REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Samochodem na weekend: Kazimierz nad Wisłą

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Kajetan Puszek
W weekend warto wybrać się np. do Kazimierza.
W weekend warto wybrać się np. do Kazimierza.

REKLAMA

REKLAMA

Kazimierz Dolny – malownicze miasta położone nad Wisłą, którego nikomu nie trzeba specjalnie przedstawiać. Znany jest z licznych festiwali i artystycznej duszy. Odwiedzimy klimatyczny Rynek ze stylowymi kamieniczkami oraz Kazimierzowski Zamek. W Wojciechowie zapoznamy się z tajnikami kowalstwa, a w Nałęczowie napijemy się źródlanej wody w pijalni, po drodze odpoczywając na ławce obok Bolesława Prusa.

Dojazd

REKLAMA

Z Warszawy trasą E372/DK 17 zajmuje 2 godz. i 30 minut. Odległość wynosi 146 km.

Z Wrocławia trasą 8/E67 i nr 12 przez Wieluń, Piotrków Trybunalski, Radom. Odległość pomiędzy miastami równa jest 395 km.

Kazimierz Dolny - miasto artystów

Przyjeżdżając na miejsce zostawmy samochód na jednym z parkingów przy wjeździe do centrum, które ulokowane są przy ulicy Puławskiej lub Senatorskiej. „Mały Gdańsk”, bo tak nazywane jest to miasteczko, jest idealny do zwiedzania na piechotę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Samochodem na weekend: Gmina Szydłowiec - poradnik

REKLAMA

Najbardziej rozpoznawalną częścią Kazimierza jest rynek. Codziennie spacerują po nim tłumy artystów i turystów, którzy okupują skupione wokół kamienic kawiarenki i bary. Pośrodku znajduje się drewniana studnia z kołem zamachowym i daszkiem. Z Rynku rozciąga się widok na ruiny zamku i basztę Esterki.

Reprezentatywną częścią miasta jest głównie zamek Kazimierza Wielkiego. Z tarasu i okien rozciąga się piękna panorama Kazimierza i Wisły. W podziemiach działa Galeria Zamek, w której dominuje malarstwo współczesne. W sezonie zamek jest czynny od 9 do 19, a po sezonie możemy odwiedzić go w weekendy między 11-14.

Tuż przy zamku znajduje się baszta, która otwarta jest w tych samych godzinach, co i zamek. Wchodzimy do niej drewnianymi stopniami prowadzącymi sześć metrów pod ziemię, a wewnątrz drewniana klatka schodowa prowadzi na górę. Przy dobrej pogodzie zobaczymy z jej wierzchołka panoramę Gór Świętokrzyskich.

Zobacz też: Samochodem na weekend: okolice Torunia

Przy ul. Lubelskiej schodkami dojdziemy do Małego Rynku. Znajdziemy tam charakterystyczne drewniane Jatki, które są pozostałością po dawnej dzielnicy żydowskiej.

Będąc w Kazimierzu Dolnym musimy spróbować kogutów z ciasta w piekarni Cezarego Sarzyńskiego. Bez trudu odnajdziemy to miejsce, które znajduje się vis a vis kładki nad Grodarzem, która odchodzi od obu rynków.

Podróż po regionie

REKLAMA

Wyjeżdżając z Kazimierza i kierując się drogą na Łubki, dotrzemy do wsi Wojciechów. Wieża Ariańska, pochodząca z lat 1520-1540 jest pozostałością po dawnym zamku. Wieś ta nieodłącznie związana jest z kowalstwem, w lipcu odbywają się tu warsztaty dla kowali, a w Wieży Ariańskiej uruchomione zostało muzeum tej sztuki. Muzeum Ludowej Sztuki Kowalskiej możemy odwiedzić od pon. do sob. w godzinach 10-18.

Nałęczów z koleisłynie z Parku Zdrojowego i mieszczącej się tam pijalni wód. Samochód zostawimy przy bramie głównej na rogu ul. 1 Maja i Armatniej Góry. W tym samym budynku jest także palmiarnia.

Zobacz też: Samochodem na weekend: Ziemia łęczycka

Przed wejściem, przy kasie, należy kupić kubeczek za 10 groszy, jeśli nie jest się kuracjuszem. Kojącej wody obfitującej w magnez można napić się od 9.00 do 18.30. Nie tylko dla parku zdrojowego warto przyjechać do tego uzdrowiska.

