REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak wybrać sportowe auto?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Zuzanna Gawor-Kotkowska
Fot. newspress
Fot. newspress

REKLAMA

REKLAMA


Sportowe auto jest niczym gadżet. Nie jest zbyt komfortowe ani ekonomiczne, ale zapewnia wielką frajdę z jazdy, a także w pewnym sensie jest wyrazem naszej osobowości. Oto kilka porad, jak odszukać idealny dla nas model.

Internet

REKLAMA

W dzisiejszych czasach jest to cenne, ale też pojemne źródło informacji. Internet to najlepszy, najwygodniejszy i zarazem najszybszy sposób na odnalezienie wymarzonego modelu samochodu. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę proste hasło „samochód sportowy”, aby dotrzeć do stron internetowych prezentujących recenzje danych aut. Możemy w ten sposób od razu wyszukać ogłoszenia o sprzedaży takich pojazdów.

Dzięki poszukiwaniom w internecie będziemy mogli porównać osiągi, funkcje i inne atrybuty, a także dokładnie obejrzeć samochód na zdjęciach. Doszukamy się też na pewno fotografii wnętrz, dzięki czemu będziemy mogli ocenić, czy samochód zwyczajnie nam się podoba i wzbudza pozytywne emocje. Można również zapisać się np. na forum dyskusyjne dotyczące danej marki czy modelu samochodu i tam uzyskać więcej szczegółowych informacji od użytkowników. 

Magazyny

Przeglądanie czasopism też dostarczy wielu informacji. Przede wszystkim możemy dowiedzieć się, które samochody sportowe cieszą się dobrą opinią wśród sportowców i innych użytkowników, oraz jakie mamy możliwości ewentualnego tuningowania ich. W odróżnieniu od internetu wszelkie informacje zawarte w magazynach są raczej sprawdzone i można im zaufać.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Jak wybrać luksusowe auto?

Jazda próbna

Warto odwiedzić dealera lub komis samochodowy z tego względu, że zawsze umożliwiają oni wypróbowanie samochodu. Dzięki jeździe próbnej będziemy mogli ocenić, czy takie auto w ogóle nam odpowiada. Może okazać się, że zawieszenie jest dla nas zbyt sztywne, bolą nas plecy i szyja, a hałas ryczącego wydechu jest nie do wytrzymania. Auta sportowe bardzo szybko reagują na wszelkie bodźce. Oznacza to, że nawet w błahej sytuacji, gdy np. będziemy kichać, ruszymy nieznacznie kierownicą od razu wylądujemy po przeciwnej stronie jezdni. Na pewno w takim aucie trzeba być bardzo skupionym. Samochód sportowy będzie jechał niemal jak po szynach, odpowie na każdy ruch kierownicą, naciśnięcie pedału gazu czy hamulca. Wszystkie systemy są wyostrzone i dostosowane dla kierowców o dużym refleksie, którzy podróżują z wysokimi prędkościami.

Zobacz również: Jak rozpoznać oszustwo dotyczące przebiegu auta?

Znajomi

REKLAMA

Jeśli jesteśmy fanami sportowej jazdy, na pewno nie stronimy od przyjaciół z podobnymi zainteresowaniami. Najpewniej są oni na bieżąco z nowościami i wszelkimi innymi informacjami związanymi z ich hobby. Będą oni dla nas cennym źródłem informacji i dzięki ich, być może nawet ogólnej wiedzy, będziemy w stanie sprecyzować swoje pragnienia i wymagania. 

Jeśli decydujemy się na zakup używanego auta sportowego, musimy zwrócić uwagę na jego stan techniczny. Charakter takiego pojazdu skłania kierowców do nadużywania jego możliwości, przez co auta są często po stłuczkach lub po prostu zużywają się szybciej. 

Pamiętajmy, że wygląd auta sportowego to nie wszystko. Wielu kierowców kupuje takie samochody właśnie ze względu na piękną linię, a w trakcie użytkowania okazuje się, że osiągi auta są niewystarczające. Powinniśmy więc przetestować pojazd, który mamy zamiar kupić. Zwróćmy też uwagę na to, że samochód sportowy nie jest łatwy w prowadzeniu. Ogromne przyspieszenia i jazda z wysokimi prędkościami wymaga umiejętności na poziomie wyższym niż przeciętne. Dobrze jest więc wcześniej sprawdzić, czy aby na pewno taki samochód jest dla nas odpowiedni. Nie warto narażać się na zawód.

