REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Szlak Zamków Gotyckich: Gniew - Malbork – Sztum

Kajetan Puszek
Wybierzemy się w historyczną podróż śladami krzyżackich fortyfikacji.
Wybierzemy się w historyczną podróż śladami krzyżackich fortyfikacji.

REKLAMA

REKLAMA

Podróż szlakiem samochodowym trasą Gniew – Malbork – Sztum to sposób na historyczną podróż śladami krzyżackich fortyfikacji. Cała trasa liczy niespełna 100 kilometrów i rozpoczyna się wśród malowniczego krajobrazu powiatu tczewskiego.

Jak dojechać?

REKLAMA

Z Warszawy jedziemy przez Nowy Dwór Mazowiecki, Płońsk, Sierpc (DK10), Rypin, Brodnicę, Jabłonowo Pomorskie, Grudziądz (E75). Przejechanie trasy z Warszawy do Gniewa zajmuje około pięciu godzin.

Z Białegostoku trasą E 77 przez Łomżę, Ostrołękę, Myszyniec, Szczytno, Olsztynek, Ostródę, Elbląg i Malbork. Czas przejazdu wynosi ok. 6,5 godziny.

Przebieg trasy

REKLAMA

Wycieczkę rozpoczynamy od Gniewa, które jest siedzibą najpotężniejszej twierdzy Zakonu Krzyżackiego na lewym brzegu Wisły. Zamek po sławnym pożarze z 1921 roku jest systematycznie odrestaurowywany. W kompleksie znajdują się warsztaty rzemieślnicze, strzelnica, katownia i karczma. Warto zatrzymać się w znajdującym się tam oddziale Muzeum Archeologicznego w Gdańsku. Obiekt otwarty jest dla turystów od wtorku do niedzieli, w godzinach 9-18.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Następnie, kierując się drogą E75 na północny zachód, zjedźmy na trasę nr 22, aby po 40 minutach znaleźć się w Malborku. Budowę zamku malborskiego rozpoczęto w latach 80. XIII wieku. Początkowo zamek nie wyróżniał się niczym szczególnym. Przełom nastąpił w 1309 roku, kiedy to Malbork stał się siedzibą mistrza Zakonu Krzyżackiego, który uprzednio rezydował w Ziemi Świętej. Najokazalszą częścią pałacu jest refektarz, czyli jadalnia, w której przed wiekami organizowano uczty oraz biesiady. Pod refektarzem można zobaczyć zrekonstruowany piec średniowiecznego systemu grzewczego.

Zobacz też: Samochodem na weekend: Kazimierz nad Wisłą

W sezonie zimowym bilet wstępu na zamek malborski kosztuje 35 złotych, przy czym bilet ulgowy jest tańszy o 12 złotych. W ceny biletów wliczona jest usługa przewodnika. Jeśli jednak obecność tradycyjnego przewodnika nie budzi naszego zachwytu, skorzystajmy z typu audio. Cena wzrośnie wtedy o 2 złote.

Opuszczając siedzibę Mistrza Krzyżackiego kierujemy się trasą nr 55 do miejscowości Sztum. Na miejscu naszym oczom ukaże się XIV-wieczny Zamek Pokrzyżacki, który usytuowany jest na Wzgórzu Zamkowym. Przed wiekami pełnił funkcję letniej rezydencji mistrza Zakonu Krzyżackiego. Obecnie organizowane są tam turnieje rycerskie, pokazy walk, plenery oraz wystawy.

Atrakcje trzech zamków

Trasę od Gniewa, przez Malbork, aż do miejscowości Sztum, możemy przejechać w niecałe dwie godziny. Podziwiając wnętrza znajdujących się tam zamków, czas odbycia tej trasy może się przedłużyć o kilka godzin. Wystawy muzealne znajdujące się na mapie proponowanej trasy zaliczają się do największych i najbardziej okazałych w kraju.

Zobacz też: Samochodem na weekend: region Bystrzycy Kłodzkiej

REKLAMA

26 czerwca w miejscowości Sztum odbywa się coroczna noc świętojańska. Ważnymi wydarzeniami z życia miasta są też: Dni Ziemi Sztumskiej oraz Ogólnopolski Przegląd Sztuki Więziennej. W Gniewie w okresie od 31 lipca do 1 sierpnia odbywa się Międzynarodowy Konny Turniej Rycerski Króla Jana III Sobieskiego.