Dużą wartość mają muzea: B. Prusa w pałacu Małachowskich oraz S. Żeromskiego. W obu ekspozycjach zapoznamy się z pamiątkami dotyczącymi wybitnych polskich pisarzy.

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bezpłatna komunikacja zamiast biletów i rowerów miejskich? Czas na odważne decyzje w polskich miastach

Czy naprawdę warto utrzymywać system biletowy, skoro i tak w ponad 68% ( 2025 roku może to być jeszcze więcej) pokrywamy koszty transportu publicznego z budżetów miast? A może pora na poważną debatę o całkowicie bezpłatnej komunikacji miejskiej w Polsce?

KGP: 106 002 interwencji, 389 wypadków drogowych, 27 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 106 002 interwencji. Byli wzywani do 389 wypadków drogowych.

Ekologiczny samochód może być droższy od normalnego, uważają teraz polscy posiadacze aut. O ile więcej za niego są skłonni zapłacić

Podejście Polaków do tego, czy ich nowe auto będzie miało rozwiązania ekologiczne czy też nie, widoczne jest w gotowości do poniesienia wyższych kosztów w imię bardziej przyjaznych środowisku technologii. Już co trzeci uważa, że samochód ekologiczny może być droższy niż standardowy.

Ekologiczne auto? Ponad połowa Polaków nie dopłaciłaby do niego

Czy ekologiczność samochodu to dla Polaków ważny czynnik i element decyzyjny przy zakupie? Ponad jedna trzecia ankietowanych w badaniu przeprowadzonym przez Santander Consumer Multirent byłaby w stanie dopłacić do takiego pojazdu.

REKLAMA

Bezpieczeństwo na opak – dlaczego polskie drogi z pierwszeństwem są sztucznie spowalniane?

Na polskich drogach coraz częściej mamy do czynienia z sytuacją, w której bezpieczeństwo planowane jest wbrew logice inżynierii ruchu drogowego. Droga z pierwszeństwem powinna gwarantować płynność. Czas na rewizję praktyk inżynierii drogowej.

System e-TOLL - co zrobić w przypadku nieuzasadnionego mandatu?

Cyfryzacja w działalności transportowej to duże ułatwienie. Wciąż jednak zdarzają się pomyłki. Zdarzyło Ci się dostać mandat, pomimo uiszczonej opłaty za przejazd autostradą? Sprawdź, co należy zrobić w przypadku niesłusznego mandatu.

KGP: 110 588 interwencji, 460 wypadków drogowych, 24 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 110 588 interwencji. Byli wzywani do 460 wypadków drogowych.

Transport ostatniego etapu – czy elektryczne pojazdy to klucz do efektywności?

Choć to tylko końcowy odcinek drogi, „ostatnia mila” bywa najdroższym elementem całego łańcucha dostaw – potrafi pochłonąć od 40[1] do nawet 53[2] procent jego kosztów. W erze błyskawicznego e-commerce i rosnących oczekiwań klientów dotyczących tempa oraz elastyczności dostaw, wyzwania logistyczne mnożą się. Dodatkowo nowe przepisy o Strefach Czystego Transportu ograniczają możliwość korzystania z pojazdów spalinowych, zmuszając firmy do modernizacji flot i inwestowania w nisko- lub zeroemisyjne rozwiązania. Wszystko to sprawia, że skuteczne zarządzanie dostawami na ostatnim etapie wymaga dziś nie tylko sprawności operacyjnej, ale także innowacyjnego podejścia i zrównoważonych technologii.

REKLAMA

KGP: 110 999 interwencji, 427 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 110 999 interwencji. Byli wzywani do 427 wypadków drogowych.

Samochody elektryczne potrzebują teraz tyle prądu co wszystkie ładowane w Polsce smartfony. Co będzie z zapotrzebowaniem na energię elektryczną gdy będzie ich milion

Obecnie wszystkie jeżdżące po polskich drogach auta elektryczne potrzebują tyle samo prądu co smartfony. Gdyby jednak w Polsce było milion elektryków, co według prognoz może nastąpić za pięć-siedem lat, i wszystkie one ładowały się w tym samym momencie, obciążenie systemu elektroenergetycznego z tego tytułu wyniosłoby 15,2 procent.

REKLAMA