Samochodem na weekend: Łeba
REKLAMA
REKLAMA
Informacje praktyczne
REKLAMA
Z Warszawy do Łeby dojedziemy trasą nr10 oraz autostradą A1 przez Płońsk, Sierpc, Pruszcz Gdański, Wejherowo, Lębork. Odległość wynosi 479 kilometrów. Cześć trasy prowadzi płatną autostradą A1.
Z Białegostoku najlepiej dojechać drogą E77 przez Łomżę, Szczytno, Ostródę, Elbląg, Gdańsk i Wejherowo. Podróż zajmie nam ok. 8 godzin.
Zwiedzanie Łeby
REKLAMA
Jeżeli będziemy w Łebie w sezonie, radzimy zaparkować samochód na obrzeżach, ponieważ centrum jest wtedy bardzo zatłoczone. Niektóre atrakcje Łeby znajdują się w dużej odległości od siebie, więc lepiej poruszać się samochodem po tym kurorcie.
Centrum życia kulturalno-rozrywkowego skupione jest wokół ulicy Kościuszki. Zauważymy tam niskie domki z dwuspadowymi dachami, charakterystyczne dla Łeby. Następnie udajemy się nad Kanał Chełstowski, przy którym znajduje się mnóstwo smażalni ryb i innych barów. U ujścia kanału dojdziemy do portu, w którym przycumowane są kutry rybackie oraz z którego odpływają statki na turystyczne rejsy po otwartym morzu.
Zobacz też: Podpowiadamy jak można ciekawie spędzić weekend w Sulęczynie
Latem najbardziej oblegana jest północna plaża, oddzielona pasmem wydm od lasu sosnowego. W sezonie trudno znaleźć tu trochę wolnej przestrzeni. Na jednej z wydm położony jest Hotel Zameczek. Jeżeli będziemy spragnieni udać się na zachodnią plażę lub na drugą stronę rzeki, to można dojechać tam z centrum ulicą Sienkiewicza.
Podróż po regionie
Wypoczynek na piaskach Łeby nie może się obyć bez eksploracji ruchomych wydm. Niecałe cztery kilometry od Łeby znajdują się Rąbki – to właśnie z nich rozpoczynamy naszą wycieczkę. Na miejscu będzie czekać na nas punkt muzealny Słowińskiego Parku Narodowego. Część szlaku można przebyć rowerem lub meleksem. Najwyższym szczytem, z którego rozciąga się widok na park, jest Łącka Góra (43 m.n.p.m). Będziemy zmuszeni wejść na nią na piechotę.
Zobacz też: Wyjazd samochodem do Czech
REKLAMA
Jeżeli udamy się dwa km na wschód od Łeby, znajdziemy się w Nowęcinie. Stoi tam pałac w stylu neogotyckim, który powstał z XVII-wiecznego dworu. Można skorzystać z mieszczącego się w jego wnętrzu hotelu oraz ośrodka jeździeckiego ze stajniami umiejscowionymi w budynku dawnego folwarku.
Jadąc wioskami Sarbsk i Sasino dojeżdżamy do latarni Stilo. Położona jest na wydmie 45 m. n.p.m. Ze szczytu roztacza się niesamowity widok na Łebę, wybrzeże i Słowiński Park Narodowy. Latarnia czynna jest latem od 10 do 13 i od 15 do 18.
REKLAMA
REKLAMA