REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moto porady

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak zabezpieczyć podwozie przed rdzą?

Różne elementy znajdujące się pod karoserią narażone są na oddziaływanie różnych agresywnych substancji, jakie znajdują się na drogach, zwłaszcza w porze zimowej. Warto je zabezpieczyć przed korozją.

Jak podłączyć CB radio?

CB radio to urządzenie, pozwalające na kontakt głosowy z innymi kierowcami w trasie. Pozwala na szybkie zdobycie informacji z ostatniej chwili o korkach, wypadkach i innych utrudnieniach oraz o objazdach.

Jak przewozić zwierzęta w samochodzie?

Sporo osób zabiera ze sobą w samochodową podróż ulubione zwierzątko. Jedne znoszą jazdę samochodem całkiem dobrze, inne są zdenerwowane, przerażone.

Jak jechać podczas ulewy?

Ulewny deszcz jest sporym utrudnieniem. Nie zawsze wycieraczki nadążają z usuwaniem wody z szyby. Często na jezdni powstają kałuże, po wjechaniu w które można zalać silnik.

REKLAMA

Usterki w układzie hamulcowym – jak ich szukać?

Układ hamulcowy jest tak istotnym elementem, mającym wpływ na bezpieczną, jazdę, że nie można dopuścić na istnienie w nim nawet najmniejszych usterek. Najczęstszą z nich jest nieszczelność układu.

Jak wyjmować akumulator?

Akumulator jest ciężki, niewygodny i bardzo zamontowany w miejscu, z którego trudno go wyjąć. A czasem trzeba to zrobić, choćby podczas wymiany na nowy.

Jak wyregulować napięcie ładowania w elektromagnetycznym regulatorze?

W starszych modelach samochodów, takich jak polonez czy fiat 125 p, za wartość napięcia, ładującego akumulator i zasilającego całą instalację pojazdu odpowiadał regulator elektromagnetyczny.

Diagnoza usterek zawieszenia – czy możemy zrobić to sami?


Gdy w czasie jazdy usłyszymy jakiś niepokojący dźwięk, przypominamy sobie, że części auta się zużywają i należy dbać o ich stan. Takim podzespołem jest niewątpliwie zawieszenie auta. Czy możemy sami zdiagnozować usterkę?

REKLAMA

Jak zawracać na wąskich ulicach?

Zawracanie na wąskich ulicach może być kłopotliwe. Manewr ten należy wykonać tak, aby w żaden sposób nie zagroził on innym użytkownikom drogi.

Jak zawracać na skrzyżowaniach?

Zawracanie, czyli zmiana kierunku jazdy o 180 stopni, nie jest manewrem prostym i bezpiecznym. Można go wykonywać jedynie tam gdzie nie jest to zakazane.

Jak samodzielnie naprawić alternator? Wymiana szczotek

Alternator składa się z niewielu części podlegających wymianie. Dlatego jego samodzielna naprawa nie jest trudna, choć wymaga pewnej wiedzy technicznej połączonej z predyspozycjami manualnymi. Podpowiadamy jak samodzielnie wymienić szczotki w alternatorze.

Jak skręcać w lewo na dużym skrzyżowaniu z tramwajami?

Sam skręt w lewo w ruchu miejskim to nie łatwy manewr. Gdy na skrzyżowaniu pojawią się także tramwaje, a sygnalizacja nie zarządza ruchem skręcających w lewo lub w prawo, skręt w lewo może być trudny.

Bezpieczna jazda zimą

Jazda autem w zimie, wymaga znacznie większego skupienia niż jazda latem. W poradniku tym podpowiemy jak bezpiecznie jeździć w okresie zimowym, by w tych trudnych warunkach bezpiecznie dotrzeć do celu.

Tarcze hamulcowe - jak je wymienić?

Wymiana tarcz hamulcowych w samochodzie osobowym nie jest trudna. Oto opis, krok po korku jak wymienić tarcze hamulcowe.

Sezon zimowy 2010/2011

Zima 2010/2011 – największa oferta domów i apartamentów wakacyjnych w znanych kurortach narciarskich, tuż przy stokach. Domy z kominkiem lub przytulne apartamenty - dla całych rodzin, grup znajomych oraz na wyjazd tylko we dwoje!

Tyrol

Tyrol jest krajem stereotypów, które dadzą się jednak obalić. Większość turystów odwiedza go w zimie, by nacieszyć się widokiem dominujących nad cywilizacją lodowych szczytów. Oraz - by się z nimi zmierzyć.

Salzburg

Kraj salzburski, dobra Salzkammergut oraz miasto Salzburg oferują barok i góry, śnieg i wodę, spokój i gwar.

Jak wybrać sportowe auto?


Sportowe auto jest niczym gadżet. Nie jest zbyt komfortowe ani ekonomiczne, ale zapewnia wielką frajdę z jazdy, a także w pewnym sensie jest wyrazem naszej osobowości. Oto kilka porad, jak odszukać idealny dla nas model.

