REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak wybrać olej silnikowy?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Zuzanna Gawor-Kotkowska
Warto wybrać dobry olej silnikowy Fot. newspress
Warto wybrać dobry olej silnikowy Fot. newspress

REKLAMA

REKLAMA


Olej silnikowy to jeden z najważniejszych płynów krążących w naszym samochodzie. Warto wiedzieć, jak wybrać preparat dobrej jakości, o idealnych dla naszego silnika właściwościach. Przedstawiamy kilka porad na ten temat.

Olej spełnia w silniku kilka funkcji. Najważniejszą jest zapobieganie tarciu i nadmiernemu nagrzaniu się zabezpieczanych elementów, które mogłyby spowodować ich zniszczenie lub zakleszczenie bądź stopienie się wnętrza silnika, inaczej zatarcie. Dodatkowe substancje, w które wzbogacane są oleje silnikowe również czyszczą elementy układu z odpadów powstających w wyniku spalania mieszanki paliwa, a także zabezpieczają przed korozją. 

REKLAMA

Litery i liczby

Silniki samochodowe są różne, w związku z tym wymagają różnych rodzajów olejów. Opakowanie oleju silnikowego zawsze opatrzone jest w symbole, które świadczą o przeznaczeniu preparatu. Liczby oznaczają jego lepkość. Na ich podstawie możemy wybrać olej odpowiedni np. dla temperatury otoczenia, w której silnik będzie pracował.

Zobacz również: Jak określić stopień zużycia silnika?

REKLAMA

Jeśli olej jest mineralny (dla starych silników) lub półsyntetyczny (dla silników używanych), jego lepkość będzie zmieniała się w zależności od temperatury otoczenia. Oznacza to, że np. na zimę powinniśmy wybrać olej o mniejszej lepkości, aby przy obniżeniu temperatury nie stał się zbyt gęsty. Odwrotnie w lato, powinniśmy wybrać preparat o zwiększonej lepkości, aby przy wysokiej temperaturze nie zrobił się zbyt rzadki. 

Współczynnik lepkości będzie opisany dwoma liczbami i literą W, czyli np. 15W-40. W oznacza, że symbol dotyczy lepkości, natomiast liczby określają zasięg temperatur, w których silnik powinien pracować zalany tym właśnie olejem. Liczby te jednak nie odnoszą się do skali Celsjusza, są to specyficzne oznaczenia ale łatwo się w nich odnaleźć. Np. olej opisany symbolami 10W-40 będzie idealny na lato, zaś 0W-20 na bardzo srogą zimę. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jaki olej wybrać

Olej syntetyczny jest w tej chwili najpopularniejszy. Jak sama nazwa wskazuje, jest on pozyskiwany w sposób sztuczny i składa się z różnych komponentów. Jest droższy, ale zapewnia jednakowe smarowanie niezależnie od temperatury otoczenia. Ze względu na dobre właściwości czyszczące, ale też brak wrażliwości na warunki zewnętrzne, jest on polecany dla samochodów nowych. Oleje mineralne lub półsyntetyczne powinny być stosowane w starszych silnikach dlatego, że jest w nich dużo zanieczyszczeń i olej syntetyczny mógłby je rozpuścić, co paradoksalnie mogłoby rozszczelnić motor.

Zobacz również: Dlaczego silnik ma za wysoką temperaturę i jak to naprawić?

REKLAMA

Przed zakupem oleju, najlepiej byłoby zajrzeć do instrukcji użytkownika i dowiedzieć się, jaki preparat poleca producent. Najczęściej będzie to olej konkretnej firmy a jego właściwości będą sprecyzowane. Warto stosować się do tych zaleceń, gdyż preparaty różnią się pod względem substancji dodatkowych, których może wymagać nasz silnik do zachowania jak najlepszych osiągów.

Prawidłowy olej również powinien zapewnić jednostce napędowej długą żywotność. Jeśli nasz samochód jest używany i posiada książkę serwisową, powinniśmy znaleźć informację o stosowanym oleju i używać tego samego. Jeśli książki serwisowej nie ma, jest szansa, że mechanik umieścił w widocznym miejscu w komorze silnika informację, jaki olej został wlany do motoru przy poprzedniej jego wymianie. Taką informację umieszcza się zazwyczaj w postaci naklejki lub karteczki na opasce zaciskowej na którymś z przewodów.

Nigdy nie dolewajmy oleju syntetycznego ani półsyntetycznego do mineralnego. Do oleju półsyntetycznego możemy dolać oleju mineralnego. Olej syntetyczny możemy dolewać wyłącznie do silnika zalanego właśnie takim olejem.

Olej silnikowy jest kluczowym elementem prawidłowej pracy naszego silnika, a także zachowania jego żywotności i osiągów. Warto dbać o jego właściwy stan, wymieniać regularnie (według wskazań producenta), a także zawsze pilnować, aby był on prawidłowo dobrany. Zaniedbania w tej kwestii mogą skończyć się poważną usterką.

