REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak wybrać luksusowe auto?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Zuzanna Gawor-Kotkowska
Fot. newspress
Fot. newspress

REKLAMA

REKLAMA


Samochody luksusowe często są synonimem stylu, klasy, a także wskazują na status społeczny kierowcy. Są to zazwyczaj pojazdy duże i bardzo wydajne. Takie auto najłatwiej rozpoznać po bardzo wysokiej cenie. Podpowiadamy, jak wybrać luksusowe auto w sam raz dla siebie.

Większość producentów samochodów ma przynajmniej jeden, specjalny model samochodu, który można uznać za luksusowy. Jako że nie istnieje jasna definicja luksusu, samochody te mogą mieć różne cechy, atrybuty i funkcje.

REKLAMA

Niektóre marki, takie jak Bentley, Ferrari, Maserati czy Maybach, słyną z tego, że produkują auta wyłącznie wysokiej klasy, dla wymagających i bogatych klientów. Inne marki, takie jak Toyota, Nissan, Ford, Mercedes czy BMW, w tej chwili produkują auta odpowiadające różnym odbiorcom z każdego poziomu rynku. Dlatego właśnie kupno luksusowego samochodu wymaga pewnych przemyśleń i powinno być poprzedzone dokładniejszymi poszukiwaniami.

Cechy

Aby wybrać najlepszy dla siebie samochód luksusowy, musimy zastanowić się, jakie cechy są dla nas ważne. Jeśli chcemy maksymalnego komfortu i dobrych osiągów, powinniśmy wybrać np. Bentleya, Mercedesa, Jaguara albo BMW. Jeśli jednak najważniejsze są dla nas niesamowite wrażenia z jazdy, ogromne przyspieszenie i piękny wygląd auta, powinniśmy poszukiwać wśród Ferrari, Maserati, Aston Martinów i Porsche. Gdy najważniejsze jest dla nas bezpieczeństwo, powinniśmy wybrać któryś z luksusowych modeli Volvo.

Zobacz również: Kiedy można odliczyć VAT za samochód osobowy

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeśli chodzi o dodatkowe wyposażenie, takie jak radio, klimatyzacja, elektryczne szyby czy tempomat, większość współczesnych, luksusowych samochodów oferuje pełny pakiet. Nie możemy jednak ufać, że ich silniki będą przyjazne środowisku, ponieważ zazwyczaj są to ogromne jednostki napędowe o dużej mocy, produkujące znacznie więcej spalin niż np. mała Toyota Aigo.

Recenzje

Przed wyborem luksusowego samochodu warto przeczytać kilka recenzji na temat modeli danych marek, a w szczególności tych, które podobają nam się najbardziej. Informacji możemy poszukać w internecie. W tej chwili jest to najłatwiejszy sposób, aby dowiedzieć się czegoś od ekspertów. Innym rozwiązaniem jest zakup kilku magazynów motoryzacyjnych i przewertowanie ich zawartości. Zazwyczaj w każdym wydaniu pojawia się recenzja jakiegoś samochodu, niekoniecznie luksusowego. Warto więc przejrzeć magazyn jeszcze w sklepie przed kupnem, aby nie gromadzić niepotrzebnej nam makulatury. Dzięki śledzeniu recenzji dowiemy się, który samochód posiada pożądane przez nas cechy i wybór stanie się prostszy.

Zobacz również: Jakie są formalności przy zakupie używanego auta?

Cena

Luksusowe samochody bardzo dużo kosztują. Cena nowego może przekroczyć nawet milion złotych. Musimy więc zastanowić się, co dla nas jest luksusem i jaki mamy budżet. Istnieją na szczęście marki aut, które oferują bardzo wiele w obrębie przyzwoitych cen. Jeśli nie chcemy myśleć o wydawaniu setek tysięcy złotych na Astona Martina czy Bentleya, powinniśmy zapoznać się z ofertami bardziej popularnych producentów, którzy projektują całą gamę modeli samochodów, zarówno dla mniej, jak i bardziej wymagających klientów.

Jazda próbna

Jeśli wstępnie zdecydujemy się na którąś z marek, powinniśmy mieć możliwość wypróbowania danego modelu auta u dealera lub w komisie samochodowym. Taka przejażdżka może przypieczętować naszą decyzję.

Jeśli naprawdę bardzo chcemy doświadczyć jazdy samochodem luksusowym, na który nas nie stać, dobrym rozwiązaniem może być wynajęcie takiego pojazdu. Zapłacimy wtedy stosunkowo niewielką cenę za odrobinę przyjemności, jaką zapewni nam wypożyczalnia.

