajduje się bliźniacze miasto Torunia – Chełmno. Wraz z Toruniem otrzymało prawa miejskie na mocy przywileju chełmińskiego. O jego randze w przeszłości świadczył fakt funkcjonowania na tym terenie filii Uniwersytetu Jagiellońskiego w XVIII wieku. W tym mieście warto zwrócić uwagę na średniowieczny układ urbanistyczny, który zachował się do dzisiaj. Przed przystąpieniem do zwiedzania rekomendujemy zostawienie samochodu przy rynku tudzież w obrębie skrzyżowania ulic Hallera i Ducha Świętego.

Ratusz Miejski – uważany za perłę polskiego renesansu – mieści w swoim wnętrzu Muzeum ziemi Chełmińskiej. Ekspozycja dostępna jest dla zwiedzających od wtorku do piątku w godzinach od 10 do 16, w soboty – od 10 do 15 , w niedzielę – od 10 do 13. W Ratuszu na szczególną uwagę zasługuje Sala Sądowa oraz ekspozycje poświęcone dziejom ziemi chełmińskiej oraz sylwetce znanego chirurga L. Rydygiera. Ulicami Szkolną i Klasztorną dochodzimy do klasztoru pocysterskiego, który obecnie stanowi siedzibę Sióstr Miłosierdzia. W zdumienie wprawia jednonawowy kościół Świętych Janów, która składa się na jedną z części klasztoru. Warta uwagi jest zachowana do dziś gotycka polichromia. 

Zobacz również: Jak przygotować sie do wyjazdu samochodem do Rosji? Poradnik

26 kilometrów na północny wschód rozciąga się Chełmża – małe miasteczko położone nad jeziorem Chełmżyńskim. Jest to miejscowość o charakterze rekreacyjnym. Przed zwiedzaniem samochód najlepiej zostawić na parkingu pomiędzy ul. Tumską a ośrodkiem OSiR, w którym latem można wypożyczać sprzęt wodny i korzystać z uroków jeziora. Nie można przegapić zwiedzenia Katedry Trójcy Świętej, której największym eksponatem jest czaprak Kary Mustafy, który został zdobyty przez Jana III Sobieskiego.

Jak dojechać ?

REKLAMA

Z Cieszyna trasą E75 przez Tychy, Dąbrowę Górniczą, Częstochowę, Łódź, Włocławek. Po przejechaniu 446 km znajdziemy się w Toruniu. ZOlsztyna DK 15 dojedziemy do Torunia w niecałe 3 godziny. Odległośćwynosi 173 kilometry. Ze Szczecina trasą nr. 10 odległość do Toruniawynosi 321 kilometrów.

Wycieczkę rozpoczynamy w Toruniu – mieście Mikołaja Kopernika.Podziwiamy Rynek Staromiejski, na którym stoi Ratusz – budowlawzniesiona w XIV wieku i wzorowana na architekturze flandryjskiej.Przed wejściem do ratusza znajduje się pomnik Mikołaja Kopernika. Wartoodwiedzić Muzeum, pochodzące z 1861 roku. W podziemiach znajduje sięwystawa toruńskiego rzemiosła, gdzie będziemy mogli podziwiać stareformy pierników. Przy Rynku Staromiejskim 6 znajduje się Dwór Artusa –historyczny budynek , w którym podpisano z krzyżakami II pokójtoruński. Innym ważnym zabytkiem jest Krzywa Wieża do której możnadojść od ul. Piekary. Jej odchylenie wynosi 1,40 metra. Na wieżyznajduje się pub i sklep z pamiątkami.

Zobacz również: Jak najlepiej przygotować sie do podróży? Poradnik

41 kilometrów na północny wschód od Torunia, drogąnr.52 na Olsztyn, uplasowany jest Golub-Dobrzyń. Miasto powstało zpołączenia dwóch oddzielnych miejscowości – Golubia i Dobrzynia, którenależały niegdyś do dwóch zaborów : pruskiego i rosyjskiego.Najważniejszą atrakcją Golubia jest Zamek, na którym rezydowała kiedyśAnna Wazówna. Jeśli przekroczymy mury zamku w lipcu to będziemyuczestniczyć w turniejach rycerskich, które odbywają się tam każdegoroku z udziałem kwiatu europejskiego rycerstwa. W części zamkowejwydzielono część hotelową, w której można tanio przenocować.

Trasą nr 52 dojedziemy także do Brodnicy, która jest pełna malowniczych zakątków. Samochódnajlepiej postawić na rogu ul. Tylnej i Dużego Rynku lub przy MałymRynku. Najbardziej znanym obiektem Brodnicy jest XIV – wieczny zamek,należący niegdyś do komtura krzyżackiego. Z uplasowanej tam wieżyzamkowej możemy podziwiać okoliczne widoki. Obiekt jest czynny przezcały rok w godzinach od 9 – 15.

