REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak rozpoznać oszustwo dotyczące przebiegu auta?

Zuzanna Gawor-Kotkowska
Fot. newspress
Fot. newspress

REKLAMA

REKLAMA

Gdy kupujemy używany samochód, chcielibyśmy móc zaufać sprzedającemu i wszystkim innym poprzednim właścicielom. Niestety, coraz częstszą praktyką jest oszukiwanie w kwestii przebiegu auta, czyli tak zwane „kręcenie licznika”. Podpowiadamy, jak rozpoznać to oszustwo.

REKLAMA

Kręcenie licznika to popularne oszustwo, polegające na nielegalnym zmniejszeniu oryginalnego przebiegu kilometrów, który widoczny jest właśnie na tarczy licznika. Robi się to w celu podniesienia wartości sprzedawanego auta. Niski przebieg może oznaczać, że części samochodu nie są zużyte i nie będzie on wymagał żadnego wkładu finansowego. Niektórzy, nieuczciwi handlarze wręcz kupują samochody z dużym przebiegiem za niską cenę tylko po to, aby zmniejszyć liczbę widniejącą na liczniku, a następnie sprzedać pojazd za wyższą kwotę i w ten sposób zarobić. 

REKLAMA

Przekręcenie licznika i staranne wyczyszczenie samochodu tak, aby sprawiał wrażenie niemal nowego, bywają jedynymi zabiegami, jakich dokonują handlarze, aby podnieść wartość auta. Nie wykonują żadnych napraw ani renowacji. Licznik może być cofnięty o dowolną liczbę kilometrów, czasem nawet i o 200 tysięcy. Powinniśmy, więc wystrzegać się takich sprzedawców i chociaż próbować sprawdzić, czy przebieg jest oryginalny.

Zobacz również: Co powinna zawierać umowa kupna – sprzedaży auta?

Dokumenty

Jeśli samochód posiada dokumenty, czyli książkę serwisową, możemy łatwo sprawdzić oryginalny przebieg. W książce serwisowej przy okazji każdego, obowiązkowego przeglądu technicznego zapisywany jest stan licznika, potwierdzony pieczątką stacji diagnostycznej. Jeśli samochód ma książkę serwisową, ale od dawna jest już po gwarancji i właściciel nie zadbał o wpisywanie tej informacji, możemy na podstawie wcześniejszych zapisów po prostu logicznie ocenić, czy przebieg jest prawdopodobny. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Opony

Warto dowiedzieć się, jakie opony montował producent w danym samochodzie. Pojazd może przebyć około 60 tysięcy kilometrów na jednym komplecie opon. Jeśli są one oryginalne, możemy ocenić stan ich zużycia (np. mierząc wysokość bieżnika) i w ten sposób porównać wyniki pomiaru z przebiegiem. Jeśli są nowe, wiemy jedynie, że samochód przejechał więcej kilometrów niż limit określony przez producenta opon.

Informacje od mechaników

Mechanicy często umieszczają w komorze silnika informacje o naprawach, wymianie płynów i filtrów. Taka informacja najczęściej znajduje się na naklejce lub przypiętej karteczce do któregoś z przewodów . Nieuważny sprzedawca może pominąć ten szczegół, a dla nas będzie to jedna ze wskazówek w naszym śledztwie, ponieważ mechanik zazwyczaj zaznacza, przy jakim przebiegu dokonywał naprawy. Na tej podstawie też będziemy mogli ocenić, czy przebieg samochodu jest prawdopodobny.

Zobacz również: Rejestracja używanego samochodu

Ekspert

Warto również poprosić fachowca o ocenę. Jeśli nie mamy pewności, możemy zwyczajnie zapłacić naszemu zaufanemu mechanikowi za oględziny auta. Z pewnością to rozwiązanie będzie najbezpieczniejsze, jeśli auto nie posiada książki serwisowej. Dobry specjalista na pewno odpowiednio oceni stan i przebieg samochodu dzięki swojemu doświadczeniu w pracy z daną marką i modelem. 

Samochody popularne i sportowe mogą być bardziej narażone na oszustwa związane z przebiegiem.

Nielegalne zmniejszenie przebiegu samochodu na liczniku jest bardzo częstym oszustwem, a do tego jednak dość trudnym do wykrycia przez laika. Warto więc zabezpieczyć się, odpowiednio przygotować, a najlepiej zabrać na oględziny samochodu eksperta. W ten sposób uchronimy się przed płaceniem za coś, co nie jest warte swojej ceny.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA