REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak oszczędzać hamulce?

Jakubowski Ryszard
fot. Newspress
fot. Newspress

REKLAMA

REKLAMA

Dwa rodzaje elementów, biorących udział w hamowaniu pojazdu, zużywają się znacznie szybciej, niż pozostałe. Są to tarcze lub bębny hamulcowe oraz nakładki cierne na klockach lub szczękach hamulcowych.

Bywa, że klocki trzeba wymieniać nawet co 20 tysięcy kilometrów lub częściej. Umiejętnie korzystając z hamulców można przedłużyć żywotność nakładek ciernych na klockach hamulcowych kół przednich nawet dwu i trzykrotnie. Przy opisanej niżej technice jazdy naciśnięcie na pedał hamulca służy głównie zapaleniu świateł „stop” informujących innych kierowców o zamiarze zatrzymania się.

REKLAMA

Zobacz również:Jak bez przyrządów sprawdzić poprawność działania hamulców?

REKLAMA

Każdy pojazd, bez względu na to, jak prędko jedzie, pozbawiony napędu wcześniej czy później sam się zatrzyma. Powoduje to różnica pomiędzy siłą inercji (bezwładności) a sumą siły tarcia w łożyskach kół, oporów toczenia, oporów istniejących w silniku, do którego paliwo dopływa tak, jak przy pracy na wolnych obrotach, oporu powietrza itp.

Tak więc, przewidując rozwój sytuacji na drodze, czy planując zatrzymanie się 200 metrów dalej można w odpowiednim momencie zdjąć nogę z gazu i pozwolić, aby samochód toczył się rozpędem, aż do chwili, gdy staną się wyraźnie wyczuwalne szarpnięcia układu napędowego. Należy wówczas wysprzęglić lub włączyć bieg jałowy i pozwolić samochodowi zatrzymać się, lub, gdy zajdzie taka potrzeba, lekko przyhamować.

Zobacz również:Jak samodzielnie odpowietrzyć hamulce?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Umiejętność wykorzystywania inercji pojazdu w procesie zatrzymywania się jest bardzo pożyteczna. Po pierwsze – rozwija zdolność planowania i przewidywania. Planując zatrzymanie się przed własnym domem, na parkingu czy pod sklepem, można to zrobić bez pisku opon. Przewidując, ze na skrzyżowaniu zmieni się światło zielone na czerwone, można odpowiednio wcześnie zdjąć nogę z gazu, a zahamować dopiero gdy samochód będzie jechał 15 lub mniej km/godz.

Przy prędkości mniej więcej 30 km/godz. trzeba lekko nacisnąć na pedał hamulca, aby zapalić światła „stop” i ostrzec innych o zamiarze zatrzymania się. Po drugie – jest nieoceniona na śliskiej, oblodzonej nawierzchni. Samochód, który toczy się nawet po czystym, gładkim lodzie, zatrzyma się prawie dokładnie tak daleko od miejsca w którym kierowca zacznie jechać wyłącznie korzystając z siły bezwładności, jak w przypadku jazdy inercyjnej po szorstkim betonie!

Od czasu do czasu, jeżeli będzie po temu sposobność, trzeba przyhamować nieco mocniej, nawet do momentu zadziałania ABS lub pisku opon. Jest to sprawdzian, czy klocki lub okładziny hamulcowe nadal są użyteczne. Bywa, na szczęście bardzo rzadko, że smar, wydobywający się przez różne nieszczelności z piast i przegubów napędowych kół może natłuścić ich powierzchnię i znacznie obniżyć skuteczność hamowania.

Tak samo, jak smar, działa na hamulce woda – więc po przejechaniu większej kałuży, albo tylko jadąc dłużej po mokrej nawierzchni, trzeba wysuszyć hamulce, lekko naciskając na pedał tak długo, aby poczuć, że samochód nie toczy się swobodnie, a jest hamowany.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

REKLAMA

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

REKLAMA

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

REKLAMA