REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak ułatwić ratownikom kontakt z rodziną poszkodowanego w wypadku?

Jakubowski Ryszard
Międzynarodowy skrót ICE jest znany prawie na całym świecie. Fot. fotolia
Międzynarodowy skrót ICE jest znany prawie na całym świecie. Fot. fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W większości krajów o rozwiniętej motoryzacji policjanci, strażacy, medycy i ratownicy, biorący udział w akcji ratowniczej, dysponują łatwą możliwością skontaktowania się z rodziną ofiary wypadku. Możliwość ta to system ICE. Czym jest ICE i jak go stosować?

REKLAMA

Międzynarodowy skrót ICE jest znany prawie na całym świecie. Pochodzi od angielskich słów In Case of Emergency, które można przetłumaczyć jako „w nagłych wypadkach”. W Polsce system ICE zaczyna dopiero raczkować. Dlatego ratownicy drogowi najczęściej działają po omacku, nie mając kontaktu z osobami bliskimi ofierze. Gdyby był on możliwy, szybko by wiedzieli, na co ofiara jest uczulona, jakie leki zażywa oraz uzyskaliby wiele innych informacji niezbędnych podczas ratowania życia.

REKLAMA

Prawie każdy ma dziś przy sobie telefon komórkowy. Ma w nim książkę telefoniczną z mnóstwem nazwisk i numerów telefonów. Dla ratowników, którzy muszą działać szybko jest ona całkowicie bezużyteczna. Może się okazać, że wykonają z tego telefonu sto i więcej połączeń, zanim dotrą do krewnego ofiary i zdobędą potrzebne informacje. Na te połączenia stracą wiele cennych minut, być może nawet całą godzinę. Tymczasem rozwiązanie jest tak proste, że aż dziwne, iż mało kto potrafi z niego skorzystać.

W swoim telefonie komórkowym należy w kontaktach wpisać numery komórkowych i stacjonarnych telefonów swojej najbliższej rodziny, zamiast nazwy kontaktu, takiej jak „wujek Kazik, Marysia. Dom, Rodzice” itp. wpisać trzy litery: ICE. Można je opatrzyć dodatkowym numerkiem, informując w ten sposób ratowników, do kogo powinni zadzwonić najpierw, a do kogo później, kiedy połączenie z pierwszymi numerami nie dojdzie do skutku. Ratownik, nie mogąc zdobyć koniecznych informacji od nieprzytomnej ofiary, zadzwoni najpierw pod numer ICE 1, potem pod ICE 2 itd.

Zobacz też: Czy polskie ubezpieczenie OC będzie ważne za granica? Jakie ubezpieczenie wykupić przed wyjazdem za granice?

Aby posiadacz telefonu nie pogubił się w numerach telefonów swojej rodziny, może po nim wpisać imię lub używane przezwisko bliskiej osoby. Taki wpis będzie wyglądał ICE 1 – Marysia; ICE 2 – Kotek; ICE 3 – Dom; itd. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ratownik zacznie przeszukiwanie listy kontaktów od liter ICE, więc ważne jest, aby one zawsze były na początku wpisanego kontaktu.

Zobacz również: Jak uniknąć poślizgu?

Skrót ICE został wymyślony i wprowadzony do powszechnego użytku po masowych zamachach terrorystycznych, kiedy było dużo ofiar i niewielu ratowników, którzy nie mogli tracić czasu na wiele prób skontaktowania się z rodzinami ofiar. Rzut oka na telefon, wciśnięcie klawisza „połącz” i kontakt z właściwą osobą pozwalały ratownikom na szybsze uzyskanie informacji o poszkodowanym i szybsze działanie, a przez to na udzielenie pomocy większej liczbie poszkodowanych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało o uruchomieniu nowego fotoradaru na Al. Jerozolimskich. W zeszłym tygodniu uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1.

REKLAMA

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. [Nowelizacja]

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. Resort Infrastruktury zaprezentował główne rozwiązania dotyczące nowelizacji przepisów na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego.

KGP: 94 973 interwencji, 352 wypadków drogowych, 25 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 94 973 interwencji. Byli wzywani do 352 wypadków drogowych.

Samochód elektryczny w firmie jak optymalizować koszty i sposób korzystania z ładowarek firmowych i publicznych

Z punktu widzenia zarządzania flotą, firmowe oraz publiczne stacje ładowania mają inne zadania, które są wobec siebie komplementarne. Ładowarki dostępne przy siedzibach firm służą pracownikom do codziennego użytku.

Polacy kupują coraz więcej samochodów z segmentu premium. Cena 222 tys. zł już nie zniechęca. Jakie marki są na topie

Polacy pokochali wręcz samochodowy segment premium. Wrzesień 2024 r. był najlepszym miesiącem pod względem liczby rejestracji nowych samochodów osobowych w Polsce od 19 lat. Rekordy notują auta segmentu premium, gdzie wzrost rejestracji jest sześć razy większy niż w przypadku aut popularnych.

REKLAMA

QUIZ Co oznaczają te znaki drogowe? Większość znasz na pewno, ale z niektórymi może być problem
Jesteś kierowcą? Sprawdź, czy na pewno znasz polskie znaki drogowe. Nie prowadzisz samochodu? Zobacz, czy dasz radę odpowiedzieć na pytania bezbłędnie.
Rynek nowych aut mocno przyspiesza, zwłaszcza samochodów premium. Rejestracje po październiku 2024 r.

Analiza danych rynku motoryzacyjnego za październik wskazuje na wyraźne ożywienie sektora, co potwierdza kontynuację trendu wzrostowego z ostatnich miesięcy. Pozycję lidera niezmiennie utrzymuje Toyota wśród nowych samochodów osobowych i Renault wśród nowych samochodów dostawczych o dopuszczalnej masie całkowitej – dmc do 3,5 tony. 

 

REKLAMA