REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak samodzielnie sprawdzić poprawność ustawienia reflektorów?

Samodzielnie możemy  ustawić reflektory fot. Newspress
Samodzielnie możemy ustawić reflektory fot. Newspress

REKLAMA

REKLAMA

Po drogach jeździ bardzo wiele samochodów ze źle ustawionymi światłami, oślepiając innych uczestników ruchu, równocześnie nie zawsze dobrze oświetlając drogę.

Kierowca może nawet nie wiedzieć, że jego światła świecą nie tak, jak powinny. Do sprawdzenia ustawienia świateł potrzebna jest pionowa jasna płaszczyzna o szerokości około 2 metrów, przed którą znajduje się gładki teren, np. wybetonowany dojazd do garażu lub parking osiedlowy. Światłą można sprawdzać dopiero po zapadnięciu zmroku.

REKLAMA

Pierwszą czynnością jest zaznaczenie na tej płaszczyźnie miejsc, odpowiadających dokładnie środkom reflektorów. Tak więc należy podjechać do niej jak najbliżej i po przyłożeniu go niej ekierki jednym z boków jej kąta prostego ustawić jej wolny wierzchołek dokładnie na środku każdego z reflektorów i zaznaczyć to miejsce krzyżykami w sposób wyraźmy, np. grubym flamastrem. Następnie wycofać samochód tak, aby jego reflektory znalazły się w odległości dokładnie 5 metrów od płaszczyzny z zaznaczonym ich położeniem.

Zobacz również: Wymiana żarówek - jakie wybrać i jak zainstalować?

Kolejną czynnością jest wyznaczenie punktów leżących dokładnie 80 mm poniżej wcześniej zaznaczonych i przeciągnięcie przez nie poziomej linii. Następnie przez punkty te i poprzednie przeciągnąć linie pionowe o długości około 30 cm. Pozioma linia oznacza górny pułap, powyżej którego światła mijania nie mają prawa świecić. Miejsca, w których dolna linia krzyżuje się z pionowymi liniami, poprowadzonymi przez górne punkty są środkami pół, oświetlonych przez światłą mijania. Po włączeniu świateł mijania po lewej stronie tych punktów plama świetlna może mieć górną granicę jedynie poziomą i leżącą poniżej długiej poziomej linii. Po prawej stronie tych punktów górna granica plamy świetlnej powinna wznosić się pod kątem 15 stopni.

Zobacz również: Jak bez pomocy innych osób sprawdzić wszystkie zewnętrzne światła?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Jeżeli występuje jakakolwiek rozbieżność między powyższym opisem a stanem faktycznym, a zwłaszcza gdy górna granica poziomej części świateł mijania wypada powyżej narysowanej długiej poziomej linii, należy udać się do najbliższej stacji obsługi, celem dokładnego sprawdzenia i skorygowania ustawienia świateł reflektorów. W domowych warunkach nie jest to możliwe.

Opisany sposób sprawdzenia ustawienia świateł jest ze swojej natury bardzo mało dokładny, pozwala jednak stwierdzić, czy oba reflektory są ustawione dokładnie tak samo w płaszczyźnie pionowej oraz czy ich światło jest skierowane mniej więcej w kierunku jazdy samochodem a nie np. zbyt mocno w prawo (na prawe pobocze) lub w lewo, na pas ruchu nadjeżdżających z przeciwka samochodów, czym może powodować oślepianie ich kierowców.

Zobacz też: Jak naprawić parujące reflektory?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA