REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Samochodem na weekend: Ziemia łęczycka

Kajetan Puszek
podróż
podróż

REKLAMA

REKLAMA

Proponujemy trasę wiodąca po ziemi łęczyckiej, która idealnie nadaje się na weekendową wycieczkę objazdową samochodem. Przejedziemy przez Łąck – z bajecznym hipodromem w głębi lasu, Kutno, w którym mauzoleum poświęcone jest bitwie nad Bzurą oraz Łęczycę, w której stoi Zamek Kazimierza Wielkiego.

Łąck – Łąnięta – Kutno-Oporów-Łęczyca

REKLAMA

W Łącku znajdują się przepiękne lasy i jeziora. Do głównych atrakcji tej miejscowości letniskowej zaliczymy ośrodek jeździecki w Łącku. Przy wyjeździe do Płocka warto zwrócić uwagę na budynki zabytkowych stajni oraz znajdujący się w głębi lasu hipodrom. Organizowane są tam zawody jeździeckie, podczas których odbywają się aukcje ogierów najczystszych krwi. W Połowie drogi pomiędzy Gostyninem a Krośniewicami, we wsi Łanięta, uwagę przykuwa kościół renesansowy , który zadziwia przybyłych rokokowym wnętrzem. Następnie kierujemy się do Kutna – 50 tysiącznego miasteczka, które położone jest niemal w geograficznym środku Polski. Atrakcjami Kutna jest z pewnością mauzoleum poświęcone bitwie nad Bzurą, dwa neogotyckie kościoły uplasowane w centrum i budynek ratusza. 

Zobacz również: Najczęstsze usterki i awarie podczas podróżowania

REKLAMA

Podczas wycieczki objazdowej po Kutnie w sezonie letnim można uczestniczyć w rozgrywkach jedynej ligi baseballowej w Europie – tzw. Małej Ligii. We wrześniu odbywa się tu rokrocznie wielkie święto róż. Kościół św. Wawrzyńca znajduje się przy rynku, aby do niego trafić należy kierować się na dwie bliźniacze wieże, które wyrastają z miejskiego rynku. Muzeum regionalne – ekspozycje historyczno-etnograficzne dot. Kutna, czynne jest od wtorku do niedzieli od 10 – 16.

W zlokalizowanej 14 km na wschód od Kutna małej wsi o nazwie Oporów, obejrzyjmy gotycki zameczek oraz Klasztor Paulinów, którego przeorem był w XVII wieku Augustyn Kordecki, bohater broniący Jasnej Góry podczas Potopu Szwedzkiego. Zamek w Oporowie otoczony jest fosą o kilkunastometrowej szerokości. Można go zwiedzać od wtorku do niedzieli w godzinach od 10 – 16. Pamiętajmy, że samochód należy zostawić na poboczu, ponieważ przy obiekcie nie ma zorganizowanego parkingu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Jakie części i akcesoria warto mieć w trasie?

Dojeżdżając do Łęczycy – prastarego grodu, którego ikoną od wieków jest diabeł Boruta, w pierwszej kolejności odwiedzimy Zamek Kazimierza Wielkiego. Nie ma problemu ze znalezieniem obiektu, ponieważ stoi przy samej trasie przelotowej. Mnogość zabytków zamku najlepiej sprawdzić osobiście od wtorku do niedzieli w godz. od 10 – 16. Na ul. Waryńskiego , jadąc na północ od zamku godny polecenia jest klasztor Bernardynów o barokowej fasadzie. Na ziemi łęczyckiej należy zobaczyć także słynną Kolegiatę w Tumie. Aby się do niej dostać, należy wyjeżdżając z zamku, skierować się w kierunku wschodnim. Jeżeli nie uda nam się trafić na Mszę, będziemy musieli poprosić proboszcza o wpuszczenie do środka.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przewoźnik nie zmieni tachografu do końca 2024 r. Kara to 10 tys. zł

W Polsce ponad 300 tys. aut będzie musiało otrzymać nowy tachograf. Kiedy jest on konieczny i ile kosztuje jego montaż? To kluczowe pytania. Zwłaszcza że kara za nieprzystosowanie pojazdu do nowych wymogów to nawet 10 tys. zł.

Kolizja z dzikiem. Czy kierowca dostanie odszkodowanie? Jedyną nadzieją AC

Kolizja ze zwierzęciem wcale nie jest rzadkim scenariuszem na polskich drogach. Jak się zachować w takim przypadku i czy kierowca może liczyć na odszkodowanie na naprawę auta? Sprawdźcie.

Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

REKLAMA

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

REKLAMA

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

REKLAMA