Szlak Zamków Gotyckich: Gniew - Malbork – Sztum
REKLAMA
REKLAMA
Jak dojechać?
REKLAMA
Z Warszawy jedziemy przez Nowy Dwór Mazowiecki, Płońsk, Sierpc (DK10), Rypin, Brodnicę, Jabłonowo Pomorskie, Grudziądz (E75). Przejechanie trasy z Warszawy do Gniewa zajmuje około pięciu godzin.
Z Białegostoku trasą E 77 przez Łomżę, Ostrołękę, Myszyniec, Szczytno, Olsztynek, Ostródę, Elbląg i Malbork. Czas przejazdu wynosi ok. 6,5 godziny.
Przebieg trasy
REKLAMA
Wycieczkę rozpoczynamy od Gniewa, które jest siedzibą najpotężniejszej twierdzy Zakonu Krzyżackiego na lewym brzegu Wisły. Zamek po sławnym pożarze z 1921 roku jest systematycznie odrestaurowywany. W kompleksie znajdują się warsztaty rzemieślnicze, strzelnica, katownia i karczma. Warto zatrzymać się w znajdującym się tam oddziale Muzeum Archeologicznego w Gdańsku. Obiekt otwarty jest dla turystów od wtorku do niedzieli, w godzinach 9-18.
Następnie, kierując się drogą E75 na północny zachód, zjedźmy na trasę nr 22, aby po 40 minutach znaleźć się w Malborku. Budowę zamku malborskiego rozpoczęto w latach 80. XIII wieku. Początkowo zamek nie wyróżniał się niczym szczególnym. Przełom nastąpił w 1309 roku, kiedy to Malbork stał się siedzibą mistrza Zakonu Krzyżackiego, który uprzednio rezydował w Ziemi Świętej. Najokazalszą częścią pałacu jest refektarz, czyli jadalnia, w której przed wiekami organizowano uczty oraz biesiady. Pod refektarzem można zobaczyć zrekonstruowany piec średniowiecznego systemu grzewczego.
Zobacz też: Samochodem na weekend: Kazimierz nad Wisłą
W sezonie zimowym bilet wstępu na zamek malborski kosztuje 35 złotych, przy czym bilet ulgowy jest tańszy o 12 złotych. W ceny biletów wliczona jest usługa przewodnika. Jeśli jednak obecność tradycyjnego przewodnika nie budzi naszego zachwytu, skorzystajmy z typu audio. Cena wzrośnie wtedy o 2 złote.
Opuszczając siedzibę Mistrza Krzyżackiego kierujemy się trasą nr 55 do miejscowości Sztum. Na miejscu naszym oczom ukaże się XIV-wieczny Zamek Pokrzyżacki, który usytuowany jest na Wzgórzu Zamkowym. Przed wiekami pełnił funkcję letniej rezydencji mistrza Zakonu Krzyżackiego. Obecnie organizowane są tam turnieje rycerskie, pokazy walk, plenery oraz wystawy.
Atrakcje trzech zamków
Trasę od Gniewa, przez Malbork, aż do miejscowości Sztum, możemy przejechać w niecałe dwie godziny. Podziwiając wnętrza znajdujących się tam zamków, czas odbycia tej trasy może się przedłużyć o kilka godzin. Wystawy muzealne znajdujące się na mapie proponowanej trasy zaliczają się do największych i najbardziej okazałych w kraju.
Zobacz też: Samochodem na weekend: region Bystrzycy Kłodzkiej
REKLAMA
26 czerwca w miejscowości Sztum odbywa się coroczna noc świętojańska. Ważnymi wydarzeniami z życia miasta są też: Dni Ziemi Sztumskiej oraz Ogólnopolski Przegląd Sztuki Więziennej. W Gniewie w okresie od 31 lipca do 1 sierpnia odbywa się Międzynarodowy Konny Turniej Rycerski Króla Jana III Sobieskiego.
Widzowie spektaklu są świadkami walk rycerskich toczonych pomiędzy zawodnikami-rycerzami Europejskiej Ligii Joustingowej. W drugiej połowie lipca (17-20) w Malborku odbywa się impreza nawiązująca do oblężenia fortecy przez wojska polsko-litewskie. Turyści mogą poczuć wtedy XV-wieczną atmosferę i przechadzać się pośród rzemieślników, dworzan oraz rycerzy. Kulminacją festynu jest inscenizacja oblężenia odgrywana pod murami twierdzy.
REKLAMA
REKLAMA