REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Szlak Zamków Gotyckich: Gniew - Malbork – Sztum

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Kajetan Puszek
Wybierzemy się w historyczną podróż śladami krzyżackich fortyfikacji.
Wybierzemy się w historyczną podróż śladami krzyżackich fortyfikacji.

REKLAMA

REKLAMA

Podróż szlakiem samochodowym trasą Gniew – Malbork – Sztum to sposób na historyczną podróż śladami krzyżackich fortyfikacji. Cała trasa liczy niespełna 100 kilometrów i rozpoczyna się wśród malowniczego krajobrazu powiatu tczewskiego.

Jak dojechać?

REKLAMA

Z Warszawy jedziemy przez Nowy Dwór Mazowiecki, Płońsk, Sierpc (DK10), Rypin, Brodnicę, Jabłonowo Pomorskie, Grudziądz (E75). Przejechanie trasy z Warszawy do Gniewa zajmuje około pięciu godzin.

Z Białegostoku trasą E 77 przez Łomżę, Ostrołękę, Myszyniec, Szczytno, Olsztynek, Ostródę, Elbląg i Malbork. Czas przejazdu wynosi ok. 6,5 godziny.

Przebieg trasy

REKLAMA

Wycieczkę rozpoczynamy od Gniewa, które jest siedzibą najpotężniejszej twierdzy Zakonu Krzyżackiego na lewym brzegu Wisły. Zamek po sławnym pożarze z 1921 roku jest systematycznie odrestaurowywany. W kompleksie znajdują się warsztaty rzemieślnicze, strzelnica, katownia i karczma. Warto zatrzymać się w znajdującym się tam oddziale Muzeum Archeologicznego w Gdańsku. Obiekt otwarty jest dla turystów od wtorku do niedzieli, w godzinach 9-18.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Następnie, kierując się drogą E75 na północny zachód, zjedźmy na trasę nr 22, aby po 40 minutach znaleźć się w Malborku. Budowę zamku malborskiego rozpoczęto w latach 80. XIII wieku. Początkowo zamek nie wyróżniał się niczym szczególnym. Przełom nastąpił w 1309 roku, kiedy to Malbork stał się siedzibą mistrza Zakonu Krzyżackiego, który uprzednio rezydował w Ziemi Świętej. Najokazalszą częścią pałacu jest refektarz, czyli jadalnia, w której przed wiekami organizowano uczty oraz biesiady. Pod refektarzem można zobaczyć zrekonstruowany piec średniowiecznego systemu grzewczego.

Zobacz też: Samochodem na weekend: Kazimierz nad Wisłą

W sezonie zimowym bilet wstępu na zamek malborski kosztuje 35 złotych, przy czym bilet ulgowy jest tańszy o 12 złotych. W ceny biletów wliczona jest usługa przewodnika. Jeśli jednak obecność tradycyjnego przewodnika nie budzi naszego zachwytu, skorzystajmy z typu audio. Cena wzrośnie wtedy o 2 złote.

Opuszczając siedzibę Mistrza Krzyżackiego kierujemy się trasą nr 55 do miejscowości Sztum. Na miejscu naszym oczom ukaże się XIV-wieczny Zamek Pokrzyżacki, który usytuowany jest na Wzgórzu Zamkowym. Przed wiekami pełnił funkcję letniej rezydencji mistrza Zakonu Krzyżackiego. Obecnie organizowane są tam turnieje rycerskie, pokazy walk, plenery oraz wystawy.

Atrakcje trzech zamków

Trasę od Gniewa, przez Malbork, aż do miejscowości Sztum, możemy przejechać w niecałe dwie godziny. Podziwiając wnętrza znajdujących się tam zamków, czas odbycia tej trasy może się przedłużyć o kilka godzin. Wystawy muzealne znajdujące się na mapie proponowanej trasy zaliczają się do największych i najbardziej okazałych w kraju.

Zobacz też: Samochodem na weekend: region Bystrzycy Kłodzkiej

REKLAMA

26 czerwca w miejscowości Sztum odbywa się coroczna noc świętojańska. Ważnymi wydarzeniami z życia miasta są też: Dni Ziemi Sztumskiej oraz Ogólnopolski Przegląd Sztuki Więziennej. W Gniewie w okresie od 31 lipca do 1 sierpnia odbywa się Międzynarodowy Konny Turniej Rycerski Króla Jana III Sobieskiego.

