REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Szlak Zamków Gotyckich: Gniew - Malbork – Sztum

Kajetan Puszek
Wybierzemy się w historyczną podróż śladami krzyżackich fortyfikacji.
Wybierzemy się w historyczną podróż śladami krzyżackich fortyfikacji.

REKLAMA

REKLAMA

Podróż szlakiem samochodowym trasą Gniew – Malbork – Sztum to sposób na historyczną podróż śladami krzyżackich fortyfikacji. Cała trasa liczy niespełna 100 kilometrów i rozpoczyna się wśród malowniczego krajobrazu powiatu tczewskiego.

Jak dojechać?

REKLAMA

Z Warszawy jedziemy przez Nowy Dwór Mazowiecki, Płońsk, Sierpc (DK10), Rypin, Brodnicę, Jabłonowo Pomorskie, Grudziądz (E75). Przejechanie trasy z Warszawy do Gniewa zajmuje około pięciu godzin.

Z Białegostoku trasą E 77 przez Łomżę, Ostrołękę, Myszyniec, Szczytno, Olsztynek, Ostródę, Elbląg i Malbork. Czas przejazdu wynosi ok. 6,5 godziny.

Przebieg trasy

REKLAMA

Wycieczkę rozpoczynamy od Gniewa, które jest siedzibą najpotężniejszej twierdzy Zakonu Krzyżackiego na lewym brzegu Wisły. Zamek po sławnym pożarze z 1921 roku jest systematycznie odrestaurowywany. W kompleksie znajdują się warsztaty rzemieślnicze, strzelnica, katownia i karczma. Warto zatrzymać się w znajdującym się tam oddziale Muzeum Archeologicznego w Gdańsku. Obiekt otwarty jest dla turystów od wtorku do niedzieli, w godzinach 9-18.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Następnie, kierując się drogą E75 na północny zachód, zjedźmy na trasę nr 22, aby po 40 minutach znaleźć się w Malborku. Budowę zamku malborskiego rozpoczęto w latach 80. XIII wieku. Początkowo zamek nie wyróżniał się niczym szczególnym. Przełom nastąpił w 1309 roku, kiedy to Malbork stał się siedzibą mistrza Zakonu Krzyżackiego, który uprzednio rezydował w Ziemi Świętej. Najokazalszą częścią pałacu jest refektarz, czyli jadalnia, w której przed wiekami organizowano uczty oraz biesiady. Pod refektarzem można zobaczyć zrekonstruowany piec średniowiecznego systemu grzewczego.

Zobacz też: Samochodem na weekend: Kazimierz nad Wisłą

W sezonie zimowym bilet wstępu na zamek malborski kosztuje 35 złotych, przy czym bilet ulgowy jest tańszy o 12 złotych. W ceny biletów wliczona jest usługa przewodnika. Jeśli jednak obecność tradycyjnego przewodnika nie budzi naszego zachwytu, skorzystajmy z typu audio. Cena wzrośnie wtedy o 2 złote.

Opuszczając siedzibę Mistrza Krzyżackiego kierujemy się trasą nr 55 do miejscowości Sztum. Na miejscu naszym oczom ukaże się XIV-wieczny Zamek Pokrzyżacki, który usytuowany jest na Wzgórzu Zamkowym. Przed wiekami pełnił funkcję letniej rezydencji mistrza Zakonu Krzyżackiego. Obecnie organizowane są tam turnieje rycerskie, pokazy walk, plenery oraz wystawy.

Atrakcje trzech zamków

Trasę od Gniewa, przez Malbork, aż do miejscowości Sztum, możemy przejechać w niecałe dwie godziny. Podziwiając wnętrza znajdujących się tam zamków, czas odbycia tej trasy może się przedłużyć o kilka godzin. Wystawy muzealne znajdujące się na mapie proponowanej trasy zaliczają się do największych i najbardziej okazałych w kraju.

Zobacz też: Samochodem na weekend: region Bystrzycy Kłodzkiej

REKLAMA

26 czerwca w miejscowości Sztum odbywa się coroczna noc świętojańska. Ważnymi wydarzeniami z życia miasta są też: Dni Ziemi Sztumskiej oraz Ogólnopolski Przegląd Sztuki Więziennej. W Gniewie w okresie od 31 lipca do 1 sierpnia odbywa się Międzynarodowy Konny Turniej Rycerski Króla Jana III Sobieskiego.

Widzowie spektaklu są świadkami walk rycerskich toczonych pomiędzy zawodnikami-rycerzami Europejskiej Ligii Joustingowej. W drugiej połowie lipca (17-20) w Malborku odbywa się impreza nawiązująca do oblężenia fortecy przez wojska polsko-litewskie. Turyści mogą poczuć wtedy XV-wieczną atmosferę i przechadzać się pośród rzemieślników, dworzan oraz rycerzy. Kulminacją festynu jest inscenizacja oblężenia odgrywana pod murami twierdzy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało o uruchomieniu nowego fotoradaru na Al. Jerozolimskich. W zeszłym tygodniu uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1.

REKLAMA

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. [Nowelizacja]

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. Resort Infrastruktury zaprezentował główne rozwiązania dotyczące nowelizacji przepisów na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego.

KGP: 94 973 interwencji, 352 wypadków drogowych, 25 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 94 973 interwencji. Byli wzywani do 352 wypadków drogowych.

Samochód elektryczny w firmie jak optymalizować koszty i sposób korzystania z ładowarek firmowych i publicznych

Z punktu widzenia zarządzania flotą, firmowe oraz publiczne stacje ładowania mają inne zadania, które są wobec siebie komplementarne. Ładowarki dostępne przy siedzibach firm służą pracownikom do codziennego użytku.

Polacy kupują coraz więcej samochodów z segmentu premium. Cena 222 tys. zł już nie zniechęca. Jakie marki są na topie

Polacy pokochali wręcz samochodowy segment premium. Wrzesień 2024 r. był najlepszym miesiącem pod względem liczby rejestracji nowych samochodów osobowych w Polsce od 19 lat. Rekordy notują auta segmentu premium, gdzie wzrost rejestracji jest sześć razy większy niż w przypadku aut popularnych.

REKLAMA

QUIZ Co oznaczają te znaki drogowe? Większość znasz na pewno, ale z niektórymi może być problem
Jesteś kierowcą? Sprawdź, czy na pewno znasz polskie znaki drogowe. Nie prowadzisz samochodu? Zobacz, czy dasz radę odpowiedzieć na pytania bezbłędnie.
Rynek nowych aut mocno przyspiesza, zwłaszcza samochodów premium. Rejestracje po październiku 2024 r.

Analiza danych rynku motoryzacyjnego za październik wskazuje na wyraźne ożywienie sektora, co potwierdza kontynuację trendu wzrostowego z ostatnich miesięcy. Pozycję lidera niezmiennie utrzymuje Toyota wśród nowych samochodów osobowych i Renault wśród nowych samochodów dostawczych o dopuszczalnej masie całkowitej – dmc do 3,5 tony. 

 

REKLAMA