REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak rozpoznać oszustwo dotyczące przebiegu auta?

Zuzanna Gawor-Kotkowska
Fot. newspress
Fot. newspress

REKLAMA

REKLAMA

Gdy kupujemy używany samochód, chcielibyśmy móc zaufać sprzedającemu i wszystkim innym poprzednim właścicielom. Niestety, coraz częstszą praktyką jest oszukiwanie w kwestii przebiegu auta, czyli tak zwane „kręcenie licznika”. Podpowiadamy, jak rozpoznać to oszustwo.

REKLAMA

Kręcenie licznika to popularne oszustwo, polegające na nielegalnym zmniejszeniu oryginalnego przebiegu kilometrów, który widoczny jest właśnie na tarczy licznika. Robi się to w celu podniesienia wartości sprzedawanego auta. Niski przebieg może oznaczać, że części samochodu nie są zużyte i nie będzie on wymagał żadnego wkładu finansowego. Niektórzy, nieuczciwi handlarze wręcz kupują samochody z dużym przebiegiem za niską cenę tylko po to, aby zmniejszyć liczbę widniejącą na liczniku, a następnie sprzedać pojazd za wyższą kwotę i w ten sposób zarobić. 

REKLAMA

Przekręcenie licznika i staranne wyczyszczenie samochodu tak, aby sprawiał wrażenie niemal nowego, bywają jedynymi zabiegami, jakich dokonują handlarze, aby podnieść wartość auta. Nie wykonują żadnych napraw ani renowacji. Licznik może być cofnięty o dowolną liczbę kilometrów, czasem nawet i o 200 tysięcy. Powinniśmy, więc wystrzegać się takich sprzedawców i chociaż próbować sprawdzić, czy przebieg jest oryginalny.

Zobacz również: Co powinna zawierać umowa kupna – sprzedaży auta?

Dokumenty

Jeśli samochód posiada dokumenty, czyli książkę serwisową, możemy łatwo sprawdzić oryginalny przebieg. W książce serwisowej przy okazji każdego, obowiązkowego przeglądu technicznego zapisywany jest stan licznika, potwierdzony pieczątką stacji diagnostycznej. Jeśli samochód ma książkę serwisową, ale od dawna jest już po gwarancji i właściciel nie zadbał o wpisywanie tej informacji, możemy na podstawie wcześniejszych zapisów po prostu logicznie ocenić, czy przebieg jest prawdopodobny. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Opony

Warto dowiedzieć się, jakie opony montował producent w danym samochodzie. Pojazd może przebyć około 60 tysięcy kilometrów na jednym komplecie opon. Jeśli są one oryginalne, możemy ocenić stan ich zużycia (np. mierząc wysokość bieżnika) i w ten sposób porównać wyniki pomiaru z przebiegiem. Jeśli są nowe, wiemy jedynie, że samochód przejechał więcej kilometrów niż limit określony przez producenta opon.

Informacje od mechaników

Mechanicy często umieszczają w komorze silnika informacje o naprawach, wymianie płynów i filtrów. Taka informacja najczęściej znajduje się na naklejce lub przypiętej karteczce do któregoś z przewodów . Nieuważny sprzedawca może pominąć ten szczegół, a dla nas będzie to jedna ze wskazówek w naszym śledztwie, ponieważ mechanik zazwyczaj zaznacza, przy jakim przebiegu dokonywał naprawy. Na tej podstawie też będziemy mogli ocenić, czy przebieg samochodu jest prawdopodobny.

Zobacz również: Rejestracja używanego samochodu

Ekspert

Warto również poprosić fachowca o ocenę. Jeśli nie mamy pewności, możemy zwyczajnie zapłacić naszemu zaufanemu mechanikowi za oględziny auta. Z pewnością to rozwiązanie będzie najbezpieczniejsze, jeśli auto nie posiada książki serwisowej. Dobry specjalista na pewno odpowiednio oceni stan i przebieg samochodu dzięki swojemu doświadczeniu w pracy z daną marką i modelem. 

Samochody popularne i sportowe mogą być bardziej narażone na oszustwa związane z przebiegiem.

Nielegalne zmniejszenie przebiegu samochodu na liczniku jest bardzo częstym oszustwem, a do tego jednak dość trudnym do wykrycia przez laika. Warto więc zabezpieczyć się, odpowiednio przygotować, a najlepiej zabrać na oględziny samochodu eksperta. W ten sposób uchronimy się przed płaceniem za coś, co nie jest warte swojej ceny.

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zaniedbana zieleń - milionowe straty i zagrożenie dla życia. Czy samorządy obudzą się na czas

Regularne kontrole stanu drzewostanu, inwestycje w pielęgnację zieleni oraz zastępowanie starych, spróchniałych drzew nowymi nasadzeniami to minimum, które możemy i musimy zrobić. To nie wydatek – to inwestycja w przyszłość.

Nowy program dopłat do samochodów elektrycznych. Kiedy start? Kto może otrzymać dopłatę?

Wiceminister klimatu Krzysztof Bolesta poinformował, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchamia nowy program dopłat do zakupu i leasingu samochodów elektrycznych. Budżet to 1,6 mld zł, a otrzymać będzie można 40 tys. zł. Kto będzie mógł się ubiegać?

KGP: 99 551 interwencji, 306 wypadków drogowych, 28 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 551 interwencji. Byli wzywani do 306 wypadków drogowych.

Kontrole na granicy polsko-niemieckiej 2025 - do kiedy?

Do kiedy przewidywane są kontrole na granicy polsko-niemieckiej w 2025 roku? Okazuje się, że dłużej niż się spodziewano. Branża transportowa traci czas i pieniądze. Największe zatory są w lubuskim, ale zachodniopomorskie już obawia się poważnych utrudnień.

REKLAMA

Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości. Co jeszcze zawierają założenia projektu nowelizacji mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

REKLAMA

Strefy Czystego Transportu obowiązkowe. Przed jakimi wyzwaniami stoją polskie miasta?

Jeden z kluczowych zapisów nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, podpisanej w grudniu przez Prezydenta RP mówi o tym, że samochody spalinowe będą mogły poruszać się po centrach miast tylko wtedy, gdy spełnią określone normy emisji spalin. To wymaga stworzenia Stref Czystego Transportu. Jakie wyzwania czekają polskie miasta?

Bezpieczeństwo na polskich drogach: Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Wciąż jest wiele do zrobienia. Kluczowe rekomendacje

Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Znacząca poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach – ale wciąż jest wiele do zrobienia. Rekomendacje ukierunkowane na realną poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

REKLAMA