REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak wybrać olej silnikowy?

Zuzanna Gawor-Kotkowska
Warto wybrać dobry olej silnikowy Fot. newspress
Warto wybrać dobry olej silnikowy Fot. newspress

REKLAMA

REKLAMA

Olej silnikowy to jeden z najważniejszych płynów krążących w naszym samochodzie. Warto wiedzieć, jak wybrać preparat dobrej jakości, o idealnych dla naszego silnika właściwościach. Przedstawiamy kilka porad na ten temat.

Olej spełnia w silniku kilka funkcji. Najważniejszą jest zapobieganie tarciu i nadmiernemu nagrzaniu się zabezpieczanych elementów, które mogłyby spowodować ich zniszczenie lub zakleszczenie bądź stopienie się wnętrza silnika, inaczej zatarcie. Dodatkowe substancje, w które wzbogacane są oleje silnikowe również czyszczą elementy układu z odpadów powstających w wyniku spalania mieszanki paliwa, a także zabezpieczają przed korozją. 

REKLAMA

Litery i liczby

Silniki samochodowe są różne, w związku z tym wymagają różnych rodzajów olejów. Opakowanie oleju silnikowego zawsze opatrzone jest w symbole, które świadczą o przeznaczeniu preparatu. Liczby oznaczają jego lepkość. Na ich podstawie możemy wybrać olej odpowiedni np. dla temperatury otoczenia, w której silnik będzie pracował.

Zobacz również: Jak określić stopień zużycia silnika?

REKLAMA

Jeśli olej jest mineralny (dla starych silników) lub półsyntetyczny (dla silników używanych), jego lepkość będzie zmieniała się w zależności od temperatury otoczenia. Oznacza to, że np. na zimę powinniśmy wybrać olej o mniejszej lepkości, aby przy obniżeniu temperatury nie stał się zbyt gęsty. Odwrotnie w lato, powinniśmy wybrać preparat o zwiększonej lepkości, aby przy wysokiej temperaturze nie zrobił się zbyt rzadki. 

Współczynnik lepkości będzie opisany dwoma liczbami i literą W, czyli np. 15W-40. W oznacza, że symbol dotyczy lepkości, natomiast liczby określają zasięg temperatur, w których silnik powinien pracować zalany tym właśnie olejem. Liczby te jednak nie odnoszą się do skali Celsjusza, są to specyficzne oznaczenia ale łatwo się w nich odnaleźć. Np. olej opisany symbolami 10W-40 będzie idealny na lato, zaś 0W-20 na bardzo srogą zimę. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jaki olej wybrać

Olej syntetyczny jest w tej chwili najpopularniejszy. Jak sama nazwa wskazuje, jest on pozyskiwany w sposób sztuczny i składa się z różnych komponentów. Jest droższy, ale zapewnia jednakowe smarowanie niezależnie od temperatury otoczenia. Ze względu na dobre właściwości czyszczące, ale też brak wrażliwości na warunki zewnętrzne, jest on polecany dla samochodów nowych. Oleje mineralne lub półsyntetyczne powinny być stosowane w starszych silnikach dlatego, że jest w nich dużo zanieczyszczeń i olej syntetyczny mógłby je rozpuścić, co paradoksalnie mogłoby rozszczelnić motor.

Zobacz również: Dlaczego silnik ma za wysoką temperaturę i jak to naprawić?

REKLAMA

Przed zakupem oleju, najlepiej byłoby zajrzeć do instrukcji użytkownika i dowiedzieć się, jaki preparat poleca producent. Najczęściej będzie to olej konkretnej firmy a jego właściwości będą sprecyzowane. Warto stosować się do tych zaleceń, gdyż preparaty różnią się pod względem substancji dodatkowych, których może wymagać nasz silnik do zachowania jak najlepszych osiągów.

Prawidłowy olej również powinien zapewnić jednostce napędowej długą żywotność. Jeśli nasz samochód jest używany i posiada książkę serwisową, powinniśmy znaleźć informację o stosowanym oleju i używać tego samego. Jeśli książki serwisowej nie ma, jest szansa, że mechanik umieścił w widocznym miejscu w komorze silnika informację, jaki olej został wlany do motoru przy poprzedniej jego wymianie. Taką informację umieszcza się zazwyczaj w postaci naklejki lub karteczki na opasce zaciskowej na którymś z przewodów.

Nigdy nie dolewajmy oleju syntetycznego ani półsyntetycznego do mineralnego. Do oleju półsyntetycznego możemy dolać oleju mineralnego. Olej syntetyczny możemy dolewać wyłącznie do silnika zalanego właśnie takim olejem.

Olej silnikowy jest kluczowym elementem prawidłowej pracy naszego silnika, a także zachowania jego żywotności i osiągów. Warto dbać o jego właściwy stan, wymieniać regularnie (według wskazań producenta), a także zawsze pilnować, aby był on prawidłowo dobrany. Zaniedbania w tej kwestii mogą skończyć się poważną usterką.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

KGP: 100 285 interwencji, 385 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 285 interwencji. Byli wzywani do 385 wypadków drogowych.

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza [Projekt ustawy]

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza. Projekt ustawy trafił do uzgodnień i konsultacji.

Jak zarządzać flotą pojazdów elektrycznych

Badania rynkowe pokazują, że główne obawy, potrzeby i oczekiwania użytkowników elektromobilności, zarówno w firmach, jak i wśród indywidualnych konsumentów, dotyczą infrastruktury ładowania, zasięgu pojazdów elektrycznych oraz kosztów ich eksploatacji. To właśnie te kwestie stanowią obecnie największe wyzwania techniczne w procesie elektryfikacji flot. Dodatkowym wyzwaniem jest przekonanie pracowników do adaptacji nowych technologii.

REKLAMA

Dlaczego bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam?

Dobre opony to podstawa bezpiecznej jazdy. Warto wiedzieć, że bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam. To ważne, zwałszcza w przypadku decyzji o wypłacie ubezpieczenia. Ostatnio Rzecznik Finansowy wydał interpretację dla wszystkich ubezpieczycieli odnośnie do wysokości bieżnika na tej samej osi pojazd. Jak to jest więc z tymi bieżnikami?

KGP: 82 680 interwencji, 327 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 82 680 interwencji. Byli wzywani do 327 wypadków drogowych.

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. [Projekt ustawy]

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. Projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych zakłada, że nie tylko miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy parkowania.

Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

REKLAMA

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

REKLAMA