REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

REKLAMA

Tyrol jest krajem stereotypów, które dadzą się jednak obalić. Większość turystów odwiedza go w zimie, by nacieszyć się widokiem dominujących nad cywilizacją lodowych szczytów. Oraz - by się z nimi zmierzyć.

»Kiedy wyruszacie w góry?« (Und wann geht's hinauf?) Proszę się nie zdziwić, kiedy po przybyciu do Tyrolu krótko po powitaniu zadadzą Państwu to pytanie. Jeszcze mniej powinni się Państwo dziwić, kiedy kilka dni później padnie pytanie: »Czy byli już Państwo na górze?« Pod tymi dwoma pytaniami nie kryje się nic więcej, jak zrozumiała duma Tyrolczyków z uroku i piękna tyrolskiego świata gór; przepychu majestatycznych, potężnych masywów górskich i dolin.

REKLAMA

Kraina pośród gór

REKLAMA

Z całkowitej powierzchni landu Tyrolu wynoszącej 12 650 km² może być wykorzystane tylko 12%. Pozostała część powierzchni dzieli się na tereny wysoko-alpejskie lub zalesione oraz na lodowce. Nic dziwnego, że Tyrol już od czasów średniowiecznych nosi przydomek »krainy pośród gór«. Niech to będzie nawet na szczycie jakiejś przełęczy, jak Arlberg, Brenner, Gerlos - lub Scharnitzpass z widokiem na dół, czy na dnie doliny z widokiem w górę – w wizjerze i tak będzie to zawsze krajobraz z dominującymi górami.

Drugorzędną sprawą przy tym jest, czy należą one do części Alp Stubaiskich (Stubaier Alpen) i Alp Zillertalskich (Zillertaler Alpen), do grup górskich Samnaun i Verwall (Samnaun- i Verwallgruppe) na południu lub do położonych na północy Alp Lechtalskich (Lechtaler Alpen), do Gór Karwendel i Wetterstein (Karwendel- i Wettersteingebirge) lub do Alp Kitzbühelskich (Kitzbüheler Alpen). Nie można tu zapomnieć o szczytach Dolomitów Lienzkich (Lienzer Dolomiten) i grupy górskiej Venedigergruppe będących charakterystycznymi dla Tyrolu Wschodniego.

Zmierzyć się z naturą

Wraz z górną i dolną doliną rzeki Inn (Inntal), która przez miejscowych nazywana jest Ober- albo Unterland, które są od siebie oddzielone przez stolicę landu Innsbruck wymienia się dwa z czterech charakterystycznych regionów Tyrolu. Podczas gdy z ogólno-tyrolskiego punktu widzenia Außerfern – polityczny okręg Reutte jest pod silnymi wpływami graniczącej Szwabii (Schwaben), Tyrol Wschodni (Osttirol) postrzegany jest często jako część Karyntii (Kärnten).

REKLAMA

Liczący 675 000 mieszkańców Tyrol, zaraz po Dolnej Austrii i Styrii, jest trzecim co do wielkości krajem związkowym w Austrii i zajmuje około 13 procent jej powierzchni. Do tego landu przyjeżdża co roku ponad 7 milionów odwiedzających, przy czym więcej w porze zimowej niż w letniej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Fascynująca przyroda tyrolska jest nie tylko po to, żeby ją podziwiać. Pomaga w odprężeniu, kiedy podczas wędrówki przez zielone doliny bogate w tlen powietrze daje się nam we znaki. Zmierzyć się z naturą – to wydawało się być wcześniej zastrzeżone dla alpinistów.

Narciarstwo

Austriackimi sportowymi idolami są najlepsi narciarze a tereny narciarskie znajdują się w Austrii wszędzie, za wyjątkiem samego Wiednia i Kraju Związkowego Burgenland. Mają one z reguły zawsze coś do zaoferowania - dla każdego rodzaju oczekiwań i różnorodnych wymagań. Ulubione i stosownie ku temu odpowiednio często odwiedzane są stoki narciarskie w Ischgl, Hintertux i Kitzbühel (Tyrol) a także bardziej przytulne i odpowiednie dla rodzin z dziećmi tereny w Wildschönau (Tyrol).

Zamów ofertę szytą "na miarę" lub zimowy katalog.

Wynajmij apartament lub dom w Tyrolu


Wynajmij dom lub apartant na ferie – www.interhome.pl

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowy program dopłat do samochodów elektrycznych. Kiedy start? Kto może otrzymać dopłatę?

Wiceminister klimatu Krzysztof Bolesta poinformował, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchamia nowy program dopłat do zakupu i leasingu samochodów elektrycznych. Budżet to 1,6 mld zł, a otrzymać będzie można 40 tys. zł. Kto będzie mógł się ubiegać?

KGP: 99 551 interwencji, 306 wypadków drogowych, 28 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 551 interwencji. Byli wzywani do 306 wypadków drogowych.

Kontrole na granicy polsko-niemieckiej 2025 - do kiedy?

Do kiedy przewidywane są kontrole na granicy polsko-niemieckiej w 2025 roku? Okazuje się, że dłużej niż się spodziewano. Branża transportowa traci czas i pieniądze. Największe zatory są w lubuskim, ale zachodniopomorskie już obawia się poważnych utrudnień.

Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

REKLAMA

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości. Co jeszcze zawierają założenia projektu nowelizacji mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

Strefy Czystego Transportu obowiązkowe. Przed jakimi wyzwaniami stoją polskie miasta?

Jeden z kluczowych zapisów nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, podpisanej w grudniu przez Prezydenta RP mówi o tym, że samochody spalinowe będą mogły poruszać się po centrach miast tylko wtedy, gdy spełnią określone normy emisji spalin. To wymaga stworzenia Stref Czystego Transportu. Jakie wyzwania czekają polskie miasta?

REKLAMA

Bezpieczeństwo na polskich drogach: Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Wciąż jest wiele do zrobienia. Kluczowe rekomendacje

Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Znacząca poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach – ale wciąż jest wiele do zrobienia. Rekomendacje ukierunkowane na realną poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

KGP: 97 506 interwencji, 260 wypadków drogowych, 13 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 97 506 interwencji. Byli wzywani do 260 wypadków drogowych.

REKLAMA