Widzowie spektaklu są świadkami walk rycerskich toczonych pomiędzy zawodnikami-rycerzami Europejskiej Ligii Joustingowej. W drugiej połowie lipca (17-20) w Malborku odbywa się impreza nawiązująca do oblężenia fortecy przez wojska polsko-litewskie. Turyści mogą poczuć wtedy XV-wieczną atmosferę i przechadzać się pośród rzemieślników, dworzan oraz rycerzy. Kulminacją festynu jest inscenizacja oblężenia odgrywana pod murami twierdzy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kluczowe połączenie Polski z Ukrainą. Droga S17 się wydłuża: nowy odcinek coraz bliżej

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zakończyła przetarg na kolejny odcinek drogi ekspresowej S17. Odcinek Piaski Wschód - Łopiennik, o długości 16,6 km, stanie się ważnym elementem trasy łączącej Polskę z Ukrainą. Przetarg wygrało konsorcjum Aldesa Construcciones Polska oraz Aldesa Construcciones, które zrealizuje projekt za 810 mln zł. Inwestycja obejmuje nie tylko budowę nowej drogi, ale także rozwój infrastruktury dla bezpieczeństwa i ochrony środowiska. Co oznacza ta inwestycja dla polskiej sieci drogowej i jak wpłynie ona na komunikację międzynarodową?

Koniec dopłat do leasingu e-aut: rynek elektromobilności w Polsce zagrożony?

Samochody elektryczne to bardziej ekologiczna wersja tradycyjnych aut. Osoby decydujące się na zakup takiego pojazdu dotychczas mogły liczyć na dofinansowanie. Leasing, będący jedną z najpopularniejszych form finansowania zakupu nowych pojazdów, cieszył się dużym zainteresowaniem szczególnie wśród przedsiębiorców. To właśnie oni stanowią ponad 80% klientów nabywających elektryczne samochody osobowe w Polsce. Niestety od 1 września br. NFOŚIGW podjął decyzję dotyczącą wstrzymania dopłat. Jak to wpłynie na rynek elektryków?

Automatyczny zwrot prawa jazdy. Czy wszyscy z niego skorzystają? 10 września weszły w życie nowe rozwiązania

Zgodnie z opublikowanym komunikatem Ministra Cyfryzacji z 8 sierpnia 2024 r. od wtorku, 10 września 2024 r. zaczęły obowiązywać nowe rozwiązania techniczne dotyczące m.in. zwrotu zatrzymanego prawa jazdy.

Tesla zdetronizowana w Europie. Nowy lider rynku samochodów elektrycznych

Tesla, znana marka samochodów elektrycznych, w 2024 roku była znacznie rzadziej wybierana przez klientów z Europy. W porównaniu z 2023 rokiem, w którym to firma świętowała triumfy na europejskim rynku, ilość sprzedanych modeli była sporym rozczarowaniem. Co spowodowało taki spadek sprzedaży? Kto wyprzedził ubiegłorocznego lidera?

REKLAMA

Złamana ręka a prowadzenie auta. Czy można wsiąść za kółko z ręką w gipsie?

Urazy takie jak złamania, znacząco wpływają na codzienne funkcjonowanie. Nie tylko utrudniają, ale czasem wręcz uniemożliwiają wykonywanie niektórych czynności. Jedną z nich może być jazda samochodem. Czy prowadzenie pojazdu z ręką w gipsie jest legalne? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

KGP: 119 918 interwencji, 545 wypadków drogowych, 41 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie pierwszego tygodnia września. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 119 918 interwencji.

Odcinkowe pomiary prędkości nielegalne? Sprawdzamy. Co grozi kierowcom i kiedy mogą nie przyjąć mandatu?

Odcinkowe pomiary prędkości to coraz popularniejszy w Polsce sposób na wychwytywanie i karanie kierowców, którzy nie przestrzegają przepisów prawa o ruchu drogowym w zakresie dopuszczalnych prędkości. Nowe urządzenia rejestrujące, służące do automatycznej kontroli średniej prędkości na wyznaczonym odcinku drogi, wyrastają jak grzyby po deszczu, a wraz z nimi mnożą się pytania kierowców o legalność tej formy pomiarów prędkości. Jak się okazuje – wątpliwości te są uzasadnione.

Nowa funkcja dla kierowców. Google Maps wprowadza aktualizację

Mapy Google są na bieżąco udoskonalane. Google często wprowadza nowe, przydatne funkcje, w tym wiele udogodnień dla kierowców. Tym razem na użytkowników czekają aż dwie nowości. Na czym polegają te nowe funkcje Google Maps? Dowiesz się z tego artykułu.

REKLAMA

Ten dokument będzie mógł mieć już 17-latek. Zaskakująca propozycja ministerstwa

Posiadanie prawa jazdy to dla wielu bardzo ważna kwestia. Możliwość prowadzenia samochodu przynosi wiele korzyści, zarówno w życiu codziennym i zawodowym. Coraz częściej z wybranych kategorii prawa jazdy (takich jak AM czy B1) korzystają już 14- czy 16-latkowie. Ministerstwo Infrastruktury zaproponowało zmiany w dostępie do prawa jazdy kat. B. Czego one dotyczą? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

KGP: 103 519 interwencji, 401 wypadków drogowych, 35 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała dane z ostatniego tygodnia dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci od poniedziałku do niedzieli przeprowadzili 103 519 interwencji. Od początku tegorocznych wakacji policjanci odnotowali 375 wypadków na drogach ze skutkiem śmiertelnym.

REKLAMA