REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kiedy sprzedać samochód?

Zuzanna Gawor-Kotkowska
fot. Newspress
fot. Newspress

REKLAMA

REKLAMA

Gdy decydujemy się na kupno samochodu, zakładamy, że posłuży nam on wiele lat. Czasem jednak nadchodzi moment, kiedy powinniśmy się pozbyć naszej maszyny i wymienić ją na inną. Podpowiadamy, kiedy warto zdecydować się na taką zamianę.

Koszty napraw

REKLAMA

Gdy staje przed nami konieczność pozbycia się dużej sumy z portfela i przeznaczenia jej na naprawę, po wycenie zrobionej przez jednego mechanika warto udać się do drugiego, aby potwierdzić usterkę i koszt jej usunięcia. Może to być pierwszy zwiastun rozstania. Jeśli zaczynamy obserwować, że nasz samochód wymaga częstych, małych wydatków, również nie jest to dobrym znakiem. Warto, więc zapytać choćby na forum internetowym związanym z naszym samochodem, czy taka sytuacja nie zwiastuje czegoś gorszego. Czasem nie warto czekać na okresowy przegląd i wiadomość, że konieczna jest naprawa. Jeśli nasz samochód zaczyna wydawać różne, nietypowe dla wcześniejszego użytkowania odgłosy, to możliwe, że się zaraz popsuje lub już to zrobił. Miejmy na uwadze to, że na pewno jego stan samoistnie się nie poprawi. Jeśli wcześnie zareagujemy i oddamy nasze auto w ręce fachowca, może to oddalić konieczność pozbycia się go. Gdy jednak nasz pojazd wymaga naprawy, która mogłaby przekroczyć jego wartość (np. wymiany lub generalnego remontu silnika w przypadku starego samochodu), jest to znak, że powinniśmy się z nim rozstać. Warto wtedy porównać koszt naprawy do ceny innego samochodu, który byłby w takim stanie, jak nasze auto po usunięciu usterki.

Zobacz także: Szyberdach, jak sprawdzić jego kondycję?

Rdza

Jest to prawdziwy terminator samochodowy. Jeśli się pojawi, rozprzestrzenia się niczym wirus. Sprawdzajmy więc regularnie stan najbardziej wrażliwych na nią miejsc, takich jak ranty nadkoli i krawędzie klapy bagażnika lub maski. Często pierwsze wykwity pojawiają się też na dachu pojazdu. Wraz z pojawieniem się rdzy, stan naszego auta zaczyna się pogarszać a jego wartość rynkowa spada. Gdy nie chcemy inwestować w odświeżanie lakieru i naprawy blacharskie, pozbycie się samochodu będzie najlepszą decyzją.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Praktyczność

Samochód nierzadko jest dla nas jak zabawka dla dorosłych, przez co gdzieś w drodze decyzji zagubiony zostaje prawdziwy cel jego posiadania. W życiu większości ludzi nadchodzi moment, kiedy posiadane auto przestaje odpowiadać naszym potrzebom. Małe, sportowe autko może być bardzo wdzięczne i dostarczać wiele radości aż do chwili, gdy nasza rodzina nie powiększy się lub gdy nie mamy potrzeby przewiezienia wielkiego telewizora do nowego mieszkania. Duże auto, zużywające wiele litrów drogiej benzyny, przestaje być użyteczne, jeśli zmieniliśmy pracę i musimy codziennie daleko dojeżdżać lub nasza pensja zmalała albo choćby przeprowadzka spowodowała brak wielkiego miejsca parkingowego pod domem. Gdy samochód staje się niepraktyczny, jest to zdecydowanie dobry powód, aby wymienić go na inny model.

Bezpieczeństwo

Powinno ono być kluczowym aspektem, kiedy zaczynamy myśleć o wymianie samochodu na inny. Jeśli któryś z elementów zapewniających nam bezpieczeństwo w samochodzie ulega awarii, najlepiej skonsultować koszt naprawy z mechanikiem, a potem spokojnie przemyśleć czy zakup w pełni sprawnego, ale też i bezpiecznego auta jest dla nas możliwy. 

Zobacz także: Klimatyzacja samochodowa - poradnik

Części

Gdy kupujemy samochód, rzadko zastanawiamy się, czy części zamienne do niego są łatwo dostępne i stosunkowo tanie. Po zakupie może okazać się, że mamy problemy ze zdobyciem pozornie łatwego do kupienia bezpiecznika lub przewodu wysokiego napięcia. Gdy naprawy są droższe niż w przypadku innych samochodów i bardziej problematyczne, być może pora na decyzję o pozbyciu się auta. Jeżdżąc samochodem codziennie, możemy się z nim bardzo związać. W jego wnętrzu czujemy się jak w domu, dobrze znamy jego możliwości i być może nie chcielibyśmy się z nim rozstawać. Zawsze jednak nadejdzie moment, w którym taka decyzja będzie nieunikniona. Postarajmy się więc, aby została podjęta dokładnie wtedy, gdy będzie konieczna.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA