REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Samochodem na weekend: Kazimierz nad Wisłą

Kajetan Puszek
W weekend warto wybrać się np. do Kazimierza.
W weekend warto wybrać się np. do Kazimierza.

REKLAMA

REKLAMA

Kazimierz Dolny – malownicze miasta położone nad Wisłą, którego nikomu nie trzeba specjalnie przedstawiać. Znany jest z licznych festiwali i artystycznej duszy. Odwiedzimy klimatyczny Rynek ze stylowymi kamieniczkami oraz Kazimierzowski Zamek. W Wojciechowie zapoznamy się z tajnikami kowalstwa, a w Nałęczowie napijemy się źródlanej wody w pijalni, po drodze odpoczywając na ławce obok Bolesława Prusa.

Dojazd

REKLAMA

Z Warszawy trasą E372/DK 17 zajmuje 2 godz. i 30 minut. Odległość wynosi 146 km.

Z Wrocławia trasą 8/E67 i nr 12 przez Wieluń, Piotrków Trybunalski, Radom. Odległość pomiędzy miastami równa jest 395 km.

Kazimierz Dolny - miasto artystów

Przyjeżdżając na miejsce zostawmy samochód na jednym z parkingów przy wjeździe do centrum, które ulokowane są przy ulicy Puławskiej lub Senatorskiej. „Mały Gdańsk”, bo tak nazywane jest to miasteczko, jest idealny do zwiedzania na piechotę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Samochodem na weekend: Gmina Szydłowiec - poradnik

REKLAMA

Najbardziej rozpoznawalną częścią Kazimierza jest rynek. Codziennie spacerują po nim tłumy artystów i turystów, którzy okupują skupione wokół kamienic kawiarenki i bary. Pośrodku znajduje się drewniana studnia z kołem zamachowym i daszkiem. Z Rynku rozciąga się widok na ruiny zamku i basztę Esterki.

Reprezentatywną częścią miasta jest głównie zamek Kazimierza Wielkiego. Z tarasu i okien rozciąga się piękna panorama Kazimierza i Wisły. W podziemiach działa Galeria Zamek, w której dominuje malarstwo współczesne. W sezonie zamek jest czynny od 9 do 19, a po sezonie możemy odwiedzić go w weekendy między 11-14.

Tuż przy zamku znajduje się baszta, która otwarta jest w tych samych godzinach, co i zamek. Wchodzimy do niej drewnianymi stopniami prowadzącymi sześć metrów pod ziemię, a wewnątrz drewniana klatka schodowa prowadzi na górę. Przy dobrej pogodzie zobaczymy z jej wierzchołka panoramę Gór Świętokrzyskich.

Zobacz też: Samochodem na weekend: okolice Torunia

Przy ul. Lubelskiej schodkami dojdziemy do Małego Rynku. Znajdziemy tam charakterystyczne drewniane Jatki, które są pozostałością po dawnej dzielnicy żydowskiej.

Będąc w Kazimierzu Dolnym musimy spróbować kogutów z ciasta w piekarni Cezarego Sarzyńskiego. Bez trudu odnajdziemy to miejsce, które znajduje się vis a vis kładki nad Grodarzem, która odchodzi od obu rynków.

Podróż po regionie

REKLAMA

Wyjeżdżając z Kazimierza i kierując się drogą na Łubki, dotrzemy do wsi Wojciechów. Wieża Ariańska, pochodząca z lat 1520-1540 jest pozostałością po dawnym zamku. Wieś ta nieodłącznie związana jest z kowalstwem, w lipcu odbywają się tu warsztaty dla kowali, a w Wieży Ariańskiej uruchomione zostało muzeum tej sztuki. Muzeum Ludowej Sztuki Kowalskiej możemy odwiedzić od pon. do sob. w godzinach 10-18.

Nałęczów z koleisłynie z Parku Zdrojowego i mieszczącej się tam pijalni wód. Samochód zostawimy przy bramie głównej na rogu ul. 1 Maja i Armatniej Góry. W tym samym budynku jest także palmiarnia.

Zobacz też: Samochodem na weekend: Ziemia łęczycka

Przed wejściem, przy kasie, należy kupić kubeczek za 10 groszy, jeśli nie jest się kuracjuszem. Kojącej wody obfitującej w magnez można napić się od 9.00 do 18.30. Nie tylko dla parku zdrojowego warto przyjechać do tego uzdrowiska.

Dużą wartość mają muzea: B. Prusa w pałacu Małachowskich oraz S. Żeromskiego. W obu ekspozycjach zapoznamy się z pamiątkami dotyczącymi wybitnych polskich pisarzy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało o uruchomieniu nowego fotoradaru na Al. Jerozolimskich. W zeszłym tygodniu uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1.

REKLAMA

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. [Nowelizacja]

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. Resort Infrastruktury zaprezentował główne rozwiązania dotyczące nowelizacji przepisów na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego.

KGP: 94 973 interwencji, 352 wypadków drogowych, 25 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 94 973 interwencji. Byli wzywani do 352 wypadków drogowych.

Samochód elektryczny w firmie jak optymalizować koszty i sposób korzystania z ładowarek firmowych i publicznych

Z punktu widzenia zarządzania flotą, firmowe oraz publiczne stacje ładowania mają inne zadania, które są wobec siebie komplementarne. Ładowarki dostępne przy siedzibach firm służą pracownikom do codziennego użytku.

Polacy kupują coraz więcej samochodów z segmentu premium. Cena 222 tys. zł już nie zniechęca. Jakie marki są na topie

Polacy pokochali wręcz samochodowy segment premium. Wrzesień 2024 r. był najlepszym miesiącem pod względem liczby rejestracji nowych samochodów osobowych w Polsce od 19 lat. Rekordy notują auta segmentu premium, gdzie wzrost rejestracji jest sześć razy większy niż w przypadku aut popularnych.

REKLAMA

QUIZ Co oznaczają te znaki drogowe? Większość znasz na pewno, ale z niektórymi może być problem
Jesteś kierowcą? Sprawdź, czy na pewno znasz polskie znaki drogowe. Nie prowadzisz samochodu? Zobacz, czy dasz radę odpowiedzieć na pytania bezbłędnie.
Rynek nowych aut mocno przyspiesza, zwłaszcza samochodów premium. Rejestracje po październiku 2024 r.

Analiza danych rynku motoryzacyjnego za październik wskazuje na wyraźne ożywienie sektora, co potwierdza kontynuację trendu wzrostowego z ostatnich miesięcy. Pozycję lidera niezmiennie utrzymuje Toyota wśród nowych samochodów osobowych i Renault wśród nowych samochodów dostawczych o dopuszczalnej masie całkowitej – dmc do 3,5 tony. 

 

REKLAMA