Widzowie spektaklu są świadkami walk rycerskich toczonych pomiędzy zawodnikami-rycerzami Europejskiej Ligii Joustingowej. W drugiej połowie lipca (17-20) w Malborku odbywa się impreza nawiązująca do oblężenia fortecy przez wojska polsko-litewskie. Turyści mogą poczuć wtedy XV-wieczną atmosferę i przechadzać się pośród rzemieślników, dworzan oraz rycerzy. Kulminacją festynu jest inscenizacja oblężenia odgrywana pod murami twierdzy.

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jazda na rowerze staje się ulubionym sportem Polaków

Jazda na rowerze z każdym rokiem zyskuje na popularności. Kolarstwo uchodzi za ulubioną aktywność fizyczną Polaków. Rodacy nie zadowalają się już zwykłym "góralem". Ci, którzy planują w najbliższym czasie zaopatrzyć się w dwa kołka kupują kolejny rower albo wymieniają na lepszy.

Koniec bezkarności rowerzystów i użytkowników hulajnóg! Czas na tablice rejestracyjne i wyższe mandaty

Ze statystyk policyjnych wynika, że rowerzyści są drugą, po kierowcach, grupą sprawców wypadków drogowych. Tymczasem, aby poruszać się po drodze rowerem nie trzeba mieć żadnych uprawnień (po osiągnięciu pełnoletności). Jak można poprawić bezpieczeństwo na drogach?

KGP: 109 332 interwencji, 291 wypadków drogowych, 12 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Oto najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend opublikowane przez Komendę Główną Policji. Policjanci podsumowali także zdarzenia z minionego tygodnia.

19-letni motocyklista bez uprawnień potrącił policjanta i zbiegł

19-nastolatek z Międzyrzecza (Lubuskie) stanie przed sądem za zarzut spowodowania wypadku, niezatrzymanie się do kontroli i ucieczkę z miejsca wypadku.

REKLAMA

Nowe przepisy fotoradarowe: Właściciel pojazdu jako kozioł ofiarny?

Ustawodawca szykuje kolejną rewolucję w przepisach drogowych. Tym razem uderzy ona nie tylko w kierowców łamiących przepisy, ale także w właścicieli pojazdów, którzy nie wskażą osoby prowadzącej pojazd w chwili popełnienia wykroczenia. Jeśli fotoradar uchwyci pojazd przekraczający prędkość, a właściciel odmówi podania danych kierowcy, nie tylko zapłaci karę, ale również straci dowód rejestracyjny swojego samochodu.

Pijany senior uciekał przed policją po polach uprawnych. Auto dachowało

72-latek jechał bez zapiętych pasów, więc policja chciała zatrzymać go do kontroli. Rzucił się w pościg, który zakończył się dachowaniem. Okazało się, że jest pijany.

Otrzymałeś wiadomość ws. zaległych płatności w e-TOLL? KAS ostrzega przed oszustami

Krajowa Administracja Skarbowa w przesłanym we wtorek, 25 marca 2025 r. komunikacie prasowym ostrzega przed oszustami wysyłającymi fałszywe wiadomości w sprawie zaległych płatności w e-TOLL. Publikujemy przykładową fałszywą wiadomość.

Już nie tylko diesel czy benzyna. I nawet nie zawsze samochód. Jak Polacy wybierają środek transportu?

W dzisiejszych czasach wybór środka transportu to nie tylko decyzja między samochodem z silnikiem benzynowym a dieslem. Możliwości jest więcej, a kierowcy mają różne oczekiwania. Jak Polacy wybierają codzienny środek lokomocji?

REKLAMA

KGP: 93 352 interwencji, 312 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 93 352 interwencji. Byli wzywani do 312 wypadków drogowych.

Mandat za przeładowaną ciężarówkę, a zaniżona waga w CMR. Kto za to ponosi odpowiedzialność?

Przeładowanie pojazdu w transporcie drogowym to częsty problem, który może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych, w tym mandatów nałożonych na przewoźnika. W sytuacjach, gdy błędne dane o wadze towaru zostały przekazane przez spedytora lub nadawcę towaru, pojawia się pytanie o podział odpowiedzialności między przewoźnika a spedytora czy nadawcę. Najczęściej problem dotyczy mandatów zagranicznych, dlatego kluczowe znaczenie w tej kwestii mają przepisy Konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR).

REKLAMA