Wymiana zderzaka krok po kroku

W poradniku tym przestawimy sposób na zdjęcie zderzaka oraz, na co zwrócić uwagę przy wymianie zderzaka.

Jak wybrać olej silnikowy?


Olej silnikowy to jeden z najważniejszych płynów krążących w naszym samochodzie. Warto wiedzieć, jak wybrać preparat dobrej jakości, o idealnych dla naszego silnika właściwościach. Przedstawiamy kilka porad na ten temat.

Jak wybrać luksusowe auto?


Samochody luksusowe często są synonimem stylu, klasy, a także wskazują na status społeczny kierowcy. Są to zazwyczaj pojazdy duże i bardzo wydajne. Takie auto najłatwiej rozpoznać po bardzo wysokiej cenie. Podpowiadamy, jak wybrać luksusowe auto w sam raz dla siebie.

Jak rozpoznać oszustwo dotyczące przebiegu auta?


Gdy kupujemy używany samochód, chcielibyśmy móc zaufać sprzedającemu i wszystkim innym poprzednim właścicielom. Niestety, coraz częstszą praktyką jest oszukiwanie w kwestii przebiegu auta, czyli tak zwane „kręcenie licznika”. Podpowiadamy, jak rozpoznać to oszustwo.

Jak przygotować się do dalekiej podróży?


Gdy wybieramy się w długą podroż, warto zapewnić sobie maksimum komfortu i bezpieczeństwa, przygotowując odpowiednio auto. Podpowiadamy jak to zrobić.

Kiedy opona jest stara?

Opony samochodowe mają datę ważności. Jest wiele opinii na temat tzw. okresu ważności opon. W tym poradniku postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości.

Jak poprawić swoje umiejętności jako kierowcy?

Bezpieczeństwo na drodze jest najważniejsze, a zwiększamy je w miarę poprawy naszych umiejętności jako kierowców. Oto kilka porad, jak stać się lepszym kierowcą a co za tym idzie, zapewnić sobie i innym maksimum bezpieczeństwa.

Jak napisać ogłoszenie o sprzedaży auta?


W dobie internetu dzielenie się informacjami nie stanowi problemu. Jeśli chcemy skorzystać z portalu internetowego, aby sprzedać samochód, atrakcyjne ogłoszenie pomoże nam szybko dokonać transakcji. Oto kilka sposobów, dzięki którym możemy zainteresować potencjalnych kupców.

Jak parkować podczas upałów?

Szczelnie zamknięty samochód, pozostawiony podczas upałów na nasłonecznionym miejscu nagrzewa się bardzo szybko, a temperatura w jego wnętrzu zbliża się do temperatury wrzącej wody.

Jak zreperować rozdartą tapicerkę?

Każdemu może się zdarzyć, i w każdej sytuacji, że przez nieuwagę podrze tapicerkę. Zwłaszcza jeżeli przewozi w samochodzie (kto ich nie przewozi!) przedmioty o ostrych krawędziach.

Jak działa ABS?

Współczesne samochody wyposażone są w wiele systemów zwiększających nasze bezpieczeństwo. Jednym z nich jest ABS. Aby używać go poprawnie, warto wiedzieć, jak działa.

Jak czyścić wnętrze pojazdu?

Ci, którzy lubią mieć w aucie higieniczną czystość, zwykle wiedzą co i czym czyścić. W sprzedaży jest dostatecznie dużo preparatów, ułatwiających usuwanie nawet największych zanieczyszczeń z tapicerki.

Jak radzić sobie po zakopaniu się samochodu?

Częstym zjawiskiem podczas jazdy po drogach piaszczystych, błotnistych lub przysypanych śniegiem jest tzw. zakopanie się samochodu.

Jak jechać po kopnym śniegu?


Świeżo zasypane drogi są zmorą kierowców. Nie ma problemu, gdy drogę przetrą inne pojazdy lub gdy leżący na jezdni śnieg jest lekki i puszysty. Gorzej, jeżeli trzeba samemu przebijać się przez zasypaną drogę.

Jak wymienić szczotki w alternatorze?

Alternator składa się z niewielu części, podlegających wymianie. Dlatego jego samodzielna naprawa nie jest trudna, choć wymaga pewnej wiedzy technicznej połączonej z predyspozycjami manualnymi.

Jak zbadać, czy dana prędkość jest bezpieczna?

„Prędkość bezpieczna” to określenie bardzo nieprecyzyjne. Bez względu na to, z jaką prędkością pojazd się porusza, ruch ten może stwarzać zagrożenie dla wszystkich uczestników ruchu.

Jak jechać z zepsutym sprzęgłem?

Zdarza się czasem, na szczęście bardzo rzadko, awaria sprzęgła, polegająca na tym, że nie można wysprzęglić i silnik cały czas jest połączony ze skrzynią biegów.