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowy obowiązek dla dzieci na rowerach i hulajnogach – kaski już wkrótce wymagane!

Podczas posiedzenia Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego zapadła ważna decyzja dotycząca bezpieczeństwa najmłodszych użytkowników dróg. Uchwała zakłada obowiązek noszenia kasków ochronnych przez dzieci i młodzież do 16. roku życia podczas jazdy rowerem, hulajnogą elektryczną oraz urządzeniami transportu osobistego.

KGP: 112 965 interwencji, 419 wypadków drogowych, 25 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 112 965 interwencji. Byli wzywani do 419 wypadków drogowych.

1500 zł mandatu i 10 punktów karnych za stłuczkę? Jak tego uniknąć? Wystarczy smartfon z aplikacją mObywatel

Kolizja na drodze to stres, mandaty, punkty karne i długie czekanie na patrol. Na szczęście już niedługo w niektórych przypadkach będzie można tego wszystkiego uniknąć. Legalnie, szybko i bez papierologii. Sprawdź, co się zmieni i jak wkrótce będziesz mógł oszczędzić nawet 1500 zł.

Taniej na stacjach! Już w przyszłym tygodniu kierowcy zatankują wyraźnie taniej – znamy nowe ceny paliw

Nadchodzą spadki cen paliw, które wielu kierowców przyjmie z ulgą. Analitycy portalu e-petrol.pl prognozują wyraźne obniżki cen benzyny 95-oktanowej oraz autogazu, które pojawią się już w nadchodzącym tygodniu. Dobra wiadomość dla wszystkich wybierających się w wakacyjne podróże – będzie taniej przy dystrybutorze.

REKLAMA

Prawie ⅓ osób sprzedających używane samochody spotkała się z próbą oszustwa. Na co zwracać uwagę i jak się chronić przed nieuczciwymi praktykami?

Rynek sprzedaży samochodów używanych coraz częściej staje się polem działania oszustów, którzy wykorzystują zaufanie czy determinację sprzedających. Z raportu CARFAX wynika, że w Polsce aż 30 proc. sprzedawców zetknęło się z podejrzanymi zachowaniami, jak próba skopiowania dokumentów pojazdu, czy z kradzieżą samochodu. By zminimalizować prawdopodobieństwo strat, warto stosować odpowiednie środki ostrożności i zasadę ograniczonego zaufania wobec potencjalnych klientów.

Nowy egzamin na prawo jazdy 2025. Za te błędy oblejesz od razu – zobacz pełną listę

Od lipca 2025 roku jeden błąd wystarczy, by zakończyć egzamin na prawo jazdy wynikiem negatywnym – bez możliwości dokończenia jazdy. Zobacz, co się zmieniło, które błędy kończą egzamin natychmiast i jak się do niego przygotować.

Od kiedy nowy tachograf 2025? Błędy lokalizacji, problemy z czasem pracy [OBSŁUGA]

Od kiedy w przewozach międzynarodowych Unii Europejskiej obowiązuje wyłącznie nowy tachograf (G2V2)? Jak go obsługiwać? Są błędy lokalizacji i problemy z czasem pracy. Na co uważać, by uniknąć kar?

5 tys. euro kary dla przewoźnika. 120 euro mandatu dla kierowcy. Kary za złe zabezpieczenie ładunku podczas transportu za granicą [Normy]

Złe zabezpieczenie ładunku podczas transportu za granicą może słono kosztować przewoźnika i kierowcę. W Niemczech przewoźnik zapłaci nawet 5 tys. euro kary, a kierowca 120 euro mandatu. Jakie są przepisy i normy w krajach UE?

REKLAMA

Kupiłeś opony w internecie? Podatek PCC w 2025 może Cię zaskoczyć – zobacz, kiedy zapłacić i jak uniknąć kary

W 2025 roku fiskus sprawdza, kto powinien zapłacić podatek PCC za zakupy online. Jeśli kupiłeś opony przez internet: na OLX, Allegro lub Facebook Marketplace i możesz mieć obowiązek złożenia deklaracji PCC-3 i zapłacenia należnego podatku. Podatek od zakupu opon przez internet dotyczy także osób prywatnych. Zobacz, kiedy trzeba zapłacić PCC, ile wynosi kara za brak zgłoszenia oraz jak uniknąć konsekwencji.

Wakacyjny drink i… utracone prawo jazdy? Co grozi za alkohol na wodzie i ścieżkach

Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu stanowi poważne zagrożenie – niezależnie od tego, czy poruszamy się po drogach, wodzie czy ścieżkach rowerowych. Przepisy są w tym względzie jasne, choć w niektórych sytuacjach mogą budzić wątpliwości. Warto wiedzieć, jakie konsekwencje grożą za nieodpowiedzialne zachowanie, w tym potencjalna utrata prawa jazdy.

REKLAMA