REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
fot. Newspress
fot. Newspress

REKLAMA

REKLAMA

Tuning to z angielskiego strojenie, dostrajanie. Czyli dążenie do idealnej formy. Zwrot ten zaczął być powszechnie używany w społeczności motoryzacyjnej w Stanach Zjednoczonych w latach 50 i 60. Zwykle używany był w kontekście regulacji silników i gaźników, co było sztuką trudną niczym strojenie skrzypiec.

Rodzaje tuningu

REKLAMA

Tak jak w wielu aspektach życia, tak i w tuningu główną rolę pełni wygląd oraz osiągi. Innymi słowy, możemy zmieniać wygląd naszego auta, nie zmieniając jego innych parametrów. To jest tuning optyczny. Można też postąpić odwrotnie, czyli skupić się na mechanicznych poprawkach i modyfikacjach, które uczynią nasze auto szybszym oraz bezpieczniejszym pośród wielu mu podobnych. Wtedy mamy do czynienia z tuningiem mechanicznym. Jeśli jesteśmy melomanami za kółkiem, zajmiemy się trzecim rodzajem tuningu, czyli Car Audio.

Tuning optyczny

Jeśli chcemy, żeby nasze auto wyglądało inaczej możemy zdecydować się na szereg różnego stopnia zaawansowania modyfikacji. Możemy dodać delikatną lotkę na klapie bagażnika, poprawiającą opływ powietrza. Na pewno doda ona elegancji I sportowego zacięcia naszemu pojazdowi. Można iść też w bardziej ekstremalną stronę wymieniając zderzaki i progi na spojlery oraz elementy o dowolnie zaprojektowanej formie. Wtedy nasze auto na pewno nabierze zupełnie innego charakteru. Często tuning optyczny daje nam możliwości poprawienia właściwości aerodynamicznych samochodu, przez co ma on mniejsze opory powietrza. Jest stabilniejszy przy dużych prędkościach. Uwieńczeniem całości z pewnością będzie nowy, niefabryczny lakier w nietypowym, ulubionym przez nas kolorze. Tutaj mamy pełną dowolność, nasze auto może być wymalowane w kwiaty, paski, lub jednolicie, albo mienić się kolorami tęczy.

Zobacz także: Sztuka dobrego stylingu

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Tuning mechaniczny

Jeśli wygląd nie ma dla nas tak dużego znaczenia możemy skupić się na modyfikacjach mechanicznych. Należą do nich ulepszenia silnika, zawieszenia, hamulców, amortyzatorów, układu kierowniczego i przeniesienia napędu, czyli sprzęgła oraz wydechu. Zakres modyfikacji zależy tylko od zasobności naszego portfela. Możemy poprawić dynamikę auta, sposób hamowania i prowadzenia, a więc też wpływamy na swoje bezpieczeństwo. Istnieje bardzo duży rynek części ‘tuningowych’ przewyższających jakością i wydajnością elementy seryjne. W zasadzie do każdego modelu auta możemy kupić komplet sportowego zawieszenia, amortyzatorów, tarcz hamulcowych, czy sportowego filtra powietrza. Instalacja takich elementów również nie nastręcza problemów. W wielu przypadkach możemy te proste czynności wykonać samemu.

Piękne i głębokie brzmienie – Car Audio

Tuning to nie tylko wygląd i osiągi, to także sposób, w jaki rozbrzmiewa muzyka we wnętrzu naszego auta. Taka forma tuningu nazywana jest ogólnie mianem Car Audio. W zakres tej dziedziny wchodzi montaż całych instalacji audiowizualnych wewnątrz samochodu. Poczynając od nowego radia, tunera, poprzez procesory dźwięku, wzmacniacze a kończąc na zestawach głośników, filtrów i dodatków, czyniących z odsłuchiwania naszej ulubionej płyty muzycznej niezapomniane przeżycie. 