Jak jechać w kolumnie pojazdów?

Zwykle pod pojęciem kolumny pojazdów rozumie się zorganizowaną grupę aut, należących często do jednego właściciela, które poruszają się drogą z jednakową prędkością i dążącą do wspólnego celu.

Jak wydostać się z ciasnego miejsca parkingowego?

Wracając do zaparkowanego samochodu bywamy niemile zaskoczeni. Zdarza się, że właściciele sąsiadujących pojazdów zaparkowali auta w taki sposób, że skutecznie utrudnili nam wyjazd.

Jak zachowywać się wobec słabszych użytkowników dróg i poboczy?

Nie wszyscy kierowcy pamiętają o tym, że drogi służą także innym użytkownikom. Można na nich spotkać także rowerzystów, maszyny rolnicze, a nawet wozy konne i pieszych.

Jak uniknąć zderzenia z nieoświetloną furmanką?

Wozy konne to prawdziwa zmora polskich dróg. Nocą są najczęściej całkowicie niewidoczne: nie mają widocznego dla innych użytkowników drogi oświetlenia, ale najczęściej także nie są wyposażana nawet w światła odblaskowe.

Pleśń w samochodzie, jak sobie z nią poradzić?

Pleśń w samochodzie może pojawić się zupełnie niespodziewane, przyczyną jej powstawania jest wilgoć. Zapach, który pozostawia w aucie jest bardzo nieprzyjemny, a jej drobinki są szkodliwe dla zdrowia. Radzimy, jak skutecznie się jej pozbyć.

Jak usunąć zapach papierosów z samochodu?

Zapach papierosów może być wyczuwalny w przedziale pasażerskim samochodu przez długi czas. Podpowiadamy, jak się go pozbyć.

Wymiana filtra paliwa w Renault Clio 1.5 dci – jak zrobić to samemu?


Filtr paliwa jest elementem, którego nie powinniśmy pominąć przy wymianie innych filtrów i oleju. Czystość benzyny również ma duży wpływ na wydłużenie żywotności silnika. Pokażemy, jak szybko i sprawnie dokonać wymiany filtra paliwa w tym modelu auta.

Jak ocenić stopień zużycia elementów korbowodu i wału korbowego silnika?

Wał korbowy jest jednym z najbardziej obciążonych elementów silnika spalinowego. Z korbowodami współpracuje nie poprzez łożyska kulkowe lub igiełkowe, jak ma to miejsce w małych silnikach dwusuwowych, ale przez panewki. Jak jednak ocenić stopień zużycia korbowodu i wału korbowego?

Bezpieczne podnoszenie auta

Podczas eksploatacja auta prędzej czy później będziemy zmuszeni podnieść auto lewarkiem lub podnośnikiem. Wystarczy, że złapiemy przysłowiową gumę. Aby bezpiecznie podnieść samochód, należy przestrzegać kilku podstawowych reguł.

Jak wymienić filtr paliwa w Hondzie Civic LSI?


Wymiana filtra paliwa w hondzie jest bardzo prosta. Montaż nie należy do skomplikowanych, same filtry zaś są łatwo dostępne, co pozwala na szybkie i sprawne wymienienie tego elementu własnoręcznie. Można w ten sposób zaoszczędzić czas i pieniądze.

Jak wymienić tylną szybę w Mitsubishi Lancer?


Niestety czasem zdarza się, że jakiś drobny odprysk lub pękniecie prowadzą do rozsypania się szyby, która nie jest zabezpieczona folią. Na szczęście szybko i sprawnie możemy wymienić ją sami.

Jak określić stan zaworów i gniazd zaworowych?

Zawory odgrywają w silniku spalinowych jedną z kluczowych ról: od ich jakości i od jakości współpracujących z nimi gniazd, zależy łatwość rozruchu silnika, jego moc i zużycie paliwa.

Jak precyzyjnie cofać?

Bardzo często cofanie wymaga dużej precyzji, np. gdy trzeba wjechać do warsztatu nad kanał rewizyjny, pomiędzy jakieś przedmioty, leżące na drodze itp.

Szyberdach, jak sprawdzić jego kondycję?

Szyberdach to bardzo przydatny element wyposażenia samochodu w szczególności, gdy lubimy delikatnie wietrzyć wnętrze podczas deszczu lub po prostu chcemy wpuścić więcej słońca do auta. Niestety, tak jak każdy, dodatkowy element, szyberdach może przysporzyć problemów. Podpowiadamy więc, jak go sprawdzić.

Jak określić stopień zużycia silnika?

Określenie stopnia zużycia silnika samochodowego jest ważne z dwóch powodów. Po pierwsze pozwala na dostatecznie wczesne wykrycie możliwości wystąpienia usterek i awarii. Po drugie – podczas kupna używanego samochodu umożliwia stwierdzenie jego stanu, związanego z przebiegiem lub z rodzajem eksploatacji.

REKLAMA