REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak oszczędzać żołądek w trakcie podróży?

Rafał Skwara
Podróż, zwłaszcza daleka, to duże wyzwanie dla naszego organizmu. Zbyt wiele nowości może jednak odbić się na naszym żołądku.
Podróż, zwłaszcza daleka, to duże wyzwanie dla naszego organizmu. Zbyt wiele nowości może jednak odbić się na naszym żołądku.

REKLAMA

REKLAMA

Podróż, zwłaszcza daleka, to duże wyzwanie dla naszego organizmu. Inny klimat, inna woda, inne jedzenie. Zbyt wiele nowości może jednak odbić się na naszym żołądku. Jak uniknąć kłopotów żołądkowych, zatruć czy niestrawności w trakcie podróży?

Wszyscy mamy swoje przyzwyczajenia związane z odżywianiem. Mieszkając przez lata w tym samym miejscu jadamy swoje ulubione potrawy, a ponadto przyzwyczajamy żołądek do konkretnych produktów, a nawet wody. W trakcie podróży zmieniamy wszystko, a to nie wychodzi na zdrowie naszym brzuchom. Jak uniknąć żołądkowych rewolucji na urlopie?

REKLAMA

W lokalach i na targu

Najprostsza porada w tym przypadku, to zachowanie ostrożności i podejrzliwe spoglądanie na każdą podawaną nam potrawę. To porada dość ogólna, ale warto o tym pamiętać. Wiemy bowiem wszyscy, że najlepsze lokalne produkty są w małych knajpkach i na targowiskach. Ale właśnie tam musimy patrzeć sprzedawcom na ręce oraz przyglądać się straganom. Małe kramy mogą być oczywiście czyste, ale w niektórych krajach lepiej ograniczyć się do restauracji hotelowej.

Zobacz też: Jak przygotować samochód do dłuższej trasy – co sprawdzić: olej, ciśnienie w oponach, wycieraczki, światła

REKLAMA

Jeśli chcemy mieć pewność, że to co podają nam w lokalu, jest świeże, wybierajmy restauracje, które odwiedza dużo ludzi. Duży ruch nie tylko świadczy o popularności danego miejsca, ale jest również gwarancją, że właściciele muszą często zamawiać świeże produkty. Warto też jeść obiad wtedy, kiedy wszyscy, bowiem jedząc go później narażamy się na otrzymanie resztek ugotowanych dużo wcześniej.

Jeżeli zaś preferujemy kupowanie lokalnych przysmaków na targach, badajmy nie tylko świeżość samych produktów, ale również czystość stoisk, a nawet – schludność ubrań, które mają na sobie handlarze. Kiedy ich strój wygląda świeżo i czysto, możemy im zaufać, ale gdy tak nie jest, możemy mieć wątpliwości co do ich higieny, a więc również do sprzedawanych przez nich produktów należałoby podchodzić ostrożnie. Targowiska w krajach o ciepłym i gorącym klimacie odwiedzajmy wcześnie rano.

Nie tylko nieświeże produkty mogą powodować zatrucia czy niestrawności. Dany region geograficzny ma też właściwą sobie florę bakteryjną. Spożywając jedzenie, przyswajamy też lokalną florę bakteryjną, zupełnie dla nas niegroźną, do momentu, aż pojedziemy na dalekie wakacje np. do Egiptu. Flora bakteryjna jest tam już nieco inna i może wywołać problemy żołądkowe, co często zdarza się turystom udającym się do krajów arabskich. Aby uniknąć problemów warto jest do każdego posiłku spożyć nieco alkoholu.

Zobacz również: Bezpieczny bagaż na lotnisku.

Przydatne wskazówki.

W podróży pamiętajmy, że są produkty bardziej i mniej „bezpieczne”. Warzywa są bezpieczniejsze od mięs, mięsa są względnie bezpieczne wcześnie rano, zaś każda potrawa jest bezpieczniejsza, gdy zjadamy ją od razu po przygotowaniu.

W razie większych wątpliwości możemy kupować znane nam produkty w sklepach. Mowa tu zwłaszcza o wodzie, która może nam poważnie zaszkodzić, jeśli pochodzi z kranu. Należy uważać na "podróbki" - czasem zdarza się, że sprzedawca napełnia zużytą butelkę wodą z kranu. Korek zawsze musi być nienaruszony, a butelka nie powinna być pogięta.

Innym sposobem na uniknięcie problemów żołądkowych jest jedzenie potraw pikantnych lub zawierających cebulę, która może przeciwdziałać niektórym toksynom.

