REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Co powinna zawierać umowa kupna – sprzedaży auta?

Mateusz Mirkiewicz
Przy zakupie używanego auta powinniśmy się zatroszczyć o to, aby znalazło się w niej jak najwięcej zapisów charakteryzujących dany pojazd.
Przy zakupie używanego auta powinniśmy się zatroszczyć o to, aby znalazło się w niej jak najwięcej zapisów charakteryzujących dany pojazd.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Przy zakupie używanego auta powinniśmy się zatroszczyć o to, aby znalazło się w niej jak najwięcej zapisów charakteryzujących dany pojazd.

Dzięki temu będziemy mogli w większym stopniu dochodzić swoich praw w przypadku, gdy stan kupionego pojazdu okaże się niezgodny z zadeklarowanym przez sprzedającego.

REKLAMA

Zobacz również: Odzyskaj VAT za samochód z kratką

REKLAMA

Przepisy kodeksu cywilnego nie przewidują szczególnej formy umowy kupna-sprzedaży pojazdu. Do jej skutecznego zawarcia nie jest wymagany szczególny rodzaj formularza, może być ona spisana odręcznie na zwykłej kartce, istotne jest, aby była czytelna. Koniecznymi elementami takiej umowy, muszą być:
1) szczegółowe dane sprzedającego i kupującego, takie jak imię, nazwisko, adres zameldowania, wyszczególniony rodzaj dokumentu tożsamości oraz jego seria i numer,
2) dane identyfikacyjne przedmiotu sprzedaży: marka, model, typ, numer rejestracyjny, numer VIN, rok produkcji,
3) informacje o warunkach sprzedaży, czyli cena, rodzaj płatności, sposób przekazania pojazd.

Oprócz powyższych danych warto, aby w umowie znalazł się zapis będący oświadczeniem sprzedającego o tym, iż pojazd jest jego wyłączną własnością, która jest wolna od wad prawnych i obciążeń na rzecz osób trzecich.

Zobacz również: Brak konieczności badań technicznych pojazdów z zagranicy

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Powinna się również znaleźć informacja o tym, kto zapłaci podatek od czynności cywilno-prawnych, choć nie jest to wymóg konieczny, gdyż w przypadku braku takiego zapisu, zobowiązany do tego jest kupujący.

Elementem dodatkowym, który warto w umowie wskazać, gdyż może się okazać istotny w razie dochodzenia roszczeń, jest bardziej szczegółowy opis sprzedawanego pojazdu. Chodzi tu o wskazanie deklarowanego przez sprzedającego przebiegu, informacji o bezwypadkowości lub też wyszczególnienie uszkodzonych elementów. Można wymienić także ilość przekazanych kupującemu kluczyków czy też pilotów do alarmu. W interesie sprzedającego jest umieszczenie informacji o dokładnej dacie przekazania pojazdu, najlepiej z wyszczególnioną godziną, co ułatwi wyjaśnienie sytuacji, gdyby na adres starego właściciela przyszła fotka z fotoradaru, podczas gdy sprawcą wykroczenia był kupujący.

Polecamy wzór umowy dostępny tutaj.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Od stycznia 2025 r. nowe obowiązki właścicieli i zarządców niektórych budynków. Wysyp stacji ładowania aut elektrycznych już się zaczął

W ewidencji Urzędu Dozoru Technicznego widnieje już ponad 10 200 punktów ładowania aut elektrycznych. Tylko w listopadzie ich liczba wzrosła o przeszło 760! Tak gwałtowne przyspieszenie w budowie infrastruktury dla elektryków ma związek z przepisami, które wchodzą w życie 1 stycznia – oceniają eksperci Powerdot. Jest też inna przyczyna.

CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

KGP: 100 285 interwencji, 385 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 285 interwencji. Byli wzywani do 385 wypadków drogowych.

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza [Projekt ustawy]

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza. Projekt ustawy trafił do uzgodnień i konsultacji.

REKLAMA

Jak zarządzać flotą pojazdów elektrycznych

Badania rynkowe pokazują, że główne obawy, potrzeby i oczekiwania użytkowników elektromobilności, zarówno w firmach, jak i wśród indywidualnych konsumentów, dotyczą infrastruktury ładowania, zasięgu pojazdów elektrycznych oraz kosztów ich eksploatacji. To właśnie te kwestie stanowią obecnie największe wyzwania techniczne w procesie elektryfikacji flot. Dodatkowym wyzwaniem jest przekonanie pracowników do adaptacji nowych technologii.

Dlaczego bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam?

Dobre opony to podstawa bezpiecznej jazdy. Warto wiedzieć, że bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam. To ważne, zwałszcza w przypadku decyzji o wypłacie ubezpieczenia. Ostatnio Rzecznik Finansowy wydał interpretację dla wszystkich ubezpieczycieli odnośnie do wysokości bieżnika na tej samej osi pojazd. Jak to jest więc z tymi bieżnikami?

KGP: 82 680 interwencji, 327 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 82 680 interwencji. Byli wzywani do 327 wypadków drogowych.

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. [Projekt ustawy]

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. Projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych zakłada, że nie tylko miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy parkowania.

REKLAMA

Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

REKLAMA