Zobacz również: Jak krok po kroku pokonać chorobę lokomocyjną?

Baza noclegowa

Hotel „U Bosmana”, ul. Sądowa 7, Brodnica : pokój 2 os. Kosztuje od80 do 150 złotych. Posiada garaż dla gości, parking strzeżony.Śniadania wliczone są w cenę noclegu. Tel. 564984635

Hotel-Restauracja Kaprys, ul. Kilińskiego 7, Golub-Dobrzyń : Ceny od75 do 150 złotych, parking strzeżony i niestrzeżony, łazienka nakorytarzu. Tel. 566832724

Pokoje gościnne „Dalia Teresa Nowacka”, ul. Lubelska 13. Pokój 1osobowy w cenie 60 złotych, 2 os. – już od 85 zł. TV, WiFi wstandardzie każdego pokoju. Przed obiektem znajduje się niestrzeżonyparking.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Typy ładowarek samochodowych. Moc ważniejsza od liczby punktów! Przynajmniej dla ciężarówek

    Elektryfikacja oznacza konieczność rozbudowy sieci stacji ładowania. Dziś jednak coraz jaśniejsze staje się to, że do tej pory Europa szła w złym kierunku. Bo na mapie nie liczy się wcale ilość punktów, a oferowania przez nie moc.

    Kto musi odśnieżać drogi? Czasami to obowiązek... kierowcy. Inaczej zapłaci odszkodowanie

    Kierowcy też muszą odśnieżać drogi. Co prawda nie publiczne, ale mimo wszystko obowiązek taki mają. I warto o nim pamiętać. Zwłaszcza że w razie jego zaniedbania, mandat dochodzący do 1500 zł to naprawdę najmniejszy z problemów.

    Powołanie samochodu do wojska w 2024 r. Temat powraca. Jest nowe rozporządzenie

    Temat powołania samochodu do wojska powraca. A wszystko za sprawą rozporządzenia ministra o groźnie brzmiącej nazwie. To mówi o rodzajach rzeczy ruchomych podlegających ewidencji dotyczącej świadczeń na rzecz obrony. Co to oznacza dla kierowców?

    Kara za brak przeglądu. Mandaty czy zatrzymanie dowodu rejestracyjnego?

    Samochód oznacza wygodę. To jednak też obowiązek. I kierowca musi pamiętać nie tylko o polisie OC, ale także ważnym przeglądzie technicznym. Jaka jest kara za brak przeglądu w samochodzie?

    REKLAMA

    Jakie diesle wjadą do strefy czystego transportu? Te silniki oznaczają spokój na lata

    Nie wszystkie diesle nie będą mogły wjechać do stref czystego transportu. Są takie, których właściciele nie muszą się obawiać zakazu wjazdu do SCT przez długie lata! Co jednak z cenami diesli?

    Zmiany dla kierowców w 2024 r. Lista jest długa. Szykuje się kolejna rewolucja w przepisach

    Pojawią się strefy czystego transportu, konfiskata samochodu pijanych kierowców oraz obowiązkowa kamera na kierownicy i czarna skrzynka w aucie. A to dopiero początek zmian dla kierowców, które przyniesie 366 dni 2024 r. W tym materiale znajdziesz pełną listę nowości.

    Mandat za brak płynu do spryskiwaczy w 2023 r. Czy płyn jest obowiązkowy?

    Czy mandat za brak płynu do spryskiwaczy jest jedynie mitem kreowanym przez kierowców? I czym sam płyn do spryskiwaczy jest obowiązkowy w aucie? To dwa kluczowe pytania, które zostały postawione przed tym materiałem.

    Jak zrobić odmrażacz do szyb w domu? To proste i tanie

    Odmrażacze do szyb samochodowych biją rekordy popularności wśród kierowców zimą. Temu nie można się dziwić. Jedno psiknięcie wystarczy, aby szron zniknął. Bez skrobania! Czy taki płyn można jednak zrobić w domu? Sposób jest bardzo prosty, ale i tani.

    REKLAMA

    Kondycja branży motoryzacyjnej. Kto będzie budować samochody przyszłości?

    Branżę motoryzacyjną czeka szereg wyzwań. Wraca do normalności po okresie pandemii, a do tego stoi u progu transformacji. I w tym punkcie warto spojrzeć na nią, ale od strony HR-u. Jak wygląda dostępność wykwalifikowanej kadry w tym sektorze?

    Jak odpalić silnik z kabli? Kierowca musi pamiętać o kolejności

    Jak odpalić silnik z kabli? To pytanie, które jest szczególnie aktualne o tej porze roku. A odpowiedź dotyczy kolejności podłączania przewodów do obydwu akumulatorów. Ta jest najważniejsza.

    REKLAMA