Zobacz także: Podświetlanie spryskiwaczy i anten - porady

Tuning jako hobby

Jeżeli raz złapiemy tuningowego bakcyla, może się okazać ze będzie on naszym hobby do końca życia. Poprawiając i rozsądnie upiększając nasze auto jednocześnie o nie dbamy. Często wszystko zaczyna się niewinnie od małego, drobnego akcentu. Górnej granicy nie ma. Wyznacza ją tylko nasza wyobraźnia i zawartość portfela.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bez dofinansowania zakupu w programie Mój elektryk sprzedaż samochodów elektrycznych w Polsce całkowicie wyhamuje

W rok niemal podwoiła się liczba samochodów elektrycznych zarejestrowanych w Polsce. Teraz jednak nastąpiło gwałtowne hamowanie tego trendu. Eksperci prognozują: polska droga do elektromobilności wyglądała na długą, teraz zaś zniknęła nawet perspektywa mety.

Senne koszmary polskich kierowców: kradzież samochodu lub awaria auta w drodze. A jaka jest rzeczywistość

Awaria na drodze i związane z nią holowanie, kradzież samochodu oraz zderzenie ze zwierzyną  – to największe obawy polskich kierowców. Są na tyle silne, że wielu zamieniają się w koszmary senne. Na szczęście na co dzień przykre zdarzenia związane z autem są zgoła inne.

Branża transportowa ma się coraz gorzej. Co może pomóc?

Kryzys gospodarczy staje się coraz bardziej widoczny. W pierwszych dziewięciu miesiącach 2024 roku liczba ogłoszonych upadłości wzrosła o 14% w porównaniu do tego samego okresu w roku ubiegłym, podczas gdy liczba rozpoczętych postępowań restrukturyzacyjnych spadła o 6,9%. Jedna z branż, która ma najtrudniej to branża transportowa.

Czego najbardziej obawiają się kierowcy, a co rzeczywiście im się przytrafia?

Jakie są największe obawy Polaków w związku z samochodem? A co przytrafia się kierowcom najczęściej? Co dziesiąty kierowca nie boi się o swój samochód. Co piątego nic złego na drodze nie spotkało. 

REKLAMA

W Warszawie możesz natknąć się na przewoźników bez prawa jazdy

"Przewozy 2024" to akcja policji i funkcjonariuszy Straży Granicznej. Mundurowi skontrolowali kierowców świadczących przewozy na aplikację. 

Jechał ponad 180 km/h, bo odreagowywał stres, dostał słony mandat

25-latek jechał ponad 180 km/h bo odreagowywał stres. Stracił prawo jazdy, otrzymał mandat w wysokości 5 tys. zł oraz 15 punktów karnych.

89 stacji ładowania pojazdów elektrycznych już jest, w planach 60 nowych. Gdzie?

Kierowcy z Łodzi mają już 89 punktów, w których mogą naładować samochody elektryczne. Łódzki magistrat poinformował, że kolejnych 60 stacji jest w planach. 

Kobiety preferują inne środki transportu niż mężczyźni

Kobiety preferują inne środki transportu niż mężczyźni. Widać to zwłaszcza w zatłoczonych miastach. Z badań wynika także, że kobiety bardziej skupiają się na kwestiach ekologicznych. 

REKLAMA

0,8 promila alkoholu we krwi w Wielkiej Brytanii, 0,2 promile w Polsce. Jazda pod wpływem powodem 6500 zgonów w UE

0,8 promila alkoholu we krwi w Wielkiej Brytanii i Malcie, 0,2 promile w Polsce. Okazuje się, że jazda pod wpływem jest powodem 6500 zgonów w Unii Europejskiej. Państwa planują jednak obniżanie limitów. Gdzie jest całkowity zakaz prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu?

Nowy samochód dla Polaka: nie elektryk i nie auto z tradycyjnym silnikiem – więc co

Najpierw decyzja Unii Europejskiej o rychłym zaprzestaniu rejestracji i produkcji aut z tradycyjnymi silnikami na benzynę i olej napędowy. Teraz wahanie, i nieoficjalne wiadomości, że z tak radykalnym krokiem trzeba zaczekać. Zamieszkanie na rynku motoryzacyjnym trwa i czy wpływa znacząco na decyzje zakupowe?

REKLAMA