REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Samochodem na weekend: Ziemia łęczycka

Kajetan Puszek
podróż
podróż

REKLAMA

REKLAMA

Proponujemy trasę wiodąca po ziemi łęczyckiej, która idealnie nadaje się na weekendową wycieczkę objazdową samochodem. Przejedziemy przez Łąck – z bajecznym hipodromem w głębi lasu, Kutno, w którym mauzoleum poświęcone jest bitwie nad Bzurą oraz Łęczycę, w której stoi Zamek Kazimierza Wielkiego.

Łąck – Łąnięta – Kutno-Oporów-Łęczyca

REKLAMA

W Łącku znajdują się przepiękne lasy i jeziora. Do głównych atrakcji tej miejscowości letniskowej zaliczymy ośrodek jeździecki w Łącku. Przy wyjeździe do Płocka warto zwrócić uwagę na budynki zabytkowych stajni oraz znajdujący się w głębi lasu hipodrom. Organizowane są tam zawody jeździeckie, podczas których odbywają się aukcje ogierów najczystszych krwi. W Połowie drogi pomiędzy Gostyninem a Krośniewicami, we wsi Łanięta, uwagę przykuwa kościół renesansowy , który zadziwia przybyłych rokokowym wnętrzem. Następnie kierujemy się do Kutna – 50 tysiącznego miasteczka, które położone jest niemal w geograficznym środku Polski. Atrakcjami Kutna jest z pewnością mauzoleum poświęcone bitwie nad Bzurą, dwa neogotyckie kościoły uplasowane w centrum i budynek ratusza. 

Zobacz również: Najczęstsze usterki i awarie podczas podróżowania

REKLAMA

Podczas wycieczki objazdowej po Kutnie w sezonie letnim można uczestniczyć w rozgrywkach jedynej ligi baseballowej w Europie – tzw. Małej Ligii. We wrześniu odbywa się tu rokrocznie wielkie święto róż. Kościół św. Wawrzyńca znajduje się przy rynku, aby do niego trafić należy kierować się na dwie bliźniacze wieże, które wyrastają z miejskiego rynku. Muzeum regionalne – ekspozycje historyczno-etnograficzne dot. Kutna, czynne jest od wtorku do niedzieli od 10 – 16.

W zlokalizowanej 14 km na wschód od Kutna małej wsi o nazwie Oporów, obejrzyjmy gotycki zameczek oraz Klasztor Paulinów, którego przeorem był w XVII wieku Augustyn Kordecki, bohater broniący Jasnej Góry podczas Potopu Szwedzkiego. Zamek w Oporowie otoczony jest fosą o kilkunastometrowej szerokości. Można go zwiedzać od wtorku do niedzieli w godzinach od 10 – 16. Pamiętajmy, że samochód należy zostawić na poboczu, ponieważ przy obiekcie nie ma zorganizowanego parkingu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Jakie części i akcesoria warto mieć w trasie?

Dojeżdżając do Łęczycy – prastarego grodu, którego ikoną od wieków jest diabeł Boruta, w pierwszej kolejności odwiedzimy Zamek Kazimierza Wielkiego. Nie ma problemu ze znalezieniem obiektu, ponieważ stoi przy samej trasie przelotowej. Mnogość zabytków zamku najlepiej sprawdzić osobiście od wtorku do niedzieli w godz. od 10 – 16. Na ul. Waryńskiego , jadąc na północ od zamku godny polecenia jest klasztor Bernardynów o barokowej fasadzie. Na ziemi łęczyckiej należy zobaczyć także słynną Kolegiatę w Tumie. Aby się do niej dostać, należy wyjeżdżając z zamku, skierować się w kierunku wschodnim. Jeżeli nie uda nam się trafić na Mszę, będziemy musieli poprosić proboszcza o wpuszczenie do środka.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA