Muzeum Parowozowni w Wolsztynie
REKLAMA
REKLAMA
Historia Parowozowni
REKLAMA
Potrzeba jest matką wynalazków. Tę bardzo mądrą sentencję można odnieść do ekspozycji muzealnej, która powstała w 1990 roku na terenie obecnego województwa wielkopolskiego. Powodem wskrzeszenia ekspozycji było zamknięcie dla obsługi ruchu pasażerskiego linii kolejowych w kierunku Sulechowa i Nowej Soli. Zlikwidowane w tamtym okresie pomieszczenia stacyjne były przewożone drezynami do Wolsztyna.
Obecnie ekspozycja jest usystematyzowana według historii kolei Wielkopolski. W muzeum zobaczymy eksponaty służby ruchowo-handlowej i służby trakcji, czyli np. wyposażenie parowozowni, elementy wyposażenia parowozów, dokumenty, stemple biur parowozowni etc. Do ekspozycji zaliczają się również urządzenia łączności (łącznice, telefony).
Zainteresowani historią polskiej kolei hobbyści powinni zadowolić się wyposażeniem przejazdów kolejowych: nastawniami, układami szyn, lamp, wskaźników itp.
Zobacz też: Samochodem na weekend: Gmina Gdów - poradnik
Do najbardziej interesujących eksponatów muzeum zaliczamy:
- halę postojową, która została zatwierdzona w roku 1909 przez Królewską Pruską Dyrekcję Kolei Państwowe
- Oryginalną pocztówkę francuską z roku 1937 wydaną z okazji wystawy światowej. Pocztówka przedstawia nagrodzony Grand Prix polski parowóz Pm36-1
- Szybkościomierze stosowane na parowozach
- Zbiór torowych latarni sygnałowych
- Zbiór stempli z zamkniętych stacji kolejowych na liniach wokół Wolsztyn
- Zbiór pruskich dokumentów kolejowych jak telegramy służbowe, dokumentacje biur wagonowych, wykazy wagonów datowane od roku 1887.
- Dioramę kolejową; zbiory modeli kolejowych
Zobacz też: Samochodem na weekend: okolice Doliny Kluczwody - poradnik
Wartą odwiedzenia częścią wystawy jest diorama przedstawiająca fragment stacji Wolsztyn o długości ok. 2,70 m. Makieta obejmuje parowozownię i przyległy układ torów. Wykonana jest w skali HO (1:87). Oznacza to, że każdy element w naturze pomniejszono 87 razy na makiecie.
Ceny
Jeżeli będziemy mieli ochotę tylko na zwiedzenie skansenu, będzie nas to kosztować zaledwie 2 złote. Chcąc sfilmować zawartość muzeum, będziemy musieli zapłacić za taką przyjemność już 10 złotych. Cena obejmuje 24-godzinne pozwolenie. Istnieje możliwość wynajęcia przewodnika dla zorganizowanej grupy, co kosztuje ok. 20 złotych.
REKLAMA
REKLAMA