Jak samodzielnie sprawdzić poprawność ustawienia reflektorów?
REKLAMA
REKLAMA
Kierowca może nawet nie wiedzieć, że jego światła świecą nie tak, jak powinny. Do sprawdzenia ustawienia świateł potrzebna jest pionowa jasna płaszczyzna o szerokości około 2 metrów, przed którą znajduje się gładki teren, np. wybetonowany dojazd do garażu lub parking osiedlowy. Światłą można sprawdzać dopiero po zapadnięciu zmroku.
REKLAMA
Pierwszą czynnością jest zaznaczenie na tej płaszczyźnie miejsc, odpowiadających dokładnie środkom reflektorów. Tak więc należy podjechać do niej jak najbliżej i po przyłożeniu go niej ekierki jednym z boków jej kąta prostego ustawić jej wolny wierzchołek dokładnie na środku każdego z reflektorów i zaznaczyć to miejsce krzyżykami w sposób wyraźmy, np. grubym flamastrem. Następnie wycofać samochód tak, aby jego reflektory znalazły się w odległości dokładnie 5 metrów od płaszczyzny z zaznaczonym ich położeniem.
Zobacz również: Wymiana żarówek - jakie wybrać i jak zainstalować?
Kolejną czynnością jest wyznaczenie punktów leżących dokładnie 80 mm poniżej wcześniej zaznaczonych i przeciągnięcie przez nie poziomej linii. Następnie przez punkty te i poprzednie przeciągnąć linie pionowe o długości około 30 cm. Pozioma linia oznacza górny pułap, powyżej którego światła mijania nie mają prawa świecić. Miejsca, w których dolna linia krzyżuje się z pionowymi liniami, poprowadzonymi przez górne punkty są środkami pół, oświetlonych przez światłą mijania. Po włączeniu świateł mijania po lewej stronie tych punktów plama świetlna może mieć górną granicę jedynie poziomą i leżącą poniżej długiej poziomej linii. Po prawej stronie tych punktów górna granica plamy świetlnej powinna wznosić się pod kątem 15 stopni.
Zobacz również: Jak bez pomocy innych osób sprawdzić wszystkie zewnętrzne światła?
REKLAMA
Jeżeli występuje jakakolwiek rozbieżność między powyższym opisem a stanem faktycznym, a zwłaszcza gdy górna granica poziomej części świateł mijania wypada powyżej narysowanej długiej poziomej linii, należy udać się do najbliższej stacji obsługi, celem dokładnego sprawdzenia i skorygowania ustawienia świateł reflektorów. W domowych warunkach nie jest to możliwe.
Opisany sposób sprawdzenia ustawienia świateł jest ze swojej natury bardzo mało dokładny, pozwala jednak stwierdzić, czy oba reflektory są ustawione dokładnie tak samo w płaszczyźnie pionowej oraz czy ich światło jest skierowane mniej więcej w kierunku jazdy samochodem a nie np. zbyt mocno w prawo (na prawe pobocze) lub w lewo, na pas ruchu nadjeżdżających z przeciwka samochodów, czym może powodować oślepianie ich kierowców.
Zobacz też: Jak naprawić parujące reflektory?
REKLAMA
REKLAMA