Zobacz również: Czy kierowca powinien jeść w czasie jazdy?

Uważne wybieranie potraw i miejsc, w których będziemy się w nie zaopatrywać, może pomóc nam w spędzeniu urlopu wolnego od problemów trawienno-żołądkowych. Im bardziej egzotyczny jest kraj, w którym przebywamy, tym większą należy zachować ostrożność. Nie jest wszak niczym przyjemnym wymarzone wakacje spędzić w toalecie...

Bakteriobójczym działaniem odznacza się alkohol. Pamiętajmy jednak, że nie należy z nim przesadzać, a jego dobroczynnego wpływu na nasz organizm – przeceniać.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Kondycja branży motoryzacyjnej. Kto będzie budować samochody przyszłości?

    Branżę motoryzacyjną czeka szereg wyzwań. Wraca do normalności po okresie pandemii, a do tego stoi u progu transformacji. I w tym punkcie warto spojrzeć na nią, ale od strony HR-u. Jak wygląda dostępność wykwalifikowanej kadry w tym sektorze?

    Jak odpalić silnik z kabli? Kierowca musi pamiętać o kolejności

    Jak odpalić silnik z kabli? To pytanie, które jest szczególnie aktualne o tej porze roku. A odpowiedź dotyczy kolejności podłączania przewodów do obydwu akumulatorów. Ta jest najważniejsza.

    MAN TGE po liftingu. Model 2024 otrzyma jakby luksusowe wnętrze

    MAN TGE przechodzi właśnie drobny lifting. I ten w stu procentach skupi się na kabinie pasażerskiej. Unowocześni multimedia, ale i systemy bezpieczeństwa. Stąd nazwa Next Level. Co konkretnie się zmieni po modernizacji?

    Paliwo E10. Wyszukiwarka z szeregiem błędów. Pozwala nawet na tankowanie benzyną... diesla

    W sieci pojawiła się rządowa wyszukiwarka, w której można sprawdzić, czy twój pojazd jest kompatybilny z paliwem E10. A lista jest naprawdę ciekawa! Czasami silnik 1,6 FSI znosi nowy typ benzyny, a czasami nie. Program zaleca nawet stosowanie benzyny E10 w... dieslu. A to nie koniec błędów.

    REKLAMA

    Miesiącami szukano sprawcy dziurawienia opon. Odkrycie, kto za tym stoi było zaskakujące

    We włoskim miasteczku od kilku miesięcy szukano sprawcy dziurawienia opon w samochodach. Odkrycia dokonano dzięki nagraniom z kamer monitoringu. Okazało się, że był to pies. Jak to się stało, że zniszczył tyle samochodów?

    Nowy Opel Corsa Hybrid. MHEV pojedzie nawet kilometr na samym prądzie

    Opel Corsa po liftingu po raz pierwszy w historii modelu otrzymał lekką hybrydę. MHEV w niemieckim hatchbacku może mieć 100 lub 136 koni mocy. A to nie koniec dobrych informacji na temat tego auta.

    Opony całoroczne a zimowe. Które są lepsze?

    Opony na zimę to opony zimowe? Dziś to już nie jest takie oczywiste. Zwłaszcza że na rynku pojawił się szereg opon całorocznych. Czy wielosezonówka może stanowić realną alternatywę?

    Mandat za jazdę nieodśnieżonym samochodem w 2023 r. Kara może być liczona w tysiącach

    Jazda nieodśnieżonym samochodem stanowi wykroczenie. A w 2023 r. na kierowców czeka wyjątkowo surowa kara. Bo gdy policjanci zaczną podliczać kolejne składowe wykroczenia, uzbiera się kilka tysięcy złotych. Ładna sumka!

    REKLAMA

    Płatność za paliwo samochodem, czyli aplikacja Skody Pay to Fuel

    Płatność za paliwo samochodem to nowy pomysł Skody. Kierowca po zatankowaniu pojazdu może uruchomić aplikację Pay to Fuel, wsiąść do auta i po prostu odjechać. Płatność dokona się automatycznie i w pełni zdalnie. Jak działa ten system? I jakie są jego wymagania?

    Ukrainiec ukarany za brak prawa jazdy. Choć prawo jazdy miał...

    Ukrainiec został ukarany przez polski sąd za brak prawa jazdy. Dokument wydany w Ukrainie posiadał, ale ten stracił ważność. To jednak mogło nie mieć znaczenia w świetle ustawy przedłużającej jego ważność w Polsce. Tego sąd jednak nie sprawdził. RPO wystąpił z kasacją.

    REKLAMA