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
R.Kubica: Le Mans to wyścig, który powinien zostać zakazany. Ludzie nie śpią przez dwa dni próbując się zdrzemnąć na krzesełku. Jak spalić 12 tys. kalorii w jedną noc

Robert Kubica uważa, że zwycięstwo w 24-godzinnym wyścigu Le Mans było jego celem odkąd wystąpił w nim pierwszy raz w 2021 r. "Dało mi to mnóstwo pozytywnych emocji, mimo że był to jeden z trudniejszych momentów w mojej karierze" - powiedział podczas briefingu w Warszawie. Podkreślił wyczerpujący charakter tego wyścigu, a brak snu był jednym z poważniejszych wyzwań.

Zmiana zasad rejestracji pojazdów w 2026 r. Nowelizacja Prawa o ruchu drogowym - projekt deregulacyjny

W dniu 17 czerwca 2025 r. opublikowany został projekt ustawy, która ma znowelizować Prawo o ruchu drogowym. Nowelizacja ta ma zrealizować m.in. postulaty deregulacyjne zespołu SprawdzaMy kierowanego przez Rafała Brzoskę - w szczególności w zakresie rejestracji pojazdów. Zmiany mają wejść w życie w większości po upływie 6 miesięcy od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, a więc z pewnością już w 2026 roku.

Sektor logistyczny pokazuje w I połowie 2025 r., że radzi sobie z globalnymi zakłóceniami (wojna handlowa USA-Chiny). Koszty wymiany handlowej będą jednak rosły

Widmo historycznego spadku wolumenu przeładunków i wzrost kosztów transportu to dwa dominujące efekty w logistyce, które wywołała wojna handlowa na linii Chiny-USA. Pomimo obniżenia globalnych prognoz dla PKB i handlu, operatorzy logistyczni wciąż radzą sobie zaskakująco dobrze, choć wśród europejskich ekspertów zarządzających łańcuchami dostaw panuje zgodność co do tego, że koszty wymiany handlowej będą rosły. Jednocześnie 70% z nich twierdzi, że na kolejne zakłócenia i nieoczekiwane zwroty akcji będzie w stanie odpowiedzieć w ciągu maksymalnie 3 dni.

Większa elastyczność w wypowiadaniu umów OC [Projekt nowelizacji trafił do konsultacji]

Do uzgodnień, konsultacji publicznych i opiniowania trafił projekt nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Chodzi o zmiany w OC.

REKLAMA

KGP: 112 716 interwencji, 470 wypadków drogowych, 26 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 112 716 interwencji. Byli wzywani do 470 wypadków drogowych.

OC dla rowerzystów – konieczność czy ograniczanie wolności? Polacy podzieleni

Czy rowerzyści powinni mieć obowiązkowe OC? Wraz ze wzrostem liczby jednośladów na drogach, temat ten wraca jak bumerang i dzieli opinię publiczną. Najnowsze badanie Rankomat.pl pokazuje, że Polacy są niemal równo podzieleni – nie brakuje zarówno zwolenników bezpieczeństwa, jak i obrońców niezależności.

Masz radio w samochodzie? Możesz spodziewać się kontroli

Właściciele samochodów – zarówno osoby prywatne, jak i przedsiębiorcy – powinni pamiętać o opłatach za używanie odbiorników radiofonicznych. Chodzi o konieczność opłacania abonamentu RTV za radioodbiornik zamontowany w pojeździe. Jaka jest opłata abonamentowa w 2025 r.? Kto jest zwolniony?

KGP: 116 725 interwencji, 519 wypadków drogowych, 32 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 116 725 interwencji. Byli wzywani do 519 wypadków drogowych.

REKLAMA

Rozwiązanie umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC) [PROJEKT]

W środę, 4 czerwca 2025 r. w wykazie prac legislacyjnych rządu pojawił się projekt nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Chodzi o zmiany dotyczące rozwiązania umowy OC.

Transport w Polsce 2024: Spadek przewozów towarów, wzrost liczby pasażerów. Informacja sygnalna GUS

Główny Urząd Statystyczny opublikował informację sygnalną dotyczącą przewodu ładunków i pasażerów w 2024 r. Z informacji GUS wynika, że w porównaniu z 2023 r., wzrosła liczba pasażerów korzystających z większości środków transportu – wyjątkiem był jedynie transport wodny śródlądowy. Z kolei całkowita masa przewiezionych ładunków oraz wykonana praca przewozowa nieznacznie się zmniejszyły.

REKLAMA