REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak oszczędzać żołądek w trakcie podróży?

Rafał Skwara

REKLAMA

REKLAMA

Podróż, zwłaszcza daleka, to duże wyzwanie dla naszego organizmu. Inny klimat, inna woda, inne jedzenie. Zbyt wiele nowości może jednak odbić się na naszym żołądku. Jak uniknąć kłopotów żołądkowych, zatruć czy niestrawności w trakcie podróży?

Wszyscy mamy swoje przyzwyczajenia związane z odżywianiem. Mieszkając przez lata w tym samym miejscu jadamy swoje ulubione potrawy, a ponadto przyzwyczajamy żołądek do konkretnych produktów, a nawet wody. W trakcie podróży zmieniamy wszystko, a to nie wychodzi na zdrowie naszym brzuchom. Jak uniknąć żołądkowych rewolucji na urlopie?

REKLAMA

W lokalach i na targu

Najprostsza porada w tym przypadku, to zachowanie ostrożności i podejrzliwe spoglądanie na każdą podawaną nam potrawę. To porada dość ogólna, ale warto o tym pamiętać. Wiemy bowiem wszyscy, że najlepsze lokalne produkty są w małych knajpkach i na targowiskach. Ale właśnie tam musimy patrzeć sprzedawcom na ręce oraz przyglądać się straganom. Małe kramy mogą być oczywiście czyste, ale w niektórych krajach lepiej ograniczyć się do restauracji hotelowej.

Zobacz też: Jak przygotować samochód do dłuższej trasy – co sprawdzić: olej, ciśnienie w oponach, wycieraczki, światła

REKLAMA

Jeśli chcemy mieć pewność, że to co podają nam w lokalu, jest świeże, wybierajmy restauracje, które odwiedza dużo ludzi. Duży ruch nie tylko świadczy o popularności danego miejsca, ale jest również gwarancją, że właściciele muszą często zamawiać świeże produkty. Warto też jeść obiad wtedy, kiedy wszyscy, bowiem jedząc go później narażamy się na otrzymanie resztek ugotowanych dużo wcześniej.

Jeżeli zaś preferujemy kupowanie lokalnych przysmaków na targach, badajmy nie tylko świeżość samych produktów, ale również czystość stoisk, a nawet – schludność ubrań, które mają na sobie handlarze. Kiedy ich strój wygląda świeżo i czysto, możemy im zaufać, ale gdy tak nie jest, możemy mieć wątpliwości co do ich higieny, a więc również do sprzedawanych przez nich produktów należałoby podchodzić ostrożnie. Targowiska w krajach o ciepłym i gorącym klimacie odwiedzajmy wcześnie rano.

Nie tylko nieświeże produkty mogą powodować zatrucia czy niestrawności. Dany region geograficzny ma też właściwą sobie florę bakteryjną. Spożywając jedzenie, przyswajamy też lokalną florę bakteryjną, zupełnie dla nas niegroźną, do momentu, aż pojedziemy na dalekie wakacje np. do Egiptu. Flora bakteryjna jest tam już nieco inna i może wywołać problemy żołądkowe, co często zdarza się turystom udającym się do krajów arabskich. Aby uniknąć problemów warto jest do każdego posiłku spożyć nieco alkoholu.

Zobacz również: Bezpieczny bagaż na lotnisku.

Przydatne wskazówki.

W podróży pamiętajmy, że są produkty bardziej i mniej „bezpieczne”. Warzywa są bezpieczniejsze od mięs, mięsa są względnie bezpieczne wcześnie rano, zaś każda potrawa jest bezpieczniejsza, gdy zjadamy ją od razu po przygotowaniu.

W razie większych wątpliwości możemy kupować znane nam produkty w sklepach. Mowa tu zwłaszcza o wodzie, która może nam poważnie zaszkodzić, jeśli pochodzi z kranu. Należy uważać na "podróbki" - czasem zdarza się, że sprzedawca napełnia zużytą butelkę wodą z kranu. Korek zawsze musi być nienaruszony, a butelka nie powinna być pogięta.

Innym sposobem na uniknięcie problemów żołądkowych jest jedzenie potraw pikantnych lub zawierających cebulę, która może przeciwdziałać niektórym toksynom.

Zobacz również: Czy kierowca powinien jeść w czasie jazdy?

Uważne wybieranie potraw i miejsc, w których będziemy się w nie zaopatrywać, może pomóc nam w spędzeniu urlopu wolnego od problemów trawienno-żołądkowych. Im bardziej egzotyczny jest kraj, w którym przebywamy, tym większą należy zachować ostrożność. Nie jest wszak niczym przyjemnym wymarzone wakacje spędzić w toalecie...

