REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak postąpić w przypadku podwójnego ubezpieczenia OC?

Mateusz Mirkiewicz
Aby zapobiec sytuacji, braku ciągłości ochrony ubezpieczeniowej, umowy zawarte na okres 12 miesięcy, po upływie tego okresu, są automatycznie odnawiane na okres kolejnych 12 miesięcy. Fot. Fotolia
Aby zapobiec sytuacji, braku ciągłości ochrony ubezpieczeniowej, umowy zawarte na okres 12 miesięcy, po upływie tego okresu, są automatycznie odnawiane na okres kolejnych 12 miesięcy. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Aby zapobiec sytuacji, braku ciągłości ochrony ubezpieczeniowej, umowy zawarte na okres 12 miesięcy, po upływie tego okresu, są automatycznie odnawiane na okres kolejnych 12 miesięcy.

Nie mamy jednak w tej sytuacji do czynienia z przedłużeniem kończącej się umowy, ale z samoistnym zawarciem nowej. Aby nie doszło do sytuacji automatycznego odnowienia umowy ubezpieczenia, ubezpieczający powinien najpóźniej na dzień przed upływem okresu ubezpieczenia skutecznie i na piśmie powiadomić ubezpieczyciela o wypowiedzeniu umowy. Zobowiązany jest on również do zawarcia nowej umowy z innym towarzystwem ubezpieczeniowym, na podstawie której okres ochrony ubezpieczeniowej będzie się rozpoczynał najpóźniej w dniu ustania odpowiedzialności wskazanej w starej umowie.

REKLAMA

Zobacz także: Kupując samochód nabywasz polisę

Jeśli dojdzie do automatycznego odnowienia umowy i równocześnie ubezpieczający zawrze nową umowę ubezpieczeniową, jest on wówczas objęty podwójnym ubezpieczeniem i jest zobowiązany do zapłacenia składki w obu towarzystwach ubezpieczeniowych. Zawarcie kolejnej umowy ubezpieczeniowej z formalnego punktu widzenia nie dotyczy już ubezpieczenia obowiązkowego, ponieważ warunek zawarcia obowiązkowej umowy został spełniony przy zawieraniu wcześniej obowiązującej umowy. W takiej sytuacji nie obowiązują stron wskazane w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych specyficzne metody rozwiązania umowy ubezpieczenia OC, a sposób rozwiązania umowy jest uzależniony jedynie od woli stron, które mają całkowitą swobodę w decydowaniu o zakończeniu łączącego je stosunku prawnego.

Zobacz także: Dochodzenie odszkodowania od Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego

Niestety nie ma żadnych prawnych instrumentów, które mogłyby w obronie interesów ubezpieczającego zmusić zakład ubezpieczeń do rozwiązania z nim umowy ubezpieczeniowej w przypadku podwójnego bądź wielokrotnego ubezpieczenia, a jedynie zgodnie z art. 812 § 4 KC ubezpieczającemu przysługuje prawo odstąpienia od umowy w okresie 30 dni lub gdy jest przedsiębiorcą w okresie 7 dni od dnia zawarcia. Możliwe jest to dzięki temu, iż taka umowa dotyczy wówczas ubezpieczenia dobrowolnego, a spełnienie obowiązku ubezpieczenia nastąpiło poprzez zawarcie pierwotnej umowy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Konfiskata samochodów nie odstraszyła kierowców. Na "podwójnym gazie" złapano w tym roku 34 tys. osób

Policja skonfiskowała już prawie 1,6 tys. samochodów od kierowców, którzy prowadzili pod wpływem alkoholu. Ta kara nie spowodowała jednak znaczącego spadku liczby pijanych kierowców na drogach - informuje "Rzeczpospolita".

Znaczące spadki cen paliw. Ile zapłacimy za benzynę, olej czy gaz?

Analitycy portalu e-petrol.pl prognozują, że w najbliższym tygodniu skala spadków cen paliw na stacjach może być znacząca. Przewidują, że litr benzyny 95 może średnio kosztować od 6,45 do 6,57 zł, a oleju napędowego - od 6,46 do 6,59 zł.

Ceny samochodów elektrycznych wciąż odstraszają Polaków. Kiedy należy Ci się 27 000 zł dopłaty do elektryka?

W marcu 2024 roku zarejestrowano w Polsce 1 700 samochodów w pełni elektrycznych. To więcej o 300 sztuk niż w lutym tego samego roku. Niemniej jednak, w porównaniu do roku poprzedniego, liczba rejestracji spadła o 10,9%. Wynika to z danych przedstawionych w raporcie firmy Rankomat.pl, powołującej się na najnowsze dane Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów (ACEA).

Cud na rynku nowych samochodów w kwietniu 2024: sprzedaż rośnie, auta tanieją

Zazwyczaj zwiększony popyt na określony towar winduje jego cenę w górę. Tymczasem na rynku nowych samochodów, zwłaszcza dostawczych i z segmentu premium, mimo dużej dynamiki sprzedaży obserwujemy obniżkę cen.

REKLAMA

Zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Polacy zdecydowali

Według badania przeprowadzonego przez SW Research dla "Wprost", prawie połowa Polaków (48,1 proc.) popiera zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Jednakże, 35 proc. respondentów jest przeciwnego zdania, a niespełna 17 proc. nie ma wyrobionego zdania na ten temat.

Prawo jazdy dla czternastolatka? Tak, ale tylko kategorii AM: na jakie pojazdy

Prawo jazdy kategorii AM to pierwszy krok dla młodzieży do aktywnego uczestnictwa w ruchu drogowym. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu młodzi ludzie mogą nie tylko czerpać korzyści z nowych form transportu, ale również robić to w sposób bezpieczny i świadomy.

Szykują się przeceny na stacjach paliw. Ile zapłacimy za paliwo?

Analitycy z e-petrol.pl przewidują, że przeceny na stacjach paliw w Polsce przyśpieszą w najbliższych dniach. W nadchodzącym tygodniu kierowcy mogą spodziewać się niższych cen zarówno dla benzyny 95, jak i oleju napędowego.

Kiedy można, a kiedy nie można holować auta? I jak zrobić to w zgodzie z przepisami?

Przepisy regulują praktycznie każdy aspekt życia kierowcy. W tym także holowanie. Opisują jak oznaczyć pojazd holowany i holujący oraz do jakich zasad stosować się w czasie jazdy. Wszystkie zebraliśmy w tym materiale.

REKLAMA

Zatrzymał się na chwilę i ruszył. On ma pierwszeństwo na drodze czy ty?

Kierowca zatrzymał się, żeby wysadzić pierwszego. Chciał ponownie ruszyć z miejsca, ale inny pojazd zaczął go omijać. Kto tu ma pierwszeństwo w takiej sytuacji? Przepisy pozwalają na jasną interpretację w tym przypadku.

Lewy pas to pas do jazdy szybkiej? Nie, ale i tak nie możesz z niego korzystać

Przepisy są jasne. Królowie lewego pasa popełniają wykroczenie. Ma on bowiem przypisaną konkretną rolę. Warto o tym pamiętać, bo jazda lewym pasem może się okazać drogą przyjemnością drogową.

REKLAMA