Jak zawracać na skrzyżowaniach?
REKLAMA
REKLAMA
Nie wolno go wykonywać tam, gdzie obowiązuje zakaz skrętu w lewo oraz w miejsca, gdzie ustawiono znak „Zakaz zawracania”. Zawracanie na skrzyżowaniu jest w początkowej fazie bardzo podobne do skręcania w lewo. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę, czy przez skrzyżowanie prowadzą tory tramwajowe, a jeżeli tak, to czy po nich nie zbliża się od tyłu tramwaj. Oczekując, aż wszystkie pojazdy szynowe przejadą, należy mieć cały czas włączony lewy kierunkowskaz. Jeżeli skrzyżowanie nie znajduje się na trasie linii tramwajowych, można od razu rozpocząć zawracanie, najlepiej tak, aby nie wjechać w jego obręb. W żadnym wypadku nie dojeżdżać do środka skrzyżowania, chyba że znaki na jezdni to wymuszają.
REKLAMA
Zobacz również: Obowiązki uczestnika kolizji
Pojazd, który wykonuje na skrzyżowaniu manewr zawracania musi ustąpić wszystkim innym użytkownikom drogi.
Po wykonaniu skrętu o mniej więcej 90 stopni należy zatrzymać się i przepuścić wszystkie pojazdy, przejeżdżające przez skrzyżowanie. Dopiero wówczas można kontynuować jazdę. O ile na to pozwalają warunki techniczne pojazdu, należy starać się wjechać na pas, najbliższy środka jezdni. Pozwoli to na uniknięcie kolizji z pieszymi, dla których być może właśnie zapaliło się zielone światło. Jeżeli jezdnie są rozdzielone wysepką, piesi mogą pojawić się także po jej stronie, dlatego oczekując na wolną drogę trzeba się upewnić, czy nie znajdują się oni na wysepce i czy nie szykują do przechodzenia przez jezdnię, w którą zamierzamy wjechać. Trzeba liczyć się z tym, że najbardziej niecierpliwi z nich mogą zacząć przechodzić, gdy jeszcze pali się dla nich czerwone światło. Ponieważ wejdą wprost pod koła skręcającego samochodu, trzeba zwracać na nich baczną uwagę i przygotować się na awaryjne hamowanie.
Zobacz również: Jak się zachować podczas wypadku drogowego z ofiarami?
Nie powinno się zawracać na skrzyżowaniach niewielkich, jeżeli minimalny promień skrętu samochodu nie pozwala na wykonanie manewru za pierwszym razem. Konieczność cofnięcia z chwilą, gdy na dalszej drodze stoi chodnik z wysokim krawężnikiem, lub co gorsza, z pieszymi, oczekującymi na przejście przez jezdnię, może w istotny sposób zakłócić ruch innych pojazdów i doprowadzić do stłuczki.
REKLAMA
REKLAMA