Bakteriobójczym działaniem odznacza się alkohol. Pamiętajmy jednak, że nie należy z nim przesadzać, a jego dobroczynnego wpływu na nasz organizm – przeceniać.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Przełomowy projekt Polaka ma szansę pojawić się na ścieżkach rowerowych na całym świecie!

    Uczestnicy ruchu drogowego cieszą się z innowacji, która ma potencjał zmienić ich codzienne podróże i uczynić je bardziej bezpiecznymi. Odpowiedzią na ich rosnące potrzeby jest BikeWatch. Urządzenie to jest skierowane głównie do włodarzy gmin, którzy przekształcają przestrzeń publiczną w celu zwiększenia bezpieczeństwa i komfortu korzystających z niej mieszkańców. Oficjalna premiera BikeWatch odbyła się 21 września 2023 r. 

    Ile kosztuje kurs redukujący 6 punktów karnych?

    Kurs redukujący 6 punktów karnych powrócił. Kierowcy rzucili się do ośrodków ruchu drogowego w całym kraju, ale zszokowała ich jedna rzecz. Cena szkolenia wzrosła 3-krotnie. WORD-y chyba postanowiły odbić sobie chude lata.

    Konfiskata samochodu za przekraczanie prędkości - czy to możliwe?

    Zbliża się termin wejścia w życie przepisów umożliwiających konfiskatę pojazdów za prowadzenie w stanie nietrzeźwości. Podczas gdy władze mają czas na przyjrzenie się ewentualnym konsekwencjom tej nowelizacji, ustawa przegłosowana przez Sejm wciąż wzbudza wiele emocji. Niektórzy właściciele pojazdów obawiają się, że z czasem ten rodzaj kary będzie miał znacznie szersze zastosowanie. Czy w przyszłości może dojść do wprowadzenia w Polsce konfiskaty aut za przekroczenie prędkości, skoro takie przepisy obowiązują od lat w innych krajach Europy?

    Za co zabierają prawo jazdy na 3 miesiące?

    W Polsce są przepisy pozwalające na odbieranie kierowcom prawa jazdy na 3 miesiące. Te działają jednak w ściśle określonych przypadkach. Scenariusze są tak naprawdę trzy. Dziś każdy z nich dokładnie omówię w tym poradniku.

    REKLAMA

    Naklejka w strefie czystego transportu. Zniknie, zanim się pojawi?

    Naklejka w strefie czystego transportu miała się stać must have. Teraz rządzący wycofują się z tego pomysłu. I choć idą w dobrym kierunku, ten nadal jest problematyczny, ale dla gmin. Bo choć pojawiła się furtka kasująca nalepkę w SCT, ta okazuje się kosztowna.

    Unijne rozporządzenie AFIR. Wyższe wymogi dla infrastruktury ładowania elektryków!

    Rozporządzenie AFIR, przyjęte w lipcu tego roku przez Radę Unii Europejskiej, nakazuje rozbudowanie infrastruktury ładowania samochodów elektrycznych. Czy Polska jest na to gotowa?

    Akcja „Prędkość” w środę 20 września. Drogówka zapowiada wzmożone kontrole

    Policjanci ruchu drogowego będą w środę 20 września prowadzić działania kontrolno-prewencyjne „Prędkość” – poinformował podkom. Marcin Sulik z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji. Dodał, że działania będą prowadzone w ramach corocznej europejskiej kampanii „Roadpol Safety Day 2023”.

    Odbieranie prawa jazdy seniorom. Przepisy pozwalają na to od lat!

    Wiek i ewentualne choroby robią swoje. Senior może nie nadawać się do prowadzenia pojazdu i to pomimo wielu lat spędzonych za kółkiem. Czy jest zatem możliwość, aby stracił prawo jazdy? Trochę nie, a trochę tak. Są przepisy, które stanowią furtkę. I obowiązują od lat.

    REKLAMA

    Zakaz wjazdu do Polski i UE dla samochodów zarejestrowanych w Rosji

    Samochody zarejestrowane w Rosji dostały właśnie zakaz wjazdu na teren UE. 17 września 2023 r. stosowne przepisy zaczęły obowiązywać w Polsce. Co oznaczają? Czy przewidują jakieś wyjątki? O tym w naszym poradniku.

    Darmowe OC dla kupujących auta (nowe i używane) przed wyborami. Warto złapać okazję, bo niedługo będzie drożej!

    Duża obniżka stóp procentowych dokonana na początku września przez Radę Polityki Pieniężnej, wskutrek czego stopa WIBOR „zjechała” poniżej 6%, spowodowało zauważalny spadek raty za samochód nowy i używany – wynika z symulacji Carsmile i Otomoto Klik. Obniżka raty jest już na tyle znacząca, że pozwala pokryć koszt ubezpieczenia OC. Korzyść ta może jednak okazać się krótkotrwała, bo za chwilę auta znów zaczną drożeć – ostrzegają eksperci. 

    REKLAMA