REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Maroko – jak podróżować i co zobaczyć?

Agnieszka Zaręba, Travel Experience
Maroko jest krajem zarówno nam bliskim, jak i dalekim. Jest to okno na Afrykę, gdzie za rozsądną cenę możemy rozkoszować się smakami prawdziwego Czarnego Lądu.
Maroko jest krajem zarówno nam bliskim, jak i dalekim. Jest to okno na Afrykę, gdzie za rozsądną cenę możemy rozkoszować się smakami prawdziwego Czarnego Lądu.

REKLAMA

REKLAMA

Jeżeli marzycie o prawdziwej wyprawie, ale macie okrojony budżet na dalekie podróże, powinniście swoją przygodę z prawdziwą turystyką zacząć od Maroka. Co warto zobaczyć i jak podróżować po Maroko?

Maroko jest krajem zarówno nam bliskim, jak i dalekim. Jest to okno na Afrykę, gdzie za rozsądną cenę możemy rozkoszować się smakami prawdziwego Czarnego Lądu. Dodatkowo, jest to najtańszy afrykański cel podróży typu wyprawowego oraz z posmakiem prawdziwej przygody, odległej od masowych standardów proponowanych każdemu turyście w Egipcie czy w Tunezji.

REKLAMA

Jak dostać się do Maroka?

Do Maroka możemy się dostać szybko i tanio. Na rynku polskim od kwietnia tego roku funkcjonują linie Royal Air Marocco, które oferują połączenie bezpośrednie na trasie Warszawa – Casablanka – Warszawa. Poza tym układ tanich lotów w Europie jest na tyle dobry, że odpowiednie połączenie wybranych tanich linii zagwarantuje nam dotarcie do Maroka za kilkaset złotych. Warto jest sprawdzić rejsy łączące loty np. Wizzairem czy Ryanairem z linią Easy Jet.

Zobacz też: Samochodem po wyspie Guernsey

Możliwości jest wiele – jednak przy lotach łączonych uważajmy na to, aby czas na przesiadkę był odpowiednio długi. W razie opóźnienia czy odwołania jednego z lotów nie jesteśmy w stanie odzyskać pieniędzy za kolejny, niewykorzystany odcinek. Zdarza się, że koniecznością jest zmiana lotniska w jednym z krajów, gdyż kolejna linie obsługuje inny port. Często podróżni robią sobie z tego powodu jeden dzień odpoczynku w miastach europejskich; lub czasami łączą pobyt w Maroko z pobytem w mieście w Europie przeznaczając kilka dni na dodatkowe zwiedzanie. Niektórzy do Maroka dostają się samochodem przez Cieśninę Gibraltarską lub promem z Hiszpanii, jednak droga jest bardzo długa i męcząca a do tego nie zawsze tańsza. Warto więc dokładnie przeanalizować wszelkie możliwości i wybrać formę odpowiadającą indywidualnym potrzebom.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Po Maroku z biurem podróży – zorganizowana wyprawa

REKLAMA

Do tego kraju najlepiej wybrać się na jedną z organizowanych przez biura podróży wypraw. Każda wyprawa trwa zazwyczaj 12-15 dni, jest prowadzona przez licencjonowanego pilota – przewodnika doskonale znającego rejon. Zazwyczaj mocno okrojona jest liczba uczestników w grupie i wynosi od 6 do około 12 osób.
Podstawą jest ciekawy program objazdowy, zagwarantowanie uczestnikom zobaczenia najciekawszych zabytków Maroka. Do tego często uczestnicy na wyprawach w mniejszych grupach mają możliwość odwiedzenia lokalnego mieszkania, hammanu czyli lokalnej łaźni, jedynej w swoim rodzaju i dostępnej tylko w Maroko, przejazdy pomiędzy odcinkami podróży realizowane są jeepem 4x4 w stylu Adventure, kilka nocy grupa spędza na pustyni wraz ze rdzennymi Berberami w oazie. 

Uczestnictwo w zorganizowanej wyprawie da nam pewność, że żadna minuta pobytu nie będzie zmarnowana i nikt nie będzie w stanie nam zmarnować tego czasu. Ponieważ jak w każdym afrykańskim kraju oczy trzeba mieć dookoła głowy, pełno tam naciągaczy, krajem rządzi bakszysz czyli napiwki, bez których niczego się nie załatwi. Lokalni mieszkańcy widząc przyjezdnych Europejczyków odgórnie zwiększają kilkakrotnie ceny, których sami nie potrafimy zweryfikować. Jeżeli jednak ktoś chce się wybrać do Maroka we własnym zakresie, powinien zadbać o towarzystwo w podróży i dobrze zapoznać się z kulturą Maroka przed wyjazdem.

Zobacz też: Santa fe - hipisi i karaibski rum

Wyjazd i zwiedzanie typu 7+7

Można tez wybrać ofertę jednego z biur podróży oferujących wyjazdy typu 7+7 czyli 7 dni zwiedzania po jakich nadchodzi czas tygodnia błogiego lenistwa. Jednak zwiedzanie jest nastawione na czyste oglądanie zabytków, bez większego „wczuwania się” w miejscowy klimat, a wycieczki realizowane są dla większych grup.

Polecamy: Za bramą "piekła" - Sangay 5230 m n.p.m.

Najciekawsze miejsca w Maroku

Chcąc zobaczyć wszystkie najciekawsze miejsca w Maroko potrzebowalibyśmy ok. 3 tygodni. Kraj jest dość rozległy, a odległości spore. Na pewno warto zobaczyć Tangeer na północy, skąd widać wybrzeże Hiszpanii; kolejnym ciekawym miastem jest dawna stolica – Rabat. W Casablance warto odwiedzić słynną restauracje RICKS CAFEE związaną z filmem „Casablanca”, oraz najważniejszy meczet Maroka – Hassana II. Dalej na trasie pojawia się Fez (uważane za najbardziej barwne miasto dzięki targowiskom i rzemieślnikom, którzy sprzedają na nich praktycznie wszystko). Dalej zaczyna się już teren górzysty gór Atlas – wspaniałe, zapierające dech w piersiach widoki, pustynia i inny wymiar czasu. W drodze powrotnej nie może zabraknąć wizyty w Marrakeszu – najbardziej afrykańskim mieście Maroka, które poraża swoją oryginalnością i wszechobecnym odcieniem czerwieni.

Kiedy jechać do Maroka?

REKLAMA

Sezon wyjazdowy trwa tam w zasadzie cały rok. Miesiące wakacyjne jak najbardziej nadają się na wypoczynek, jednak wyprawy można organizować również jesienną i zimową porą, jak powietrze nie jest tak bardzo gorące a klimat bardziej świeży i przyjemniejszy.

Jedynie zimą nie każda trasa w Górach Atlas jest dostępna trekkingowi, a temperatury na pustyni oraz w górach są na tyle niskie, że warto zabrać ze sobą na takie dni ciepłą odzież.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

REKLAMA

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

REKLAMA

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

REKLAMA