REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kiedy sprzedać samochód?

Zuzanna Gawor-Kotkowska
fot. Newspress
fot. Newspress

REKLAMA

REKLAMA

Gdy decydujemy się na kupno samochodu, zakładamy, że posłuży nam on wiele lat. Czasem jednak nadchodzi moment, kiedy powinniśmy się pozbyć naszej maszyny i wymienić ją na inną. Podpowiadamy, kiedy warto zdecydować się na taką zamianę.

Koszty napraw

REKLAMA

Gdy staje przed nami konieczność pozbycia się dużej sumy z portfela i przeznaczenia jej na naprawę, po wycenie zrobionej przez jednego mechanika warto udać się do drugiego, aby potwierdzić usterkę i koszt jej usunięcia. Może to być pierwszy zwiastun rozstania. Jeśli zaczynamy obserwować, że nasz samochód wymaga częstych, małych wydatków, również nie jest to dobrym znakiem. Warto, więc zapytać choćby na forum internetowym związanym z naszym samochodem, czy taka sytuacja nie zwiastuje czegoś gorszego. Czasem nie warto czekać na okresowy przegląd i wiadomość, że konieczna jest naprawa. Jeśli nasz samochód zaczyna wydawać różne, nietypowe dla wcześniejszego użytkowania odgłosy, to możliwe, że się zaraz popsuje lub już to zrobił. Miejmy na uwadze to, że na pewno jego stan samoistnie się nie poprawi. Jeśli wcześnie zareagujemy i oddamy nasze auto w ręce fachowca, może to oddalić konieczność pozbycia się go. Gdy jednak nasz pojazd wymaga naprawy, która mogłaby przekroczyć jego wartość (np. wymiany lub generalnego remontu silnika w przypadku starego samochodu), jest to znak, że powinniśmy się z nim rozstać. Warto wtedy porównać koszt naprawy do ceny innego samochodu, który byłby w takim stanie, jak nasze auto po usunięciu usterki.

Zobacz także: Szyberdach, jak sprawdzić jego kondycję?

Rdza

Jest to prawdziwy terminator samochodowy. Jeśli się pojawi, rozprzestrzenia się niczym wirus. Sprawdzajmy więc regularnie stan najbardziej wrażliwych na nią miejsc, takich jak ranty nadkoli i krawędzie klapy bagażnika lub maski. Często pierwsze wykwity pojawiają się też na dachu pojazdu. Wraz z pojawieniem się rdzy, stan naszego auta zaczyna się pogarszać a jego wartość rynkowa spada. Gdy nie chcemy inwestować w odświeżanie lakieru i naprawy blacharskie, pozbycie się samochodu będzie najlepszą decyzją.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Praktyczność

Samochód nierzadko jest dla nas jak zabawka dla dorosłych, przez co gdzieś w drodze decyzji zagubiony zostaje prawdziwy cel jego posiadania. W życiu większości ludzi nadchodzi moment, kiedy posiadane auto przestaje odpowiadać naszym potrzebom. Małe, sportowe autko może być bardzo wdzięczne i dostarczać wiele radości aż do chwili, gdy nasza rodzina nie powiększy się lub gdy nie mamy potrzeby przewiezienia wielkiego telewizora do nowego mieszkania. Duże auto, zużywające wiele litrów drogiej benzyny, przestaje być użyteczne, jeśli zmieniliśmy pracę i musimy codziennie daleko dojeżdżać lub nasza pensja zmalała albo choćby przeprowadzka spowodowała brak wielkiego miejsca parkingowego pod domem. Gdy samochód staje się niepraktyczny, jest to zdecydowanie dobry powód, aby wymienić go na inny model.

Bezpieczeństwo

Powinno ono być kluczowym aspektem, kiedy zaczynamy myśleć o wymianie samochodu na inny. Jeśli któryś z elementów zapewniających nam bezpieczeństwo w samochodzie ulega awarii, najlepiej skonsultować koszt naprawy z mechanikiem, a potem spokojnie przemyśleć czy zakup w pełni sprawnego, ale też i bezpiecznego auta jest dla nas możliwy. 

Zobacz także: Klimatyzacja samochodowa - poradnik

Części

Gdy kupujemy samochód, rzadko zastanawiamy się, czy części zamienne do niego są łatwo dostępne i stosunkowo tanie. Po zakupie może okazać się, że mamy problemy ze zdobyciem pozornie łatwego do kupienia bezpiecznika lub przewodu wysokiego napięcia. Gdy naprawy są droższe niż w przypadku innych samochodów i bardziej problematyczne, być może pora na decyzję o pozbyciu się auta. Jeżdżąc samochodem codziennie, możemy się z nim bardzo związać. W jego wnętrzu czujemy się jak w domu, dobrze znamy jego możliwości i być może nie chcielibyśmy się z nim rozstawać. Zawsze jednak nadejdzie moment, w którym taka decyzja będzie nieunikniona. Postarajmy się więc, aby została podjęta dokładnie wtedy, gdy będzie konieczna.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

REKLAMA

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

REKLAMA

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

REKLAMA