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bezpłatna komunikacja zamiast biletów i rowerów miejskich? Czas na odważne decyzje w polskich miastach

Czy naprawdę warto utrzymywać system biletowy, skoro i tak w ponad 68% ( 2025 roku może to być jeszcze więcej) pokrywamy koszty transportu publicznego z budżetów miast? A może pora na poważną debatę o całkowicie bezpłatnej komunikacji miejskiej w Polsce?

KGP: 106 002 interwencji, 389 wypadków drogowych, 27 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 106 002 interwencji. Byli wzywani do 389 wypadków drogowych.

Ekologiczny samochód może być droższy od normalnego, uważają teraz polscy posiadacze aut. O ile więcej za niego są skłonni zapłacić

Podejście Polaków do tego, czy ich nowe auto będzie miało rozwiązania ekologiczne czy też nie, widoczne jest w gotowości do poniesienia wyższych kosztów w imię bardziej przyjaznych środowisku technologii. Już co trzeci uważa, że samochód ekologiczny może być droższy niż standardowy.

Ekologiczne auto? Ponad połowa Polaków nie dopłaciłaby do niego

Czy ekologiczność samochodu to dla Polaków ważny czynnik i element decyzyjny przy zakupie? Ponad jedna trzecia ankietowanych w badaniu przeprowadzonym przez Santander Consumer Multirent byłaby w stanie dopłacić do takiego pojazdu.

REKLAMA

Bezpieczeństwo na opak – dlaczego polskie drogi z pierwszeństwem są sztucznie spowalniane?

Na polskich drogach coraz częściej mamy do czynienia z sytuacją, w której bezpieczeństwo planowane jest wbrew logice inżynierii ruchu drogowego. Droga z pierwszeństwem powinna gwarantować płynność. Czas na rewizję praktyk inżynierii drogowej.

System e-TOLL - co zrobić w przypadku nieuzasadnionego mandatu?

Cyfryzacja w działalności transportowej to duże ułatwienie. Wciąż jednak zdarzają się pomyłki. Zdarzyło Ci się dostać mandat, pomimo uiszczonej opłaty za przejazd autostradą? Sprawdź, co należy zrobić w przypadku niesłusznego mandatu.

KGP: 110 588 interwencji, 460 wypadków drogowych, 24 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 110 588 interwencji. Byli wzywani do 460 wypadków drogowych.

Transport ostatniego etapu – czy elektryczne pojazdy to klucz do efektywności?

Choć to tylko końcowy odcinek drogi, „ostatnia mila” bywa najdroższym elementem całego łańcucha dostaw – potrafi pochłonąć od 40[1] do nawet 53[2] procent jego kosztów. W erze błyskawicznego e-commerce i rosnących oczekiwań klientów dotyczących tempa oraz elastyczności dostaw, wyzwania logistyczne mnożą się. Dodatkowo nowe przepisy o Strefach Czystego Transportu ograniczają możliwość korzystania z pojazdów spalinowych, zmuszając firmy do modernizacji flot i inwestowania w nisko- lub zeroemisyjne rozwiązania. Wszystko to sprawia, że skuteczne zarządzanie dostawami na ostatnim etapie wymaga dziś nie tylko sprawności operacyjnej, ale także innowacyjnego podejścia i zrównoważonych technologii.

REKLAMA

KGP: 110 999 interwencji, 427 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 110 999 interwencji. Byli wzywani do 427 wypadków drogowych.

Samochody elektryczne potrzebują teraz tyle prądu co wszystkie ładowane w Polsce smartfony. Co będzie z zapotrzebowaniem na energię elektryczną gdy będzie ich milion

Obecnie wszystkie jeżdżące po polskich drogach auta elektryczne potrzebują tyle samo prądu co smartfony. Gdyby jednak w Polsce było milion elektryków, co według prognoz może nastąpić za pięć-siedem lat, i wszystkie one ładowały się w tym samym momencie, obciążenie systemu elektroenergetycznego z tego tytułu wyniosłoby 15,2 procent.

REKLAMA